Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hatsan Pompalı, Huğlu Çifte ve Çatüs B2-36 izlenimlerim ve Saçma dağılımları!
#1
Öncelikle Merhaba.
Bir süre önce Forumumuzdan Sayın syılmaz ve Sayın alikozanoglu'nun Çifte seçimimde bana olan yardım ve tavsiyelerinide göz önünde bulundurarak aldığım Huğlu 202-b Çifte kırma Tüfeğimi nihayet dün deneme şansı yakaladım.

Silahın özellikleri şunlar;
Çift tetik,
Manuel emniyet,
Yüksek bant 71 cm namlu,
5 adet mobil şok.

71 namlu seçmemin nedeni namlu boyunun aslında saçma dağılımında pek kayda değer biçimde etkilememesi! Evet garip gelebilir ama bir tanıdığımla yaptığımız denemelerde farkettim bunu. 47 cm slug namlusu olan pompalıyla aynı saçma kullanılmış olmasına, rağmen 71 cm namlulu silindir şok takılı bir poze'nin dağılımı arasında fark yok gibiydi. 71 cm'yi yeterince hızlı omuzlayabildiğimi farkettim. Ve nişan alırken nedense tüfeği kısa namlulara göre daha az sarsıyordum. Bu da beni kısa namludan uzaklaştırdı.

Mobil şok seçmemin nedeni ise yine sabit şok olayının forumda bile ayrı bir tartışma konusu olduğunu anlayıp her avda kullanabiliceğim bir tüfek olsun istedim, bu yüzden mobil şok seçtim. Yüksek bant ile de düşük banttan çok daha rahat nişan aldığımı farkettim.

Yine çifteyle birlikte almayı düşündüğüm 36 cal bir tek kırma vardı. Markası Kral'dı. Nihayet alım günü gelip mağzaya girdiğimde 180 tl'lik Tek kırmayı detaylı biçimde inceleme şansı buldum. Ve çok belirgin makina izleri farkettim. İşçilik tam bir rezaletti. En önemlisi namluyu bile simetrik biçimde delememişlerdi! Yani et kalınlığı sağ yanda fazla, sol yanda azdı.

O tüfeği almaktan vaz geçmemle birlikte Başka 36 çap tüfek sordum görevliye, hemen Safir dedi. Yok dedim kalsınBig Grin Bir de Çatüs'ü gösterdi. Onda karar verdim ben de. Safir gibi sorunlu olmadığını, Oldukça sağlam olduğunu söyledi. Bende incelediğimde işçilik kalitesi oldukça iyi geldi. Mekanizması çok basitti. Savaşa gitmeyeceğime göre sadece hobi atışı yapıcağım için onu aldım bende. 750 tl civarına verdi tüfeği. İlk başlarda sarjör biraz zor çıkıyordu. Parçalar birbirine alıştıkça o da yumuşadı. Bu sorunu forumda okumuştum ama dert edecek bir olay değil. Kısa süre sonra normal sertliğe ulaşıyor.

Dün onunla üzerindeki Lazer marka 4-16x40 dürbünle atış yaptım. 25 metrede bile merminin 1 karış farklı yönlere gittiğini gördüm! Göz kararı nişan almadan yaptığım atışlar çok daha isabetliydi. Dürbünle yaptığım 10 atıştan sonra zaten göz kararı atmaya başladım. Bende eve gelince Direk söktüm o rezalet dürbünü. Mermiler Züber'in safir için tavsiye ettiklerindendi. Ve safirin dahi bu mermileri atamayacağını gördüm. Patlamanın etkisiyle kapsül fişekten çıkıyor ve tüfeği sıkıştırıyor! Neredeyse atışların yarısında kapsüller çıktı. 50 adet fişek attım. Anlayacağınız bu kapsül olayı yüzünden 50 fişeklik atış zevkimde kaçtı! Onun dışında çıkmayan kapsüllerde Tüfek sorunsuz çalıştı. Değil Safir'i, isterse Remington olsun bu Züber'ler onu bile tutukluk yaptırır! Bir dahakine Yavaşçaların siyah olanlarını deneyeceğim. O da olmazsa az atarım, öz atarım mantığıyla Avrupa fişeğe yöneliceğim.

Bu arada Çatüs, 1 şarjör ard arda atınca çok ısınıyor namlusuna dokunamıyorsunuz bile aman dikkat! Ama ısınmasıyla ilgili bir soruna 50 fişekte rastlamadım. Gördüğüm tutukluk, kapsülün fırlayıp mekanizmayı sıkıştırmasıydı sadece. Sıkışma derken, ya kapsül namluyla kızak arasında kalıp fişeğin ve kızağın yerine oturmasını engelliyor, ya da şarjörün orda bir yere sıkışıp yeni merminin namluya gelmesini engelliyor. Sinir etti beni.

Pompalıya gelince 20 tane Yavaşçaların Gold denilen bakır kaplı şavrotininden attım ve 20 tane kadar da Mirage 34 gram 3 numara attım. Sorunsuz çalıştı. Yavaşçalar ve Mirage fişeklerden de, pompalı tüfeğimden de şu sıralar çok mutluyum. Huğlu Çifteye gelirsek zaten ben Huğlu'nun kırma tüfeklerinin tutukluk yaptığını ne gördüm, ne duydum. Otomatik doldurma olmadığı için sadece fişeği patlatmama sorunu çıkabilir belki. Neyse ki iğne olağan üstü sert biçimde çarpıyor kapsüle. Neredeyse delecek geçecek yani kapsülü öyle sert vuruyor. Bu da patlamama riskini (fişekte bir sorun yoksa) çok azaltıyor. Zaten tüfeğin bana uyumu falan mükkemmeldi. Gözümü kapatıp tüfeği omuzladığımda Gözüm direk nişan hattına geliyor. 12 Gauge olmasına rağmen beni Hatsan pompalım kadar yormuyor. Çokta zevkli bir atışı var. Havaya attığımız Pringles kutularına, 1 litrelik pet şişelere birde arabada bulduğumuz araba kokusuna ateş ettim. Patlayan araba kokusu bütün dağın buram buram bizim araba gibi kokmasını sağladıBig Grin Huğlu'da da 2 farklı saçma kullandım. Pompalıda attığım 3 numara Mirage'leri, bir de aynısının 8 numara olanından.

Şokları almayı unuttuğum için tüfeğe takılı 4 ila 5 numara ile dağılım testi yapabildim ancak Undecided Ve telefonu yanlışlıkla taşın üstüne düşürmemle birlikte bozulan ekranından dolayı başka resim çekemedim... O ana kadar çektiğim 3 tanecik resmi de bilgisayarıma zor attım zaten... İnşallah yakın zamanda doğru düzgün bir makina alıp daha net ve anlaşılır fotoğraflar çekerim.

Atışlar, deniz seviyesinden 450 metre yukarıda, rüzgarsız havada, saat sabah 11 ila öğleden sonra 2 arasında yapılmıştır.

Mesafe: 25 metre
Saçma: Yavaşçalar Gold(Bakır kaplı) Şavrotin
Tüfek: Hatsan Escort Aimguard
Şok: Slug namlu
Hedef çapı: 45 cm en, 60 cm boy


[Resim: img0550a.jpg]
Mesafe: 25 metre
Saçma: Mirage 34 gr, 8 numara
Tüfek: Huğlu
Şok: 5 numara(silindir)
Hedef çapı: 45 cm en, 60 cm boy.


[Resim: img0553ax.jpg]


Mesafe: 25 metre
Saçma: Mirage 34 gr, 8 numara
Tüfek: Huğlu
Şok: 4 numara
Hedef çapı: 45 cm en, 60 cm boy


[Resim: img0554a.jpg]Bunlar da tüfeklerim:
Yukardan aşağıya: Huğlu, Çatüs, Hatsan Shy


[Resim: img0514a.jpg]


Umarım forumumuza bir katkıda bulunabilmişimdir.Shy


Saygılar
 
Alıntı

#2
Sayın OverDose,

Elinize sağlık, özellikle üslup olarak çok güzel bir paylaşım olmuş bence. Kasmadan yazılmış, yorulmadan okunan bir yazı diye düşündüm okuduğum anda.

Kısıtlı da olsa, kendi tecrübelerime dayanarak, 36 numara YAF fişek doğru bir seçim olacakdır diye düşünüyorum.

Web sayfasında kendini çokca öven Çatüs'ün uzak mesafe atışlarındaki gurupman ve tesir peformansı ile ilgili paylaşımlarınızı da dört gözle beklemekteyim şahsen.

Saygılarımla
 
Alıntı

#3
Sn. OverDose,

Yapmış olduğunuz hedef/patern denemelerini keşke her yeni tüfek alan avcı/atıcı yapsa. Hem tüfeklerinin hem de fişeklerinin randımanları hakkında bir fikirleri olur. Bu tip denemeleri ypamaya devam etmeyi düşünüyorsanız bir kaç önerim olacak.
1- Şayet yakınlarınızda bir gazete matbaası veya büyük kağıtçı varsa rulo halinde (matbaalardan bazen rulo sonları alınabilirdi birzamanlar fakat halâ öylemidir bilmiyorum) veya tabaka olarak 70-80 santim eninde kağıt bulabilirsiniz. Büyük kağıt dışarı kaçan saçma sayısını/oranını azaltarak atışlarınızı daha iyi değerlendirmenizi sağlar.
2- Kabilse atışa gitmeden ekteki hedeflerden birini kağıda çizme imkânınız varsa (dörde bölünmüş bir daire dahi boş kağıttan iyidir) atışlarınızdaki saçma homojenliğini de görebilirsiniz. Bu saçma numaralarına göre değişebilir. Demek istediğim sadece saçmalar ufaldıkça paternin sıklaşması değil. Çoğu tüfek değişik saçma numaraları ile değişik yüzde (%) paternleri verir veya paternin hedef bölümlerine dağılan saçma kesafeti değişebilir. Tabii makbul olan (hedefin ortasına nişan aldıysanız) her bölüme takriben aynı oranda saçma vurmasıdır.
3- Hedefin ortasına, atış yapacağınız mesafeden rahat görülebilecek bir ufak siyah daire veya kare boyayın. Bu da tüfeğin nişangâh düzeninin düzgünlüğünü gösterecektir. Atış yaptığınız mesafede aşırı bir düşüş varsa bunu da görür ve telâfi edebilirsiniz.
4- Son olarak; bu deneme atışlarını yaparken tetiği uçara atarken yaptığınız gibi "sıkmayın", tabanca veya yivli tüfekle sabit hedef atıyormuş gibi "ezin." Bu da ani ve/veya sert tetik çekişlerinin atışınızı bozmasını önleyecektir. Uçara atarken tüfeğin hareketi bu ters etkiyi azaltır. Fakat duran hedefe atarken bu sert tetik çekişi saçmalarınızın vuruş merkezini az da olsa oynatabilir (genellikle sşağı ve biraz da sağa).

Yaptığınız denemeler sebebiyle tebrik, bizlerle sonuçları paylaştığınız için de teşekkür ederim.

Rastgele. Saygılar,

alikozanoglu


Eklenti Dosyaları Resim(ler)
   
 
Alıntı

#4
Sn. OverDose,
Öncelikle bu güzel paylaşımlarınız için teşekkürler.
Yanlız pompalı tüfeğinizde kullandığınız tabanca dipçik, uygulamaya denk gelirseniz başınızı ağrıtabilir. Saygılar...
 
Alıntı

#5
Elinize sağlık, Sn. OverDose, tüfekleriniz de hayırlı olsun,keyifle kullanın inşallah.
Özellikle çifte konusunda, marka ve şok seçimi olarak, iyi bir seçim yaptığınızı düşünüyorum.
Saygılar.
 
Alıntı

#6
Öncelikle paylaşımınız için teşekkürler Sn. Overdose.

(18-04-2011, 01:18 AM)OverDose demiş ki: Dün onunla üzerindeki Lazer marka 4-16x40 dürbünle atış yaptım. 25 metrede bile merminin 1 karış farklı yönlere gittiğini gördüm! Göz kararı nişan almadan yaptığım atışlar çok daha isabetliydi. Dürbünle yaptığım 10 atıştan sonra zaten göz kararı atmaya başladım. Bende eve gelince Direk söktüm o rezalet dürbünü.

Eğer dürbünün sıfırlamasını yapmadan, bahsettiğiniz atışları yaptıysanız, dürbüne fazla haksızlık etmişsiniz. Shy Ben yazınızdan sıfırlama yapmadığınızı anladım.

(18-04-2011, 01:18 AM)OverDose demiş ki: Mermiler Züber'in safir için tavsiye ettiklerindendi. Ve safirin dahi bu mermileri atamayacağını gördüm. Patlamanın etkisiyle kapsül fişekten çıkıyor ve tüfeği sıkıştırıyor!

Böyle birşeyi ilk defa duydum!!! Helal olsun üreticiye.

(18-04-2011, 01:18 AM)OverDose demiş ki: Huğlu Çifteye gelirsek zaten ben Huğlu'nun kırma tüfeklerinin tutukluk yaptığını ne gördüm, ne duydum. Otomatik doldurma olmadığı için sadece fişeği patlatmama sorunu çıkabilir belki. Neyse ki iğne olağan üstü sert biçimde çarpıyor kapsüle. Neredeyse delecek geçecek yani kapsülü öyle sert vuruyor. Bu da patlamama riskini (fişekte bir sorun yoksa) çok azaltıyor.

Kırma tüfeklerde arıza yapabilecek parçaların başında, ejektör ve tek tetik gelir. Sizin tüfek ejektörsüz ve çift tetik olduğuna göre kolay kolay arıza yapamaz. İğne kırma gibi sorunlarla karşılaşmazsanız çokkkkk uzun yıllar sorunsuz kullanırsınız.

(18-04-2011, 01:18 AM)OverDose demiş ki: 12 Gauge olmasına rağmen beni Hatsan pompalım kadar yormuyor. Çokta zevkli bir atışı var.

Bunun en önemli sebebi Hatsan tüfeğiniz alüminyum kasa, Huğlu'nuz ise çelik kasa. Hafif tüfek tepmeyi daha çok hissettirir. Ben kendi Hatsan'ımla 10 kurşun atınca omzum yoruluyor ama çelik kasa Toz ile 20 kurşun atsamda rahatsız olmuyorum.


 
Alıntı

#7
(18-04-2011, 10:16 AM)karma demiş ki: Sayın OverDose,

Elinize sağlık, özellikle üslup olarak çok güzel bir paylaşım olmuş bence. Kasmadan yazılmış, yorulmadan okunan bir yazı diye düşündüm okuduğum anda.

Kısıtlı da olsa, kendi tecrübelerime dayanarak, 36 numara YAF fişek doğru bir seçim olacakdır diye düşünüyorum.

Web sayfasında kendini çokca öven Çatüs'ün uzak mesafe atışlarındaki gurupman ve tesir peformansı ile ilgili paylaşımlarınızı da dört gözle beklemekteyim şahsen.

Saygılarımla

Çok teşekkür ederim Sayın karma, Bende özellikle Çatüs'ün ''Ayarsız'' Gezi ne kadar sağlıklı çalışıyor onu merak ediyorum. Bu tür çalışmalarıma devam edeceğim. Sizlerinde önerileriyle denemelerimdeki eksiklikleri bu şekilde giderip daha bilgilendirici, daha detaylı, daha profesyonelce saha raporlarına dönüştürmek isterim.
Saygılar.


(18-04-2011, 11:13 AM)alikozanoglu demiş ki: Sn. OverDose,

Yapmış olduğunuz hedef/patern denemelerini keşke her yeni tüfek alan avcı/atıcı yapsa. Hem tüfeklerinin hem de fişeklerinin randımanları hakkında bir fikirleri olur. Bu tip denemeleri ypamaya devam etmeyi düşünüyorsanız bir kaç önerim olacak.
1- Şayet yakınlarınızda bir gazete matbaası veya büyük kağıtçı varsa rulo halinde (matbaalardan bazen rulo sonları alınabilirdi birzamanlar fakat halâ öylemidir bilmiyorum) veya tabaka olarak 70-80 santim eninde kağıt bulabilirsiniz. Büyük kağıt dışarı kaçan saçma sayısını/oranını azaltarak atışlarınızı daha iyi değerlendirmenizi sağlar.
2- Kabilse atışa gitmeden ekteki hedeflerden birini kağıda çizme imkânınız varsa (dörde bölünmüş bir daire dahi boş kağıttan iyidir) atışlarınızdaki saçma homojenliğini de görebilirsiniz. Bu saçma numaralarına göre değişebilir. Demek istediğim sadece saçmalar ufaldıkça paternin sıklaşması değil. Çoğu tüfek değişik saçma numaraları ile değişik yüzde (%) paternleri verir veya paternin hedef bölümlerine dağılan saçma kesafeti değişebilir. Tabii makbul olan (hedefin ortasına nişan aldıysanız) her bölüme takriben aynı oranda saçma vurmasıdır.
3- Hedefin ortasına, atış yapacağınız mesafeden rahat görülebilecek bir ufak siyah daire veya kare boyayın. Bu da tüfeğin nişangâh düzeninin düzgünlüğünü gösterecektir. Atış yaptığınız mesafede aşırı bir düşüş varsa bunu da görür ve telâfi edebilirsiniz.
4- Son olarak; bu deneme atışlarını yaparken tetiği uçara atarken yaptığınız gibi "sıkmayın", tabanca veya yivli tüfekle sabit hedef atıyormuş gibi "ezin." Bu da ani ve/veya sert tetik çekişlerinin atışınızı bozmasını önleyecektir. Uçara atarken tüfeğin hareketi bu ters etkiyi azaltır. Fakat duran hedefe atarken bu sert tetik çekişi saçmalarınızın vuruş merkezini az da olsa oynatabilir (genellikle sşağı ve biraz da sağa).

Yaptığınız denemeler sebebiyle tebrik, bizlerle sonuçları paylaştığınız için de teşekkür ederim.

Rastgele. Saygılar,

alikozanoglu

Sayın alikozanoglu,

Değerli önerilerinizi dikkatle okudum. İmkanlarım yettiğince bunları uygulayabilmekten zevk duyarım. Son bahsettiğinizi zaten yapıyorum. Küçük bir ağacın dalından destek alarak tüfeğin nefes alma ve vücut hareketlerinden en az etkilenicek şekilde ve tetiği çekerken yavaşça çok sarsmadan yapmaya çalıştım atışları.

Saygılar.


(18-04-2011, 01:48 PM)ALPTUĞ demiş ki: Sn. OverDose,
Öncelikle bu güzel paylaşımlarınız için teşekkürler.
Yanlız pompalı tüfeğinizde kullandığınız tabanca dipçik, uygulamaya denk gelirseniz başınızı ağrıtabilir. Saygılar...


Sayın ALPTUĞ,

Bu kabzeyi yasak olduğunu öğrendiğim anda değiştirdim. Resimdeki zaten katlanır dipçiğin ağırlık yüzünden dipçiği sökülmüş hali. Katlanır dipçiğinde yasak olduğunu öğrendim. Şu anda tüfeğin üzerinde çok daha verimli olan uzunluğu ayarlanabilir Car-15 benzeri bir dipcik bulunuyor. Resimleme imkanı bulduğum anda foruma koyacağım. Bulabilirseniz Home Defense kullanımı için çok işlevsel.

Saygılar.


(18-04-2011, 03:40 PM)cihan54 demiş ki: Elinize sağlık, Sn. OverDose, tüfekleriniz de hayırlı olsun,keyifle kullanın inşallah.
Özellikle çifte konusunda, marka ve şok seçimi olarak, iyi bir seçim yaptığınızı düşünüyorum.
Saygılar.


Sayın cihan54,
Tüfeği seçmemde bana olan yardımlarınız içinde teşekkür ederim. Şok konusu çok tartışmalı bir konu. Bende başka tüfeğe ihtiyacım olmasın diye böyle bir yola başvurdum.
Saygılar.


(18-04-2011, 04:36 PM)syılmaz demiş ki: Öncelikle paylaşımınız için teşekkürler Sn. Overdose.

(18-04-2011, 01:18 AM)OverDose demiş ki: Dün onunla üzerindeki Lazer marka 4-16x40 dürbünle atış yaptım. 25 metrede bile merminin 1 karış farklı yönlere gittiğini gördüm! Göz kararı nişan almadan yaptığım atışlar çok daha isabetliydi. Dürbünle yaptığım 10 atıştan sonra zaten göz kararı atmaya başladım. Bende eve gelince Direk söktüm o rezalet dürbünü.

Eğer dürbünün sıfırlamasını yapmadan, bahsettiğiniz atışları yaptıysanız, dürbüne fazla haksızlık etmişsiniz. Shy Ben yazınızdan sıfırlama yapmadığınızı anladım.

(18-04-2011, 01:18 AM)OverDose demiş ki: Mermiler Züber'in safir için tavsiye ettiklerindendi. Ve safirin dahi bu mermileri atamayacağını gördüm. Patlamanın etkisiyle kapsül fişekten çıkıyor ve tüfeği sıkıştırıyor!

Böyle birşeyi ilk defa duydum!!! Helal olsun üreticiye.

(18-04-2011, 01:18 AM)OverDose demiş ki: Huğlu Çifteye gelirsek zaten ben Huğlu'nun kırma tüfeklerinin tutukluk yaptığını ne gördüm, ne duydum. Otomatik doldurma olmadığı için sadece fişeği patlatmama sorunu çıkabilir belki. Neyse ki iğne olağan üstü sert biçimde çarpıyor kapsüle. Neredeyse delecek geçecek yani kapsülü öyle sert vuruyor. Bu da patlamama riskini (fişekte bir sorun yoksa) çok azaltıyor.

Kırma tüfeklerde arıza yapabilecek parçaların başında, ejektör ve tek tetik gelir. Sizin tüfek ejektörsüz ve çift tetik olduğuna göre kolay kolay arıza yapamaz. İğne kırma gibi sorunlarla karşılaşmazsanız çokkkkk uzun yıllar sorunsuz kullanırsınız.

(18-04-2011, 01:18 AM)OverDose demiş ki: 12 Gauge olmasına rağmen beni Hatsan pompalım kadar yormuyor. Çokta zevkli bir atışı var.

Bunun en önemli sebebi Hatsan tüfeğiniz alüminyum kasa, Huğlu'nuz ise çelik kasa. Hafif tüfek tepmeyi daha çok hissettirir. Ben kendi Hatsan'ımla 10 kurşun atınca omzum yoruluyor ama çelik kasa Toz ile 20 kurşun atsamda rahatsız olmuyorum.


Sayın syılmaz,

Optiklerde deneyimimin sadece havalı tüfekten ibatet olduğunu düşünürseniz haklı olabilirsiniz. Ama aynı noktaya yapılan atışların çok farklı yönlere isabet etmesi, Nasıl bir olaydır benim mantığım almıyor. Buna rağmen kendimi hala bendede sorun olabiliceğini düşünmekten alamıyorum. Başka bir yivli tüfek başlığından alıntı yaparsam ''eşşek'' sıfatına istemeden uyduğumu düşünüyorum.Big Grin Dürbün ayaklarını ne kadar çok sıksamda atışta oynama yaptığını düşünüyorum. Yoksa bu denli bir sapmayla sıfırlama yapabilmenin imkansız olduğunu düşünüyorum. Cahilliğim için kusura bakmayıız Optiklerle yeni yeni tanışmaya başladım henüz.Angel

Züber'in bu fişekleri nasıl Safir için tavsiye ettiğini bende bilmiyorum. Ama dediğim gibi, kapsülü çıkmayan fişeklerde bir sorun yaşamadım. Sadece bu sorunu aşmalarının en azından benim tüfeğimde sorunu çözüceğini düşünüyorum...

Umarım dediğiniz gibi sorun çıkarmadan kullanırım Sayın syılmaz, Silah arızalarıyla geçmişte çok başım ve cebim yanmıştı...

Bu ağırlığın tepmeyi azaltacağını bende duymuştum ama bu kadar büyük bir fark yaratacağını hiç düşünmemiştim. Sadece atış için kullanılıcak dağda bayırda saatlerce av için gezilmeyecek bir tüfeğin ağır olmasından yanayım.

Bu arada karma karışık olan mesajımı daha derli toplu ve okunması kolay hale getiren ve resimlerin direk gözükmesini sağlayan Sayın lupus'a teşekkür ederim. Bir dahakine çok daha özenli olacağım. Resimleri nasıl direk gözükür halde foruma ekleyebiliceğimle ilgili bir yazı bulamadım. Bu konudada beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Saygılar.

 
Alıntı

#8
Estağfurullah Sn. OverDose, bende optik konusunda deneyimsiz bir üyeyim. Yalnız sıfırlanmamışta olsa tüfeğin farklı yerlere atış yapması normal değil tabi, bunda dediğiniz gibi ayakların faktörü olabilir. Yalnız yivsiz bir tüfekte dürbünle uğraşmayın bence, hem gereksiz hem yakışmıyor. İlla tüfeğime birşey takmam lazım diyiyorsanız holosight tipi bir red dot tavsiye ederim. Gayet tactical gözüküyor. Smile
 
Alıntı

#9
Car-15 benzeri bir dipcik bulunuyor. Resimleme imkanı bulduğum anda foruma koyacağım. Bulabilirseniz Home Defense kullanımı için çok işlevsel.

Efendim bende edinmiştim bir heves, ama tüfeğim darbeli sistemmiş
olmadı...
 
Alıntı

#10
(18-04-2011, 09:05 PM)syılmaz demiş ki: Estağfurullah Sn. OverDose, bende optik konusunda deneyimsiz bir üyeyim. Yalnız sıfırlanmamışta olsa tüfeğin farklı yerlere atış yapması normal değil tabi, bunda dediğiniz gibi ayakların faktörü olabilir. Yalnız yivsiz bir tüfekte dürbünle uğraşmayın bence, hem gereksiz hem yakışmıyor. İlla tüfeğime birşey takmam lazım diyiyorsanız holosight tipi bir red dot tavsiye ederim. Gayet tactical gözüküyor. Smile

Sayın syılmaz,

Bende tam karar vermedim zaten bir sonraki atışımda ayarsız olan gez'in isabetini yeterli bulursam optikten vaz geçeceğim. Zaten Çatüs'ün oldukça zayıf olan dürbün kanalıda üzerindeki optiği ne kadar süre muhafaza eder bilmiyorum... Oda olmazsa direk kasaya sabitletmem gerekebilir...

(18-04-2011, 09:19 PM)ALPTUĞ demiş ki: Efendim bende edinmiştim bir heves, ama tüfeğim darbeli sistemmiş
olmadı...

Cehaletimi mazur görün sayın ALPTUĞ, Darbeli sistem nasıl oluyor? Dipçiğin içindedemi hareketli parçalar bulunuyor?
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi