Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mesleki koşullardan dolayı taşıma ruhsatı talebi (Jeolog)
Merhaba üstatlar. 
Ankara merkezli yabancı bir madencilik şirketinde maden arama mühendisi (veya arama jeoloğu) olarak çalışmaktayım. Meslek gereği bulunduğumuz sahalar oldukça tehlikeli olabiliyor. Özellikle kış aylarında yabani hayvanlardan korunmak, genel olarak kötü niyetli olabilecek insanlara karşı kendimi savunmak ve elbette silah meraklısı olmak gibi sebeplerden taşıma ruhsatı almak niyetindeyim. Her ne kadar şirketin umrunda olmasak da, özellikle taşıdığımız pahalı ekipmanlardan dolayı her zaman soygun riskimiz mevcut (defineci zannedilerek sürekli rahatsız edici davranışlar ile karşılaşıyorum). Son 3 hafta içerisinde üç kere önüm kesildi ve kuş uçmaz kervan geçmez yerlerde araçla taciz edildim. Tarafıma işçi verilmediği durumlarda (çoğu zaman) çok çetin koşullarda arama-keşif faaliyetleri yürütmekteyim (doğu anadolu dahil). 

Emniyet müdürlüklerinin web sitelerinde aşağıdakine benzer açıklamalar görüyorum ve sizce bu açıklamaya dayanarak mesleki sebeplerden dolayı can güvenliğimin tehlikede olması durumu ile taşıma ruhsatı alabilir miyim?

"Yaptıkları iş, sosyal, ekonomik, kültürel ve mesleki faaliyetleri ya da bulundukları yer ve zaman itibarıyla can güvenliklerinin ciddi ve harici tehdit ve tehlikelere maruz kalacağı kuvvetle muhtemel olduğu anlaşılan Türk vatandaşları ile karşılıklılık esasına göre ülkemizde çalışma ve ikamet izni sahibi yabancı uyruklu şahıslara" taşıma ruhsatı verilebilmektedir. 

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Fruktoz23, mimaslan, sparus, Carbon12

Bu Konudaki Mesajlar
Mesleki koşullardan dolayı taşıma ruhsatı talebi (Jeolog) - HCN - 17-12-2018, 07:50 PM

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi