Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Meçhul Asker Anıtı Nöbetçilerinin M17 Tabancaları
#1
Tarihleri, Türklerin şanlı tarihinin küçük bir parçası dahi olamayacak ulusların, ülkeleri adına savaşırken ölen askerlerine verdikleri önem ve onları onurlandırma şekillerine kıskanarak bakıyorum. Amerikalılar, gerçekten önemli tarih ve temellere dahi dayanamayan olgu ve ölçütleri tarihi bir forma sokmak için çaba gösterirken biz, ansiklopedilere sığmayan tarihimizi ve değerlerimizi umursamıyoruz.  

Şehit ve gazilerimize, devlet tarafından bence akıl almayacak derecede saygısızca davranıldığı bu günlerde, özetleyerek kaleme aldığım alttaki yazının ibretlik olmasını diliyorum. Tüm şehitlerimizin ve gazilerimizin hak ettikleri şekilde onurlandırılması dileğiyle...

Meçhul Asker Anıtı Nöbetçilerinin M17 Tabancaları

Meçhul Asker Anıtı, hava koşulları ne olursa olsun, 365 gün 24 saat boyunca Old Guard / Eski Muhafız birliği tarafından korunur. Eski Muhafız birliği en eski ABD birliği olup, Arlington 3ncü Piyade Alayı'na bağlıdır. Muhafızlar, bu birlikten gönüllülük esasına göre seçilir. 


[Resim: Tomb-of-the-Unknown-Soldier-6.jpg]

Beretta'nın patronu Guiseppe Beretta, Meçhul Asker anıtını ziyareti sonrasında, Anıt muhafızlarının taşıdığı standart hizmet tipi M9 tabancaların daha özel olması gerektiğini söyleyerek, tören tipi M9 tabancalar yaptırtmış ve 1988-2018 arasında, yirmi yıllık süre boyunca tören M9'ları bu muhafızlar tarafından taşınmıştır. Amerikan askeri servis tabancası olarak M17 seçildikten sonra, bu tören tabancalarının da M17 olması gerektiğinden, Anıt nöbetçilerinin tören tabancalarını hazırlama görevi Sig Sauer'e verilmiştir. 

11 Ekim 2018'de muhafızların tabancaları Sig Sauer tarafından tören M17'leri ile değiştirilmiş. Törene Sig Sauer bünyesindeki dört gazi asker katılmıştır. (Her nedense CEO'su Ron Cohen de bu ekipte yer almış, kendisi İsrail Silahlı Kuvvetleri'nde topçu subayı olarak askerlik yapmış???) 


[Resim: Tomb-of-the-Unknown-Soldier-770.jpg]


Dört Tören Silahı

Muhafızlar için dört adet M17 tören tabancası hazırlanmıştır. Bunların ikisi çok parlatılmış kaplamalı, ahşap kabzalı gündüz silahları, diğer ikisi ise gece ve kötü hava koşullarında kullanılmak üzere hazırlanmış mat kaplamalı ve polimer kabzalıdır. Bu dört silahtan "Silence / Sükunet" ve "Respect / Saygı" isimli tabancalar parlak, "Dignity / Onur" ve "Perseverance / Azim" isimli tabancalar ise mat kaplamalıdır. Tabancaların isimleri namlu altındaki aksesuar rayının yerine yazılıdır.


[Resim: Tomb-of-the-Unknown-Soldier-5.jpg]En yüksek saygı seviyesi olan 21-pare atış, Anıtta 21 basamak şeklinde kullanılmış ve saygı sayısı olarak kabul edilmiş. Muhafızların saygı nöbeti boyuncaki tüm hareketleri 21 saniyelik periyotlada yapması gibi, bu sayı da silahların çeşitli yerlerinde işaretlidir: 

Sürgünün arkasında Roma rakamlıyla "XXI" / 21 rakamı işlenmiştir. Bu rakamların yazı derinlikleri, anıttaki yazılarda kullanılan yazı derinlikleri ile orantılıdır. Tabancalar 21 mermilik şarjörlere sahiptir. Ve tabancalar nöbet sırasında dolu olarak taşınır. Seri numaraları, tümü 21 rakamı ile bitecek şekilde, LS02JUL37A21, LS02JUL37B21, LS02JUL37C21 ve LS02JUL37D21 olarak belirlenmiş. Buradaki "LS" muhafızların andının altınca satırı (Line Six) olan "standardım mükemmelliktir" sözüne, 02JUL37 ise Anıtta 24 saatlik nöbetin başladığı 2 Temmuz 1938 yılına atfen konulmuştur. 


[Resim: Tomb-of-the-Unknown-Soldier-4.jpg]


Tabancaların gece nişangahlarına minik cam tüpler içinde Anıtın mermer tozu konulmuştur. Anıtın mermeri üzerine "Kayıp Askerlerin Anısı ve Onuruna, 1958-1975" ifadesi yazılırken toplanmış olan mermer tozunun bir kısmı, cama 1.500 derece C sıcaklıkta ısıtılarak katılmış ve minik cam tüpler nişangahlara yerleştirilmiştir. 

Tabancaların optik nişangah için ayrılmış plakasına ise eski Yunan figürlerinden esinlenilmiş Barış, Zafer, Cesaret simgeli üç boyutlu rölyef yapılmıştır. Barış elinde bir kuğu, Zafer bir palmiye dalı, Cesaret ise kılıç tutmaktadır. Bu rölyefin görseli ABD Parklar İdaresi tarafından Anıt'tan dijtalize edilerek alınmış, hazırlanmış ve Laser ile plakalara işlemiştir. Ek olarak, 21 kapasite şarjörlerin kabza dışına sarkan Aluminyum kısımlarında "Barış", "Zafer" ve "Cesaret" (Peace, Victory, Valor) yazılıdır. Ayrıca şarjör alt tablasına, nöbeti devir alan her muhafızın künyesini yazılı olduğu bir plaket konulur. 


[Resim: Tomb-of-the-Unknown-Soldier-2.jpg]


Silahların Aluminyum gövdeleri biri değerli dört farklı metal ile kaplanmıştır. İki silah yüksek seviyede parlatılmıştır, iki silah ise mat kaplamadır. Kaplamaların üzerine, korunması için son kat olarak DLC (Diamond Like Carbon / Elmas Gibi Karbon) kaplama atılmıştır. Tüm bu kaplamalar silahlara derin siyah renk vermektedir. 

Gece ve kötü hava koşullarında kullanılacak mat silahlarda kabza siyah polimerdir. Gündüz için hazırlanmış olan iki tabancanın kabzasında ise USS Olympia gemisinden alınmış ceviz paneller konulmuştur. USS Olympia gemisi, 1nci Dünya Savaşı sonrası Fransa'dan son "meçhul askeri" taşıyan gemidir. Yüzen en eski Amerikan metal gövdeli gemisi olan USS Olympia, şimdi Philadelphia Bağımsızlık Deniz Müzesi'nde sergilenmektedir. Ayrıca kabzalara, bugüne kadar 360 tane kadar yapılmış olan Anıt madalyonlarından birer tane eklenmiştir.


[Resim: Tomb-of-the-Unknown-Soldier-3.jpg]
Sig Sauer'e silahların maliyeti sorulduğunda "Bu askerleri onurlandırmanın parasal bir değeri olamaz" şeklinde açıklama yaparak maliyet bilgi vermemişler. (Zaten söyleselerdi, yaptıkları işin beş paralık değeri kalmazdı.)Sig Sauer M17 Anıt Muhafızı Modeli

Tipi: İğne ateşlemeli, geri tepme ile çalışan yarı-otomatik.
Fişek: 9x19 mm
Kapasite: 21+1
Ağırlık: 910 gram
Namlu: 12 cm paslanmaz çelik
Toplam uzunluk: 20,3 cm
Genişlik: 3,55 cm
Tetik mesafesi: 6,9 cm
Tetik ağırlığı: 2,7 kg
Kabza: Polimer veya ahşap
Kaplama: DLC, mat veya parlak
Nişangahlar: SIGLite Trityum, değişebilir arka plaka
Emniyet, Mandal tipi, sağ-sol değiştirilebilir ve iğne emniyeti.
Fiyatı: Bilinmiyor
Üretici: SIG Sauer
 
Alıntı
56 üye teşekkür etti:
, AsilCan, Ruhsuz, mimaslan, Carbon12, m16a2, madenci08, karabasan, Kimble, ertdr, kara615, hunter 12, wubıh, obiwan, smhyksl, drmehmet, Cem1964, selcuk_01, Yasin06, wildeagle, sparus, iso, xeorx, Mr.Wayne, ylmaz94, maho07, Undercover, lenduha, LAMRETOEJ, ombra, demasoni, whistle, kuzeybuzulu, al-me, kut4, jfmrk, yagız kagan, Kıraç Ata, tirendaz, rainman, Koca, Oberon, Red Kit, Glockcu.Baba, alone61, alpago, 1905sss, shelby, Ahmet Özalp, Murata, husrev, demirci57, taarruz, Sakin, EmirArdogan, Karagoz
  


Bu Konudaki Mesajlar
Meçhul Asker Anıtı Nöbetçilerinin M17 Tabancaları - harun - 12-03-2019, 01:17 AM

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi