Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
'' Inox '' nedir, ne değildir ?
(17-05-2011, 03:24 PM)butcher888 demiş ki: Sn. Baris musadenizle burada bir duzeltme yapmak istiyorum. Ingilizce'de sonek olarak kullanilan "-less" ile sifat "less" farkli anlamlara gelir. Sifat olan "less" daha az anlaminda kullanilirken, sonek olan "-less" "without" anlaminda Turkcemiz'deki -siz, -suz, -mez, -maz soneklerine denk gelir. Yani stainless'in paslanmaz seklindeki tercumesi dogrudur. Ornegin "harmless" kelimesi daha az zararli degil, zararsiz anlamina gelir. "Useless" daha az yararli degil yararsiz, faydasiz demektir.

Tabii ki, birseye paslanmaz diyoruz diye paslanmayacak anlamina da gelmez, o ayri. Smile

Saygilar,

Estağfurullah, ben de düzeltmenize düzeltme yapmak istiyorum.
Açıklamalarınız İngilizce eğitimi açısından doğrudur ve tamamen katılıyorum.

Fakat benim bahsettiğim durum, küffarın "PUN" tabir ettiği, yani kelimenin farklı anlamlarını içeren bir kinayedir. Stainless kelimesinin "stain-less" olarak yazımı da, tam çevirisi "lekelenmez", dilimize aktarımı "paslanmaz" olan anlamı yerine, "daha az lekelenir" anlamına bir kinayedir.

So, burada bir "pun intended" durumu söz konusudur, bu silahlar "stainless" değil, "stain-less"tir. Smile

Saygılarımla...

Alıntı

Bu Konudaki Mesajlar
'' Inox '' nedir, ne değildir ? - lupus - 24-08-2010, 10:19 AM
RE: '' Inox '' nedir, ne değildir ? - baris - 17-05-2011, 03:56 PM

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi