Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 3 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Havaya atılan çekirdek öldürücü müdür? EVET!
#1
Exclamation 
Eveet, bugün rahatsız edilmeden gerçek mühimmatla havaya ateş edebileceğimiz bir yer arıyoruz.

Ooo, silah teknisyenimiz de bizi bekliyor.
Merak ettiğimiz konu: Havaya sıkılan mermilere ne oluyor, nereye gidiyorlar. Sık sık filmlerde, gösterilerde, düğünde, maç sonrasında, uyarı atışlarında gördüğümüz bu havaya atılan çekirdekler nereye düşüyor, tehlikeli mi ?

Hemen içeri davet ediliyoruz Alaman gayfesini yudumlayıp brötchen yiyoruz ve akabinde silah, mühimmat deneme alanına geçiyoruz. Vay canına demekten kendimizi alamayacağız çünkü burası 200 kilometrekarelik bir saha. Memlekette taksi tutsak etrafında turlamak için maaşı vereceğimiz kadar büyük yani Smile

Avcılara kapalı olduğu ve atışlar nedeniyle tehlike arzettiğinden bölge çok iyi korunuyor. Ortalıkta ceylanlar sıçrayıp duruyor. Çarpmadan mekana ilerliyoruz.

Geldiğimiz yerde yüksek teknoloji ile donanmış tırlar, karavanlar, sehpa demeye dilim varmıyor, sadece tüfek bağlamak için roket rampası yapmış gavur.

Teknisyen birader rampanın aslında sehpa değil atılan birkaç milimetre çapındaki çekirdeğin bile havada takip edilebileceği bir radar olduğunu söyleyince şaşkınlıktan dilimiz tutuluyor. Biz xray cihazında, el dedektöründe silah yakalanır mı yakalanmaz mı diye saçmalıklarla uğraşırken elin Alamanı atılan mermiyi bile takip eden teknolojiyi geliştirmiş.

Neyse teknik eleman atış için izin alındığını belirtti. Ben de buraya yol belgesini nasıl çıkartıyorlar diye soracaktım ama konuyu dağıtmayalım diye çekindim sormadım.

Geçtik silahın başına bunu askerlikten tanıdım, G3. Tabi TV'de seslendirmeyi yapan şahıs gerizekalı habercilik standartlarından uzaklaşmadan tetiği ve uzun namlusu olan her şeyi Kalaşnikof olarak tanımladıklarından bildiğini okudu. TR, DE, USA farketmiyor her yerde habercinin gerizekalısı mevcut. Angry

Eleman G3'ü tam dik açı ile değil düğüncü atışı açısıyla monte edip hazırlık yaptıklarını söyledi.

Ortada duran karavana geçtik ki aman Allah, acayip aletlerin başında birtakım adamlar, hem de o aletleri kullanmanın uzmanı olmuşlar bir yandan ne sorsak biliyorlar.

Aletin bir multi-sensör platformu (çoklu ölçtürgeç zemini) olduğunu ve havada uçan her şeyi bu sistemle takip edip ölçümleyebildiklerinden bahsediyor. Bunun üzerine alete gerek olmadığını, bizim memlekette suikast tabancasının 400 metre, suikast tüfeğinin 4000 metreden nokta atışı yapabildiğini tüm esnafın bunu bildiğini söyleyince karşı çıkıyorlar ve onlara güvenim bir anda kayboluyor Undecided Ortam soğudu ve memleketimi özlüyorum.

Neyse kamerayı tutan kankam bir türkü patlatıp morallendiriyor ve işimize devam ediyoruz.

Teknik elemanlar birden etrafımızı sarıyor. Ölçüm yapacak uzmanların yanına, silah uzmanı, güvenlik uzmanı toplanıyor. Kamera ilginç geliyor tabi. Yoksa ne gerek var bunca adama, hepsinin yaptığını bizde tek bir kalfa yapıyor. Hem de asgari ücrete.

Mermiye bakıyoruz bu aynı askerde attığımızdan. Kolye yapmak için bir tanesini cebe atayım diyorum o sırada teknisyen gözlerini pörtletip bakınca korkup yerine koyuyorum.

Cebe atamadık bari havaya atalım deyip artık neden lazım oluyorsa ipi ve haliyle diğer ucundaki tetiği çekiyorum. Paat. Hahahaha, çok zevkli Smile

Hemen yandaki radara dönüyorum, hareket ediyor. Yanımdaki eleman 7.62mm çapındaki çekirdeğin havada kalış süresinin yaklaşık 47 saniye olduğunu ve o süre boyunca radar tarafından takip edilebildiğini söylüyor. İnanamıyorum.

Kaç metre yükseğe ve ne kadar uzağa gittiğini soruyorum, içeride radar ekipmanının başına geçip görelim diye yanıtlıyor.

Hop dalıyoruz karavana, eleman cebinde bir mermi daha olduğunu onu atıp neskafemizi yudumlarken canlı canlı takip etmeyi teklif ediyor. Şaka yaptığını sanıyorum ama doğruymuş atışı içerde canlı seyredebiliyoruz hem de radarın yanısıra kamera ile. Atış yapılıyor ve neredeyse dikine giden merminin 2300 metrelere tırmanabildiğini görüyorum. Vayy şahane!

GELELİM BURADA OLUŞ NEDENİMİZE:

DİKEY ATIŞA RAĞMEN ÇEKİRDEK 2300 METRE YÜKSELİYOR, YAKLAŞIK 2300 METRE İLERİYE GİDİYOR VE DÜŞTÜĞÜ ANDA BİLE SANİYEDE 160 METRE YANİ SAATTE 520 KİLOMETRE HIZLA YERE ÇARPIYOR

Namludan çıkan mermi çıplak gözle görülemeyecek kadar hızlı ama elimizdeki kızılötesi yüksek hızlı kamera ile atışın ilk iki saniyesinde neler olup bittiğini rahatlıkla takip edebiliyoruz.

Teknisyenimize bu bulgulara rağmen yorgun çekirdeğin çarpma anında ne kadar tehlikeli olduğu konusunda kesin bir bilgi edinemediğimizi belirtiyorum ve hemen kapalı atış alanına gidiyoruz.

Uzmanlar hemen barut miktarını ayarladıkları bir mühimmat ile atış yapıp yapay kas kütlesini temsil eden balistik jele çarptığı anda az önce tespit ettiğimiz 160 metre/saniye hızı sağlayacaklarını söyleyip işe koyuluyorlar. Normalde 3000km/s'lik hızı sağlayan barut miktarını azaltıp çekirdek hızını 520km/s hıza düşürecekler.

İçeride de dışarıda olduğu gibi her yerde güvenlik önlemleri alınmış mekanlardan geçip atışı takip edecek (slow-motion) uzmanıyla tanışıyoruz. Saniyede 4000 kare çeken 3 adet yüksek hızlı kamerayı da hazırlamış.

Yapay kas kütlesini temsil eden balistik jele havaya atılıp yere düşen yorgun çekirdeğin benzeri bir hızda atış yapılınca sonuç korkunç gerçeği ortaya çıkartıyor : neredeyse 50 santimlik balistik jeli delip geçiyor.

Yetmiyor insan kafatasını simüle ediyoruz. Yapay kafatası kemiği levhasını balistik jelin önüne koyup atış yapıyoruz.

Havaya atılan mermi çekirdeğinin yere düştüğü andaki hızı 500km/s üzerinde !
Bu hızla çarpan çekirdek insan üzerinde kesinlikle öldürücü etki yapıyor.
Havaya ya da hedef gözetilmeksizin rastgele yapılan atışların tamamının yüksek seviyede ölümcül risk taşıdığı bilimsel olarak ortaya konulmuş durumda.


Biraz espri katarak da olsa son derece ciddiye alınması gereken bir konu hakkında bulduğum belgeseli tamamen tercüme edecek vaktim olmadığından ufak bir bilgilendirme yazısı ile bilgilerinize sunuyorum.
G3 mermisinden tatmin olamayanlar için;

Aynı deney 9mm tabanca mermisi ile yapılıyor.

Sonuç : 1125 metre yükseğe çıkan yorgun çekirdek 350km/saat hızla yere çarpıyor.

Balistik değerleri 350km/saat hızla namludan çıkacak şekilde modifiye edilen bir diğer mermi balistik jele ciddi miktarda penetre oluyor. Aynı şartlarda yapay kemik ve jel ile insan kafasının simüle edildiği bir diğer atışın sonucu : ÖLÜMCÜL!


Saygılarımla.
 

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi