Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2011 Yalova Atışlarımız/Büyük Buluşma
19-05-2011, 05:34 PM
RE: 2011 Yalova Atışlarımız
Değerli arkadaşlarım,
Yalova atış müsabakası, ödül kazanmış olmama rağmen benim içinde ilk ve son oldu. Sebebine gelince arkadaşlarımın tahlilleri çok doğru hepsine katılıyorum, tam bir panayır havasında sigarasına atış yapıyormuş gibi bir atmosferde yapmış olduğumuz yarışmadan pek bir keyif alamadım. Çocukluğumuzda yaptığımız mahalle futbol maçlarında bile kazanan takımın futbolcularının kutlandığı, yaşlı mahalle bakkalı tarafından törenle ödüllerin " NİĞDE GAZOZLARI " verildiği müsabakaların tadı ve keyfi hafızalarımızdadır. malesef bu organizasyonda böyle şeyleri göremedik. hatta ödül verdirilerek onurlandırılacak kıymetli büyüklerimiz mevcutken böyle birşey düşünülmemiş.( Sayın Evrenay' ın dediği gibi birçok yatırımdan sonra ödül olarak ne kazandığımı bile bilmiyorum)
Ancak arkadaşlarımızla buluşmak sohbet etmek çok güzeldi, umarım bu yapıcı eleştirilerimiz netice verir bundan sonraki düzenlemeler daha güzel olur yoksa kendi kendilerine yarışırlar.
Saygılarımla.

Not: Sayın lupus haklıymışsınız izlenim yapılacak pek bir şey yokmuş.
Alıntı Yaparak Cevapla
19-05-2011, 06:01 PM (Bu Mesaj 19-05-2011 06:02 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : northwolf.)
Gerekli tüm bilgi paylaşımlarını bu konu altından dernek yetkilisi arkadaşlarımızda okumaktalar.

Haziran ayında yapılacak bir etkinlik daha yıllık planlarımızda bulunmakta ve federasyon ile valilik olurlarını almış durumdayız. Derneğe katkı amacı gütmeyecek bu toplantımıza yeterli katılım sağlayabilirsek, bir TT.C bölge tanışma toplantısı ile yarış etkinliği düzenlemiş oluruz.

Sevgiler.
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
19-05-2011, 06:54 PM (Bu Mesaj 19-05-2011 08:12 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : alpago.)
Kısa bir zaman diliminde olsa bile, Forum ahalisinden kıymetli arkadaşlarımızla tanışmak ve yüzyüze sohbet etmek keyifliydi. Tüm arkadaşlara keyifli sohbetleri ve güleryüzleri için bu vesile ile teşekkür ederim.

Saygılar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
19-05-2011, 08:05 PM (Bu Mesaj 19-05-2011 08:34 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : ilksurfer.)
(19-05-2011 05:34 PM)yiğit mert Yazdı:  Not: Sayın lupus haklıymışsınız izlenim yapılacak pek bir şey yokmuş.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...ght=Yalova

Ayrıntıları görmeden önceki yorumum ve temennim;

(25-05-2009 10:29 AM)lupus Yazdı:  Sn.Northwolf, umarım zamanla her şey çok daha profesyonel bir havaya bürünecektir. Yurdum insanına hak vermek lazım, nereden, kimden duyacak IDPA veya IPSC diye bir şeyin var olduğunu. Aslında insanımız bu düzeydeki organizasyonlara gerçekten çok aç. Adam gibi yol, yordam ve yer gösteren olsa, zaman içerisinde çok kısıtlı imkanlara rağmen, çok ciddi bir silahsever kitlenin bu tür organizasyonlara yöneleceğinden eminim. Umarım forumumuz en azından bu işin öncüsü olma onurunu kazanır. Bu bağlamda emeği geçen tüm arkadaşlarımıza tek tek teşekkür etmeyi bir borç bilirim.

Saygılar.

Ayrıntıları gördükten sonra yazdığım yorumlarım;

(25-05-2009 04:30 PM)lupus Yazdı:  
NorthWolf Yazdı:Kısacası bu yarışma böyle olmaazzz... Bir dahaki sefere aşamalı ve kurallı çalışmalar ile girelim.

Sn.Northwolf, biz burada kendi çapımızda yaptığımız bir yarışmada da direk 25 m ile atışlara başladık. Ancak katılan 35 yarışmacının en az yarısı ara ara 25 den hedefe çalışan atıcılardı. Kim ne derse desin, en amatörce yarışmalarda bile heyecan oluyor, yarışma öncesi atışlarda sürekli 90 + / - 5 puan vuran atıcıların arasında geçen yarışmayı, en son seansta 86 puan vuran yarışmacı arkadaş kazanmıştı.

Biz 25 m de, vuruş noktası 10 puan olan hedeflerle yarışmıştık.
Her yarışmacı hedefe 10 ' ar atış yapacak şekilde seanslar yapıldı.
Bu atıcılardan ilk 10 ' a kalanlar daha sonra ikişer seans yaptı.
Bu atışlar esnasında da 3 dakikalık süre kısıtlaması uygulandı.
Sonuçta atıcının yetenekleri biraz daha yayılarak ölçülmüş oldu.

Saygılar.

Ve en önemli ayrıntıyı gördükten sonra yapılan yorumlar;

(15-03-2010 03:58 PM)lupus Yazdı:  
against Yazdı:Kimse bu organizasyonun videolarını yüklememiş. Facebookta buldum, paylaşalım bari.

http://www.facebook.com/video/video.php?...9065406153
Akla gelecek, gelmeyecek her türlü amatörlük ve güvenlik ihlali yapılmış maalesef...
Günü kurtaran şey ise Mahmut Bey ' in Lee Enfield ' i ve Sn.Atakan ' ın .38 Super Colt ' u olmuş...
Umarım bu yıl acemilik bir yana bırakılıp, daha düzenli ve güvenli bir organizasyon yapılır...

(15-03-2010 05:33 PM)ilksurfer Yazdı:  Ben de cok rahatsiz oldum.

Birkac Safety Officer yani Guvenlik gorevlisi belirleyin. Atis hatti disinda silahlar ile oynanmasina izin vermeyin. Bir Guvenlik masasi olusturup atisa gelen silahlarin bos oldugunu kontrol edin. Silahi kontrol edilen silahini kilifina koyar ve atis sirasi gelene kadar cikarip silahla oynamaz. Atislardan once guvenlik brifingi verip guvenlik kurallarini izah edin ve kurallara uymayanlarin atis alanini terk etmek zorunda kalacaklarini belirtin. Bu brifinge katilanlarin tamami bir hata gorduklerinde arkadaslarinin guvenligi icin hemen hata yapani uyarmalari gerekmektedir. Hatta bu kurallari bir kagida yazip yazili olarak da herkezin eline verin ve imzalamalarini isteyin. Atis hattina gelen birisi guvenlik gorevlisi gozetiminde silahini doldurup atisini tamamladiktan sonra gene guvenlik gorevlisi gozetiminde silahi bosaltip kilifina koyar. Bu noktada sonra tekrar atis alanina gelene kadar silah o kilifdan cikmaz. Eger herhangi bir temizlik vs yapilmasi gerekiyorsa guvenli bir tarafa cevrilmis guvenlik masasinda silahi acip temizleyip vs ne gerekiyorsa yapabilirler. Yanlarinda gene bir guvenlik gorevlisi olmak sartiyla. Bu kurallara ilaveler yapabilirsiniz tabiiki. Her ne olursa olsun o namlular bir yerlesim yerine yada bir canliya cevrilmemelidir. Videodaki asker arkadas izleyenleri uyarmasa silah uzmani bey orada kendi eli ve cocuklar da dahil en az 10 kisiyi taradi. Bunlar cok cok onemli ve kesinlikle uyulmasi gereken kurallar. Bu kurallarin olmadigi bir organizasyona ben sahsen coluk cocuk sahibi biri olarak katilmazdim...

Saygilar,

(15-03-2010 11:32 PM)alpago Yazdı:  
Avcı41 Yazdı:Lavabo ihtiyacı için aşşağıdaki çalılıklar kullanılıyordu. Aşşağı indim kafayı bir kaldırdım herkes atış sonrası oraya doğru tetik düşürüyordu. Bir an irkildim buz kestim üstüme cevrilen namluları görünce. Kaçışımı görmeliydiniz... Big Grin Big Grin Big Grin
Allah korumuş Sn. Avcı inşallah böyle bir durumla bir daha karşılaşmazsınız.
Bu tip organizasyonlarda sahanın mümkün olduğunca düz ve yan bölğelerinin kum, toprak v.b koruyucu engellerle ayrılmış olması şart.
Hedef hattı gerisine, havaya, yere, özellikle yanlara doldur boşalt yapılmaması, atıcılara özellikle belirtilmeli.
Atış yapılacak yolların ve atıcıların ilerleyeceği parkurların zemin temizliği ve düzleştirilmesi ayrıca önemli, silah ile takılıp düşme neticesinde yaralanmalar olabilir. Ayrıca kurumuş otlar ve benzeri malzemeler yangına sebep olabilir.
Atıcı ve seyirci hatlarının birbirinden çeşitli engeller ile ayrılması gerekli. Düzensiz ve kontrolsüz seyirci her an kazaya sebebiyet verebilir.
Birbirinden ayrılmamış yollarda atış ve eğitim icra edilecek ise muhakak tek idareci tarafından düz bir hatta konuşlandırılmış atıcılar ile idare edilmeli. Başlama, bitiş ve doldur boşalt komutları yollardaki her atıcıyı bağlayacak şekilde tek ses tarafından yaptırılmalı.
Ve tabiki katılımcıların tuvalet su ve bunun gibi ihtiyaçlarını giderebileceği yerler teğmin edilmeli.Big Grin
Yoksa atış alanın bol magandalı düğün alanından pek bir farkı kalmıyor.
Saygılar.

(17-03-2010 01:52 PM)lupus Yazdı:  Aşağıda görünüşte yukarıdaki linkteki kadar güvenlik tedbiri alınmamış, ancak çok daha ciddi ve işe yarar güvenlik kurallarının, eğitimli atıcılarca uygulandığı sıradan bir etkinlik göreceksiniz. Gerçek güvenlik, atıcıyı fiziki ve psikolojik olarak kısıtlayan, yoran ve dikkatini dağıtan şeritlerle hatlarla, değil, gerçek güvenlik kuralları, bunların eğitimini iyi almış ve iyi uygulayan kişilerce sağlanır...

http://www.youtube.com/watch?v=bc8PBBYto...re=related

Sn.yiğit mert, uluslararası düzeyde bir silah kültürü olmayan kişilerin düzenlediği etkinliklerden fazla bir şey beklenmemesi gerektiğini her zaman söyleyegelmişimdir...Bu iş bir anlayış ve kültür işidir...Hasbelkader kendisini bu işlerin içinde bulmuş olan kişilerle bu iş ancak bu kadar olur...Açık konuşmak gerekirse tamamı TTC kültürü ve anlayışı almamış insanlarla normal zamanlarda bile atışa gitmemek gerekir diye düşünüyorum...TTC kültürü ile yoğrulmuş birisi için ise bu tür etkinlikler ancak eziyet ve stress kaynağı olur, başka bir şey değil...Geçen yılki konuda da belirttiğim gibi bu etkinliğin en güzel tarafı silahsever dostların bir araya gelmesine vesile olması, onun dışında aklı başında belirli bir silah kültürü olan silahseverlerin akıl ve ruh sağlığı sınırlarını zorlamaktan öteye bir şey değil...

Son zamanlarda forumumuza musallat olan bazı zevzekler hemen '' Habire eleştiriyorsunuz, doğrusunu ve daha iyisini siz biliyorsanız, yapın da görelim..'' diyeceklerdir...Onlara da verilecek cevabım gayet basittir, bu işin uluslararası standardlarda güvenlik anlayışı ile yapılabileceğine, aynı anlayışına sahip insanları bir araya getirilebileceğine inandığımızda, bu tür etkinliklerin yaygınlaşması ve sıklaşması için elimizden geleni yapar, bu işi bu ölçüde yapabilenleri de takdir ederiz...Ben şimdilik sadece tanıdığım, silah ve güvenlik kültürü aldığından emin olduğum insanlarla bu tür ortamları paylaşmayı tercih ediyorum...Ve açıkçası bu tür karadüzen etkinliklerle TTC adının bir arada anılmasından büyük rahatsızlık duyuyorum...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
19-05-2011, 08:26 PM (Bu Mesaj 19-05-2011 08:34 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : ilksurfer.)
Kilif yerine kabza yazip durmusum. Pardon. Yurt disinda yasayinca bazen kelimeler hep Ingilizcesini kullandigimdan birbirine karisiyor...Smile

Duzelttim.

Lutfen forum kurallarini okuyunuz, uymayanlar uzaklastirilacaktir:
http://www.tabancatufek.com/forum2/showthread.php?tid=2118

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
19-05-2011, 08:40 PM (Bu Mesaj 19-05-2011 09:12 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : alpago.)
[Resim: P1000417.jpg]

Atış alanında beni tedirginliğe düşüren husus, tabanca atış parkurunun en sağ yolunun ilerisinde bulunan elektirk direği ve trafosu oldu.
Her ne kadar tabanca ile atış yapan arkadaşlar benim gibi karavancı değilse de, tabanca atışı gibi mermilerin tüfeğe göre daha kontrolsüz gittiği bir dalda, tabanca atış parkurunun sol tarafta bulunan tek kurşun parkuru ile yer değiştirmesi daha iyi olur kanaatindeyim.

Etkinlikte katılımcı ve katkı sahibi olmak adına bende 4 adet fişek ile atış yaptım. Yukarıda belirttiğim tedirğinliğim dolayısyla en sol yola geçip, boş tabancam belimde, dolu şarjörüm elimde beklemeye başladım. Bekle, bekle, bekle nafileBig Grin komut gelmiyor ! arka tarafta bulunan idareci arkadaşa sordum atın abi atın dedi ! Eee bizde kıramadık arkadaşı attık Tongue. Ama ne bileyim insan şöyle silah çıkart ! şarjör tak ! tam doldur ! 25 metreye 4 atım atış serbest ! Şarjör çıkart ! kapak takımı çek - atım yatağını kontrol et ! kapak takımını bırak- tetik düşür ! tabanca emnniyette kılıfa koy ! falan komut bekliyor ne atış öncesi ne sonrası ses gelmiyor.Bunlar da benim gözlemlerimdi.
Saygılar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
19-05-2011, 09:02 PM
Doğrusunu ve güzelini zaten kendi organizasyonlarımızda gerçekleştiriyoruz. En güzel buluşmalarımızdan birisi Konya buluşmamızdı. Marmara ekiplerinin poligon buluşmalarının yanısıra, başta Karadeniz ekibi, sonrasında Diğer bölgelerdeki ekiplerimiz gayet başarılı ve güvenlik doktrinleri uygulayarak etkinlik düzenlemekteyiz.

Bu buluşmaların olumsuzlukları ise, etkinliğe dışarıdan katılanlar. Zamansız gelip silah çekip doldur boşalt yaparken kendi beynine ve diğmasına güvenen yaşlı amcalar ve KV orijinindeki ellerinde çeşitli silahlar ile esneme hareketleri yapan sivil ve devlet memuru erkan.

Onları uyaran arkadaşlarımız anında cevaplarını da alıyorlar üstelik. Diskalifiye de pek umurlarında olmayacağını tahmin edebiliyorsunuzdur.

Güvenlik eksikliklerinin en az olduğu geçen seneki buluşmamızda bile, Sn.İlksurfer'ın bahsettiği doktrinlerin yarısını uygulayabilmek için neler çektik. Bant dışında tabanca çıkartmamak vs...vs..vs..

Bu sene nasıl oldu ise ateş edilirken 50m aşağıda mangal eşliğinde demlenenler, poligonu terk ederken şarjör boşaltan (100-150m uzakta)tipler yüzünden tüm TTC katılımcıları olarak sinirlerimiz bozuldu.

TTC doktirinlerinin genelleşmesi, kurallarının daha çok insanlara gösterilmesi amacı ile orta vadede bir büyük TTC buluşması yapmayı öneriyorum. Hepimiz katılmaya çalışlaım. Şehir dışından katılacak arkadaşların konaklamaları dahil herşeyin tam olarak düşünüldüğü bir organizasyon yapmak isteğindeyim. Bu konudaki düşüncelerinizi bekliyorum.
Alıntı Yaparak Cevapla
19-05-2011, 11:03 PM
(19-05-2011 09:02 PM)northwolf Yazdı:  ......TTC doktirinlerinin genelleşmesi, kurallarının daha çok insanlara gösterilmesi amacı ile orta vadede bir büyük TTC buluşması yapmayı öneriyorum. Hepimiz katılmaya çalışlaım. Şehir dışından katılacak arkadaşların konaklamaları dahil herşeyin tam olarak düşünüldüğü bir organizasyon yapmak isteğindeyim. Bu konudaki düşüncelerinizi bekliyorum.

Sn Northwolf,
Bence harika bir fikir. Bu yolda her türlü desteği vermeye hazırım. Şahsi fikrim, ilk adım olarak organizasyonun nerede yapılacağını belirlemeye yönelik bir anket yapılması gerekir. Bu anket neticesinde şehir seçimi yapıldıktan sonra, organizasyon temsilcisi o şehirden bir arkadaş atanır ve sonrasında katılımcıları organize etmek adına bölge temsilcileri gönüllülük ilkesine göre görev alırlar. Bölge temsilcileri ve organizasyon temsilcisi, tüm, mekan ayarlanması, düzen oluşturulması, gerekli izinlerin alınması, ulaşım ve konaklama organizasyonlarında koordineli olarak çalışırlar diye düşünüyorum.

Saygılarımla
Alıntı Yaparak Cevapla
20-05-2011, 12:15 AM
Konaklama konusunda, havalar guzelse poligon civarinda kamp da yapabilirsiniz. Hem survival yeteneklerinizi test etmis olursunuz, hem de kamp atesi sohbetleri cok zevkli olur. Smile

Lutfen forum kurallarini okuyunuz, uymayanlar uzaklastirilacaktir:
http://www.tabancatufek.com/forum2/showthread.php?tid=2118

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
20-05-2011, 09:22 AM
Benim dikkatimi çeken de yaşlı amcalar oldu.Elinde bariz titremesi olan bir amcaya namluda mermi kaldı dediler.Adam inatla yok deyip silahı sağa sola suratımıza salladı. Ya da sallamıyordu titriyordu.Muhtemelen nörolojik bir hastalığı vardı.Ücret konusunu bir de şöyle düşünmek lazım.Ya ücretsiz olsaydı.Sanırım tüm Yalova köyleri oraya akar, ortalık cümbüş yeri olurdu.Zaten etkinliği sonradan duyan kovboy tanıdıklar 'bana niye haber vermedin' diye sitem etti.
Bu arada silahlarını ve mermilerini kullandıran Eskişehir ekibinden Sayın Tokoğlu'na ve Yiğit Mert'e hassaten teşekkür ederim.357 magnumla atışın tadı damağımda kaldıSmile
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler:

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS