Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FEDERAL AV FİŞEKLERİ
#1
On yıl aradan ve bizim yaklaşık 4 yıllık uğraşımızın ardından, sonunda Federal'ler memlekete vardı. İlk partide gelen 400 bin fişek gümrük işlemine alındı, şu an için TSE'nin testini bekliyor. Ekim ayının başlarında satışta olmasını umuyoruz.


Aklınıza gelecek bazı sorulara yanıt olması açısından aşağıdaki açıklamaları dikkate alın lütfen:


* Neden istediğimiz tüm fişekler satışta değil veya ithal edilemiyor?

Amerikan yönetmeliklerine göre imalat yapan Federal firmasının üretimleri, iki başlı yönetmelikle iş yapan TSE açısından çoğunlukla uygun değil. Bizde hem ürün CIP onaylı olmalı, hem de TSE'nin otuz yıl önce çıkardığı yönetmeliğe uygun olmalıdır. Bu durumda, normal Federal üretiminin hemen hiçbiri bize uymuyor, zaten yıllardır bu yüzden ithal edilemedi. Uzun çabalar sonucu Federal'in CIP onaylı ürünlerinden bazılarının üzerine yapılan markalamayı değiştirmeye ikna edebildik. Ancak markalama sorununu aştığımız ürünleri ithal edebiliyoruz. Bu nedenle nisbeten kısıtlı bir ürün ithal listemiz var. Federal bundan sonra CIP onayı aldığı ürünlerin markalamasını bize de onaylatarak hazırlatıyor, zamanla bunlar listeye dahil olacak. Gerekli göreceğimiz birkaç üründe baskı kalıplarını değiştirtmemiz mümkün olabilir, ileride bu modeller de listemize eklenir. 

En büyük sorun CIP onayı almadıkları ürünler. Örneğin .410 (36'lık) hiç bir fişekleri CIP onaylı değil. Bu seriden en az bir çeşit fişek için CIP onayı almaları için baskı yapacağız. Önümüzdeki yıllarda .410 için ışık olabilir, şimdilik ithali olanak dışı.* Neden Federal'lerin gelmesi bu kadar uzun sürüyor? 

Üretici Vista'dan stokta hazır malları alarak konteyner dolduramıyoruz, bu nedenle verdiğimiz siparişlerin üretilmesi için sıra bekliyoruz, sipariş fişeklerin üretimi 4-6 ay sürüyor. Stok malları 6 aydan fazla ihraç etmeden tutamıyoruz %13,5 vergi geliyor. Takiben kutular ABD depomuzda etiketleniyor (gümrük antrepoda etiketleme izni vermiyor). Bu süreçten sonra, patlayıcı madde nakliyesi için inanılmaz bir evrak işi ve taşıyıcıyı ikna süreci sonunda yurda geliyor - bu işlem 3 ile 4 ay sürüyor. Sonra da TSE hazretlerini 1-2 ay beklemek gerekiyor. Özetle bu malların ithali uzun bir süreç. Bu gelen partinin siparişi 2018 Eylül'de verildi, 13 ayda satışa çıkabilecek. İlk parti olduğu için bazı işlemler gecikmeli oldu. Sonrakiler daha hızlanacaktır ama yine de ortalama 8-10 aylık bir süreç.* Gerçek Federal fişek mi ithal ediliyor, fason üretim mi?

Federal'in Dünya'nın hiçbir yerinde fason üretimi yok. Fişeklerin tamamı ABD'nde üretilmiştir. (Bir yerlerde sahtesi üretiliyorsa bilemem.)* Neden Federal fişekler pahallı?

Öncelikle ürünler en üst teknolojili, en iyi kalite komponentler kullanılarak yapılan en yüksek kaliteli fişekler. Yerinde zaten pahallı. Dünya'nın en ileri teknolojilerini kullanan ve belki de en beğenilen markası olmanın bedeli yüksek imalat maliyetleri ve pazarlama stratejisinden kaynaklanan daha yüksek satış fiyatı var. 

Malın ABD patlayıcı madde iç nakliyesi, kutu üzerinde ABD'nde etiketleme, yeniden tehlikeli madde paketlemesi yapılması, bunun uzmanı tarafından kontrolü, hepsi yüksek ücretler. Bir tane 20 fit konteynerin deniz nakliyesi için istenilen nakliye ücreti 60 bin Dolar üzerinde. Bu manyak paraya rağmen, malı alıp almamak armatörün ve kaptanın keyfine kalmış. Yurda geldiğinde gümrükte bekleyemiyor, patlayıcı madde deposunda bekletiliyor, TSE de hiç bir şey için acele etmiyor! Sonrasında da patlayıcı madde deposunda beklemesi gerekiyor. Bunların ücretleri de hiç ucuz değil. Özetle ağır maliyetlerle geliyor. Bayilerin alması ve dağıtımı evrak ile nakli yetkili kişilerce yapılabiliyor, bayiye ve toptancıya da maliyetli bir iş. Şişmiş maliyetlerin üzerine gelen bayi kazançları da fiyatı doğal olarak daha da yükseltiyor. 

Genel olarak perakende fiyatlar, üst sınıf benzer ithal fişeklerden %10-15 kadar daha pahallı olacaktır. * Fişekleri nerelerden satın alabileceğiz?

Federal fişeklerin mağazamızdan satışı olacak. Ankara'ya uğrayan mağazaya buyursun. 
Ancak yönetmelik kargo ile taşınmasına izin vermiyor. Bu nedenle internet üzerinden satışa açık olmayacak.

Kendi bayilerimiz var, bayilerimiz kanalıyla satışını yapacağız. Fakat bizim az sayıda bayimiz var. Yaygın olarak ulaşılabilmesi için Komando Av üzerinden dağıtımını yapacağız. Türkiye çapında 2 bin kadar bayisi olan Komanda Av dağıtımı ile fişekler kullanıcıya daha kolay ulaşılacaktır. Tavsiye edilen perakende satış fiyatları aynı, toptan fiyatlar aynı, bu nedenle bayilerin kendi marjlarından kısarak yapacakları küçük indirimleri göz ardı edersek, tüm yurtta hemen hemen aynı fiyattan satılacaktır. * Bir seferde ne kadar fişek alabiliriz?

Genelde yivsiz fişeklerin bir satın alma sınırı olmadığı düşünülüyor. Aslında yeniden doldurma imkanı tanındığı için anlamsız bir sınırlama ama yine de var. Ruhsat başına 5.000 adet fişek alınabiliyor. Ruhsatta azami 5 tüfek kayıtlı olduğu ve tüfek başına 1.000 adetlik limit kullanılarak hesaplandığını düşünüyorum. Bu satınalma limiti kontrol edilmiyor olsa da böyle bir limitin varlığını burada belirteyim.* İthal edilen fişek modellerini ve fiyatları nereden takip edebilirim?

Federal için web sitemiz yayına girdi:

http://www.federalturkiye.com

http://www.federalfisek.com

Hangisi aklınızda kalırsa...
Sitede güncel olarak ithal edilen modellere ait açıklamalar var. 
Satış sayfasında tavsiye edilen perkende satış fiyatlarını da yayınlayacağız. 
(Şu an itibariyle fiyat listesi yüklenmedi, satış başlamadan önce yüklenmiş olacak.)


Saygı ile,
 
Alıntı
38 üye teşekkür etti:
1905sss, Xlll, yyildiz, marlinspike, Militia_747, Sabri, ERDAL, Tellioglu, xf7er, al-me, tirendaz, LAMRETOEJ, alpago, demirci57, FireStorm, blacksea, OCEANBORN, m16a2, MEHMETEMİN73, acillues2, ilksurfer, aseyhan, nsyuksel, gaul, madenci08, sem, alone61, kepenek50, SSSalih, Murata, T.T.BOY, sparus, tsuba, ThePulchra, Yasin06, lenduha, ErhanG, Carbon12
#2
Harun Bey selam,

Hayırlı olsun tüm silah severlere. Siteyi inceledim ama 12 den başka çap göremedim gibi. 20 ga olacak mı?
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ERDAL
#3
.410 lar sanırım gelmeyecek?
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Militia_747
#4
(19-09-2019, 01:41 PM)SKN demiş ki: .410 lar sanırım gelmeyecek?


"Önümüzdeki yıllarda .410 için ışık olabilir, şimdilik ithali olanak dışı."
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
harun, ERDAL, tirendaz
#5
(19-09-2019, 01:22 PM)1905sss demiş ki: Harun Bey selam,

Hayırlı olsun tüm silah severlere. Siteyi inceledim ama 12 den başka çap göremedim gibi. 20 ga olacak mı?

Bu partide yok ama gelecek partide bazı 20 Ga modelleri olacak. Hatta kısıtlı miktarda 28, 16 da katılabilir.
 
Alıntı
4 üye teşekkür etti:
ERDAL, Sabri, 1905sss, SKN
#6
Sayın harun,

Federal fişeklerin satışa çıkacağını web sayfasını kaynak göstererek başka forumlarda da duyurdum. Özellikle daha önce satışı varken Federal kullananlar olmak üzere herkes heyecanla ve merakla bekliyor. 

Acaba piyasaya çıkmadan fiyatları konusunda bir bilgi alabilir miyiz? Piyasadaki yabancıların biraz üstünde olacak demiştiniz. Piyasada tanesi 6.5 TL B&P de var tanesi 35 TL ye Winchester'da. Hangisinin üstünde olur bilemedim.

Saygılar
 
Alıntı
6 üye teşekkür etti:
1905sss, kyucel, LAMRETOEJ, harun, yyildiz, ERDAL
#7
Henüz kesin listeyi çıkarmadık ancak yaklaşık perakende fiyatları şu şekilde tahmin ediyorum:

Truball tek kurşun 1,6-1,8 $/adet  (yaklaşık 10 TL)

Şevrotinler 2,2-2,5 $/adet  (yaklaşık 13-14 TL)

Prairie Storm serisi 1,5-1,7 $/adet   (yaklaşık 9 TL)

Trap fişekleri 0,9-1,1 $/adet  (yaklaşık 6 TL)
 
Alıntı
18 üye teşekkür etti:
Militia_747, Sabri, yyildiz, MEHMETEMİN73, m16a2, Xlll, Rangeman, Pistov, Kara45, ERDAL, Tellioglu, nsyuksel, al-me, orhancengizk, xf7er, sparus, tsuba, LAMRETOEJ
#8
Fişeklerimizin TSE testleri sıkıntısız tamalandı. Bu hafta içinde gümrük işlemlerinin tamalanmasını ve Ekim'in ikinci haftasında toptan ve perakende satışlara başlanmasını umuyoruz.


Federal Fişekler için tavsiye edilen perakende satış fiyatları belirlendi. Model, KDV dahil birim fişek ve kutu fiyatları aşağıdaki gibidir:

[Resim: Federal-Fiyat-Listesi.jpg]
 
Alıntı
15 üye teşekkür etti:
Rangeman, sparus, karabasan, al-me, 1905sss, osman08, browning 61, nsyuksel, Sabri, tsuba, marlinspike, ThePulchra, kut4, yyildiz, Yasin06
#9
Hayırlı uğurlu olsun. Ellerinize, emeğinize sağlık sayın harun.

Saygılarımla.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
harun
#10
Sn. Harun; Komando avın, Fededaller Anadolu'daki bayilere ulaştırması ne kadar sürer?
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi