Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
STEYR M9A1 ergonomik silah!
Arkadaslar bu foruma gelene kadar bir kac Turkce silah forumu gezdim ve ilk defa Steyr Arms icin ayri baslik acan bir tek forum gordum. Bir Steyr sahibi olarak bu kapsamli forumda da bir Steyr basligi acilmasini cok isterim. MKEK de satildigina gore bir cok kisi Steyr sahibi olmustur ve eminim silahlari hakkinda gorus alisverisinde bulmak isterler.

Baska bir foruma yazmis oldugum Steyr tecrube ve goruslerimi bu foruma da aktarmak isterim:

Genel olarak memunum secimimden. Silah polimer govdeye haiz ve butun modern gorev silahlari gibi hafif. 15+1 9x19 mm mermi kapasitesine sahip ve dista bir horozu bulunmuyor. Yani silahi cebinizden veya kilifindan cikartirken saga sola (gomleginize, kazaginiza takilma riski yok).

Sig Sauer 2022, H&K USP gibi gorev silahlarinin aksine tetigin hemen onunde yer alan bir manuel bir tetik emniyeti var. Isaret parmaginizi tetikten cok kisa bir sure icin kaldirip emniyeti acabiliyosunuz (isaret parmaginizin sol ust kenariyla yukari ittiriyorsunuz). Bu emniyetin haricinde silahi kendi anahtari ile kilitleyebiliyorsunuz. Silah kilitli oldugu surece tetik calimiyor. bu da silahini evde saklayanlar icin ideal. Coluk cocugun kurcalama riskine karsi.

Silahla beraber, saklama kutusu, 2 adet 15 mermilik sarjor, kucuk bir temizleme kiti ve kullanim kilavuzu geliyor.

Silah Avusturya yapimi ve Gaston GLOCK Arms firmasinin bas muhendisi tarafindan tasarlanmis. GAston Glock (ki kendisi GLOCK tabancalarini ureten sirketin sahibidir ve aslen otomobil yan sanayiciligi isinden silah isine girmistir, Steyr ise 100 yildan fazla bir suredir silah sanayinin icerisindedir ve ozellikle keskin nisanci, sniper ve av tufekleri ile meshurdur. Ayrica Avusturya ordusunun standart tufegi Steyr AUG taarruz tufegi de Steyr yapimidir).

Her neyse Gaston Glock bizim bas muhendisin silahlar uzerinde yapmak istedigi degisikliklere izin vermeyince, muhendis Glock tan ayrilip Steyr e gecmis ve su anda benim de kullanmakta oldugum M9A1 i orjinal 0.40 kalibre olarak gelistirmistir yani M40A1. 0.40 kalibreyi yani 10 mm yi TR de bulmak zor oldugu icin hic sormadim bile var mi diye.

Silahi aldiktan sonra poligona gectik. M9A1 in namulusu ile goz gez arpacik cizgisi birbirne cok yakin ve kabza 111 derecelik acisiyle ele cok iyi oturuyor. Ancak kabzanin onune veya arkasina parca ekleyerek (ornegin Walter P99 da oldugu gibi) buyuk veya kucuk ellere gore ayarlamak mumkun olmuyor.

Ilk defa nisan aldiginizda ucgen formlu gez ve arpacik sizi selemaliyor. klasik dikdortgen seklinden farkli olan gez ve arpacik, daha hizli nisan almayi sagliyormus (ben pek fark hisstmedim ama rahatsiz da etmedi). Gez ve arpacik yanal olarak (x aksinda) kaydirilabiliyor. MKEK in hocasiyla birkac atis yaptiktan sonra silahin sola cektigine karar getirdik, gez ve arpacigi kaydirarak bu kusuru gidermeze calistik. O zamandan bu yana lazerli bir sifirlama tesisine gitmedigim icin silahi o gunku haliyle kullaniyorum.

Namlu ucunun oldugu kisim normalden daha kalin ve agir. Silah tam doluyken dengeye geliyor ve sarjor bosaldikca agirlik merkezi namlu ucuna dogru kayiyor. Bunun faydasi ise atis esnasinda Steyr M9A1 in namlusunun normalden daha az havaya kalkmasi oluyor. YouTube da falan M9A1 ile yapilan atislari izler ve Glock H&K GigSauer Walter ve Baretta ile kiyaslarsaniz ne demek istedigimi daha iyi anlarsiniz.

Surgu kilidi solda bulunuyor. Bu da saglaklar icin yer yer bir problem teskil ediyor. Silahi 2 elle tutarken son mermiden sonra surgu geride kalip mermi yuvasini acik tutmasi gerekirken geride kalmiyor. Bu bir ariza degil yanlizda farkinda olmadan sol eliniz surgu kilidine basiyor ve surgu kilitlenmiyor. Sebebini bildikten sonra cozumu kolay olan bir sorun,
Atistan sonra silahi sokmek yaklasi 5 saniyenizi aliyor. Sag taraftaki dugmeye basip dugmenin yaninda bulunan kolu asagiya ittiriyorsunuz ve sugu one kayarak bosa cikiyor. Surguyu yerinden cikartip yayi yerinden cikartiyor son olarak ta bos cikan namluyu yerinden aliyorsunuz. Ben daha kolay sokulen bir silah gormedim. Hic anlamayan birisi bile becerebilir gibi geliyor bana!
Namlu Poligon namlu ve eminim 250.000 atis veya daha fazla omru vardir. Ama burada cogumuzun zannettigi gibi namlu omru irrelevant. Esas onemli olan polimer govdenin omru. Bazi Glok larin 100.000 atistan fazla dayandigini gozonune alirsak benzer bir performansi Steyr M9A1 den de beklememiz dogal olur. Esas aluminyum Govdeli SigSauer sahipleri dusunsun 25.000 atistan sonra catlayan orneklerle dolu Internet. :-)
Tek ve seri atislarda (durmaksizin bir sarjorun bosaltilmasi) hic bir sorun cikartmadi. Mermi dikme, kovan sIkIsmasi gibi bir sorun olmadi. Sadece silahi gevsek tutarsaniz arada kovani saga atmak yerine tam kafanizin ustune atabiliyor ejektor.
Simdilik bu kadar aklima geldikce diger tecrubelerimi de yazarim.

Bu arada MKEK e GLOCK gelmis 9 mm olan G17 yi 2500 USD a satiyorlar. Yani Steyr her yerde Glock'tan daha uygun fiyata satiliyor ama canimiz MKEK imizin anlasilamaz fiyat politikasi nasil yapiyor bilmiyorum Steyr M9A1 i 3053 USD ye satarken Glock G17 yi 2500 USD ye satiyor. Valla 750 USD icin ben olsam Glock alirim ama zaten HAYALET SILAH aliyoss seklinde ISLAK RUYALAR goren arkadaslar satisa ciktigi anda Glock larin kokune kibritsuyu dokmuslerdir. Gaston Glock u siritirken gorebiliyorum.

Butun polimer govdeli silahlar gibi Glock ve Steyr in govdelerin de bikac yay ve surgu raylari (ki onlarda plastikten olabilir) disinda metal yoktur ve hassas ayarlanmamis bir metal dedektorunden gecebilirler, ammaaa surgu ve namlu dibine kadar celiktir ve minimum hassasiyette ayarlanis bir metal dedektoru bile bu parcalar uzerinizdeyken gecerseniz uyari verir, ki sarjorden (hadi onu da polimer yaptik) ve icindeki 15 adet bakir-kusun-celik mermiden bahsetmiyorum bile. Yani arkadaslar ticari olarak satilan herhangi bir silahi tek parca olarak herhangi bir metal dedektorunden geciremezsiniz.
Bu arada alis-veris merkezleri, adliye, havaalani gibi yerlerin dirisindeki diktortgen bicimli icinden gectigimiz, gecerken de uzezerimide metal varsa oten aletin adi METAL DEDEKTORUdur (dogrusu MANYETOMETRE) bu alete X-RAY (yani rontgen prensipleri ile calisan maddelerin icini gosteren cihaz) adini veren BASIN MENSUPLARIMIZ olup bu kisiler halkimizi, yani bizleri, cahil yerine koymakta ve surekli bir yanlis anlasilmaya yol acmaktadirlar. Bu konuya dikkatinizi cekmek istedim.

Aklima gelmisken MKEK te satilan Steyr M9A1 veya aynisinin kompakt versiyonu S9A1 de decocking mekanizmasi bulunmamaktadir. Bu mekanizma atesleme ignesi kuruluyken (yay gerilmisken) tetik dusurmeden igenin (yayin) bosaltilmasina yarar. Ayrica bazi modellede surgunun arkasinda ufak bir cikinti ignenin kurulu olup olmadigini kullaniciya, gorsel ve dokunsal olarak bildirir. Bu fonksiyon benim M9A1 imde yok! Onun yerine kovan cikisinda ustten bakildiginda gozuken ufak bir kertik var. Bu kertikten namlu agzinda mermi olup olmadigini gorebiliyorsunuz ki bence hayati derecede onemli bir ayrinti.

Namlu ucunda altta Picatinny rail denilen Laser pointer, flash light (fener) gibi aksesuarlar takmak icin hazir bir ray mevcut.

Burada BILGISI OLAN ARKADASLARA sormak istiyorum. Turkiye'de tabancalara LASER POINTER ve/veya FENER takmak serbest mi? Streamlight TLR-1 veya TLR-2 marka ve model fener ve laserli feneri neden satinalabilirim. Lutfen malumati olanlar bana ozelden yazsin.

Bunun yani sira STEYR M9A1 im icin kabza lastigine (elden kaymamasi icin), koltuk alti kilifina (STEYR icin uretilmis olmasi gerekiyor) KYDEX veya benze malzemeden uretilmis belde tasimaya uygun (pantolon icin, gomlek veya kazak alti) kilif nereden alabilirim (web sitesi de olur) yardimci olabilecekler varsa lutfen yazsinlar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
derinoz
Hoş geldiniz Sn.Erenay.
İlk mesajınızda dolu bilgiler vermişsiniz.
Herkesin çok faydalanacağından eminim.
Teşekkür ederiz.

Diğer sorularda TT yardımcı olacaktır Smile

Alıntı

Sn.Erenay foruma hoş geldiniz.Değerli bilgileriniz için teşekkürler.Forumumuzdan Sn.Fallout ve Sn.Çakaralmaz da bu tabancaya sahipler.Şu linkte aynı başlık açılmış:
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...174&page=1

Alıntı

Verdiginiz moral icin tesekkur ederim sayin Egecaddesi.

Steyr sahipleri ve meraklilari icin iyi bir haberim var (yazi icerisinde).

M9A1 im icin kilif ve yedek sarjor almak icin Almanya'nin meshur zincir av&aticilik magazasi Frankonia'ya gittim. Oncelikle kabza lastigi aldim HOUGE marka 15,75 Euro ya mal oldu. Sanirim Turkiye ye gelene kadar sabredebilseydim daha ucuza alabilirdim (fiyatini bilen varsa lutfen yazsin). Daha sonra katalogtan bir koltukalti kilifi ismarladim fiyati 29,61 euro. bu arada fiyatlara KDV dahil ve Almanya da KDV orani %19 belirteyim. Tabi bu fiyatlari pazarlikla aldim ama indirim miktarlari zaten cuzi (1-3 Euro arasi).
Daha sonra 15 mermi kapasiteli bir sarjor ismarladim pazarlik sonrasi fiyati 59 Euro Sad. Yani bu kadar mi pahali olur kardesim. Neyse eve dondukten sonra Steyr Avusturya ya telefon actim. Orada daha once E-Maillestigim Herr Olive Bauer la konustum. Perekande mal satmadiklari soyleyip beni Almanya da bir bayiye yonlendirdi. Neyse biraz muhabbetten sonra (Glock ta 30 luk sarjorler var siz de niye yok seklinde halbuki Steyr SPP nin de 30 luk sarjoru var) neyse yeni bir sarjor cikarttiklarini hi-cap 17 mermilk oldugunu soyledi. Yani meraklisina bildireyim dedim.

Daha sonra ne olacak Steyr in Turkiye deki bu hali muhabbetinde Turkiye de yeni bir distributorleri oldugunu ogrendim. Telefon numarasini aldim usenmedim aradaim.

Arkadasin adi Michael Ali Kilic. 14 yasinda Almanya'ya gelmis. Kilic Feintechnik diye bir firmasi var. Web sitesi: http://www.mak.ag veya http://www.kilic-feintechnik.de . Tuning, durbun, dipcik isleriyle falan ugrasiyor anladigim kadariyla. Turkiye'de ki distributorluk olayindan dolayi son derece heyecanli. Bana Steyr in simdiye kadar ki Turkiye temsilcisinin ayni zamanda Glock un temsilcisi oldugunu o yuzden Steyr in bir turlu ileriye gidemedigi soyledi.

Hadi tabancalari gectim ama Steyr in inanilmaz guzel ve kaliteli av ve ozellikle polis icin keskin nisanci tufekleri var. Polisimize sunulmamasi yazik.

Turkiye'de bir ortagi oldugunu belirtti. Telefonnumarasi 0 216 4550140 Steyr ile ilgili sorusu ve ihtiyaci olan arkadaslara duyurulur.

Umarim Michael Ali Bey'in moralini Turkiye'de bozmazlar. Bakalim MKEK te neler yasayacak kendisi. Umarim bu Steyr tabancalarinin satisini olumsuz etkilemez.

BU arada polimer silahlardan hoslanmayan arkadaslari anlayamiyorum. Silahi vitrine koyup seyretmek icin aliyorsaniz iyi de, hergun tasimak zorundaysaniz nasil olacak 1250 gramlik bir kulceyle gezmek belimizde. Ayrica Internet'te 25.000 atisata govde catlatan Sig P226 haberleri (aluminyum govde) karsisinda 100.000 atistan fazlasini goren Glock lar varken!

Alıntı

Alıntı: Sig Sauer 2022, H&K USP gibi gorev silahlarinin aksine tetigin hemen onunde yer alan bir manuel bir tetik emniyeti var.
Bu özellik M9A1'lerde standard bir opsiyon olmayıp, Türkiye'ye MKEK'nin ithal ettiği modellerde varken, yurt dışından direk ithal edilmiş olanlarda ise yoktur. Burada bir arkadaşta direk yurt dışından permi ile gelen bir model, diğerinde de MKEK'den alınan bir model var. Birisinde bu emniyet manevalası varken, diğerinde yoktur. Arkadaşlarımızın bu modeli tercih ederken, kendi kişisel tercihlerine göre dikkatli olmalarında fayda vardır.

Alıntı: Namlu Poligon namlu
Steyr M9 ve A1'lerde poligon profilli değil, klasik yiv-set li namlu vardır.
Buradaki yurt dışından direk gelen M9A1'in de, MKEK'den alınan M9A1'in de namluları klasik yiv-setlidir.

Alıntı: Aklima gelmisken MKEK te satilan Steyr M9A1 veya aynisinin kompakt versiyonu S9A1 de decocking mekanizmasi bulunmamaktadir. Bu mekanizma atesleme ignesi kuruluyken (yay gerilmisken) tetik dusurmeden igenin (yayin) bosaltilmasina yarar. Ayrica bazi modellede surgunun arkasinda ufak bir cikinti ignenin kurulu olup olmadigini kullaniciya, gorsel ve dokunsal olarak bildirir.
SteyrM9 ve A1'lerin en önemli eksiklerinden birisi de, otomatik iğne kilidinin olmamasıdır. Her ne kadar firma, iğnenin kısmi kurulu pozisyonundan kazara kurtulması durumunda bile, kapsülü ateşleyecek enerjiye sahip olmayacağını iddia etse de, fişek yatağı dolu taşınmak üzere dizayn edilmiş bir silahta, sadece iğne tablası-iğne geometrisine, iğnenin yetersiz potansiyel enerjide bekletilmesine güvenmek, muadillerine göre ciddi bir handikaptır.

Alıntı: Turkiye'de tabancalara LASER POINTER ve/veya FENER takmak serbest mi?
Halihazırdaki mevzuata göre sivil vatandaşın kullanması yasaktır.
15 mermiden daha yüksek kapasiteli şarjör kullanımı da yasaktır.

Alıntı: Steyr in inanilmaz guzel ve kaliteli av ve ozellikle polis icin keskin nisanci tufekleri var. Polisimize sunulmamasi yazik.
.308 win Steyr SSG TSK ve EGM ÖHDB envanterinde bulunmaktadır.

Alıntı: Internet'te 25.000 atisata govde catlatan Sig P226 haberleri (aluminyum govde) karsisinda 100.000 atistan fazlasini goren Glock lar varken!
İnternette çok ama çok daha düşük atım adedlerinde sadece gövde değil, namlu dahil dağıtmadık yerini bırakmamış Glock'lar, gövde çatlatmış SigSauer'lerden kat kat daha yaygın olarak bulunmaktadır.

Steyr M9A1, polimer sınıfın güzel örneklerinden birisi. Özellikle de kabze konturu ve tetik erişimi çok güzel. Nişangah sistemi maalesef her atıcıya hitap etmeyebiliyor, ama burada kullanan herkes beğendi. Tetiği kısa, ancak ağır ve sert. Atışla bir miktar yumuşamakla beraber kesinlikle işlem gerektiriyor. Sürgü yakalama-salma manevelasına temas ile sürgü kilitlenmesinin engellenmesi pek çok muadilinde de oluyor. Ama ben böyle bir konuda dikkat etmek zorunda olacağım bir silahı, savunma amaçlı olarak kullanmayı pek düşünmem. Tırnak sorunları konusunda ise maalesef hala % 50 / 50 statüsünde kabul edilen bir silah. A1 revizyonundan sonra bile maalesef hala % 100 güvenilirlik sunmaktan uzak. Steyr M9 kullanıcıya uyumlu ve çalışan bir silahsa, kullanımı zevk veren bir makine, ama tersi durumda ise resmen sıkıntı kaynağı olabilir.

Alıntı

Kovanı baş yaran mekine değilmiydi bu Sn.LupusSmile

Alıntı

Sayin LUPUS verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim. Eklemek istedigim birkac sey olacak.
Gercek silahlar konusundaki tecrubem son derece kisitli. Herkesin silahini benim gibi MKEK'ten aldigini dusundugum icin emniyet mekanizmasinin varligindan bahsettim. Yoksa cok daha ozel silahlar varken kimsenin permisini bu tip bir silah icin harcayabilecegi aklima gelmedi.

Poligon namlunun manasini bilmiyormusum. Arastirdim, anladim.

Decock edilen yani ignesi istirahate cekilen bir silahi kilfindan cikarir cikarmaz kullanabilir misiniz? Yoksa tekrar kurmaniz mi gerekir? Tekrar kuracaksaniz namlu agzinda mermi ile tasimanin manasi nedir. Yoksa tetige asilinca cift hareketli olarak yayi hem kurup hem de serbest mi birakiyor atesleme icin. Steyr icin kullanma kilavuzunda DA (double action) yaziyor. Nasil double action oluyor ki, silah kulu degilken atesleme olmuyor. E ben silahi kurduktan yataga mermiyi surdukten sonra igne gerilmis bir sekilde yataginda duruyor, tetigi cekince de yayindan bosanip ateslemeyi gerceklestiriyor. DA yi horozu (hammer) olan bir silahta dusunursek, tetigi cekerken once horoz yukari kalkar (1. action) sonra ignenin ustune duser (2. action) (yari otomatik bir silahtan bahsediyorum). Yani Steyr nasil DA oluyor aciklayabilirseniz cok sevinirim.

Laser pointer yasak ama heryerde satiliyor kimse de asker misin polis misin diye sormuyor! Yaptirimi nedir acaba biliyor musunuz?
Orjinali 17, 19 hatta 30 sarjor kapasiteli olan silahlar mevcut. Bunlarin bazilari piyasada bu yuksek kapasiteli sarjorleriyle beraber satiliyor (basit ornek Internet'tek i Steyr SPP ilanlari). 15 ten fazla kapasiteli sarjorleri bulundurmanin yasal yaptirimi nedir acaba?

Poliste Steyr keskin nisanci tufeklerini bulundugunu bilyorum. Bunu bana bizzat Michael Ali Kilic soyledi. Yine kendisinin dedigine gore Temmuz 2008 den beri Steyr Turkiye bayiligi kendilerindeymis. Ancak emniyetteki silahlar eski modellermis ve yeni modeller kendilerine uzun zamandir tanitilmamis. Yazimdaki kasit buydu.

Sizin bilginiz benimkinden daha fazla ve anladigim kadarizla meslek olarakta silahlarla ilgilisiniz. Bu acidan sizinle iddalasacak degilim. Demek ki dagilmis polimer silah resimleri bana denk gelmemis.

Tetik mevzusunda haklisiniz. Steyrforum.com adresinden bu konuda bir kilavuz mevcut ancak ben silahi o kadar sokmeye cesaret edemem. Hele Turkiye'de silahi bir daha toparlayamazsam nereye goturecegimi bile bilmiyorum. Sizin tetik yumusatma konusunda tavsiye edebileceginiz bir atolye/sirket var mi?

Steyr in nisangahlari orjinal olarak degistirilebiliyor ama Turkiye'de nasil temin edilir bilmiyorum.

Son olarak 3053 USD a satilan Steyr M9A1 lein yaninda Glock 17 nin sadece 2500 USD ye satilmasini neye bagliyorsunuz?

Saygilar,

Alıntı

Alıntı: Kovanı baş yaran mekine değilmiydi bu
Yurt dışında da en çok aldığı eleştirilerden birisi budur.
Bizim buradaki denemelerimizde, Sn.fallout'un yaşadığı kadar sık olmasa da, bizler de aynı sorunu yaşadık. Ancak biz hiç kovan tahliye sorunu yaşamadık. Benim de kişisel olarak yaşadığım diğer sorun, parmaklar ileride, derin tutuşta, sağ el baş parmağımın sürekli olarak sürügü yakalama-salma manevelasına temas etmesi sonucu, şarjör boşaldığında, sürgünün geride kilitlenmemesiydi.

Alıntı

Alıntı: Decock edilen yani ignesi istirahate cekilen bir silahi kilfindan cikarir cikarmaz kullanabilir misiniz? Yoksa tekrar kurmaniz mi gerekir? Tekrar kuracaksaniz namlu agzinda mermi ile tasimanin manasi nedir.
İğne vurmalı olup, iğne boşaltma / decok özelliği olan, klasik çift-tek hareketli tetiği olan P 99'da, fişek yatağını doldurup, iğneyi boşalttığınızda, silahı çekip ateşlediğinizde, iğne aynı klasik sağmalı çift hareketli silahlardaki gibi kurularak ateşleme fonksiyonunu yerine getirmektedir. Müteakip atışlar ise tek hareketli tetikle yapılmaktadır.

Alıntı: Steyr icin kullanma kilavuzunda DA (double action) yaziyor.
Bunun nedeni iğnenin tam kurulu değil, tama yakın kısmi kurulu pozisyonda olması, tetik çekilirken tam kurulu pozisyona gelerek, bir noktadan sonra salınarak ateşleme fonksiyonunu yerine getirmesidir. Yani iğnenin her halükarda gene de bir kurulma aşamasından geçmesidir. Steyr da herhangi bir manevela ile farklı pozisyonlara getirilen bir iğne yoktur, bu nedenle herhangi bir decok işlevi de yoktur. İğne sürgü nihayi istirahat pozisyonuna ulaşınca, tabla tarafından yakalanıp, tetik çekilinceye kadar da pozisyonu hiç değişmemektedir. Bu nedenle de sökerken, tetiği çekerek, iğneyi tabladan da kurtarmanız gerekmektedir.

Bu nedenle Steyr ve Glock'larda, second strike / mükerrer vuruş özelliği yoktur. İğne salındıktan sonra, ateşleme meydana gelip, sürgü tekrar iğneyi tetik kolundaki veya gövdedeki tablaya taşımazsa, silahı tekrar ateşlenebilir pozisyona getirmek için, sürgü elle manüpüle edilmek zorundadır. Gerçek manada DA tetikde ise, sürgü pozisyonu değişmeksizin, mükerrer vuruş kapasitesi vardır. Yani tetiği her çektiğinizde, sadece tetik hareketi ile horoz yada iğne kurularak, salınabilir.

Steyr tetiğinin Glock'dan bazı geometrik ve mekanik farkları olmakla beraber, aslında çalışma prensibi aynı olan sadece modifiye edilmiş bir Safe Action Trigger sistemidir. TFL de de bu konu sayfalarca tartışılmıştı. Ancak net bir konsensus sağlanamamıştı. Burada asıl sorun üreticinin sadece Glock'dan farklı bir tabir kullanmak adına yaptığı hatalı tanımlamadır.

P99 AS'nin farkı ise, gerçek manada bir DA / SA olmasıdır. P 99 da, fişek yatağı doldurulduğunda, iğne tam kurulu hale gelir. İğne boşaltma fonksiyonu ile de, tam istirahat haline gelir. Tam istirahat halindeki iğne ise, sürgü mapüle edilmeden, aynı klasik DA silahlardaki gibi sadece tetik sağılarak kurulup, salınabilir. Bu nedenle iğne vurmalı bir silah olmasına rağmen P99 AS'nin mükerrer vuruş kapasitesi de vardır.

Alıntı: Sizin tetik yumusatma konusunda tavsiye edebileceginiz bir atolye/sirket var mi?
Sn.çakaralmaz'ın Steyr'ını tamamen dağıtıp, parçalarını beraberce inceledik. Ancak atış yaparak silaha zaman tanımayı düşündüğümüzden, silaha herhangi bir müdahalede bulunmadık. Ülkemizde bu işlere kafa yoracak düzeyde yetkin, bilgili ve kültürlü herhangi bir tamir ve bakım atölyesi ise henüz yoktur. Henüz yarım yamalak boya badana cila işlerinden, işin o kısmına geçemediler.

Alıntı: Temmuz 2008 den beri Steyr Turkiye bayiligi kendilerindeymis. Ancak emniyetteki silahlar eski modellermis ve yeni modeller kendilerine uzun zamandir tanitilmamis. Yazimdaki kasit buydu.
Fiyat ve kullanım açısından Türkiye'deki sivil kullanıcıyı ilgilendirecek hemen hemen tek modelleri Classic Mountain, Classic Light ve Pro Hunter'dır. SSG veya Scout gibi tüfeklerinin fiyatı Sauer sınırına yaklaşacağından getirmenin pek de anlamı olmayacaktır. Ama insan fiyatından getirip sattırabilirlerse, Sauer ' e ciddi bir darbe vurabilirler. Umarım böyle olur.

Alıntı: Son olarak 3053 USD a satilan Steyr M9A1 lein yaninda Glock 17 nin sadece 2500 USD ye satilmasini neye bagliyorsunuz?
Önceki fiyat MEND Savunma Steyr ve Glock'un distribitörlüğünü beraber yürütürken belirlenmiş bir fiyat. Glock'lar ise çok daha sonra geldi. Ancak dediğiniz gibi firma artık sadece Glock getirecekse, MKEK'deki Steyr'lar bitene kadar standard Glock modellerini, Steyr fiyatlarının altında tutarak, artık rakibi olan markanın belini iyice kırmak, piyasada yer edinebilmesini engellemek için elinden geleni yapacaktır. Umarım MKEK'deki Steyr'lar hiç bitmez, Cool

Alıntı

evrenay demiş ki:Ilk defa nisan aldiginizda ucgen formlu gez ve arpacik sizi selemaliyor. klasik dikdortgen seklinden farkli olan gez ve arpacik, daha hizli nisan almayi sagliyormus (ben pek fark hisstmedim ama rahatsiz da etmedi).

sayın fallout ankaraya geldiğinde atış yapma imkanı bulmuştum. sanırım üçgen gez sayesinde sayın aga'nın sig'inden daha isabetli atışlar yapmıştım.

tabi fazla deneyimimim yok ama, sakladığım hedef kağıtlarına arada sırda bakıyorum da, steyr'la 15 merminin 11'ni siyah alana toplamayı başarmışım.(hemen gülümsemeyin gerçekten deneyimim yokSmile) sig'de ise kağıdın her yeri bir birinden ayrı deliklerle dolu. sanırım kitaptaki tüm hataları ayrı ayrı yapmışım Smile

polimerler hakkındaki görüşlerim, ceyceyin p99'u, ekekenin hs'si ve son olarak fallout'un steyr'indan sonra bir hayli değişti

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi