Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ZIG M 1911; 750 atım sonrası inceleme ve yay değişimi...
Bana sorun silahınızın besleme rampası ve namlu arasındaki uyumsuzluktanmış gibi geldi.
Daha güçlü yay ve kötü şarjör yanakları da bu problemi daha çok ortaya çıkarmış.

[Resim: 311912_560485807306116_722893271_n.jpg]

Tisaş'a gidip, 18lb ile silahın yaptığı besleme hatalarını yetkililere belirtirseniz, bence sizinle çok güzel ilgileneceklerdir. Smile

Saygılarımla.

Alıntı

Sn.By_Düzce,

Aşağıdaki konu çekirdek gömülmesi ile ilgili olarak size gerekli fikri verecektir diye düşünüyorum.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...9Fe%C4%9Fi

Çekirdeği kovana sabitleyen temel unsur, kovan boynunun gerimidir. Alüminyum alaşım kovanların kovan boyunlarının gerimi, pirinç kovanlara nazaran daha zayıftır. Standard irca yayları kullanılırken, pirinç kovanlarda bile çekirdek gözle fark edilemeyecek kadar da olsa kovana gömülmeye başlıyorsa, sert irca yayı ile atım yatağına sürülen alüminyum alaşım kovanlı bir mühimmatta çekirdeğin daha fazla gömülmesi normaldir. Normaldir derken, beklenmesi gereken bir durum olduğunu kast ediyorum.

Saygılar.

Alıntı

Değerli üstadım sn. lupus yardımınız için teşekkür ederim. Siz ve sizin gibi üyelerimiz sayesinde bilgi yalpazem oldukca genişledi emekleriniz için ne kadar teşekkür etsem azdır.

Sn. baris nasil bir ilgi gösterirler benide mahkemeye vermesinler, beni sizin azmettirdiğinizi ilk duruşmada itiraf ederim haberiniz olsun. Big Grin Big Grin Big Grin

Saygılar.

Alıntı

(13-02-2013, 09:06 PM)baris demiş ki: Bana sorun silahınızın besleme rampası ve namlu arasındaki uyumsuzluktanmış gibi geldi.
Daha güçlü yay ve kötü şarjör yanakları da bu problemi daha çok ortaya çıkarmış.

Ve irca yayına göre yumuşak kalan uyumsuz şarjör yayı....

Alıntı

Elimdeki 18,5 lb icra yayını 17 lb olacak şekilde yumuşatmam mümkünmü? Değerli büyüğümüz sn. Ortaç yanılmıyorsam yay yumuşatma işlemi yapmıştı.

Saygılar.

Alıntı

Bazı kovanlarda gördüğünüz bazı halka ve boğumların amacı çekirdeğin derine gömülmesini engellemektir...

[Resim: 1082839nw74.jpg]

[Resim: 45acp.jpg]

[Resim: 45cartridgem.jpg]

[Resim: 45acp11.jpg]

Alıntı

TİSAŞ bu besleme rampasını biraz açık yapmış gibime geldi, tabi en iyisini bilirler, ama Wilson Combat diye çapulcular var, onlar biraz daha yakın yapıyorlar namlu-rampa arasını:

[Resim: barrel15.jpg]

Bir de kendinibilmez SIG diye ZIG M çakması bir firma var, onlar da şöyle yapıyor:

[Resim: sig-sauer-scorpion1.jpg]

Bu üretim ve güvenilirlik işini zig kadar bilmediklerinden dolayı, bu Wilson çapulcuları, kendinden rampalı namlular kullanıyorlar bazı silahlarında:

[Resim: feed-ramps.jpg]

Neyse, hatalı olanları gösterelim de elin ecnebileri ders alsın diye ekledim, yanlış anlamasınlar.
Tabanca tasarımının bir "sistem" olduğunun, yay uzunluğundan tutun sertliğine kadar herşeyin uyumlu çalışması gerektiğinin, ve bu uyumu da uzun süre devam ettirebilmesinin "güvenilirlik" adı verilen; "ya sıkıntı yaşarsan getirirsin fabrikaya değiştiririz" yaklaşımının acil bir durumda veya hayatını korumak gerektiğinde işe yaramayacağının idraki temennilerim, ve saygılarımla.

Alıntı

(13-02-2013, 09:23 PM)lupus demiş ki:
(13-02-2013, 09:06 PM)baris demiş ki: Bana sorun silahınızın besleme rampası ve namlu arasındaki uyumsuzluktanmış gibi geldi.

Ve irca yayına göre yumuşak kalan uyumsuz şarjör yayı....

Sn. lupus, icra yayını sorun yaşamadığım orijinal olarak kullansam, bunun yanı sıra horoz yayını sertleştirsem ve iğne zarar görmesin diye daha uzun bir iğne yayı kullansam, patlama esnasında sürgü kilit yataklarına ve gövde üzerine binen yükü azaltabilir miyim?

Saygılar.

Alıntı

Sn.By_Düzce,

Horoz yayının tepmeyi karşılamaya katkısı irca yayına oranla daha azdır. Bu nedenle irca yayı ve horoz yayı ağırlıklarındaki değişiklikler birebir aynı oranda yapılmıyor. Yani, sadece horoz yayını sertleştirerek kilit sistemini yeteri kadar koruyamazsınız.

Saygılar.

Alıntı

(13-02-2013, 09:54 PM)lupus demiş ki: Sn.By_Düzce,

Horoz yayının tepmeyi karşılamaya katkısı irca yayına oranla daha azdır. Bu nedenle irca yayı ve horoz yayı ağırlıklarındaki değişiklikler birebir aynı oranda yapılmıyor. Yani, sadece horoz yayını sertleştirerek kilit sistemini yeteri kadar koruyamazsınız.

Saygılar.

Teşekkür ederim üstadım. Peki elimdeki 18,5 lb olan yay orjinal yaydan biraz daha uzun ve daha kalın et yapısına sahip bu nedenle bana daha fazla güven veriyor. Yurt dışından 17 lb yay siparişi verip 8 $ lık yay için 70 $ kargo ödemekdense elimdekini değerlendirmek istiyorum. Yay sertliğini 17 lb çekmem mümkünmü? Nasıl bir işlem yapmam gerekiyor? Bu soruma sn. Ortaç da cevap verirse memnun olurum.

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi