TabancaTufek.com Silah Forum
Silah seçiminde bütçeyi nasıl harcamalı? - Yazdırılabilir Sürüm

+- TabancaTufek.com Silah Forum (http://www.tabancatufek.com/forum2)
+-- Forum: GENEL (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Anket (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=93)
+--- Konu: Silah seçiminde bütçeyi nasıl harcamalı? (/showthread.php?tid=6796)

Sayfalar: 1 2 3

Silah seçiminde bütçeyi nasıl harcamalı? - syılmaz - 01-05-2011

Sn. üyeler, silaha ayırabileceğiniz bütçe ile alabileceğiniz en iyi silahı almayı mı tercih edersiniz yoksa aynı bütçeye daha uygun fiyatlı birden fazla silah almayı mı tercih edersiniz?

Ben şu an bir kararsızlık yaşıyorum, ithal bir yivsiz tüfek alabilirim ama aynı fiyata 3 tane yerli tüfek alıp birden fazla atıcılık yada avcılık disiplinine hakim olabilirim ve daha fazla tüfeğin sonucu olarak, yivsiz tüfekler üzerinde ki tecrübemi daha fazla arttırabilirim.

Sizce hangisi daha mantıklı?

RE: Silah seçimi - m.zmrt - 01-05-2011

Bence alabileceğiniz en iyisini yani tek bir ithal tüfek alın, ve ona alışarak onun üstünde bilgi ve tecrübenizi geliştirin
Saygılarımla

RE: Silah seçiminde bütçeyi nasıl harcamalı? - alpago - 01-05-2011

Sn. syılmaz,
Sizin yerinizde olsam önceliğimin iyi bir silah sahibi olmak mı ? Yoksa çeşitli avcılık ve atıcılık disiplinlerinde tecrübe kazanmak için en ekonomik tüfeği almak mı olduğunu belirlerdim.

Kaliteli ve doğal olarak pahalı silahlar genel olarak baş ağrıtmıyor. Yaptığınız yapacağınız faaliyetlerde daha keyifli zaman geçirmenizi sağlıyor. Ama diğer taraftan atıcılığa ayrılacak bütçenin önemli bir kısmını alıp, uzun süre kısıtlı fişek bütçesine yol açıyor.

Ucuz silahlar ise ekonomik olarak silaha ayrılan parayı azaltıp, bütçenin geri kalanı ile bol bol fişek atma imkanı tanıyor. Lakin keyif için yapılan bu uğraş, bazen bitmek tükenmek bilmeyen arızalar, bazen insanı bu meşgaleden soğutan konforsuzluklar sebebi ile başka silahlara yönelip bütçeyi ve sinirleri zorlayabiliyor.

Ben silah edinirken her iki yoluda denemiş bir silahsever olarak, gerekirse beklenip sabır edilip alınabilecek en iyi silahın alınmasını tavsiye ederim.
Saygılar.

RE: Silah seçiminde bütçeyi nasıl harcamalı? - passatcan - 01-05-2011

Sayın syılmaz,
Ben sizin yerinizde olsam kaliteli düşük ağırlıkta fişekleri sorunsuz atabilen mobil şoklu bandı nispeten geniş ithal ve kaliteli bir yarı otomatik tüfek alırdım. Bence böyle bir tüfeği hem avda hem atıcılıkta kullanabilirsiniz ( Benim gittiyim poligonda poze kullanıcılarının yanında hatırı sayılır sayıda otomatik tüfek sahibide vardı. Gördüğüm kadarıyla atıcılıktada yarı otomatikler basarılı bir sekilde kullanılabiliyor)

Bu arada anladığım kadarıyla sizinde öncelikli ilgi alanınız yivsiz tüfekler. MSN kullanıyorsanız ekleyebilir miyim sizi ?

Saygılar

RE: Silah seçiminde bütçeyi nasıl harcamalı? - xhmyt - 01-05-2011

(01-05-2011, 12:58 PM)syılmaz demiş ki: ...silaha ayırabileceğiniz bütçe ile alabileceğiniz en iyi silahı almayı mı tercih edersiniz yoksa aynı bütçeye daha uygun fiyatlı birden fazla silah almayı mı.?

Yahninin hangi türünü sevdiğinize bağlı Sn.Syılmaz Shy Adedin çokluğu, muteberliği getirmez.

RE: Silah seçiminde bütçeyi nasıl harcamalı? - mahmut hoca - 01-05-2011

Selamünaleyküm Sayın Syılmaz,size tavsiye de bulunmam söz konusu değil sadece görüşümü bildirmek isterim.
Ben şahsen poze,çifte ve ya tekli bir yivsiz tüfek alacak olsam fazla bir bütçe ayırmazdım,ülkemizde bu konuda yerli olarak hatrı sayılır nitelikte ve nicelikte tüfekler üretilmektedir.Eğer tüfekten çabuk bıkan biriysem ucuzunu alır kullanır elden çıkarırım ama evladiyelik olsun istersem tabiki gönlüm pahalı da olsa iyisini almaktan yana olur,genellikle ucuz etin suyu da kara olur,sizinde bildiğiniz gibi,bir çok söz var bu konuda ucuz mal alacak kadar zengin değilim gibi.
Savunma amaçlı kullanımlarda bildiğiniz üzere pompalı tercih edilir,Allah göstermesin hayatta bir iki kez kullanılabilecek bir tüfeğin dahi en iyisinden olmasını tercih ederim.
Eğer ki almak istediğim tüfek bir yarı otomatikse,başım arımasın isterim,bir kez alacaksam en iyisini alırım,yine kafirin dediği gibi''quality is important,quantity is not''nitelik önemli nicelik değil.Hem marka bir tüfeği elimden çıkarmam da kolay olacaktır,kullanırken de başım ağrımayacak,hem de silahımı severek kullanacağım için kendimi geliştirmem de kolay olacaktır,diye düşünüyorum naçizane,tabi para sahibi akıl sahibi derler sonuçta alacak olan sizsiniz,yine gönlünüze göre en iyi kararı siz verirsiniz.
Benim dileğim kazasız belasız kullanabileceğiniz,hayırlısından ve gönlünüze göre bir tüfeğe kavuşmanızdan yana olacaktır,hürmetler...

RE: Silah seçiminde bütçeyi nasıl harcamalı? - parsadam - 01-05-2011

Sn syılmaz, öncelikle çok güzel bir konu açmışsınız.

Tüfek almak bluejeans almak gibi değilmiş yakın bir zamanda öğrendim Smile İyi markaların güzel tüfeklerini beğeniyoruz. Bulunduğumuz çevreye göre ithal tüfekleri bulmak ve kullanan atıcılara denk gelmek zor oluyor.En basiti beğendiğimiz pantolunu denemeden almıyoruz. Tüfek konusunda bayiye ver tüfeği bir iki atış yapayım diyemediğimiz için önce tüfeği alıyoruz sonra deniyoruz. Uyum konusunda sorun yaşayınca hayaller hüsran oluyor, bende olduğu gibi. Kimine göre iyi olan tüfek diğerlerine göre iyi olmuyor.

Benim tercihim tek tüfek farklı namlular... Az önce atışlardan geldim. Poligonda birkaç farklı tüfek ile atış yaptım 5/3 vuruyorum.Nova ile aynı performansı bulamıyorum. Nova hoşuma gidiyor ama attığını vuramamak kötü tabi Sad Novayı için düşücelerim; bayiye geri vereceğim yeni bir tüfek siperiş edeceğiz(remigton 870) yada yeni bir namlu bulacağım. Bunlarda extra maliyet tabi. Pahalı tüfek alırken 2 kez düşünmek gerekiyor. Bizleri üzmeyecek fiyata aldığımız tüfekler fiiliyatta üzerse bir kenara koyarız derim.

RE: Silah seçiminde bütçeyi nasıl harcamalı? - syılmaz - 01-05-2011

Sn. arkadaşlar, kıymetli görüşleriniz için teşekkür ederim. Kendi durumumu biraz daha açayım. Eğer ithal ve tek bir tüfek (önümüzde ki 1-2 yıl içinde bir tek tüfek) alacaksam bütçem dahilinde önümde üç seçenek var.

1) Benelli Super Nova Slug

Bu tüfek slug namlulu olduğu için sadece kurşun atşlarında, eğer çıkma şansı bulursam domuz avında, bir de tactical hevesine modifiye için kullanılabilir. Kurşun atışları, yaptığım atışların az bir kısmını oluşturuyor. Asıl uğraştığım atıcılık dalı olan skeette kullanamam. Önümüzde ki sezon çıkmam muhtemel olan tavşan, bıldırcın, ördek avlarında da kullanamam. Ayrıca yarı otomatik hevesim başka bir bahara kalır.

2) Benelli Super Nova 71 cm mobil şoklu namlu

Skeette kullanabilirim. Her türlü avda (domuz dahil) kullanabilirim. Tek kurşun atıcılığı için slug namlunun verdiği hazzı ve modifiye olanaklarını vermez. Amerika'dan sipariş ettiğim iki ayrı red dot'ta süs olarak evimde durur. Smile Yarı otomatik hevesim yine başka bir bahara kalır.

3) Beretta ES 100 Deluxe (2. el, sıfır kondüsyonda)

Yarı otomatik hevesim tatmin olur. Her türlü avda kullanabilirim. Skeet için de kullanabilirim. Yağlı finish dipçiği, şık estetiği ile çok içime siner ama gel gör ki red dot lar yine süs durumuna düşer. Tek kurşun atışlarında ayarlı gez /red dot opsiyonlarından ve slug namlu avantajından mahrum kalırım. Taktik modifiyeye de olanak vermez.

Yerli olarak 2-3 tüfek almaya kalksam, Berette ES 100'e verecek parayla,

Stoeger P 350 çift namlu (slug ve 71 cm mobil şok), Stoeger M 3500 (daha çıkmadı gerçi) yada CZ 912 (Huğlu 901 G) alırım. Bu durumda yukarıda yazdığım senaryoların tamamı için kullanım imkanı bulurum. Üstüne de param artar. Artan paraya 300 TL daha eklersem, ikinci el yerli bir trap tüfeğide alırım, bir de trap'a başlarım. Shy

Forum üyelerinin ağırlıklı olarak tek ama kaliteli tüfek önerisi ile çeşitli kullanım olanaklarına göre (fiyat/fayda) optimum bir noktada buluşmaya çalışırsam, çift namlulu bir Remington 870 her türlü avda, skeet atıcılığında ve her türlü taktik modifiyeye açık olmasıyla mantıklı bir seçenek olur. Bir süredir 1500-1700 TL aralığında ikinci el çift namlulu Remington 870 arıyorum ama bulamıyorum. Sanırım biraz daha beklemek en mantıklısı. Yine ayırdığım bütçeye az birşey ekleyerek, yarı otomatik hevesim için de Stoeger'in M 3500'ünü yada Huğlu 901'i alabilirim.

Sn. Alpago'nun değindiği çok önemli bir noktada atış için mühimmata harcanan para. Poligona gitmekten vazgeçip, poligona her ay harcadığım parayı taksitlere ilave ederek, Benelli'nin yarı otmatiklerinden birini tercih edebilirim ama atış yapamadıktan sonra neye yarar.
(01-05-2011, 01:35 PM)passatcan demiş ki: Bu arada anladığım kadarıyla sizinde öncelikli ilgi alanınız yivsiz tüfekler. MSN kullanıyorsanız ekleyebilir miyim sizi ?

Sn. Passatcan, doublebarrel@hotmail.com.tr'ye (tr'ye dikkat) mail atın, msn adresimi oradan veririm.

RE: Silah seçiminde bütçeyi nasıl harcamalı? - baris - 01-05-2011

Ben olsam aralarında Beretta ES100'ü alırım, ve aldım da. Smile

Hem benelli sistem kinetik olması, basitliği ve güvenilirliği ile o fiyatlarda tam bir "fakir benellisi" yapıyor, paranızın kalanı cebinizde ve fişeğe gider...

Ama onu aldıktan sonra bir 870 baksanız iyi olur, pampşatgan her daim lazım...

Saygılaımla

RE: Silah seçiminde bütçeyi nasıl harcamalı? - passatcan - 01-05-2011

Sayın syılmaz, maili gönderdim.Çok teşekkür ederim.
Bu arada her ne kadar siz forum üyeleri kadar tecrübeli olmasamda, yazdıklarınızı okuduktan sonra Remington 870 bana oldukça alınabilir geldi.