Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FN PS90
#1
[Resim: P90.png]Bu silah bir fotoğrafta dikkatimi çekti ve biraz araştırdım. Forumda bu konuda bir başlık bulamadığım için yeni konu açtım, eğer varsa affola. Fotoğrafta gizli ajanların gözdesi olduğu belirtilmişti. 9x19 mm den güçlü, Küçük ve saklaması kolay olduğu için tercih ediliyormuş. İlk bakışta 'bedava verseler almam' diyecek kadar garipsedim ama baktıkça yavaş yavaş ısındım diyebilirim.


[Resim: 450px_White_House_Down_P90.jpg]

Silah 5.7x28 mm mühimmat kullanıyor. Bu fişek FN'in tasarımı. 1980'lerde Balistik Zırhların gelişmesiyle, Resmi Kurumlar ve Nato tarafından 9x19'dan daha güçlü ve delici bir fişek talep ediliyordu. FN 5.7x28 mm bir fişek geliştirdi ve kullanacak 2 silah tasarladı. Meşhur Five Seven ve P90.
(H&K is alternatif olarak 4.6x30mm fişeği önerdi, karar ise uzadı. Detaylar için https://en.wikipedia.org/wiki/FN_5.7%C3%9728mm bakılabilir)
2016 Mart'ından itibaren gizli servis MP5'lerin yerine PS90 almaya karar verdi.
[Resim: 300px_57lineup.jpg]

https://www.sofmag.com/secret-service-go...w-firearm/


Five Seven görünüş olarak alışılmış bir tabancaya benziyor. Bu silah bulunabilen bir silah.
[Resim: fn1.jpg]

Konumuz PS90 ise bullpup tasarımı ve futuristik çizgileriyle bir sci-fi filmiden çıkmış gibi görünüyor.
İsimdeki 90 sayısı silah 1990'da tamamlandığı için konulmuş.

[Resim: shopping.jpg]

Mermiyi yatağa alttan alan ve kovanı üstten tahliye eden alışıldık şarjörlü silahların tersine PS90 üstten dolduruyor ve alttan tahliye ediyor. 10.4 ve 16 inç 2 namlu seçeneği var.[Resim: maxresdefault.jpg]

PS90 Teknik özellikleri:

[Resim: Capture.jpg]

Son olarak Hickok abimizin incelemesi:


[Resim: maxresdefault.jpg]

Saygılar
 
Alıntı
7 üye teşekkür etti:
alone61, drmehmet, Carbon12, sparus, ERDAL, tirendaz, defender45acp
#2
Sn. Ahmet Özalp;

Başka birimlerimizde var mıdır bilmiyorum ama JÖAK ve JOPER birimleri ülkemizde bu silahı kullanıyor. Şarjörü o şekilde tasarlamak kimin nasıl aklına geldi çok merak etmişimdir Smile

[Resim: 22089918_294504661034333_2411558466673150016_n.jpg]
 
Alıntı
8 üye teşekkür etti:
drmehmet, Ahmet Özalp, Rangeman, Carbon12, sparus, ERDAL, tirendaz, defender45acp
#3
Fotoğrafı konulmuşken Sn. Yamtar'a buradan selam edelim. Smile
 
Alıntı
5 üye teşekkür etti:
lenduha, mimaslan, wubıh, nsyuksel, ERDAL
#4
80li yılların başbelası kıtalararası terörizm ve uçak kaçırma eylemlerine SAS, GSG-9 gibi NATO üyesi güvenlik güçlerinin müdahalesinde kullanılmak üzerine geliştirilen ve Eurocontrol (Avrupa üzerindeki askeri-sivil, motorlu-motorsuz, insanlı-insafsız her türlü havacılık faaliyetini düzenleyen, denetleyen, kurallarını koyan ve yöneten kuruluş. Genel Merkezi Brüksel, Belçika'dadır.) tarafından uygun görülen önerileri çevresinde Nato Standardı 9x19 Parabellum yerini alabilecek yeni bir patent ile oluşturulması amaçlanmış projedir. FN P90'ın gelişiminde amaçlanan havayolu rehine kurtarma operasyonlarında yüksek şarjör kapasitesi ve hareket kabiliyeti ihtiyacına yanıt verebilmektir. Alışılmamış şarjör kapasitesinin ve şarjör yerleşiminin kaynağı bu ihtiyaçlara yanıt verebilmektir. 

80li yıllarda SAS (Special Air Service - Britanya Özel Birlikleri) havayolu kurtarma tatbikatlarında kullandıkları H&K MP5 hafif makineli silahların operasyon sırasında hareket kabiliyetini engellememek ve operasyon süresini kısaltabilmek için hali hazırda bina operasyonlarında kullanılan 30 mermi kapasiteli muz şarjörleri terk ederek 20 mermi kapasiteli kutu şarjörlere geçmeyi tartıştıkları dönemde FN Project 1990, şarjör kapasitesinden feragat etmeden, üstelik arttırarak bu ihtiyaca ilaç gibi gelmiştir. 

FN 5.7x28mm mühimmat kullanımıyla operatörün hem birincil hem de ikincil silahında aynı mühimmatı kullanması sağlanarak yukarıda bahsi geçen yarı otomatik FN 5-7 tabanca ile operasyonel amaç da desteklenmiştir. 

Tıpkı Vietnam savaşı sırasında ABDli özel birliklerin (US NAVY SEALS & Delta) ve Britanyalı meslektaşlarının (SAS & SBS) başvurduğu gibi ABD özel tim polisleri SWAT'ın (Special Weapons And Tactics/Özel Silahlar Ve Taktikler) da bir dönem isabet oranı düşük dipçiksiz MAC-10 ile karşılamaya çalıştıkları ihtiyacın FN P90'ın ergonomik yapısı ve dipçiği ile sağladığını da göz önünde bulundurmak gerekir. 

Saygılarımla...
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Rangeman, Ahmet Özalp, defender45acp
#5
İlk mesajda Youtube videolarını eklemeyi becerememişim. Bu sefer olur inşallah.


Saygılar
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
defender45acp
#6
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...ght=FN+5.7

Te eski zamanlarda bu silah ve kalibre hakkında FN 5.7 özelinden bir şeyler karalamıştım.Bulabildiğim bu.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
emre76, Ahmet Özalp
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi