TabancaTufek.com Silah Forum
COMBAT MAGNUM - Yazdırılabilir Sürüm

+- TabancaTufek.com Silah Forum (http://www.tabancatufek.com/forum2)
+-- Forum: TABANCALAR (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: Toplu Tabancalar (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=5)
+---- Forum: Smith & Wesson (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=67)
+---- Konu: COMBAT MAGNUM (/showthread.php?tid=73)

Sayfalar: 1 2 3 4 5

COMBAT MAGNUM - lupus - 14-03-2008

1954 yılında, bir sınır muhafızı olan Bill Jordan'ın bir fikrinden yola çıkılarak, '' Combat Magnum '' adı altında üretimine başlanmıştır..357 magnum fişekleri de atabilecek şekilde dizayn edilmişlerdir. Ancak sürekli olarak .357 atmaya uygun değildir.Üretici mümkünse aşırı hızlı olmayan, en az 147 gr ağırlıklı çekirdeklerle kullanmayı önermektedir. Bu silahlar .38 Spl ile eğitim yapıp, .357 ile taşımak içindir. Namlunun topla birleşim yerinde, saat altı yönünde düz bir kesme hattı vardır. Bunun amacı K gövdeli bir SW'ye .357 topunun orta kilit uzantısının sığdırılabilmesidir.
L gövdeli Model 686 'larda ise buradaki zayıf alan yoktur. Ama doğal olarak daha kaba silahlardır.

Aşağıda ilk 4'' Combat Magnum'lardan birisini görüyorsunuz.

[Resim: combatmagnum1uk2.jpg]

[Resim: combatmagnum2ke3.jpg]

Aşağıda da orijinal hali ile muhafaza edilmiş 1956 fabrika çıkışlı bir Combat magnum.

[Resim: 1956modelcombatmagnumpz1.jpg]

Combat Magnum, daha sonra Model 19 ve Model 66 olarak üretilmeye devam etmiştir.
19 Karbon çelikten mamül ve siyahtır, 66 ise paslanmaz çelikten mamül kumlu beyazdır.
Model 66 / 19, 6 mermi kapasiteli silahlardır.

Bence 2.5'' Model 66 / 19 en ideal savunma silahlarından birisidir.
Aslında ABD 'de 3'' olarak DEA siparişi için çok az üretilmiştir. Amacı sadece namluyu uzatmak değil, 2.5'' silahlardaki kısa ejektör nedeni ile daha zor olan top boşaltma ve doldurma işini, full boy toplulardaki gibi kolaylaştırıp, hızlandırmaktır. Aşağıda 3'' ve 2.5'' silahlardaki ejektör uzunluklarına bakın.

[Resim: 3model66dl7.jpg]

Aşağıdaki aparatları iyi kullanan bir atıcı için başka hiç bir şey gerekli değildir.
Aşağıdaki silahda, gövdedeki namlu sabitleme pimine dikkat edin.
Ayrıca, topun arka destek kısmına sıfır oturduğuna dikakt edin.
Bu silahalarda, topa fişek tabla yatakları açılmıştır.

[Resim: 2566pnedrecessedqr4.jpg]

RE: COMBAT MAGNUM - ekeke - 21-05-2008

Sayın Lupus,

Firing line da revolverlerin 9 mm olanları hakkında yazılar okudum.
Bunlar kısa dokuz tabir edilen mermi mi atmaktalar..yoksa standart 9 mm mi??
Ayrıca bunlardan ülkemizde bulmak mümkün müdür??

Şimdiden teşekkürler
Sevgiler

RE: COMBAT MAGNUM - lupus - 22-05-2008

Sn.Ekeke, söz konusu SW revolverleri 9x19 mm dir.
Türkiye'ye daha önce Centennial modelinin 9x19 mm gelmişti.
Ama ben ortalıkta sadece bir tanesine denk geldim, onun da sahibi hiç satmaya niyetli değildi. Anladığım kadarı ile bu silahları alanlar, bilinçli ve kasıtlı olarak alıp, muhafaza ediyorlar.

RE: COMBAT MAGNUM - fallout - 22-05-2008

9x19 revolver.adamların satmamasına şaşırmamalı Sn. Lupus.Bende olsa bende satmam Smile

RE: COMBAT MAGNUM - nurikilligil - 09-09-2008

LUPUS demiş ki:Model 66 / 19, 6 mermi kapasiteli silahlardır.
1954 yılında, bir sınır muhafızı olan Bill Jordan'ın bir fikrinden yola çıkılarak, '' Combat Magnum '' adı altında üretimine başlanmıştır..357 magnum fişekleri de atabilecek şekilde dizayn edilmişlerdir.
Ancak sürekli olarak .357 atmaya uygun değildir.Üretici mümkünse aşırı hızlı olmayan, en az 147 gr ağırlıklı çekirdeklerle kullanmayı önermektedir.
Bu silahlar .38 Spl ile eğitim yapıp, .357 ile taşımak içindir.
Namlunun topla birleşim yerinde, saat altı yönünde düz bir kesme hattı vardır. Bunun amacı K gövdeli bir SW'ye .357 topunun orta kilit uzantısının sığdırılabilmesidir.
L gövdeli Model 686 'larda ise buradaki zayıf alan yoktur. Ama doğal olarak daha kaba silahlardır.

Bence 2.5'' Model 66 / 19 en ideal savunma silahlarından birisidir.
Aslında ABD 'de 3'' olarak DEA siparişi için çok az üretilmiştir. Amacı sadece namluyu uzatmak değil, 2.5'' silahlardaki kısa kilit uzantısı nedeni ile daha zor olan top boşaltma ve doldurma işini, full boy toplulardaki gibi kolaylaştırıp, hızlandırmaktır. Aşağıda 3'' ve 2.5'' silahlardaki ejektör uzunluklarına bakın.

[Resim: standardxt5.th.jpg]

Aşağıdaki aparatları iyi kullanan bir atıcı için başka hiç bir şey gerekli değildir.

[Resim: gunpics0025ic0.th.jpg]

Saygılarımla.

İşte benim hayalimdeki silah tam da üstteki , 3 inç olan üstteki değil mi.Tam adı nedir bu 66 nın acaba,yani sadece üstteki mi combat magnum acaba, sizdeki bu muydu?ühühühühühüSad

RE: COMBAT MAGNUM - lupus - 09-09-2008

Sn.NuriKilligil, eğer yukarıdaki gibi 3'' namlulu, tam boy ejektörlü bir SW Model 66-1,2,3,4 bulsam, ömür boyu satacağımı sanmam. Benimki, 2.5'', 66-3 idi. -4' lerden itibaren gövde üst kısmında biçimsiz bir traş yaptılar, bunları sevmiyorum. Ayrıca -3 'den itibaren horoz ve tetik de siyahtır.

Arkadaşlar aşağıda sade bir Model 66 / tiresiz görüyorsunuz;

[Resim: 66nodashmy5.jpg]

Aşağıda da orjinal nikel bir Model 19-3 görüyorsunuz;

[Resim: 25m19nickleeg4.jpg]

Aşağıda 2.5'', Model 19 görüyorsunuz;

[Resim: 25m19rdf6.jpg]

[Resim: 25m19lbv1.jpg]

RE: COMBAT MAGNUM - nurikilligil - 09-09-2008

66 nın tetik çok ilginç sn. üstadım..Bu kabze destekçisine ne deniyordu acaba?

Arşivde gezinirken daha önce sakladığım değişik, nadir, belki de hiç göremeyeceğiniz bir Model19'a denk geldim. 1973 yılında, Fransız hükümetinin siparişi olarak üretilmiş, 200 silah ve aynı modelden piyasa için üretilmiş sadece 50, toplam 250 silahdan birisi. Bu silahların seri noları D639000'den başlar.

3'' namlulu, sabit gezli, yuvarlak kabzeli bir Model 19.

[Resim: french19fixedzf9.jpg]