Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çatüs 28 ga
13-03-2013, 02:51 PM
Çatüs 28 ga
Değerli arkadaşlar,

Kısa süre önce; tepmesi 12ga tüfeklerime göre çok daha az olduğundan daha uzak mesafelere daha isabetli atışlar yapabileceğimi düşündüğüm, diğer tüfeklerimden daha hafif (2.4kg) olan, benim gibi çok atış yapan biri için ekonomik yönüyle de mühimmatı 12ga nın hemen hemen yarı fiyatına gelen (25 adet yaf marka 15TL), şarjörlü ve Safir muadili ama Safir 36ga ya göre de daha güçlü ve daha sağlam olduğunu düşündüğüm Çatüs 28ga edindim.

Tüfek 2 li ve 6 lı iki adet şarjörle beraber, garanti belgesi ve kullanma kılavuzu olmadan Dodgy, karton kutuda geldi. Çoğu sitede yazan 7li şarjör olayına bakmayın, 36ga lık çatüs şarjörlerini bu kalibreye uydurdukları için sadece 6 tane alıyor. Fiyat 1.100 TL Ekstra şarjör içinde 100TL ödedim.

Fiyat değer mi diye merak eden arkadaşlar için, elimizde dağılma olasılığı çok yüksek olduğunu gördüğüm Safir ile karşılaştırınca bile ederinin çok üstünde. Safirdeki dipçik ve el kundağı vb taktik aksesuarları yapmış olsalar bile benim görüşüm 800TL yi geçmemeli. Çok acımasız olduğumu düşünen arkadaşlar yazıyı okumaya devam ediniz lütfen Big Grin

Tüfeği ilk omuzladığımda arpacık yukarıda, gez aşağıda. Aynı sorundan sayın Semper Fidelis Çatüs B2 İnceleme yazısında bahsetmişti ama o zamandan bu zamana dipçiği düzeltmişlerdir diye düşünmüştüm. Sonuç dipçik açısı hatalı, hatta takoz koyarak bile düzeltemedim. Taktik dipçik kullanmak gerekli ama henüz uygun model bulamadım.
Bu arada yukarıdaki konudan detaylı bilgi alınabilir, kalibre farkı dışında herşey aynı.
[Image: 20130223_185016_zps915973e2.jpg]

Arpacık ve gez bu tüfeğe uyumlu değil, müzelik Big Grin. Resimdeki red dotuda gezi tamamen raya sıfırlayarak (rayla tek parça) oturtabildim çünkü magpul kayışlar tüfeğin üstündeki halkalara (çok dar) olmadığından dolayı önüne magpul kanca takmam gerekti. Böylelikle üstteki ray tıka basa doldu.

[Image: 20130207_034223_zps24f719dc.jpg]

İlerleyen zamanlarda arpacık ve gezi, dolayısyla rayıda çıkarıp yeni rayla beraber yatıp kalkabilen modellerden takmayı düşünüyorum.

Gelelim el kundağına. Tek elle sıkarak kırılabilecek dayanımda bir ahşaptan imal edilmiş.

İlk 50 atış sonra kundak çatladı Angry

[Image: 20130203_131845_zps56306c55.jpg]

'YÜZ' de ısrar etme 'DOKSAN' da olur.İnsan dediğinde 'NOKSAN' da olur. Sakın büyüklenme elde neler var. Ben varım deme, 'YOKSAN' da olur..!
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
 Thanks given by: lupus , tirendaz , Speed , passatcan , yanik61 , ilksurfer , Merak , ihtiyar , Red Kit , Vefasiz , ALPTUG , karapapak , tiripol , senior74izmir , alone61 , Ruhsuz
13-03-2013, 02:51 PM
RE: Çatüs 28 ga
Sadece kundakla kalsa iyi Big Grin Her şarjörde en az 2 defa takılma yaptı, besleme yapamadı. Şarjörler zorlamadan yerine oturmuyor, çıkmıyordu. Son atıştada kurma kolu elimde kaldı Big Grin

Sonraki gün fabrikaya gitti ve aynı gün yapılıp geri gönderildi. En azından elleri hızlı (muhtemelen boş olduklarındandır ama çaktırmayın Smile )

Geldiğinde şarjörler düzelmiş, takılma sorunu yok olmuş, kurma koluda yerinde gayet iyiydi. Ta ki bir elli atış daha yapana kadar; bu sefer besleme değil tahliye sorunu oldu, kurma kolu geride takıldı ve patlayan fişek namluda kaldı. Ya sabır çekerek aradım Çatüsü; "Her atıştan sonra bunu size gönderip durmayıp, bi tarif edin sorun neden olabilir, ben burada yaptırayım" Telefondaki şahıs ustanın o gün izinli olduğunu ama sorunun muhtemelen montaj esnasında işçinin hatalı montajı yada Konya'da imal ettirdikleri parçanın homojen dökülmemiş olabileceğinden dem vurdu, gönderin yine dedi Big Grin Big Grin

Velhasılı kelam gitti, geldi. 100 atış tamamladım, sorun yok (şimdilik) çok şükür.

40 m ayakta atışlarım;
Video

25m Gamo Atış Sehpası red dot sıfırlarken grupman;

[Image: 2b450e5e-f9a3-408d-a790-99fcdf3b1719_zps33ce6245.jpg]

İyi bir atıcı değilim ve şarjör atış sehpasına takıldığından hafif eğimli yapılan atışların sonuçlarıdır.

Ayardan sonra yine 25m de ayakta desteksiz yapılan atışların grupmanı;

[Image: 2013-03-12-478_zpsdd62dc46.jpg]

Yeri gelmişken, atış sehpasını sadece optik sıfırlamada kullanıyorum. Tüfeğe dokunmadan, elimle ayarlayabildiğimden çok çok hassas bir şekilde sehpanın ayar vidalarıyla optiği hedefe getirip, tüfeğe hiç değmeden sadece optik kliklerini ayalayabildiğim için oldukça hassas ayar yapabiliyorum.

Çatüs ile ilgili düşüncem; bu tarz tüfeklere heves eden arkadaşlar için kötülerin içinde iyisi diyebilirim. Keşke bir Benelli nin bu tarz bir modeli olsa, dönüp bakmam o ayrı Angel

Saygılar...

'YÜZ' de ısrar etme 'DOKSAN' da olur.İnsan dediğinde 'NOKSAN' da olur. Sakın büyüklenme elde neler var. Ben varım deme, 'YOKSAN' da olur..!
 Thanks given by: lupus , tirendaz , ihtiyar , passatcan , yanik61 , ilksurfer , Merak , cnrabt , actionman , ALPTUG , mimaslan , Ruhsuz
13-03-2013, 02:58 PM
Allah yeniden sıkıntı göstermesin inşallah Sn TrCiviltary. Yalnız dikkatimi ağacın üzerindeki yara izleri çekti. Sizin sıfırlama atışlarınız sırasında olmadığını umut ediyorum. Yanlış anlamayacağınızı umarak sorma ihtiyacı hissettim.

Saygılarımla,

Volkan
 Thanks given by: Murata , Springfield , yanik61
13-03-2013, 04:16 PM
28ga sı için forumda iyi şeyler okumuştum ama şu yazıdan sonra, iyice alınabilitesini kaybetti çatüs benim için. Bu arada Sn. üyeler 28ga fişek kolay bunuyor mu ? Ata, Akkar, Armsan yarı otomatik 28ga tüfekler çıkarmış, fişek temini fazla sıkıntılı değilse, biraz bekleyip onlardan birini almayı planlıyorum.
13-03-2013, 04:36 PM
Sayın TrCiviltary, tüfeğiniz hayırlı olsun. Zevkle kullanmanızı dilerim. Aynı gün içerisinde fabrikasına gidip gelebilen bir tüfeğinizin olması heleki ciddi rakamlarda atış yapıyorsanız çok büyük avantaj. Allah kötüye kullandırmasın.
 Thanks given by: TrCiviltary
13-03-2013, 04:54 PM (This post was last modified: 13-03-2013 05:03 PM by TrCiviltary.)
(13-03-2013 02:58 PM)waffenliebe Wrote:  Allah yeniden sıkıntı göstermesin inşallah Sn TrCiviltary. Yalnız dikkatimi ağacın üzerindeki yara izleri çekti. Sizin sıfırlama atışlarınız sırasında olmadığını umut ediyorum. Yanlış anlamayacağınızı umarak sorma ihtiyacı hissettim.

Saygılarımla,

Volkan

Sn. waffenliebe,
Çok dikkatlisiniz Thumbs Up Ağaç S şeklinde, gövde nişan hattımda değil. İzler zaman zaman bölgeye uğrayan avcılardan, ağaç alıç olduğundan olsa gerek kabuğu dökülsede gövdeye girmiş kurşun tespit edemedim.
Hedef olarak, videodaki gibi, kayaların önündeki ağaç dallarına uzun bir çelik çamaşır ipiyle bağlanmış tencereler kullanırım Smile

(13-03-2013 04:16 PM)septia Wrote:  28ga sı için forumda iyi şeyler okumuştum ama şu yazıdan sonra, iyice alınabilitesini kaybetti çatüs benim için. Bu arada Sn. üyeler 28ga fişek kolay bunuyor mu ? Ata, Akkar, Armsan yarı otomatik 28ga tüfekler çıkarmış, fişek temini fazla sıkıntılı değilse, biraz bekleyip onlardan birini almayı planlıyorum.

Sn quote, fişek konusunda sıkıntı yok. Bulunduğum ilde av bayilerinde bolca görünce bende şaşırdım ama nette fiyatlar daha cazip.

(13-03-2013 04:36 PM)passatcan Wrote:  Sayın TrCiviltary, tüfeğiniz hayırlı olsun. Zevkle kullanmanızı dilerim. Aynı gün içerisinde fabrikasına gidip gelebilen bir tüfeğinizin olması heleki ciddi rakamlarda atış yapıyorsanız çok büyük avantaj. Allah kötüye kullandırmasın.

Sn passatcan, iyi dilekleriniz için teşekkürler. 12 ga larımla atışlarda en fazla 3-4 kutu (30-40 adet) atış yaparken sözde ekonomik dediğim çatüsle 4 kutu (100 adet) Big Grin atıyorum.

Saygılar...

Thanks given by: Murata , septia
13-03-2013, 05:49 PM
Doğa konusundaki hassasiyetiniz için şahsım adına çok teşekkür ederim Sn TrCiviltary. Keşke herkes sizin kadar dikkatli olsa. Güzel günlerde ve sadece keyif için ateşleyiniz silahlarınızı inşallah.

Saygılarımla,

Volkan
 Thanks given by: TrCiviltary
13-03-2013, 05:53 PM
Sayın TrCiviltary , İkinci el bir Kerrar var. Aslında aklımda kalmadı değil. Form olarak sizin tüfeğinize çok benziyor. Birde tepmese meret Smile Sizin bir diğer şansınızda rahat rahat atış yapacak alanınız olması Smile
15-03-2013, 11:19 PM (This post was last modified: 16-03-2013 02:56 PM by TrCiviltary.)
Dün pikatini rayda gevşeme farkettim. Vidalarda sorun varmı derken bi baktım tek vidayla tutturulmuş, elemanlar unutmuş heralde kalan tekini Big Grin
Bu vesileyle hem rayı yenileyim hem gez takayım hem dipçik bakayım diye aldım tüfeği düştüm yollara. Av bayilerini dolaşıp pikatini rayı tarif ederken iflahım kesildi, az bi kısmının "z ayak" tabiri kullandığını keşfetsemde bulmak ne mümkün rayı, gezi.. Neyseki buralarda üretilen Derya marka tüfeklerin plastik dipçiğinden birkaç yerde bulabiliysemde oda ve kaba ve basit durdu. Derken bir tamirci dükkanında kenara atılmış birkaç adet dipçik gözüme çarptı...
Smile

[Image: 2013-03-15-487_zpse68f9806.jpg]

[Image: 2013-03-15-498_zpsa6c496e2.jpg]

12ga tüfek dipçiği (safirdeki modele benzesede çok daha mukavemetli bir malzemeden yapılmış) olsada kaba durmadı, yarım milim kadar kasayla arada boşluk kalmıştı, onuda kasadaki dipçik bağlantı yerini 1mm kadar kısaltıp hallettik.

Satılık tüfeklerden pikatini ve tutacağıda sökmeye ikna edip el kundağınıda mat siyah sprey boyayla boyayınca;

[Image: 2013-03-15-493_zpsd816fd6a.jpg]

[Image: 2013-03-15-499_zps005f8b78.jpg]

[Image: 2013-03-15-496_zps3be5b16b.jpg]

Aslında, yine satılık tüfeklerden gez ve arpacığı sökmeyide kabul ettirmiştim ama çatüsün arpacığı sökülemediği için (kaynaklanmış) ve mevcuttaki gezlerede uymadığı için vaz geçtim. Red dotla ray arasındaki boşluktan arpacık ile nişan alınabiliyor. Verim alamazsam onada bişeyler (gez ve arpacığa sahip bir red dot gibi) düşüneceğim Wink

Saygılar.

Thanks given by: mimaslan , Ruhsuz
18-03-2013, 10:34 AM
Değerli arkadaşlar,

Daha önce karşılaştığım takılma, besleme sorununun nedenini, daha önce Hatsan MPA tüfeğimde de yaşamış olmama rağmen, el kundağına pikatini ray montajından sonra farkettim.

El kundağı ince ve tek elle dahi sıkıldığında esneyebilen bir yapıda olduğundan dolayı ve ince tırnağı gövdedeki yerine de tam oturmazsa, atış esnasında hafifde sıkılırsa mekanizmaya azda olsa temas ediyor.

Bunu monte ettiğim rayın vidalarından biri belki bir tırnak kalınlığı kadar ahşabın dışında kalıpta takılma problemi yaşayınca farkettim. Çok hafif törpüleyince sorun kalmadı.

Tüfeğin son hali,

[Image: 20130317_003109_zps6658634f.jpg]

[Image: 20130317_003926_zps491c17b0.jpg]

Saygılar.

Thanks given by: mimaslan , alone61 , yanik61 , Mechul
Post Reply 

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 2 Guest(s)

Contact Us | TabancaTufek.com | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication