Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MKE mermiden bıktım artık
Cok yüksek ve kabul edilemez bir oran!
Son 7-8 aydır ben ve arkadaşlarımla beraber tükettiğimiz 10.000 civarında 9mm fişek ki ezici çoğunlukla MKE 2019-2020 yanında Turac Luger, Sarsılmaz turna vs birçok yerli üretici mamulü, ateslememe sorunu yasadıgımız toplam fişek sayısı 1 eli gecmez.

6-7000 den daha fazla MKE ile zannedersem 4 adet ki çoğu canik eski model SFX ve 1 adette SF elite combat ileydi, mukerrer deneme ile 3 ü patladı, kalan 1'i 2019 uretimi idi, kapsul tam göçmesine ragmen 6lb yaylı G lock ve sig 226 ilede denenmesine rağmen hiç patlamadı. Sadece iğne/cekiç sesi olduğundan kesin kapsul hatası dedik. 1 adette turac ki fişek boyu 1-2mm uzun kalmıştı, uretim hatası olarak kabul ettik. Şu bir gerçek ki sert kapsul lerin hepsi MKE de karsımıza cıktı ancak en fazla bu denendiği için kesin karar vermek zor.

Durumunuza gelince, birçok farklı generasyon model ve cap Glock ile biraz tecrübem var diyebilirim ki, bahsettiğiniz durumla hiç karşılasmadım(k), karşılaşan da duymadım. Glock'unuz sıfır mı 2. el mi (tetik yumuşatma için iğne yayına önceden müdahale olasılığı )???
Glock tabancalar, özellikle 9 mm ler, savas sartlarında ve her türlü senaryo/sokakta yeterli kullanıcı deneyimine ve güvenilirlik açısından AK-47 ile eşdeğer kanıta sahip araçlar olup fabrika iğne yayları güvenilirlik açısından 5.5 lb dir. Koyduğunuz her türlü sivil/askeri fişeği uygun bakımla 1/10000'den daha düşük hata olasılığıyla patlatır. İğne yayınızın 6 lb versiyonu da mevcut olup (wolff tavsiye ederim) onunla değiştirebilirsiniz ki, naçizane bu 6lb lik yayı güvenlik açısından 4-5 yıldır kullanıyorum, diğer tabancaların patlatmadığı tüm fişekleri patlatıyor, kapsül sağlamsa!

Bunu covid kosullarında nereden bulacağım derseniz soyle bir tavsiye verebilirim. Glockların yay kanal boyutları, yerli ve milli Canik SF serisi iğne yaylarının kanal genişliği ile esdeger ama Canik yayları kesinlikle daha uzun ve sert esvafta. Hala ölçemedim ama 6-7 lb civarında sanırım. Direkt veya hafif modifikasyonla kullanabilirsiniz, reset cok daha güçlü ve guvenilir hale geliyor ancak tetik agırlıgı 1-2 kg artıyor, 3.5 minus connector ile değiştirmeniz kesinlikle tavsiye edilir.

İyi günler ve güvenli atışlar...

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
blacksea, lenduha, Sabri, tirendaz, Ahmet Efe
(20-11-2020, 05:51 PM)hanifigltkn demiş ki: Sevgili üstatlar

Forumda arattım ama bulamadım. Varsa, görmediysem şimdiden özür dilerim.
Son Aldığım 1000 adet mermilerimin sonuna geliyorum. 2020 bitmeden 1000 mermi hakkımıda alıcam bu hafta.Lakin artık MKE nin mermilerinden gına geldi. Bazen bir şarjörde 1 tane bazende 3-4 tane patlamıyor. Tekrar namluya koyduğumda patlıyor. Ama gerçeketen çok can sıkıcı bir hal almaya başladı. Arkadaşlarla beraber gittiğimizde alay konusu olmaya başladım. Birde Glock tutukluk yapmaz diyordun diye alay ediliyorum.
Yeni alacağım 1000 merminin 500 adetini Sarsılmaz 500 adetini yeni çıkan Turanlardanmı alsam diye düşünüyorum ama çok geri bildirimi olmadığı için cesaret edemiyorum. Tavsiyelerinize açığım. Saygılar...

Sn.hanifigltkn,Glock için sert iğne yayı temin ederseniz sorununuz çözülür.Gen 4 kullanan arkdaşlarımın sorununu bu şekilde çözdüm hep.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
hanifigltkn
(20-11-2020, 09:58 PM)blacksea demiş ki:
(20-11-2020, 05:51 PM)hanifigltkn demiş ki: Sevgili üstatlar

Forumda arattım ama bulamadım. Varsa, görmediysem şimdiden özür dilerim.
Son Aldığım 1000 adet mermilerimin sonuna geliyorum. 2020 bitmeden 1000 mermi hakkımıda alıcam bu hafta.Lakin artık MKE nin mermilerinden gına geldi. Bazen bir şarjörde 1 tane bazende 3-4 tane patlamıyor. Tekrar namluya koyduğumda patlıyor. Ama gerçeketen çok can sıkıcı bir hal almaya başladı. Arkadaşlarla beraber gittiğimizde alay konusu olmaya başladım. Birde Glock tutukluk yapmaz diyordun diye alay ediliyorum.
Yeni alacağım 1000 merminin 500 adetini Sarsılmaz 500 adetini yeni çıkan Turanlardanmı alsam diye düşünüyorum ama çok geri bildirimi olmadığı için cesaret edemiyorum. Tavsiyelerinize açığım. Saygılar...

Glock 19 Gen4 mü tabancanız?

Diğer marka mermilerle hiç tutukluk yapmıyor mu, yoksa oran olarak azalıp sorun yapmaya devam ediyor mu?

Silahta herhangi bir parça değişimi yapılmış mıdır? İğne yayı, konnektör, tetik yayında değişim yapılmış mıdır?

İğne yayı beyaz mı, kırmızı mı?

MKEK mermilerinin son partilerinin durumundan bir haberim yok ancak şarjörde 1-4 arası patlatmama çok yüksek. Naçizane önerim diğer markalar ile en azından daha eski MKEK mermileri ile denemek. Bence tabancada bir sorun olabilir.

Saygılar

Silahımı sıfır almıştım. Üzerinde hiçbir oynama, düzeltme yada ekleme yoktur. Sanırım benim aldığım mermilerde bozuk bir seriye denk geldim. Zira eniştemden 2011 yılından kalma 2 kutu MKE mermisi aldım. Hatta baya kötü durumdaydılar kararmış lekelenmişlerdi ama hepsini hiç takılmadan attı. 1000 mermi hakkı çıkmadan önce 200 adet istihkakımıda hiç sorunsuz atmıştım. Ne olduysa bu 1000 mermide oldu.
[Resim: IMG-3404.jpg]

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Sabri, blacksea, ERDAL, wubıh
(21-11-2020, 08:07 AM)Sabri demiş ki:
(20-11-2020, 05:51 PM)hanifigltkn demiş ki: Bazen bir şarjörde 1 tane bazende 3-4 tane patlamıyor. Tekrar namluya koyduğumda patlıyor. 

Sn. hanifigltkn,

Üstteki mesajlarım biraz subliminal olmuş. Açık yazayım. Eğer silahınız her şarjörde 1-4 arası mermi patlatmıyor, tekrar namluya sürdüğünüzde patlıyorsa, sorunu fişekten önce tabancanızda arayın. Evet, diğer üstadların da yazdığı gibi MKE mermileri biraz sert kapsüllüdür, Glock'larda sorun yaratabiliyor.

Tavsiyem bir poligona gidip, değişik marka mermilerle test atışı yapın. Eğer onlarda da sorun oluyorsa, yukarıdaki videoda Sn. Ortaç üstadın da bahsettiği gibi iğne yayınızı daha sert bir yay ile değiştirin.

Saygılar

Evet haklısınız. Bir poligona gidip deneyeceğim.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
(21-11-2020, 10:13 AM)ardenne demiş ki: Cok yüksek ve kabul edilemez bir oran!
Son 7-8  aydır ben ve arkadaşlarımla beraber tükettiğimiz 10.000 civarında 9mm fişek ki ezici çoğunlukla  MKE 2019-2020 yanında Turac Luger, Sarsılmaz turna vs birçok yerli üretici mamulü,  ateslememe sorunu yasadıgımız toplam fişek sayısı 1 eli gecmez.

6-7000 den daha fazla MKE ile zannedersem 4 adet ki çoğu canik eski model SFX ve 1 adette SF elite combat ileydi,  mukerrer deneme ile 3 ü patladı, kalan 1'i 2019 uretimi idi, kapsul tam göçmesine ragmen 6lb yaylı G lock ve sig 226 ilede denenmesine rağmen hiç patlamadı. Sadece iğne/cekiç sesi olduğundan kesin kapsul hatası dedik. 1 adette turac ki fişek boyu 1-2mm uzun kalmıştı, uretim hatası olarak kabul ettik. Şu bir gerçek ki sert kapsul lerin hepsi  MKE de karsımıza cıktı ancak en fazla bu denendiği için kesin karar vermek zor.

Durumunuza gelince, birçok farklı generasyon model ve cap Glock ile biraz tecrübem var diyebilirim ki, bahsettiğiniz durumla hiç karşılasmadım(k), karşılaşan da duymadım. Glock'unuz sıfır mı 2. el mi (tetik yumuşatma için iğne yayına önceden müdahale olasılığı )???
Glock tabancalar, özellikle 9 mm ler, savas sartlarında ve her türlü senaryo/sokakta yeterli kullanıcı deneyimine ve güvenilirlik açısından  AK-47 ile eşdeğer kanıta sahip araçlar olup fabrika iğne yayları güvenilirlik açısından 5.5 lb dir.  Koyduğunuz her türlü sivil/askeri fişeği uygun bakımla 1/10000'den daha düşük hata olasılığıyla patlatır. İğne yayınızın 6 lb versiyonu da mevcut olup  (wolff tavsiye ederim) onunla değiştirebilirsiniz ki, naçizane bu 6lb lik yayı güvenlik açısından 4-5 yıldır kullanıyorum, diğer tabancaların patlatmadığı tüm fişekleri patlatıyor, kapsül sağlamsa!

Bunu covid kosullarında nereden bulacağım derseniz soyle bir tavsiye verebilirim. Glockların yay kanal boyutları, yerli ve milli Canik SF serisi iğne yaylarının kanal genişliği ile esdeger ama Canik yayları kesinlikle daha uzun ve sert esvafta. Hala ölçemedim ama 6-7 lb civarında sanırım. Direkt veya hafif modifikasyonla kullanabilirsiniz, reset cok daha güçlü ve guvenilir hale geliyor ancak tetik agırlıgı 1-2 kg artıyor,  3.5 minus connector ile değiştirmeniz kesinlikle tavsiye edilir.

İyi günler ve güvenli atışlar...

Üstat teşekkür ederim bilgilendirme için. Sizin kadar tecrübeye sahip değilim. Ama naçizane fikrim mermi kaynaklı olduğu yönünde. Patlamayan mermiye bakıyorum kapsül göçmüş. Diğer direk patlayan kapsüllerle karşılaştırıyorum göçük derinliği aynı. Bundan önceki 200 mermi istihkakında 1 tane bile patlamama olmadı. Eniştemden aldığım 2 kutu 2011 üretimi MKE mermilerindede hiç patlamama yaşamadım.

Alıntı

Türkiye'de MKE dahil hiçbir üreticinin fişeğine tam olarak güvenemezsiniz! 

Çünkü komponent tedarikleri istikrarlı ve kaliteli değil. Çoğunlukla en ucuz bulabildikleri komponent ile üretim yapıyorlar. Bir kısmı zaten kendi kovan ve çekirdeklerini bile üretmiyor. Ancak paradan kaçmayıp kaliteli komponent kullanmak isteseler bile bunlara erişimleri çok güç.

Konunun üzerinde çalışıyoruz.  Wink
Şu berbat 2020 bi geçsin...

Alıntı
17 üye teşekkür etti:
marlinspike, Tellioglu, Sabri, Cotyora5252, hanifigltkn, lenduha, blacksea, waltherslv, alone61, Militia_747, kuti, tirendaz, sem, ERDAL, al-me, Ahmet Efe, Pistov
Genelde herkes fişek kalitesizliğinden bahsediyor fakat bende aynı markanın hem iğne vurmalı hem horozlu modeli mevcut. İğne vurmalının patlatamadığı hatalı fişeği horozlu sistem patır patır atıyor. Horozlu sistemlerin daha güvenilir olduğu su götürmez bir gerçek. Silahlı güvenlik güçlerinin çoğu ülkede iğneli modellere geçmesine anlam veremiyorum.Kim ne derse desin bir glock benim gözümde asla bir cz 75 kadar güvenilir değildir.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Kara45
(21-11-2020, 11:37 PM)mercator demiş ki: Genelde herkes fişek kalitesizliğinden bahsediyor fakat bende aynı markanın hem iğne vurmalı hem horozlu modeli mevcut. İğne vurmalının patlatamadığı hatalı fişeği horozlu sistem patır patır atıyor. Horozlu sistemlerin daha güvenilir olduğu su götürmez bir gerçek. Silahlı güvenlik güçlerinin çoğu ülkede iğneli modellere geçmesine anlam veremiyorum.Kim ne derse desin bir glock benim gözümde asla bir cz 75 kadar güvenilir değildir.

Sn. mercator ^^Horozlu sistemlerin daha güvenilir olduğu su götürmez bir gerçek. Silahlı güvenlik güçlerinin çoğu ülkede iğneli modellere geçmesine anlam veremiyorum.^^ derken kişisel deneyiminiz ile buna karar verebiliyor olmanız sizce doğru olsa da bir çok ülke güvenlik gücü için doğru değilmiş. Ayrıca bireysel kullanım ve tecrübelerimizi kesinlikle doğruymuş gibi aktarmak forum içinde boşa kürek çekmektir kanaatimce. Aktardıklarımızın her biri doğruya hizmet etse de kesinlik ifade edemez. Ben iğne vuruşlu ve horozlu sistem kullanan biri olarak çizdiğiniz çizgiyi çok net  bulmuyorum. Kesin olarak bizler ve çok daha  profesyonel  kişilerin deneyimlerinin bir araya getirilmesi sonucu verilen kararlarlardır bu tercihler. Siz polimer sevmezsiniz ben severim, siz horoz sistem seversiniz ben sevmem, siz 9mm seversiniz ben sevmem, renkler zevkler uzar gider. Ayrıca ben demir, alüminyum, polimer gibi yumuşayan bile olsa tabancaları severim. Lakin ülkeler ve güvenlik güçlerinin bizim kadar basit tercihleri olamaz. Anlatmak istediğim kişisel değil genel doğrular. Sizin fikrinize saygı duymakla beraber katılmadığımı ifade ettim. Horozlu horozsuz demir polimer marka fark etmez tabanca affetmez diyerek gönlünüzü almak isterim. Saygılar

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Sabri, Dost, harun
Sn waltherslv bu konu sadece benim değil bir çok kişinin savunduğu bir durumdur.Sn lupus ustanın bu konuyla alakalı bir yazısı vardı hatta glock iğnesinin patlatamadığı fişekleri bhp nin rahatça patlattığını yazmıştı. Ben şahsi tecrübelerime dayanarak nacizane bir tespit yaptım.

Alıntı

Yabancı fişekler nasıl acaba ? Fiocchi , GECO yada Amerikan fişekleri ?

Oralarda yaşayan üyeler için soruyorum ?

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi