Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni av tüfeğim; Stoeger M 3000!..
Yivli ile 220 mt mi.. Esef duydum.. Smile

Alıntı

200 metre ne ki ben o kadar mesafeye taş atıyorum.Smile)))

Alıntı

Merhaba,

Bu tüfeğin fiyatı 1700 TL midir? Birkaç yere sordum bu şekilde fiyat verdiler. K versiyonu için konuşuyorum.

Alıntı

Evet .

Alıntı

Akşam temizliği, derken sahra sökümü; İşçilik fena değil hatta yerliler arasında gayet iyi. 300+ atış sonrası kırım vs yok, Tepme maşallah eski Benelli M2'mi aratmıyor, namlu boyu falan hikaye, kinetik tüfek sizi dövüyor. İcra yayı dipçikte değil, benim gibi dipçiği değiştirecekler için güzel bir haber. Tetik erişim mesafesi bana göre fazla.
Bir çamur atmadan kısa yazımı bitirmeyeyim; Şarjör borusunda bulunan cap metal gibi görünmesine rağmen, renkli plastik. Smile

Saygılar.

[Resim: 29427141111_a270887e85_c.jpg]IMAG0088 by Kara KARA45, on Flickr

Alıntı

(07-09-2016, 12:51 AM)Kara45 demiş ki: İcra yayı dipçikte değil, benim gibi dipçiği değiştirecekler için güzel bir haber.

Sayın Kara45,

İcra yayı değil İRCA yayı.

İcra= yapmak, ifa etmek

İrca= yerine geri getirmek

Saygılar

Alıntı

[Resim: oEjllb.jpg]

[Resim: rE3va3.jpg]

Doğru kullanımı irca değil, icra olmalıdır.
İrca içerisinde bir devinim barındırmaz, ateşli silahın çalışma mekanizma 'eski haline gelerek' değil, bir mekanizmanın 'görevini yerine getirmesi' üzerine çalışır, yani söz konusu yay sistemin deviniminin devamını sağlar; o yüzden de adı icra eden yaydır.

Ecnebicesi 'main spring'; yani diğer bir deyişle 'ana yay', başka bir deyişle 'silahın çalışmasını sağlayan yay', daha da başka bir deyişle ise 'silaha görevini yaptıran yay'.

Bu sebeple adı irca değil, icra.

Ancak; ha icra olmuş ha irca, isteyen istediğini kullansın; bu kadar uzun tartışılacak ve sürekli forumdaşların birbirine ayar vermeye çalışmasıyla gündeme gelecek bir konu olmaması gerektiğini düşünüyorum.

Saygılar.

Alıntı

Rolleyes 
"Yerine getiren yay."
Tıpkı "Alev örten huni." gibi. Tongue ya da alefortefone
Sayın Red Kit saygılar...

Alıntı

Forum, -hele ki benim gibi yeni tanışanlar için- her gün bakmakla yeni bir konunun öğrenildiği bir ortam, herkese ayrı teşekkür ediyorum.

Bugün emniyette yeni aldığım Beretta 1301'i kaydettirirken bir silahseverin dikkatini çekti ve "Bizim Tabancatufek forumumuz var; orada da adı geçen güzel bir tüfek" deyiverdi. TTC'nin bu şekilde sahiplenilmesi, referans gösterilmesi ve dahası aidiyetin ilanı hoş birşey... İçeriği, forumdaşların yukarıdaki şekilde nezaket dairesindeki iletişimi bunu hakediyor.

Benim için de gene arapça ümit-beklenti anlamındaki "reca" kökünden gelen "rica" yayı demek daha uygun olacak: Ciğerini sökerek temizlediğim bu yayı yerine -bir şekilde- taktıktan sonra tüfeğin çalışmasını ancak ümit etmiştim de ondan Smile Çalıştı tabi

Alıntı

(07-09-2016, 10:23 PM)Red Kit demiş ki: Ecnebicesi 'main spring'; yani diğer bir deyişle 'ana yay', başka bir deyişle 'silahın çalışmasını sağlayan yay', daha da başka bir deyişle ise 'silaha görevini yaptıran yay'.

Bire bir tercüme ile, jargona uygun tercüme yapmanın farkını belli eden bir ayrıntı...

Sn.Red Kit, '' mainspring '' bazen Avrupalı kaynaklarda yanlışlıkla irca yayı yerine kullanılır, ama kelimenin ana vatanında horoz yayını tanımlamak için kullanılır. Bu nedenle, örneğin 1911' in horoz yayı hamili '' mainspring housing '' olarak tanımlanır. Smith Wesson revolverinin horoz yayı '' mainspring '' olarak tanımlanır. Her ne kadar kelimenin anavatanında son dönemlerde '' hammer spring '', horoz yayı tanımı yaygınlaşsa da, genel olarak '' mainspring '' dediğinizde horoz yayı anlaşılır.

'' Recoil spring '' kelime manası ile tercüme edildiğinde '' tepme yayı '', eski talimnamelerde '' irca yayı '', yeni talimnamelerde '' yerine getiren yay '' olarak tanımlanır. Asli görevi yerini terketmiş sürgüyü yerine getirmek, tali görevi basınç altındaki sürgüyü yerinde tutmaktır.

Yarı otomatik bir silahta asıl icraat mercii ateşlenen fişeğin basıncıdır. Bu basıncın ürettiği güç ve neden olduğu değişikliklerle bir takım fonksiyonları yerine getiren tüm parçalar istenilen çalışma şekline göre şekillenmiş birer taşerondur. Konuyu daha iyi açıklamak için asli mekanik icra unsurunun atıcı olduğu çift hareketli revolver veya pompalı tüfekleri düşünebilirsiniz, bunlarda taşeronların yapısı gereği mekanik işleri atıcının enerjisi yapar.

Hasılı kelam, Eğer silahı tek başına, başka hiçbir yay kullanmadan, sadece bu yayla çalıştırabiliyor olsaydınız, seve seve '' mainspring '' ve icra yayı tanımı kabul edebilirdim. Ancak kelimenin anavatanında '' mainspring '' denilince horoz yayı kast ediliyorsa, şimdilik ben de '' mainspring '' e horoz yayı, '' recoil spring '' e irca yayı demeye devam edeceğim.

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, Karacula

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi