Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
6136 Sayılı Kanunun 13. maddesindeki pek az sayı, mutad sayı, sayısal vehamet kavramı
Yine aynı şekilde benim de kafamı kurcalayan bir konu var. Yivli bolt action (halk tabiriyle mavzer) tüfeklere vahim silah katagorisinden 5 yıl ceza verildiği söyleniyor. Bu tüfekleri vahim yapan özellikleri merak etmekteyim. Cevaplayabilirseniz mutlu olurum.

Alıntı

Sn. pinus yivli tüfenkleri vahim yapan muhakkak ki tabanca veya yivsiz tüfeklerle kıyaslanamayacak menzilleri.

Ayrıca tam otomatik tabancalar da vahim silah sayılacaktır.

Alıntı

Sn mirgün uzun namlulu silahtan kasıt yivliler ise evet piyade tüfeğinden kasıt da aynı.

Ruhsatlı tabancalar için konmuş kapasite sınırının aşılması da tabancayı vahim sınıfa sokabilir diye düşünüyorum; 17 şarjör kapasiteli tabancaların örneğin.Fakat bunda tam otomatik tabancalarda olduğu kadar emin değilim.Belki şarjör silaha takılı ve sınırı aşacak şekilde dolu yakalandığında.

Alıntı

Sn Nurikilligil, ifadeleri ayrı ayrı bilerek tırnak içinde yazdım. Esasında ikisi de aynı yivli olarak baktığınız zaman. Ancak, bizde tek terim haline gelmemiş olarak kullanılmaya devam ediyor. "Uzun namlulu silah" Almanya üzerinden bize gelmiş. Bazen görürsünüz, bazı raporlarda "piyade silahı" bazı raporlarda ise "uzun namlulu silah" deniliyor. Benim öğrenmeye çalıştığım, otomatik piyade tüfeklerinin mi, elle besleme tüfeklerin mi bu "vahim" statüsüne girdiği. Veya bir ayrım var mı ?

Sn Pinus da belirtmiş, ruhsatsız bolt action bir av tüfeği "ruhsatsız" da olabilir, "vahim suikast silahı" da. Suikast ve hazırlığıyla suçlanmak başka, silah yasasına muhalefet etmek de başka birşey. Bir ara şaka değil ağızdan dolma tüfeğin "vahim suikast silahı" olarak ele alındığını da gördüm. Sanıyorum yargının bu konuda çizdiği bir çizgi vardır. Mermi hesabını görünce, bu soru aklıma geldi.

Alıntı

Sayın Mirgun ve Sayın Pinus
Öncelikle konuya ilişkin mevzuatı aktarayım.
6136 sayılı Yasanın 12/ fıkrası
" Ateşli silahın tüfek veya seri ateşli kısa sürede çok sayıda ve etkili biçimde mermi atabilen tam otomatik veya dürbünlü tabanca veya bu fıkrada sayılanların benzerleri olması ya da bu niteliği taşımayan ateşli silahlar veya her türlü mermilerin miktar bakımından vahim olması halinde yukarıdaki fıkralarda yazılı cezalar yarı oranında artırılarak hükmolunur."

13/2 fıkrası "Ateşli silahın, bu Kanunun 12 nci maddesinin dördüncü fıkrasında sayılanlardan olması ya da silâh veya mermilerin sayı veya nitelik bakımından vahim olması halinde beş yıldan sekiz yıla kadar hapis ve beşyüz günden beşbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.

-------------------------------------------------------------------------
Yasal mevzuat bu 6136 sayılı yasanın 13/2 fıkrası 12/4 fıkraya atıf yapmakta 12/4 ise silahın tüfek olmasını vahim sayıdığı için yivli bolt action tüfekler yani mavzerler nitelik itibariyle vahim sayılmakta. 5 yıldan 8 yıla kadar ceza öngörülmekte. Dolayısıyla uzun namlulu tüfeklerin ruhsatsız olarak bulundurulması durumunda bu silahlar doğrudan vahim sayılmakta.
Sayın Mirgun bir tabancanın vahim sayılmasının kriterleride aynı şekilde maddede belirtilmiş buna göre seri atış yapan tam otamatik tabancalar ve dürbünlü tabancalar yasaya göre nitelik bakımından vahim kabul edilmekte.

Alıntı

Sn Nebukadnazar, teşekkür ederim. Ruhsatsız tüfekler, "vahim suikast silahı" statüsüne girmektedir diye anladım.

Yasanın bu halinde anlaşıldığı kadarıyla, bütün tüfekler "vahim" silah olarak ele alınıyor. Yasada tanımlar olmadığı için yönetmeliğe baktım orada yivli tüfek ve tam otomatik tüfeğin tanımları var..Yönetmeliğin 2.maddesindeki tanımlarda şöyle deniliyor.
g) Tam otomatik silah: Tetiğin her çekilişinde veya devamlı çekili tutulduğunda sürekli atış yapabilen ateşli yivli silahları,
h) Yivli av tüfeği: Tam otomatik silahlardan olmamak şartıyla avda ve atıcılıkta kullanılan ateşli yivli tüfekleri,

Yönetmelikteki tanımlardan yola çıkarak bolt action bir mavzerin "vahim" sayılması mümkün değil gibi görünüyor. Yönetmelik, tam otomatik silah ile bolt action bir av tüfeğinin ne olacağını net olarak tanımlamış gibi. Elle beslemeli bir tüfeği bu tanımlar varken, tam otomatik piyade silahı ile aynı niteliğe sokarak suç konusu yapmak ilginç olmuş..Yasada sadece "tüfek" olarak geçtiği için, bütün tüfekleri bu suç kapsamına almak mümkün, fakat yönetmelik av ve atıcılıkta kullanılacak elle beslemeli tüfeklerden de söz ediyor. Yönetmeliğin ayrı ayrı tanımını yasanın uygulanmasına nasıl yansıtıyorlar tam bilmek mümkün değil..

Alıntı

Uçaksavar , havan topu , el bombası , mayın , roketatar vs. gibi silahlara hangi maddeden ceza verildiğini bilen var mı?

Alıntı

(20-03-2013, 06:12 PM)Savarona demiş ki: Uçaksavar , havan topu , el bombası , mayın , roketatar vs. gibi silahlara hangi maddeden ceza verildiğini bilen var mı?

6136 Sayılı Kanun
Ek Madde 5 - (Ek madde: 23/06/1981 - 2478/9 md.)

Bu Kanunun 12 ve 13 üncü maddelerine aykırı eylemleri; top, havan, roketatar, uçaksavar, tanksavar, ağır ve hafif makinalı tüfekler ve benzeri askeri amaçlı savaş silahları veya mermilerine ilişkin olduğu takdirde anılan maddelere göre hükmedilecek cezalar bir kat artırılır.

Alıntı

(20-03-2013, 02:22 AM)By_Düzce demiş ki:
(20-03-2013, 02:08 AM)nebukadnazar demiş ki:
(20-03-2013, 01:53 AM)mrt1 demiş ki: Yazık tespit için karavana patlatıyorlar , patlatma günleri tespit etseler , bizde bunları poligonda yarı fiyatına patlatsak , hem bize faydası olurdu hem devlete..

Saygılar..

Sayın Mrt1
Bundan 15-20 yıl önce olsa yani gerek polis kriminal labaratuvarları gerekse jandarma kriminal labaratuvarları açılmadan önce olsaydı eğer bu dediğiniz mümkündü.
Kriminal labaratuvarlar açılmadan önce gerek savcılıklar gerek mahkemeler bir silahın atışa salih olup olmadığını mermilerin patlayıp patlamadığını bir bilirkişi atayarak bizzat gözlemliyorlarmış.
Bu konuda polis yada jandarmadan bir bilirkişi alınıyor. Uygun bir yere gidliyor ele geçirilen mermiler patlatılıyor hem silahın atışa uygunluğu hemde mermilerin patlayıp patlatılmadığına bakılıp bunlar zapta geçiriliyormuş.
Eğer silahla birlikte mermi ele geçirilmemiş ise bu kez kurşun kalem testi adı verilen bir test yapılıyormuş. Silahın sürgüsü çekilip atışa hazır hale getirildikten sonra namluya sivri kısmı önde olacak şekilde bir kurşun kalem konup tetiğe basıldığında kurşun kalemin arka kısmında iğne izi oluşuyorsa silahın atışa engel arızasının bulunmadığı kabul edilirmiş.
Eğer bizde o eski günlerde olsaydık ben sizi arar bilirkişi olarak sizi tayin ederdim. Hem mermileri sıkar patlatır hemde yaptığınız bu iş için bilirkişilik ücreti alırdınızBig GrinBig Grin

Kurşun kalem mi Big Grin Big Grin Big Grin .
Süpermiş yani iğne sağlam silah sağlam mantığı oh ne güzel, zaten kurşun kalemin içinde de kurşun kelimesi var değilmi. Merak ettiğim iğne sağlam ama kalemde iz bırakmama ihtimali yokmu? Bana enteresan geldi.
Saygılar.

Sn. By_düzce, bırakın izi tetik çekilip horoz düşünce kurşun kalem namludan dışarı fırlıyor.
İyi günler.

Alıntı

Silahima temizklik yaparken igne takiminida sokersem topladiktan sonra bu testi calisirlik kontrolu icin bende yapiyorum, sn xlcod3r in belirttigi gibi kalme namluyu terk ediyor. Sn alpyesilay'a tesekkurler.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi