Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 4.33 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yazışma Dili ve Kuralları
#61
Efendim, imlâlarda ve kelimelerin Türkçe yazımlarında sıkıntı yaşayan forumdaşlarıma nacizane tavsiyem, yazılarını ilkin, ms. office word gibi bir program aracılığıyla oluşturacakları sayfaya yazmalarıdır. Malûm, ilgili programın "araçlar" sekmesinde ki, "otomatik düzeltme seçenekleri" vasıtasıyla, yazıdaki hatalar işaretlenmektedir. Bu sayede hataları görmek, düzeltmek ve dersler çıkartmak mümkün.
"Kim uğraşacak o kadar" demeyin lütfen. Türkçemiz bu kadarını hakediyor!
 
Alıntı

#62
Sn. bütün forum üyesi arkadaşlar,

Bir öneride bulunacağım. Bu başta kendimle ilgili. Son zamanlarda gittikçe artan bir şekilde basacağım tuş civarında yanlış tuşlara, bazı bazı iki tuşa birden bastığımı, bazı bazı da birbirlerine çok yakın olmadıkları halde "a" yerine "e" ve de "e" yerine "a" harfine basma gibi gafletlerde bulunduğumu farkediyorum. Mesaj yayına girdikten sonra farkettiklerimi düzeltmeye çalışıyorum. Bu arada dokunmadan geçemeyeceğim bir konu da maalesef Türk Dil Kurumunun istikrarsızlıkları. Bir kaç sene doğru olan sonradan yanlış olabiliyor. Meselâ bir ara "Kocaeli'ne gidiyorum" değil "Kocaeli'ye gidiyorum şeklinde yazmak gerekiyordu TDK'nca. Belki halâ öyledir. "Hiç bir" de "hiçbir" de zaman zaman doğru sayılıyor yine TDK'nca.
Geleyim ÖNERİME:
Bir çoğumuz bu mesajları bilgisayarlarımızda yazıyoruz. Önceden bir belge/doküman olarak yazsak, kontrol etsek ve de sonra kopyala/yapıştır ile siteye koysak sanıyorum hem şikâyetlerin bir çoğuna gerek kalmaz, hem de elimizde yazdıklarımızla ilgili bir arşiv de oluşur. Bir yandan da yazdıklarımızı okuduğumuzda yazarken farketmediğimiz ifade bozukluğu, tekrar, noksan, yanlış kullanımları da görüp düzeltme ihtimali artıyor. Birbirimizin kasıt dışı yaptığı belli ufak hatalara da bir nebze göz yummamız gerekiyor belki de.

Hepinize selâmlar, saygılar, sevgiler,

Saygılar,

alikozanoglu.
 
Alıntı

#63
alikozanoglu demiş ki:Bir çoğumuz bu mesajları bilgisayarlarımızda yazıyoruz. Önceden bir belge/doküman olarak yazsak, kontrol etsek ve de sonra kopyala/yapıştır ile siteye koysak sanıyorum hem şikâyetlerin bir çoğuna gerek kalmaz, hem de elimizde yazdıklarımızla ilgili bir arşiv de oluşur. Bir yandan da yazdıklarımızı okuduğumuzda yazarken farketmediğimiz ifade bozukluğu, tekrar, noksan, yanlış kullanımları da görüp düzeltme ihtimali artıyor.

Sn.Kozanoğlu,

Bahsettiğiniz türde hataları yapmak her insana mahsus. Herkes hata da yapacak tabii ki de, fakat sizin de önerdiğiniz üzere mesajları direkt yayına vermek yerine, önizleme seçeneği ile mesajın genel görünümünü sanki yayında olduğu formatta incelemek, ve okuyarak imlâ hatalarını ilk elden düzeltmek pek mümkün.

Saygılarımla...
 
Alıntı

#64
turan tactical demiş ki:Türkçe'nin büyük harfle başladığını da unutmasak fena olmaz Wink

Sayın turan tactical,
Bir milleti, ülkeyi belirleyen kelimeler özel isimdir ve cümle içinde de büyük harfle başlar.
Ancak ülke ve milletlerin dilleri özel isim değildir ve cümle içinde küçük harfle başlar.
Türkçe kelimesini küçük harfle başlatmak türkçeyi küçültmediği gibi, büyük harfle başlatmak da büyültmez.
Bilgilerinize.
Saygılarımla.
Osman
 
Alıntı

#65
Sn. ORTAÇ,

Galiba dikkatinizi çekmedi ancak Sn. Turan Tactical, cümlesine "Türkçe'"nin" kelimesiyle başladığı için büyük harfle yazmıştır. Bunda bir beis yoktur. Manevi anlamda Türk Dili'ni yüceltmekte, ancak ona kıymet vermekle olur. Saygılar...
 
Alıntı

#66
Sayın Kıraç Ata,
Benim hitabım sayın turan tactical' a idi, ondan cevap beklerdim.
Saygılar.
Osman
 
Alıntı

#67
Sn. ORTAÇ,

Haklısınız, hata ettim ve haddimi bilemedim. Basit bir imla kuralını burada ifşa ederek, bana 3. kişilik olgusu düşen bir olayda da durumdan vazife çıkartarak, hata ettim. Lütfen kusuruma bakmayınız. Saygılar...
 
Alıntı

#68
Arkadaşlar bu konunun polemiğe dönüşmesi en az yanlış kullanımı kadar rahatsız edici, biz burada dilbilgisi kurallarını tartışmıyoruz, sadece baştansavma olarak konuşulması ve tamamen imlasız vs. kullanılmasından bahsediyoruz.
Yoksa ufak tefek sorunlar çok da önemli değil....
 
Alıntı

#69
Sn.Ortaç,
Sizin kadar dil bilgisi kuralına hakim değilim, afedersiniz hiç ama hiç alakam olmayan bir konuda yorum yapmışım.
Sn.Kıraç Ata, sizi de konuya müdahil edip, istemeden de olsa cevap almanıza sebep oldum.
Saygılar,
TT
 
Alıntı

#70
Üç saygın insan, üç saygın cevap.
Bu forumu bu kalitesi nedeniyle çok seviyorum.
Saygılar.
Osman
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi