Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cz 550 hunter
Herkese iyi geceler;yeni aldığım 300 win tüfeğimde kundak problemi var.Şöyle ki free floating denilen durum yok.Kundakla namlu öpüşmüş vaziyette klasik cz sıkıntısı yani namlunun bir tarafı boşluktayken bir diğer tarafı sürtüyor.Ne yapmam gerekiyor.Zımpara gibi bir şey falanmı.
[Resim: 1492204913485_2000158934.jpg]

Alıntı

Öncelikle silahınız hayırlı olsun. Bence sizin yapabileceğiniz bir şey yok. Bu işlerden anlayan birine götürün. Bilimum bedding işlerini yaptırın. Kurtulun.
Saygılar.

Alıntı

Bu durumun görsellik harici ne gibi bir sakıncası var? Saygılar.

Alıntı

(17-04-2017, 03:45 PM)cem321 demiş ki: Bu durumun görsellik harici ne gibi bir sakıncası var? Saygılar.

Atış hassasiyetini bozar. Namlu sadece fişek yatağına bağlandığı veya gövdeye yataklandığı noktadan tüfeğe temas etmesi istenilen durumdur. Eğer yataklama (bedding) düzeltilerek namluya "Free-floating" yani serbest namlu özelliği kazandırılırsa vuruş hassasiyeti artacaktır. Kısa menzil atışlarında anlamlı bir fark yaratmasa da uzun menzilde fark kendini gösterir.

Alıntı
13 üye teşekkür etti:
cem321, bilhan, Sabri, Fruktoz23, heisenberg, Porsuk, alpago, sparus, tirendaz, MB277, ardenne, sem, demirci57
Sn. Harun,
Bedding işlemine kazandırmış olduğunuz yeni anlamı, literatüre geçmeden düzeltmenizi rica ediyorum.
Saygılarımla

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Sabri, Shepherd, Porsuk, gunner.1, harun, heisenberg
Teşekkürler sn Yavuzhan, Tüfeği alalı 2 ay falan oldu bilindiği üzere cz nin kalın namlulu tüfeği tüfek cz nin sitesinde 600 yardda 1 moa accuracy diyor.İlk tüfeğim 7 mm halen severek 7 mm mi kullanıyorum.175 grain federal ile 300 win rws 165 grainden çok daha iyi grupman yapıyor.Tabi ama şimdilik 300 winin rodaj süresi bitince galiba iyi bir fişekle 7 mm den daha iyi olacağını ümit ediyorum.Bu arada sn Yavuzhan sizde 300 win vardı.Tüfeğiniz en çok hangi fişeği seviyor.Grain ve marka olarak.Saygılar

Alıntı

Bu arada sn Harun sizinle iletişime geçebileceğim bir numara verebilirmisinz.

Alıntı

(17-04-2017, 05:47 PM)ErDiNi78 demiş ki: Sn. Harun,
Bedding işlemine kazandırmış olduğunuz yeni anlamı, literatüre geçmeden düzeltmenizi rica ediyorum.
Saygılarımla

Smile Smile Smile

Kusura bakmayın, gözümden kaçmış.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ErDiNi78
(17-04-2017, 08:09 PM)tahoye demiş ki: ... cz nin kalın namlulu tüfeği tüfek cz nin sitesinde 600 yardda 1 moa accuracy diyor.

Çok iddialı bir rakam bu. "En iyi benim" diyen tüfek üreticilerinde bile böyle bir hassasiyet iddiası görmedim. CZ, bu seri tüfekleri ile bu rakamı tutturamaz.  

Bunu bizim Bora bile yapamıyor.  Smile  Sanırım yakın zamanda MKE'den transfer yaptılar.  Wink

harun@ctm.com.tr

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
ardenne, m16a2, sem, demirci57
İnce tahta zımparası ile yarım daire şeklindeki namlu yatağını sarjor yatagının ucundaki geri tepme takozu boşluğundan kundak ucuna kadar her yönden 1 mm gibi inceletebilirseniz serbest salınıma sahip bir namluya sahip olabilirsiniz. Eger zımpara veya epoksi yataklama yapma sansınız yoksa, bir zihni sinir yöntem olarak takoz boslugunun altına kola kutularından kesip koyabileceğiniz 1-2 kat aluminyum ile namlu altının kundaga aşırı dokunduğu noktaları azaltma sansınız olabilir, ama ahşap bir kundağa sahip bu silah sisteminde garantili bir yöntem değildir.

Yalnız CZ 550 serisine sadece iyi ve kaliteli cekirdeğe sahip match muhimmat ile 1moa garantisi veriyor, soft point düşük BC'li av muhimmatı ile 540m de 15-16 cm grup (yaklaşık 1moa) almak bence çok düşük ve aşırı iyimser bir olasılık.

Atış hassasiyetini korumak için kundağı silaha bağlarken ön ve arka vidayı yavaş yavaş beraber sıkmanızı ve en sonunda arka vidayı sıktığınızdan emin olmanızı öneririm.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tahoye

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi