Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Guns & Ammo Dergisi İnceleme: Mossberg 590M Şarjörlü Pompalı Tüfek
Guns & Ammo Dergisi İnceleme: Mossberg 590M Şarjörlü Pompalı Tüfek

(Jeremy Stafford)

[Resim: 1-Mossberg-590-M-Feature.jpg]

Mossberg 590M ile kutu şarjör beslemeli pompalı tüfekleri bir üst seviyeye taşıyor.

Uzun süredir Mossberg yivsiz tüfeklerin hayranıyımdır. Bu sevgim, 2003 yılı Irak Harekatı'nda başladı. Birçok kez bu tüfekler hayatımı kurtarmıştır. Bu zor kazanılmış güvene karşılık, elime bir AK aldığımda yivsizi rafa kaldıracak biriyimdir. Pompalı tüfeğin savaş koşullarında en iyi tercih olduğunu söylemem. Bunun nedeni, bir çok eleştiride okuyacağınız üzere, zayıf bir silaha sahip olduğumu hissettiğimden değildir. Çünkü girdiğimiz angajmanların bir çoğu yivsiz tüfeklerin etkili menzili içinde idi. Benim kararımın nedeni silahı yeniden doldurma güçlüğündendir. Bir yivsizi yeniden doldurmak, benim harcayabileceğimden çok daha uzun zaman alır. Buna karşın, binlerce polis memuru ve kendini koruyan vatandaş için yivsiz tüfekler doğru seçimdir, hatta bazı durumlarda tek seçenektir. Tabii ki, bu insanlar da ölümcül bir angajman ile karşılaşmış olsalar, ellerinde yivsiz tüfek olduğu sürece hızlı doldurma sorununu onlar da yaşayacaktır.

Herkesin bildiği üzere, şarjör değiştirmek, tüfeğe veya tüp şarjöre fişek basmaktan çok daha hızlıdır. Fişek tipi değiştirmek gerektiğinde ise yine tek kurşun dolu bir şarjörü şevrotin yüklü bir şajörle değiştirmek daha kolaydır. Mossberg 590M ile artık bu gerçekleşebilir oldu.

[Resim: 2-Mossberg-590-M-Magazines.jpg]
590M ile birlikte sunulan şarjör seçenekleri kullanıcıya hem yüksek kapasite, hem de değişik fişekleri hızlı değiştirme olanağı tanır.

590M, Mossberg'in askeri özellikteki pompalı yivsiz tüfeğinin kutu şarjör ile beslenen modelidir. Özündeki sağlamlık ve güvenilirliğini devam ettirirken, 5, 10, 15 ve 20 şarjör kapasitesini ekliyor. Çift sıralı polimer şarjör çok sağlam, şarjör dudakları ise ısıl işlem görmüş çeliktir. Şarjör gövdesi geniş ancak hantal değil. Üç parçadan oluşan şarjörlerin tabanı, bakım için kolayca çıkmakta. Şarjör gerdeli hareket ederken sağa-sola eğilmeyecek şekilde tasarlanmış. ASTM-A-228 evsafındaki yay, uzun yıllar hizmet etmek üzere üretilmiş.

Şarjör yüklemek çetin bir iş değil. Kapasitenin son iki-üç fişeğini yüklemek biraz daha fazla güç gerektirmekte. Tahmin edeceğiniz üzere 15, 20 tane 70'lik şevrotin ciddi bir ağılıktır, Mossberg mühendisleri de bu yükü taşımaya uygun şarjör kilitleri kullanmışlar. Şarjörü yerleştirirken, önce şarjör ön ucunun yerine oturtulması, takiben arka kısmın şarjör kiliti yakalayana kadar döndürülerek yukarı kaldırılması gerekiyor. Bu biraz karmaşık gibi gelebilir ancak değil, doğal şajör değiştirmenin sezgisel akışı içinde yapılabiliyor. Denettirdiğim herkes birkaç dakika içinde buna alıştı.

Mekanizmanın alt tarafının her iki yanına açılmış üç kertik bulunmakta. Bu kertiklere şarjörün üst kenarındaki dişler otumakta. Bu altı adet diş, temas alanını artırarak çok sıkı bir geçme sağlamanın yanı sıra, şarjörün mekanizmanın derinlerine oturmasını sağlamakta. Bu sayede, fişekler şarjörden fişek yatağına daha düşük açılı olarak beslenebilmekte. 

[Resim: 3-Mossberg-590-M-Release.jpg]
Şarjör mandalı yapısı.

Şarjör kiliti ve şarjör mandalı da zekice tasarlanmış. Her iki elle kullanılmaya uygun şarjör mandalları AR'leri hatırlatıyor. Tetik parmağının kolay ulaşabileceği şekilde tetik korkuluğunun hemen önüne yerleştirilmiş. Hangi yönden basılırsa basılsın, düğme helisel bir paternde hareket ederek şarjörü arka tarafından yakalayan kiliti salıverir. Testler sırasında, farklı kapasitedeki tüm şarjörler, mandal kiliti açtığında rahatlıkla ve serbestçe düştüler. 

Şarjör sisteminde eleştirilecek bir yer ararsak, tek konu 70 mm'lik fişeklere sınırlı olması diyebiliriz. Çok önemli bir eksiklik olmasa da, taktik ve savunma amaçlı olarak 76 mm'lik fişekleri tercih eden atıcılara hitap etmemesi.

Silahın gerisi bilinir ve güvenilir 590. Kabza üzerindeki emniyet mandalı aynı Mossberg 500, 590 serisi gibidir. Her iki el ile de garip hareketler gerektirmeden kullanılabilir, kavramayı bırakmadan mandal çalıştırılabilir. Tetik korkuluğunun gerisindeki salverme butonu ve her iki elle kullanılabilen şarjör mandalı ile birlikte bu özellikler, tüfeği hem sağ hem de sol el kullanıcılarına uygun bir hale getiriyor. Özellikle atıcılaın %10 ile %20 arasının sol elini kullananlar olduğu düşünülürse, bu önemli bir özelliktir. 

[Resim: 4-Mossberg-590-M-Rounds.jpg]
Çift sıralı şarjör, uçta tek sıraya düşer ve yeni tasarım bolt ile birlikte fişeklerin kolayca yatağa yerleştirilebilmesini sağlar.  

590M, kutu şarjör beslemesiyle, yükleme ve boşaltmayı kolaylaştırır. Eğer yatakta fişek varsa, tüfeği emniyete alın, şarjörü çıkartın, pompalı mekanizmayı çekerek fişeği dışarı alın. Çıkan fişek yeniden şarjöre yüklenebilir. 

Mossberg mekanizması, çift mekanizma çubukları ve çift çıkarıcı aynen kullanılmış. İlginç olarak, bolt fişekleri daha düzgün şekilde fişek yatağına sürecek ve çıkaracak şekilde değiştirilmiş. İlk bakışta fark edilmese bile, dikkatli inceleğinde boltun modifiye edildiği görülür. 

590M iki model olarak satılıyor. Biri GRS (Ghost Ring Sight), ısı kalkanı, kızaklı ön el kundağı ve şok takımı ile geliyor. Diğeri ise G&A'nın test ettiği temel model, aksesuarsız, kaval namlu ve arpacık var. Bu modelde mekanizma üstünde Picatinny kızak ve optik takmak için delikler hazırlanmış. Tahminim, ben dahil birçok kullanıcı optik takmak isteyecektir. Arpacık ile çok atış yapmış olmama karşıni bence bu tüfek bir küçük reddot kullanmak istiyor. 

[Resim: 5-Mossberg-590-M-Buttstock.jpg]
Polimer dipçik, iyi bir kavrama için desenli fakat ayarlı tipte değil. Yan sanayi dipçik seçenekleri mevcut.

Her iki model de Mossberg'in klasik, denenmiş, kauçuk pedli sentetik dipçiği ile veriliyor. 35 cm tetik erişim mesafesi var. Her iki model de, Mossberg'in meşhur ağır ve etli namlusuna sahip ve mat meneviş yapılmış. 

590M modelini, resmi tanıtımdan aylar öncesinde edinme şansım oldu. Bu yazıya kadar 1.300 kadar değişik tipte, kuş yükü, şevrotin, tek kurşun ile atış şansım oldu. Şu ana kadar performansından son derece memnunum. 

[Resim: 6-Mossberg-590-M-Safety.jpg]
Emniyet, mandalı ileri iterek devre dışı kalıyor ve kırmızı nokta şeklindeki ?atışa hazır? göstergesi ortaya çıkıyor.

Benim görüşüm, tüfek 10'luk şarjör ile en iyi denge noktasında. Fakat şarjör hemen hemen tüfeğin ağırlık merkezine yerleştiği için 20'lik şarjör yüklendiğinde de denge sorunu yaratmıyor. Alçak pozisyonda ateş ederken 10'luk şarjör en uygunu. Fakat 10'luk şarjörün taktik atış manevraları (drill) ve hızlı hedef atışlarında kapasite bakımından yetersiz kaldığını hissettim.

590M mekanizması ilk birkaç yüz atımda sertti, fakat sonrasında son derece yumuşak ve akıcı oldu. Çok güzel tetiği sayesinde kolay ateş edilen bir tüfek. Bizdeki tüfeğin tetik ağırlığını 2.950 gram olarak ölçtük. Sadece arpacık ile nişan alınan bir tüfek olarak gayet iyi vuruşları var. Özellikle benim en beğendiğim savunma fişeğim olan Federal LE132 00 (flite control wadlı 9 adet 00 şevrotin) kaval namluyu sever. Atışlarda menzil uzayınca vuruşların hafif sola doğru kaymaya başladığını gördüm ki bu, arpacıklı tüfeklerde yaygın olarak görülür. Bana göre önemsiz bir nokta olsa da değerlendirmede yazılması gerektiğini düşündüm.

Pompalama hareketi kolay ve alışıldık. Bir süre kullandıktan sonra, 590M'de şarjör değiştirmenin en kolay yolunun, tüfeği baskın kolumun altına yerleştirip, burnu hafif aşağı vermek ve tüfeği içe doğru hafif çevirmek olduğunu gördüm. Böylece boş şarjör rahatça aşağı düşüyor ve tüfek yeni şarjörü hızlı yerleştirmek için en uygun açıda duruyor. 

[Resim: 7-Mossberg-590-M-Trigger.jpg]

Standart şarjör tüpü fişek almasa da yerinde duruyor ve pompa mekanizması tüp üzerinde hareket ediyor. Tetik ise standart 590 tetiği.

590M ile herhangi bir arıza veya tutukluk yaşamadım. Ancak 15'lik şarjörü yerleştirdiğimde, üstteki gevşek fişeğin tahliye penceresinden fırladığına tanık oldum. Bu teknik olarak bir arıza olmasa da, farkında olduğum bir gözlem olarak sizlerle paylaşmayı uygun buluyorum. 

590M herkes için en iyi çözüm olmasa da, eğer savunma amaçlı tek bir yivsiz tüfeğim olacaksa, bu tüfeği seçerdim. En mükemmel seçim olmayabilir ama zaten hiçbir seçim en mükemmeli değildir. Her zaman için ağırlık ile kapasite arasında bir seçim yapmak gerekir. Bence Mossberg 590M bu konuda iyi bir denge yakalamış durumda. 

Yazarın notu: Yazar, bu yazıdan önce, üretici Mossberg tarafından ücret ödenerek bazı videolar hazırladığını ve bu videoların mossberg.com sitesinde yayında olduğunu bildirmek ister. Fakat bu çalışmalar, yukarıdaki yazının tarafsızlığını etkilememiştir.

Mossberg 590M (test edildiği şekliyle)

Mekanizma tipi: Pompalı

Fişek yatağı: 12 ga. (70 mm)

Kapasite: 10 fişek (5, 15 ve 20 fişek kapasiteli şajörler vardır)

Namlu: 47 cm

Şok: Sabit, şoksuz kaval namlu.

Toplam uzunluk: 100 cm

Ağırlık: 3.520 gram

Kaplama: Mat meneviş

Gövde: Sentetik, siyah

Nişangah: Arpacık

Tetik ağırlığı: 2.950 gram (tested)

ABD tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 720$

Üretici: O.F. Mossberg and Sons,

www.mossberg.com

Alıntı
51 üye teşekkür etti:
SSSalih, Rangeman, Karagoz, taarruz, red, Carbon12, yyildiz, OCEANBORN, kara615, hunter 12, Triggernazi, mertk, Cem1964, sparus, tirendaz, jfmrk, Yasin06, stgrcgr, browning 61, demasoni, 1905sss, sovalye05, tekoglu, m16a2, Murata, Speed, efe1753, ilksurfer, osman08, sem, wubıh, XXAHMETXX, al-me, Zemre10, shelby, xeorx, kut4, ismicey, kuti, mehmetstar, Ahmet Özalp, Ruhsuz, alone61, lenduha, husrev, Simurg, yavuzmete, Koca, alpago, Pistov, EmirArdogan

Bu Konudaki Mesajlar
Guns & Ammo Dergisi İnceleme: Mossberg 590M Şarjörlü Pompalı Tüfek - harun - 03-03-2019, 05:16 PM

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi