Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Browning hp 72C serisi
Sn.kuzgun_

Yöresel inanışlarınıza söylecek sözümüz, çünkü bunlar nihayetinde '' inanç '' ve inanç gayba olur...

Ateşli silahlar, özellikle de BHP' ler, namı diğer 14' lüler için de ciddi bir külliyatı ve ritüeli olan bir inanç sistemi geliştirmişsiniz...

Ancak tüm bu inanç sisteminizin hakikatle zerre kadar alakası olmayan, batıl inanç ve hurafelerle dolu saçmalıklardan ibaret olduğundan emin olabilirsiniz...

Alıntı

Sn. kuzgun,

24 yıldır kesintisiz 14'lü kullanıyorum. Hala da sürekli 14'lü taşıyorum. Yöresel inançlarınız gerçeği yansıtmıyor. T1 ve T2'lerin tek özellikli tarafı güzel işçilikleridir. Ne yazık ki dayanımları bahsettiğiniz gibi değildir. Onları ben de çok severim ama koleksiyon silahı olarak. Bu arada elinde hediye edecek barabelli olan varsa ben talibim. Çalışmasa da olur. Smile

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Dmrahmet
(12-02-2014, 12:09 PM)Pinus demiş ki: Çalışmasa da olur. Smile

Yeter ki mundar edilmemiş olsun...Smile

Alıntı

(12-02-2014, 02:17 AM)kuzgun_ demiş ki: Sn Pinus yöremiz Gaziantep in İslahiye ilçesi.Burada 7den 70 e herkes ondörtlü kullanır.Bunların içindense daha önce dediğim gibi T1 siyah namlu gezin önünde üçgen (yöremizin tabiri saruk) ve halkalı olanı sonra T2 siyah namlu kalın boya ondan sonrada 245 (yöre tabiri 10 rakam) gelir. Gizli tırnağında taçlı denilen (gezin önünde aslan ve at ortada da kılıç ve tüfek çatılı olan bir mühür) modelini tercih ederler.Burada düğün kültürü farklıdır düğün sahibi düğün alanına giren misafirleri silahla karşılar.Düğüne gelende karşılık verir düğün sahibinin bir gecede 1000-1500 mermi yaktığı olur bu zorlu testten genelde T1 T2 ler ve 245 ler(kartallı olanları dahil-gizli tırnaklar genelde bu zorlu testte tırnaklarından arınırlar) geçtiği içinde halk arasında efsane olmuştur bunların beyaz namlularıda var ama halkın ilk tercihleri siyah namlu.Bana soracak olursanız siyah namlunun ne farkı var bence bir fark yok askeri amaçlı yapıldığından (bazılarında gövde haki renktir) parlamaması için boyanmış olabilir. Yanlız beyaz namlulara göre içini daha fazla korur ben içi barlanmış T1 T2 beyaz namlu gördüm ama siyah namlunun barlandığını görmedim hemde temizliğe hiç dikkat etmeyenlerin elinde bile. Kolay kolay karıncalanmazlar. T3 pek tutulmaz T3 ün sadece küçük balıklı ve kalın boya(245 serindeki boyadan) olanları nadir bulunur ve iyi çalışır diğerleri sıkıştırmaya gelmez. Bu silahların sesleri bile diğer ondörtlülerden farklı çıkar.Nedenini bilemem ama çelik kalitesinden dolayı olabilir.Derecelidede T1 T2 dereceli imkansız derecesinde nadir bulunur.

Silah sevgisi yöreden yöreye değişir Karadeniz tarafıda makaralıya bayılır.Bu silah bizim yöremizde barabillo diye adlandırılır.Burada pek tutulmaz.Sebebide malum, ben ufak yaşlarımdan beri dwm sini erfurt'unu 42 sini hatta en sağlamı en iyi çalışanı dedikleri byf serisinide kullandım daha hiçbirinin takılmadan 100 mermi üstüste attığını hatırlamam.Burada elinde barabillo olan genelde ya hediye eder yada çalışmaz hale getirip vitrine koyar.

Düğünde magandalık nasıl yapılır, suç nasıl işlenir ben sadece onu öğrendim.

Alıntı

Havaya ateş edip mermilerin nereye ineceğini umursamayan, boşa mermi yakıp bunu marifet sayan, düğün ayağına kaçakçılara simsarlara mermi için çantayla para döküp illegali destekleyen, silahı hala sesiyle değerlendiren ve şehir efsaneleri ile kendini ve çevresini kandıranların, burada yeri olamaz...

Yazık... Hem milli servete yazık; hem harcanan beyinlere...

Saygılarımla...

Alıntı

Konu ile alakalı güzel bir video Smile
http://www.ebaumsworld.com/video/watch/83802992/

Alıntı

Sayın Lupus geliştirilen inanç sistemi bana ait değil yöreye ait bir şey. Barış bey ben yöreden bahsettim kendimden değil Öğretmen maaşıyla havaya 1000 tane atacak halim yok zaten.Param olsada atmam.Tercihim hedefe atmak olur. Hediye makaralı denk gelirse haber veririm Smile

Alıntı

Sayın Kuzgun_ Hocamız, yöremizde ki silah meraklılarını teorik ve tekniksel olarak bilgilendiren;sahip olduğu deneyimleri sürekli bilimsel açıklamalarıyla aktaran bir arkadaşımızdır. Anlatmaya çalıştığı kendisinin de dediği gibi ''yörede ki inanışlar'' ve bilimsel dayanağı olmayan beğenilerdir. Bizim silah ustası dedelerimiz, yakın çevremizde ki tüm silah meraklıları Belçika Browning ile ilgili onlarca övgü dolu hikaye bilir ve anlatır. Barabillo kaba ve ağır olduğundan pek tutmaz burada ki genel kanıya göre ama bende muhakkak bir barabillo sahibi olmak isterim tabiki vitrinde her baktığımda nostalji yaşamak adına...

Saygılarr..

Alıntı

'' Barabillo'' ya kimse '' kaba '' diyemez. O kadar.
(Eli maşalı bir işaret olsa cümle sonuna ekliyecektim.)

Alıntı

sn arkadaslar dereceli 14 lü meraklısı olarak bu forumdaki bilgileri okudum..

kafama takılan bir arkadaş şunu yazmış. dereceli T1, T2, T3 serisi imkansız derecede nadir bulunur.. bunun nedeni nedir ? kalitesi mi yoksa nadir bulunmasından dolayı kolleksiyon silahı niteliği olması mı. ? ve http:// silahalimsatim/silah-ilani/browning-t3-serisi/ adlı ilanda karşıma çıktı t3 dereceli.. fiyat 5500 TL.
yine forumda 5000 $ dan başlar diye bi yazı okumustum bu silahlarla ilgili..

eğer kalite farkı varsa. t1 t2 t3 browninglerin dereceli olanlarının kendi aralarında ki fark nedir. hangisi değerlidir..

bugun itibari ile bu bahsettiğim sitedeki tabancayı almak istersek gerçek değeri ne olur.

bilgi verirseniz sevinirim..

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi