Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EK GÜMRÜK VERGİSİ
#11
İkili anlaşmalar çerçevesinde İsrail dahil bazı ülkelerle, AT ile olduğu gibi gümrük muafiyeti var. Bu nedenle, bazı şartlar çerçevesinde İsrail ile karşılıklı ticarette sıfır gümrük oranı uygulanıyor.
 
Alıntı

#12
Sn. harun bey

Tatanglar bu partide gelecek mi?
 
Alıntı

#13
Tatang neredeyse 1 yıldır BH stoğunda yok. Geleceği tarihi sorayım.
 
Alıntı

#14
11 Mayıs 2020 itibarı ile getirilen "ilave gümrük vergisi" nedeniyle silah, silah parçası ve ithalat yoluyla temin edip kullanmak durumunda olduğumuz optikten bıçağa her türlü malzemelerin fiyatlarında bir artış olacak mı?  Bilgisi olan arkadaşlarımız paylaşırsa sevinirim.

Saygılarımla.
 
Alıntı

#15
(12-05-2020, 09:34 AM)marlinspike demiş ki: 11 Mayıs 2020 itibarı ile getirilen "ilave gümrük vergisi" nedeniyle silah, silah parçası ve ithalat yoluyla temin edip kullanmak durumunda olduğumuz optikten bıçağa her türlü malzemelerin fiyatlarında bir artış olacak mı?  Bilgisi olan arkadaşlarımız paylaşırsa sevinirim.

Listeyi incelediğim kadarıyla, silah parçalarına ve optiklerde bir artış yok (gözden kaçırmış olabilirim). 

Ancak "fırçalar" nasibini aldı, %23,75 ilave vergi gelmiş. Silah temizlik malzemeleri fiyatlarında bu nedenle artış olacaktır.

Bıçaklara zaten birkaç yıl önce %30 ilave vergi gelmişti.
 
Alıntı
4 üye teşekkür etti:
marlinspike, Sabri, blacksea, Heat
#16
Tripodlara ve zamanlayıcılara da ilave vergi gelmiş. 

Bu durumda tripodların, kronografların (ilk hız ölçüm cihazları) ve shot timer'ların da fiyatları artacaktır.
 
Alıntı

#17
Sayın Harun,

"Buna göre, altından ve kıymetli taşlardan mücevherat, buzdolabı ve derin dondurucular, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, split klimalar, ocak ve yemek pişirme cihazları, su filtreleri, turbo kompresörler, motor parçaları, golf arabası, mensucat açma sarma makineleri, çeşitli el ve ziraat aletleri, metalden eşyalar, alçıdan inşaat malzemeleri, ahşap kapı ve pencereler, prefabrik yapılar, demir-çelikten teller, halatlar, kablolar, zincirler, bakırdan teller, kablolar ve halatlar, yer kaplama ve döşemeleri, yapışkan bantlar, kauçuk levhalar, zaman kontrol cihazları, müzik aletleri, oyun aletleri, kayaklar ve spor malzemeleri, kilitler, menteşeler, makaslar, fırçalar, fermuarlar, çakmaklar, hijyenik ürünler, tripodlar ile bazı muhtelif ürünlere 30 Eylül'e kadar geçici olarak yüzde 30'a varan oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanmasına karar verildi."

Gümrük mevzuatına hakim değilim ancak haber metninde geçen "metal eşyalar" ibaresini kafa karıştırıcı buldum. Forumun içeriğinin büyük bir kısmı metal eşyalara dair Smile .

Saygılarımla.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
yyildiz, waltherslv
#18
(12-05-2020, 07:11 PM)marlinspike demiş ki: Gümrük mevzuatına hakim değilim ancak haber metninde geçen "metal eşyalar" ibaresini kafa karıştırıcı buldum. Forumun içeriğinin büyük bir kısmı metal eşyalara dair Smile .

Kafanızın karışması çok normal, gümrük müşavirleri bile bazı malzemelere tarife belirlemek için günlece kafa patlatıyor.

Bazı eşyalar yapıldığı malzemeye göre, bazıları ise işlevleriyle tarifelendirilir. Asıl olan işlevine göre tarifelendirmektir. Birçok işe yarayan malzemeler, yarı mamul olanlar veya hammaddeler ise yapıldığı materyale göre tarife alır. 

Tabi Türkiye'de en yüksek gümrük vergisi hangisindeyse, ona göre tarife verilebilir. Çok kereler üreticisinin verdiği tarife "beğenilmeyip" gümrükte değiştirildi. Ancak "silah parçası" olarak Emniyet izni aldığımız malzemelerin tarifeleri genelde değişmez.
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
marlinspike, Sabri, Heat
#19
(12-05-2020, 09:52 AM)harun demiş ki: Bıçaklara zaten birkaç yıl önce %30 ilave vergi gelmişti.

Aaradan birkaç yıl geçmiş olması, bizim memlekette ilave vergiye ilave vergi getirmek için gayet yeterli bir süre  Rolleyes
 
Alıntı
8 üye teşekkür etti:
harun, marlinspike, Sabri, Rekli, sparus, Heat, demirci57, aseyhan
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi