Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Beretta 92FS Compact - Browning HP MK3 S
#1
Merhabalar,
Aralık 2014 'de MKEK 'dan satın aldığım Beretta 92FS Compact tabancamı Şubat 2015 sonunda yine MKEK 'dan satın aldığım Browning HP MK3 S 'le karşılaştırma imkanına sahip oldum. Forumumuzda çok tecrübeli silah severler ve üstatlar olmasına rağmen naçizane ilk izlenimlerimi sizlerle paylaşmak isterim.
İlk önce her iki silahın birlikte çekilmiş iki fotoğrafıyla başlamak istiyorum.
[Resim: rtaINeo9jK6hR54nrUcdJUB-dd7QG1GHI501xPWW...-h207-p-no]
[Resim: KhyHulCKBo4GpRZKc8HdMCN_Yxm3eaB7R1c2_X3c...-h186-p-no]
İlk bakışta :
Her ikisi de 9 mm Parabellum mermi atıyor, 13+1 mermi yüklenebiliyor ve yaklaşık aynı ağırlık kategorisinde. Her iki tabancanın da geçmişten gelen tanınmışlığı ve denenmişliği var. Beretta 92FS "double ve single action" özelliğe ancak Browning sadece "single action" özelliğe sahip.
Bazı teknik rakamları aşağıdaki Tablo 'da bulabilirsiniz.
[Resim: A74kEfD9Qh22u7lwQwm9fGwaxGuen9aBrSLDbz3j...-h207-p-no]
Her iki tabanca yaklaşık aynı dış ölçülerde olmasına rağmen Browning HP MK3 S 'in namlusu ve nişangahı Beretta 'nınkine göre daha uzun olmasına karşın Browning 'in namlusu daha hafif. Sürgünün sadece hareket eden kısmının (namlu ve irca yayı grubu hariç)ağırlığı Browning 'de 10 gram kadar fazla.
Tablo 'da görüleceği üzere namlunun merkeziyle irca yayının merkezi arasında (önden bakıldığında düşey mesafe) Browning 'de 16 mm gelirken Beretta 92FS 'de bu mesafe 21 mm kadar. Sanıyorum sürgünün hareket eden kısmının ağırlığıyla, belirttiğim namlu-irca yayı ekseni arasındaki mesafe atış sırasında tabancaların stabil kalmasında etkili olan teknik özelliklerden bazıları.
Genel olarak her iki tabancanın dış boyutları birbirine benziyor. Browning HP MK3S 'de sürgü kalınlığı 22 mm 'ken Beretta 'da bu ölçü 28 mm.
İki tabancada, elimizin kabzanın kavisine oturduğu noktayla tetik arasındaki mesafe 60 mm. Böyle olmasına rağmen Browning ele daha rahat uyum sağlıyor düşüncesine sahibim. Kabzanın zarifliği ve baş parmak dayaması Browning 'i daha ergonomik yapmış düşüncesindeyim. Hele Browning 'den sonra Beretta kavrandığında daha kaba ve tok bir tutuş hissi geliyor.
Bir çok kimsenin belirttiği gibi HP MK3S 'in özellikle irca yayı çok sert. Adeta Beretta bu konuda "terayağdan kıl çekme" hissini uyandırıyor. Umarım birkaç yüz atışdan sonra biraz olsun düzelir.
Tablodan görüleceği gibi Beretta 92FS 'in gövdesi (sürgü ve şarjör hariç) Browning HP MK3S 'e göre 85 gram kadar hafif. Alüminyum alaşımlı gövde malzemesinden kaynaklanıyor muhtemelen.
Gelelim sürgünün demontajına yani sökülmesine. Bu işlem Beretta 'da çok daha kolay. HP MK3S 'de sürgüyü sökmek için küçük bir pimli manivela parça(cık) var.
Tabancanın sol yanından bunu elle çekip çıkarttığınızda sürgü boşa çıkıyor. Kanımca sökümde ayrılan bu küçük pimli manivela kaybolması veya kırılması söz konusu olabileceğinden riskli bir durum arz ediyor.
[Resim: 6mHIJEo0nZM4b42QunmLcbgFqVra8d15ValntsY2...-h186-p-no]
Her iki tabancanın da sürgü grupları aşağıdaki fotoğraflarda görülmektedir.
Beretta 92FS Compact :
[Resim: ySs-U0gdXznfkEc4yUxyGKilpSeco_JaFZOX9yzI...-h186-p-no]
Browning HP MK3S :
[Resim: 9XmfUt-OB_-kgnQWgmBAJBlR_0p4tM5TqI7LPXIT...-h186-p-no]
Beretta 92FS Compact tabancanın sürgüsü üzerinde bir emniyet mandalı bulunmakta. Bu iğne grubunu harekete geçirmeksizin horozu düşürmek için kullanılmakta. HP MK3S 'de ise şarjör takılı değilse -namluda mermi olsa bile- horozu düşürmek mümkün değil.
Fiyat performans bağlamında kanımca Beretta 92FS Compact üstünlüğü elinde tutuyor.
Hoşça kalınız,
 
Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Mr.Wayne, defender45acp, padrinoberetta, karabasan
#2
Elinize sağlık, bir tane de üstten yan yana fotoğraf isteriz.

Saygılar
 
Alıntı

#3
shooter1 Beretta 92FS "double ve single action" özelliğe ancak Browning sadece "single action" özelliğe sahip.

Browning de çift hareketli olması lazım diye hatırlıyorum. Yanılıyor muyum? Saygılar.
 
Alıntı

#4
Sn Shooter,

Yanlış anlamamanızı umarak soruyorum, askeri-emniyet personeli mi yoksa sivil misiniz?

Saygılarımla
 
Alıntı

#5
(04-03-2015, 10:06 PM)Merak demiş ki: Elinize sağlık, bir tane de üstten yan yana fotoğraf isteriz.

Saygılar

Merhabalar,
Üst görünüşleri de şu şekilde :
[Resim: Tabanca%C3%9Cst.JPG]
Hoşça kalınız,
 
Alıntı

#6
(04-03-2015, 11:52 PM)turkmenoglu demiş ki: Sn Shooter,

Yanlış anlamamanızı umarak soruyorum, askeri-emniyet personeli mi yoksa sivil misiniz?

Saygılarımla

Merhabalar,
Silah Sever Sivil (SSS)
Hoşça kalın,
 
Alıntı

#7

[Resim: yHAD_gSGMPo]
 
Alıntı

#8
Merhabalar

Salon erkeği ile ormancı yanyana durunca üstten böyle görünüyormuş demek ki Smile Bizim arkadaş grubumuzda oluşturduğumuz bir zamanların en çok bulunan ve en çok kıyaslanan iki tabancasına yaptığı adlandırma... Bir Browning ince yapısı ve sağa sola takılmayacak şekilde yapılmış dizaynı ile smokin giymiş bir salon erkeği edasında iken, kalın yapısı ve üstünü odun keserken çıkarmış ormancı modunda kalın, sağı solu çıkıntılarla dolu bir arazi erkeği...

Browning'te bulunan ve birçok atıcının şikayet ettiği ısırıklarıyla meşhur horozu ve şarjör emniyeti de olmasa fabrika çıkışına asla dokunulmasına gerek kalmayacak bir yakışıklı gibi duruyor. İtalyan Beretta mız ise arazi şartlarında takılma tıkanma bilmez, namlusu açık ve bakımı kolay 4*4 gibi...

Çok güzel bir karşılaştırma için benim aklımdan geçenler bunlar...

Emeğinize sağlık Sayın Merak;

Saygılarımla
 
Alıntı

#9
Sayın Derinoz, müsaadenizle bir düzeltme yapacağım. Karşılaştırmayı hazırlayan Sn.Shooter1.

Saygılar.
 
Alıntı

#10
Sayın shooter'a ayrıca kocaman bir teşekkür edeyim. Üstten görünüşü büyüttüğü icin de Sayın Merak'ı tekrar tebrik edeyim o zaman... Ilk tebrik doğruydu ama asıl vesile olan büyük tebriği atlamışım... Uyarı için teşekkürler Sayın Oberon...
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi