Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 4.33 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yazışma Dili ve Kuralları
(06-08-2012, 12:19 AM)wildeagle demiş ki:
(05-08-2012, 11:36 PM)_1283_ demiş ki: daha önce kayıt ettiğim nikim le artık giremez oldum.Yeniden_kuvva idi. o kural bu kural imla kuralı şu kuralı bu kuralı. burda açıkladıklarınızın tamamı öyle yada böyle bir internet sitesinden yada silahın kendi sitesinde alınan bilgiler.yöneten yada üye olan kişilerle bir problem değil benimki. aranızda mesleği gereği silahla yatıp kalkan yada kalmış olanlar vardır.ama kasmayın kendinizi bu kadar.hatta bir kışla bir karargah havasına da sokmayın.mesleki sanal masturbasyon ortamı gibi burası. kendinizi tatmin ediyorsunuz. şu silah iyidir bu silah kötüdür diye. akıllı bir adamın elindeki her silah iyidir. yaşasın özgür ve serbest wikipedialar.

Siz biran önce defolup gidiniz yoksa tatmin sonucu boğulup gideceksiniz ...

Bugün gün boyunca bu üyenin okuduğu konuları takip ettim ve sürekli olarak yeni bir üyenin pek de ilgisini çekmeyecek sıkıntılı konularda dolaştığını görünce, kesinlikle bir arıza çıkaracağını tahmin edip üyeliğini silmeyi düşündüm, ancak bu hesapla bir sıkıntı çıkarmadıkça haksızlık yapacağımı düşünüp vazgeçtim...Sanırım bundan sonra foruma üye olur olmaz sıkıntılı konulara dalan tiplerin üyeliklerini direk silmek daha iyi olacak...

Alıntı

Kafası bozulan masturbasyonala bozuyor kafayı, dikkatinizi çekiyormu bilmem. Canı banlanmak isteyenlerin ortak dili aynı.

Alıntı

(06-08-2012, 01:07 AM)Yavuzhan demiş ki: Kafası bozulan masturbasyonala bozuyor kafayı, dikkatinizi çekiyormu bilmem. Canı banlanmak isteyenlerin ortak dili aynı.

Sıkıntılı ergenlerin ortak problemi Big Grin

Alıntı

Sn.Üstadlarım ve forum üyelerimiz, forumumuzda okudukça beni rahatsız eden birkaç sözcüğü ve doğru yazılışlarını burada belirtmek istedim.Belki o üyelerimiz de bu mesajımı okur.Saygılarımla...

sorucağım-soracağım
herkez - herkes
form - forum

Alıntı

Bu konuya ben de katkida bulunmak isterim. Bir sozlukte okudugum bir paragraf adeta bu konuda bir ders niteliginde:

"içinde çoğu zaman benim de olduğum insan grubu.bu kuralı öğrendiğim günden bu yana,bu kuralla ilgili karşıma çıkan tüm türkçe sorularını doğru çözmüşümdür.ne zaman ayrı yazılıp yazılmaması gerektiğini de biliyorum ama yazarken hiçbir şekilde buna dikkat etmiyorum.nedenine gelince ;
sanırım bunun en büyük nedeni dahi anlamına gelen de nin, ne zaman ayrı yazılacağını,ne zaman yazılmayacağını çok iyi anlatan öğretmenlerimin neden ayrı yazılması gerektiğini hiçbir zaman anlatmamasıdır.
oku,baban gibi eşek olma
oku baban gibi,eşek olma cümlelerinde virgülün koyulma nedeninin okuyan kişinin farklı anlamlar çıkarmaması için olduğunu öğrendik,o yüzden yazarken anlatacağım şeyin yanlış anlaşılmaması için virgüle dikkat ederim ama dahi anlamına gelen de ayrı yazılmadığı zaman okuyan kişi yanlış anlar mı yazdığımı diye düşünmem .hakikaten dahi anlamına gelen de neden ayrı yazılmak zorundadır bu bir türlü öğretilmez öğrencilere.
not:entryi yazdığım andan itibaren sürekli eleştiri alıyorum ama hala bir kişi bile neden ayrı yazılması gerektiğini belirten bir mesaj atmadı,internette bu konuyla ilgili siteler bile kurulmuş ama neden ayrı yazılması gerektiği yok hiçbir yerde nedense."

Bu paragrafi alintilamamim nedeni, imla ve yazim kurallari disinda cok SIKLIKLA yapilan baska hatalara dikkat cekmek. Bu hatalar kendini paragraf bosluklarinda ve ozellike noktalama isaretlerinden once/sonra birakilan bosluklarda(space) kendini gosteriyor.

Oncelikle, noktalama isareti kendini oncelleyen kelimeye yapisik gelir, oncesinde bosluk olmamali. Sonrasinda ise tek bosluk birakilmali. 2-3 degil, 1(yazi ile bir) defa space tusuna basilmali. Ayni sekilde kelime aralarinda da tek bosluk olmali, iki ya da daha fazla degil.

Bu ,hatali noktalama isareti kullaniminin bir ornegidir.
Bu,hatali noktalama isareti kullaniminin bir ornegidir.
Bu , hatali noktalama isareti kullaniminin bir ornegidir.

Dogrusu ise, bu sekilde olmalidir.

Keza gereksiz yerlerde paragraf boslugu vermekten kacinmaliyiz. Paragraf sadece bir baglamdan baska bir baglama gecildiginde kullanilmalidir. Dogru paragraf kullanimi ise kesinlikle cok onemlidir. Paragraf girintileri yapilmamis uzun bir metin okuyucuyu gorsel olarak yorar ve sikar. Cogu kimse psikolojik olarak tek paragraftan olusmus uzun yazilari okumaya usenir. Bu yuzden dolayi, fikirlerimizi mumkun mertebe paragraflandimaliyiz.

Buna ilave olarak(bu dilbilgisi kuralli olarak degil de daha cok estetik bir kaygidir), ozellikle forum ortamlarinda paragraf boslugu verirken sahsim adina 2 "enter"'i tercih ediyorum, daha derli toplu gorunuyor.
Tek "enter" verilmis paragraflar ise bu sekide gorundugunden estetik olarak pek hos olmuyor.

Bir de parantezler iceren bir cumlede noktalama isareti kullanimi mevzusu var. Noktalama isaretleri her zaman parantezden sonra kullanilmalidir.

Bu bir orumcektir.(tarantula) Yanlis
Bur bir orumcektir(tarantula). Dogru

Baska aklima gelenler, ozellike su formata cok sinir oluyorum. Is dunyasinda bolca kullanilmasina ragmen yanlis oldugunu dusunuyorum.

Yapa da bilirim, gele de bilirim, seve de bilirim.

Guzelim dilimizde yapabilirim de, gelebilirim de, sevebilirim de seklide kullanimlar varken bu zorlamayi kabullenemiyorum. Ayrica bu sekilde yazarak fiilin kokunu ve yeterlilik sonekini tahrip ediyoruz. Fiilimiz misal yapmaksa, yap-abilmek seklinde kullanimin sonunda yer alan -abilmek, -ebilmek soneki yeterlilik sonekidir. Yapa da bilirim seklinde bir kullanimda hem fiilin kokunu(yapamak diye bir fiil olmayacagi icin) hem de yeterlilik sonekini bozuyoruz. Dolayisiyla hos degil.

Aklima ilk gelenler bunlar. Ben elimden geldigince imla kurallarina dikkat etmeye calisiyorum. Tabii ki hizli yazimlarda cesitli yanlislar olabilir normaldir. Ama eilimizin altinda degistir fasilitesi varken, hatamizi farkettigimiz anda duzeltmemek icin hicbir neden goremiyorum.

Saygilar.

Alıntı

Sn.Musketeer, bir de yabancı klavye var ki, adama ''SIKLIKLA'' yazarken ecel terleri döktürür efendim. Big Grin Açıklamalı paylaşımınız için teşekkürler.

Saygılar...

Alıntı

Sık sık rastladığımız bir kelime :

Profosyonel değil
Profösyonel hiç değil

PROFESYONEL!

Ancak, ben en yakın Türkçe kelime olarak "uzman" demeyi tercih ediyorum.

Alıntı

Bir olayı yazmıştım,yanlış hatırlamıyorsam Sn:Barettaydı ....Türkçeyi kattettiniz ..Yazdıklarınızı okumak için işkence çektim,diye cevap verince utandım ,hiçbirşey söyleyemedim.Haklıydı, sonradan yazdıklarımı ben de okuyamadım,üzüldüm .Gerçekten biraz dikkat etmeliyiz ,bazen bilgisayarın azizliğinede uğrasakda ,yazdıklarımızın anlaşılır ve düzgün olmasına özen göstermeliyiz.

Saygılar...

Alıntı

Değerli arkadaşlar;

Benim sıkıntım ise bende yüksek derecede Obsesif kompulsif bozukluk var her mesajımın sonuna virgül koyduğum zaman rahatlıyorum kendime geliyorum. Eğer virgül koymazsam bu beni çok fazla sıkıntıya sokuyor, Sırf virgül koydum diye mesajımın sonuna iki kere uzaklaştırma aldım siteden. Eğer olabilirse izin verilirse her mesajımın sonuna virgül koyabilir miyim ? Gerçekten benim için çok önemli bi şey bu durum. Bu gibi başka takıntılarım var. Mesela karşımdaki insanların ağzını burununu kulaklarını gözlerini filan sayma gibi, içimden sayıyorum yedi sayısına ulaşınca rahatlıyorum. Biliyorum çok uç saçma gibi görüne bilir ama gerçekten benim için zor ve bunu yaptığım zamanda hoş bir durum. Hatta bu konu için bugün doktorumla randevum vardı görüşmemizde. İlacımı değiştirdi ve yeşil reçete ile satılan bir ilaç yazdı, varın gerisini siz düşünün...

Alıntı

Sn robinson , herşeyin başı sağlıktır , geçmiş olsun kendinize iyi bakın .

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi