Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Evde tabanca poligonu
#1
İyi günler sayın forum üyeleri ;

Şu an oturduğum evin bodrum katına tabanca atış poligonu yapma gibi bir düşüncem var . Sizce bu mümkün olur mu ? Bu konuda bana tavsiye verebilirmisiniz ? Merminin sekmemesi için ne yapmalıyım karşı duvarın oraya ?

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
hfc
#2
Merhaba.

Kapalı poligonlarda merminin sekmesinden daha büyük tehlike, hatta kapalı poligonlar için en büyük tehlike mermilerin ortaya çıkartmış olduğu karbon bazlı gazların birikmesidir. Bu nedenle kapalı poligonların iyi bir hava yenileme sistemlerine sahip olmaları beklenir. Aksi taktirde patlamalar ve yangınlar çok kolay çıkabilmektedir.

Ülkemizde de yaşanan çok ciddi (ölümlü) bu tip kazalar vardır.
 
Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Sabri, alone61, 1905sss, alpago, demirci57, sparus, hfc, Shepherd
#3
Yasak mıdır değil midir? Yasal prosüdür nedir? Bunları bir kenara bırakırsak;

Duvar ve tavana iyi bir ses yalıtımı yapılmalı, yer ve duvarlar şu çocuk oyun parklarında da kullanılan hafif yumuşak malzemeden döşenmeli.

Hedefin arkasına kalacak duvar ise fişek çekirdeği tarafından delinmeyecek sağlamlıkta olmalı, sekmeyi engellemek için yukarıdan aşağıya doğru sıra sıra 30-45 derece açıyla (havalandırma menfezleri gibi) 10 mm civarında çelik saclar yerleştirilmeli. Ki çarpan çekirdek aşağı doğru yönlensin.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
1905sss, sparus
#4
Yapmayın!

Arkadaşlar yukarıda açıklamış zaten;

Hedeflerin arkasına mermi tuzağı yapmanız lazım, masraflı ve yapılışı bilgi gerektirir.

Ortamı çok iyi havalandırmanız lazım. Etkin havalandırma sistemi kurmalısınız.

Ses izolasyonu yapmanız lazım. İzolasyon süngerleri belirli aralıklarla değiştirilmeli.

Çok etkin bir yangın söndürme sistemi kurmanız lazım, buna rağmen yangın durumunda etkisi şüpheli olacaktır.
İzolasyon malzemesi yanmamış barut artıklarını emer. Bu birikim belirli bir miktara ulaştığında, bir kıvılcım ile ateş alır, yangın önlenemez şekilde büyür. Dumanlı yangın olduğundan zehirlenme riski çok fazladır. Hem evinizi yakar, içindekilerin de yanmadan önce zehirlenmesine neden olabilirsiniz.


Eğer bu kadar sistemi kuracaksanız ve masrafı yapacaksınız, bari izinlerini de alıp gerçek bir poligon kurun: Hem limitsiz mermi kaynağınız olsun, hem de etraftaki silahseverlere faydanız olur, masrafın bir kısmını da çıkarırsınız.
 
Alıntı
32 üye teşekkür etti:
1905sss, tirendaz, PersonalDefence, derinoz, foottwo, ckenarli, UUU, mert.ozen, sem, Tongel, hunter 12, alone61, madenci08, Murphy, Kimble, Ahmet Efe, Sarıkeçili yörük, alpago, xeorx, Fruktoz23, FireStorm, alpi, defender45acp, demirci57, alpsaral, blueokkes, lupus, Tonyukuk ÖTUKEN, sparus, hfc, lenduha, vgun
#5
Eve gelecek olan tecrübesiz misafirlerin de kullanmak isteyeceğini düşünürsek, taban, yan duvarlar ve tavanın da karşı duvar gibi sağlam olması gerekebilir.

Benim evde dart var, tavan dahil heryere ok geldi bugüne kadar. Smile
 
Alıntı
10 üye teşekkür etti:
Tongel, DaRkNeSs-, Ahmet Efe, kotucenk, alpi, Karagoz, mimaslan, lupus, sparus, Shepherd
#6
Arkadaşlar, konu açılınca yazmak istedim.

Üzerinde çalıştığım bir zihni sinir projem var. Aslında herkesin bildiği lazer mermiler ile çalışan bir ev poligonu sistemi ama oldukça güzel ve başarılı oldu. Elbette gerçek mermilerle poligonda yapılan atışın yerini tutmaz ama güvenli, maliyet etkin ve kendi silahınızı kullandığınız için etkili bir pratik sistemi olabilir.

Bu ay sonu gibi forumda detaylı paylaşıp, geri bildirimlerinizi almak isterim.

Saygılar.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
DaRkNeSs-
#7
Yanlış hatırlamıyorsam poligon açmak izne/ruhsata tabi, bu durum da işin hobi amacını aşacak ve maddi bağlamda ciddi külfet oluşturacaktır.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Shepherd
#8
(07-11-2017, 06:45 PM)Polemik demiş ki: Yanlış hatırlamıyorsam poligon açmak izne/ruhsata tabi, bu durum da işin hobi amacını aşacak ve maddi bağlamda ciddi külfet oluşturacaktır.

İşi doğru yaptığınızda yarı poligon parası harcarsınız. 
Doğru yapmazsanız, hobiniz için evinizi ve ailenizi riske atarsınız. 

Fabrikasının duvar dibine uzun tüfek poligonu yapanı biliyorum. Ama evin bodrum katı diyince iş değişir.
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
blueokkes, alpago, hfc
#9
cevaplar için teşekkürler ben havalandırma kısmının bu kadar sorun teşkil edeceğini düşünmüyordum. Vay be baya büyük bir olay mış . Bizim yaşadığımız yer ovalık yer ve çoğu kişi tarımla uğraştığından burada tabanca poligonu yerine insanlar tarla ve bahçede atış yapmayı seviyor , ticari olarak düşünsem bile yaşadığım yer çok mantıklı değil malesef.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Shepherd, sparus
#10
Sn. Aydincondur,

Meskun mahal dışında sizin de tarlanız varsa ve yaklaşık 500-600 m2 alan ayırabilirseniz, bu alanın 3 kenarına 3'er metre toprak yığarak açık hava poligonunuzu yapabilirsiniz.

Yapmayı en çok istediğim şeylerden biri bu olabilir. Ankara dışında bir yerimiz vardı ama meskun mahal oldu, yüksek sesle bile konuşamıyoruz Smile
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
alpi, PersonalDefence
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi