Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ZIG M 1911; 750 atım sonrası inceleme ve yay değişimi...
(14-02-2013, 10:37 AM)ORTAÇ demiş ki:
(14-02-2013, 12:28 AM)By_Düzce demiş ki: Değerli üstadlarım lupus ve Ortaç cevaplarınız için çok teşekkür ederim. İstanbul'a aslında çok sık gidip gelmekteyim ilk fırsatta sizinle tanışmaya ve değerli bilgilerinizi bire bir sizden almaya gelmeyi çok isterim. İlk fırsatta inşallah, değerli büğüm tavsiyenize uyup orjinal yay ile silahımı kullanmaya devam edeceğim. Hoşgörünüze sığınarak bir soru daha sormak istiyorum iğne yayınıda orjinal olarakmı kullanmalıyım yoksa 18,5 lb ile gelen daha uzun iğne yayını kullanayım. Daha uzun iğne yayı iğnenin daha uzun süre dayanım sağlamasına yardımcı olurmu?

Saygılar.

Sayın By_Düzce,
Wolff firmasının eksra güçlü icra yayları ile birlikte sunduğu ekstra güçlü iğne yayları, normalden hızlı dönüş yapan sürgünün yerine gelip durduğunda eylemsizlik iymesi nedeni ile iğneyi ileri fırlatarak kapsüle istem dışı vurmasını engellemek içindir. Tabii bu 70 serisi 1911 ve klonlarında önemlidir. 80 serisinde iğne emniyeti var.(Eğer sökülmedi ise)
Eylemsizlik iymesi (momenti) ani duran bir aracın içindekilerin öne savrulması ile anlaşılabilir.
Lütfen herhalukarda 18.5 libre yay ile gelen iğne yayını kullanınız, bu ayrıca atış sonrası kapsülde oluşabilecek su damlası şeklindeki oluşumu da engelliyebilir.
Saygılarımla.
Osman

Sn. Ortaç

İlginiz ve alakanız için çok teşekkür ederim. Tavsiyelerinzen sonra silahıma orjinal icra yayını takmış bulunmakdayım. İğnede ise sizin dediğiniz gibi 18,5 lb ile gelen uzun yay takılı. Horozun iğneye vurdukdan sonra kapsülü ateşleyebilmek için kovan dip tabasındaki iğne değilinin etrafına sert çarpmasını engellemek amacıyla bu tercihi yaptım. Tek çekingem uzun ve sert iğne yayı sert kapsüllerde ateşleme sorunu yaşamama neden olabilirmi oldu. Su damlası şeklindeki oluşumun ne olduğunu bilmiyorum? Beni biraz daha aydınlatabilirmisiniz.

Saygılar.

Alıntı

(14-02-2013, 01:53 AM)By_Düzce demiş ki: ..

Tabiki bahsettiğiniz markalar kadar hatasız bir ölçü hamsilide olduğunu idda edemem ancak bu fotoğrafı çekerken açı hatası yapmışım merakımdan tekrar kontrol ettim ve resimledim çokda kötü sayılmaz diye düşünüyorum.
..

Evet, ikinci yolladığınız fotolarda aradaki açıklık daha az gibi görünüyor.
Zaten üstadlar gerekli değerleri vererek doğrudan yardım önermişler, bundan iyisi şamda kayısı diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

Alıntı

(14-02-2013, 03:07 PM)By_Düzce demiş ki:
(14-02-2013, 10:37 AM)ORTAÇ demiş ki:
(14-02-2013, 12:28 AM)By_Düzce demiş ki: Değerli üstadlarım lupus ve Ortaç cevaplarınız için çok teşekkür ederim. İstanbul'a aslında çok sık gidip gelmekteyim ilk fırsatta sizinle tanışmaya ve değerli bilgilerinizi bire bir sizden almaya gelmeyi çok isterim. İlk fırsatta inşallah, değerli büğüm tavsiyenize uyup orjinal yay ile silahımı kullanmaya devam edeceğim. Hoşgörünüze sığınarak bir soru daha sormak istiyorum iğne yayınıda orjinal olarakmı kullanmalıyım yoksa 18,5 lb ile gelen daha uzun iğne yayını kullanayım. Daha uzun iğne yayı iğnenin daha uzun süre dayanım sağlamasına yardımcı olurmu?

Saygılar.

Sayın By_Düzce,
Wolff firmasının eksra güçlü icra yayları ile birlikte sunduğu ekstra güçlü iğne yayları, normalden hızlı dönüş yapan sürgünün yerine gelip durduğunda eylemsizlik iymesi nedeni ile iğneyi ileri fırlatarak kapsüle istem dışı vurmasını engellemek içindir. Tabii bu 70 serisi 1911 ve klonlarında önemlidir. 80 serisinde iğne emniyeti var.(Eğer sökülmedi ise)
Eylemsizlik iymesi (momenti) ani duran bir aracın içindekilerin öne savrulması ile anlaşılabilir.
Lütfen herhalukarda 18.5 libre yay ile gelen iğne yayını kullanınız, bu ayrıca atış sonrası kapsülde oluşabilecek su damlası şeklindeki oluşumu da engelliyebilir.
Saygılarımla.
Osman

Sn. Ortaç

İlginiz ve alakanız için çok teşekkür ederim. Tavsiyelerinzen sonra silahıma orjinal icra yayını takmış bulunmakdayım. İğnede ise sizin dediğiniz gibi 18,5 lb ile gelen uzun yay takılı. Horozun iğneye vurdukdan sonra kapsülü ateşleyebilmek için kovan dip tabasındaki iğne değilinin etrafına sert çarpmasını engellemek amacıyla bu tercihi yaptım. Tek çekingem uzun ve sert iğne yayı sert kapsüllerde ateşleme sorunu yaşamama neden olabilirmi oldu. Su damlası şeklindeki oluşumun ne olduğunu bilmiyorum? Beni biraz daha aydınlatabilirmisiniz.

Saygılar.

Wolff firmasının imalatı olan ektra güçlü iğne yayı kapsül ateşlemesini olumsuz etkilemez. Ancak horoz yayı (main spring), tetiği yumuşaltmak amaçlı olarak düşük güçlü (reduced power) olanlarla değiştirilirse, sert kapsüllü mermileri ateşlememe sorunu yaşatabilir.
Su damlası benzeri oluşum ile ilgili resimler geçtiğimiz günlerde forumda paylaşılmıştı ama ben bulamadım. Daire kesitli iğnelerin (Glock değil) patlamadan sonra kapsül üzerinde bıraktığı izin daire değil, su damlasına benzer yaptığı oluşum.
Bunun olası sebepleri , yaratabileceği sorunları ve tedavisi konularını daha sonra paylaşacağım.
Saygılar.
Osman

Alıntı

Sn. Ortaç müsadenizle daha önce yaptığım çekimlerden paylaşımlar.

[Resim: IMG_0800.jpg]

[Resim: IMG_0799.jpg]

[Resim: IMG_0789.jpg]

Glock
[Resim: IMG_0795.jpg]

[Resim: IMG_0819.jpg]

Alıntı

Teşekkürler efendim, arayip ta bulamadığım paylaşımlar bunlar dı.

Alıntı

Değerli üstadlarım bu gün Tisaş fabrikası ile yaptığım görüşmede Zig 1911 lerin icra yay sertliğinin 40mm gerilim sertiğinin 8400 gram olduğu bilgisini aldım. Kendi silahımdaki orjinal icra yayının tam gerilimde (sanırım 40mm kadar gerilim sağlıyor) 7900 gram olduğunu gördüm. Brownells firmasından aldığım Colt 1911 18.5 lb Wolff marka icra yayının 8500 gram olduğunu gördüm. Benim hesabıma göre Wolff 18.7 lb Tisaş'ın icra yayı fabrika verisi 18.5 lb benim silahımdaki 750 atım görmüş icra yayı 17.4 lb çıkıyor. Siz değerli üstadlarımızın söylediği orjinal Colt 1911 lerde 16 lb icra yayı kullanıldığı idi, anlaşılan Tişas 1911 lerde daha sert icra yayı kullanıp benim yapmak istediğim modifiyeyi baştan yapıp atım esnasında gövde ve sürgü kilit yataklarınının yükünü azaltmaya çalışmış. Benim sizlerden öğrenmek istediğim 750 atımda 500 gram (1,1 lb) yumuşama normalmidir?

Saygılar.

Alıntı

Bu konuyu ilgiyle takip ettim, Sn.ortaç' ın videolar derken, 1911 sever oldum çıktım. Smile
(Glock'u ve naylon şarjörlerini yakından incelememin de etkisi var)
Saygılarımla

Alıntı

(18-02-2013, 09:30 PM)By_Düzce demiş ki: Değerli üstadlarım bu gün Tisaş fabrikası ile yaptığım görüşmede Zig 1911 lerin icra yay sertliğinin 40mm gerilim sertiğinin 8400 gram olduğu bilgisini aldım. Kendi silahımdaki orjinal icra yayının tam gerilimde (sanırım 40mm kadar gerilim sağlıyor) 7900 gram olduğunu gördüm. Brownells firmasından aldığım Colt 1911 18.5 lb Wolff marka icra yayının 8500 gram olduğunu gördüm. Benim hesabıma göre Wolff 18.7 lb Tisaş'ın icra yayı fabrika verisi 18.5 lb benim silahımdaki 750 atım görmüş icra yayı 17.4 lb çıkıyor. Siz değerli üstadlarımızın söylediği orjinal Colt 1911 lerde 16 lb icra yayı kullanıldığı idi, anlaşılan Tişas 1911 lerde daha sert icra yayı kullanıp benim yapmak istediğim modifiyeyi baştan yapıp atım esnasında gövde ve sürgü kilit yataklarınının yükünü azaltmaya çalışmış. Benim sizlerden öğrenmek istediğim 750 atımda 500 gram (1,1 lb) yumuşama normalmidir?

Saygılar.

Kaliteli bir yayda olmamalı diye düşünüyorum. Sıfır atistaki yay gücünü bilmediğiniz icin (teorik değil pratik) gerçekten bu yumusama oldu mu soyleydmeyiz.
Eğer gerçekten oluyorsa bunun cevabını metalurjistler daha sağlıklı verebilir.
Sayın Redkit'e müracaat.
Saygilar
Osman

Alıntı

Cevabınız çok teşekkür ederim sn. Ortaç. Açıkca konuşmak gerekirse ben icra yayında bir yumuşama olduğunu hissetmedim sadece fabrikayı arayıp yay sertliğinin kaç libre olduğunu sorduğumda aldığım cevap 40mm gerilimin 8.4 kg olduğu idi. Belkide benim silahım üretilirken farklı şimdi farklı yay takılıyor olabilir. Duruma bu şekilde bakıldığındada akılda bir çok soru oluşuyor Big Grin . Şimdi merak ile sn. Redkit'din cevabını bekliyorum. Sn. lupus'unda bu konudaki yorumu merak ediyorum umarım.

Saygılar.

Alıntı

Yorum yok...Smile

Huğlu Huğsaş çalışması esnasında, piyasanın hatırı sayılır yay tedarikçilerden gelen yaylar ile, yurt dışından tedarik yayların ağırlıkları karşılaştırıldığında, yerli tedarikçilerden gelen yayların belirli bir standardı olmuyordu...Bu yaylar, ağırlıkla asılarak veya ağırlık altına alınarak bir gece bekletildiklerinde, yerli tedarikçilerden gelen yaylar daha çok kısalıyor veya uzayarak deforme oluyordu...Bu vesile ile memlekette daha henüz ateşli silahlarda kullanılacak adam gibi yay yapılmadığını öğrenmiş olduk...

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi