TabancaTufek.com Silah Forum
Benelli Supernova Pompalı 105 metre Atış - Yazdırılabilir Sürüm

+- TabancaTufek.com Silah Forum (http://www.tabancatufek.com/forum2)
+-- Forum: TÜFEKLER (/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Forum: Yivsiz Tüfekler (/forumdisplay.php?fid=15)
+---- Forum: Av Tüfekleri (/forumdisplay.php?fid=111)
+---- Konu: Benelli Supernova Pompalı 105 metre Atış (/showthread.php?tid=6766)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

RE: Benelli Supernova Pompalı 105 metre Atış - blacksea - 03-05-2011 10:12 PM

Rifled Slug: Üzeri yivlendirilmiş normal tek kurşun. Foster ve Brenneke gibi tipleri mevcut.
Sabot Slug: Kurşunun plastik bir kılıf içine yerleştirildiği fişek tipi. Uygun namlu ile kullanıldığında, namludan çıkınca plastik kılıftan ayrılan ve hedefe dönerek gidebilen kurşun.

Smoothbore Slug Barrel: Bildiğimiz yivsiz av tüfeği namlusu. Sabit silindir veya mobil şoklu olabilir. Gez-arpacık mevcuttur. Rifled Slug kurşunlar içindir. (Yüksek hızlı sabotların kullanımı namlunun yarılmasına sebebiyet verme tehlikesinin yanında sabotun ayrılmasında verimsiz olabileceğinden boş yere sabot kullanımına sebebiyet verebilir).
Rifled Barrel: Sabot Slug kurşunların kullanılması için dizayn edilmiştir. Yivler Sabota kılıfından ayrılması için gerekli dönme hızını verir. Yivler turunu namlu boyunda tamamlamadığından ve neticede shotshell denen av tüfeği fişeği kullandığından USA'da serbest olması bir yana, kullanımı yasalarla teşvik edilmektedir. (Rifled Slug ile kullanılması durumunda Smoothbore Slug Barrel bir tüfeğe kayda değer bir üstünlük sağlamamakta, ayrıca yivlerde temizlenmesi son derece zor olan kurşun kalıntıları bırakmaktadır)

RE: Benelli Supernova Pompalı 105 metre Atış - fuigo - 04-05-2011 01:03 PM

(02-05-2011 10:24 PM)alpyesilay Yazdı:  Sn.fuigo, Trabzon Yazıcılar'da Meca tek kurşunlar 75 kuruştan satılıyordu yanlış hatırlamıyorsam...
Bir iki kutu atmıştım. Fena değildi, yalnız kurşun plastik kovanın içinde sallanıyor olması beni kalitesi konusunda şüpheye düşürmüştü. Ama siz kesinlikle meca nın tek kurşununu tavsiye ediyor musunuz?

Sayın Alpyeşilay hocam Meca nın kurşunları ucuz olduğu için Yazıcılar Av dan bir koli almıştım. Benelli ile domuz avına gittiğimiz de av hariç bol bol kullandım. Meca nın önü yuvarlak olan modeli bana göre oldukça iyi geldi. Tabiki bu yorum fiyat/performans açısından yapılmaktadır. Federal gibi bir fişekle kıyaslamak akıllara zarar bir iştir.

Hedef atışı yapıp grupman denemesi yapmadığım için o konuda bir şey diyemeyeceğim yalnız tahribat ve zevk için yaptığımız 300 metre civarı atışlarda ( tamamen amatorce dere yatağına ateş edilip merminin düşüş noktasını görüyoruz ) fiyatına göre çok başarılı buldum.

Yaf mermisi hiç kullanmadım. Buradaki yazılara göre kesinlikle alıp test etmem gerekiyor. Meca ile Yaf arasında test yapacak olan varsa çok iyi olabilir. Ona göre bizde mermi stoğumuzu belirleriz. Fırsatım olsa ben yapacağım artık kısmet diyorum.

RE: Benelli Supernova Pompalı 105 metre Atış - Blackcolt - 05-05-2011 09:30 PM

Benelli ' nin şu dönem ürettiği "Crio" işlemi görmeyen namluların hemen hemen hepsi Stoeger ' fabrikasında üretiliyor , bilginize sunulur.

Kaynak: Benellusa.com forumları.

RE: Benelli Supernova Pompalı 105 metre Atış - xhmyt - 06-05-2011 02:58 PM

(05-05-2011 09:30 PM)Blackcolt Yazdı:  Benelli ' nin şu dönem ürettiği "Crio" işlemi görmeyen namluların hemen hemen hepsi Stoeger ' fabrikasında üretiliyor , bilginize sunulur.
Kaynak: Benellusa.com forumları.
Hangi modellerin, sözkonusu işlemden geçmiş namlu kullandığı hakkında bir bilgi elinizde varmı Sn.Blackcolt.
Veya alınacak yivsizde bunu nasıl anlarız?

RE: Benelli Supernova Pompalı 105 metre Atış - Blackcolt - 06-05-2011 03:23 PM

Sn. xhmyt

Crio işleminden geçen modeller

Benelli Super Black Eagle II
Benelli M2
Benelli Cordoba*
Benelli SuperSport*
Benelli Sport II*
Benelli Legacy & Legacy Sport*
Benelli Ultra Light
Benelli Montefeltro
Benelli R1 Rifle**

Özetle şoklu saçma namlularında ve yivli namlularda crio işlemi uygulanıyor,
Nova ve supernova modellerinde ise şoklu saçma namlusu olsun,yada kaval namlu olsun hiçbir versiyonunda crio işlemi yok.

http://www.benelliusa.com/innovations/crio_system.php

RE: Benelli Supernova Pompalı 105 metre Atış - blacksea - 06-05-2011 03:53 PM

(06-05-2011 03:23 PM)Blackcolt Yazdı:  Crio işleminden geçen modeller

Benelli Super Black Eagle II
Benelli M2
Benelli Cordoba*
Benelli SuperSport*
Benelli Sport II*
Benelli Legacy & Legacy Sport*
Benelli Ultra Light
Benelli Montefeltro
Benelli R1 Rifle**

Ayrıca, Benelli İtalya'da üretilen ve ülkemize bol miktarda ithal edilen Rafaello Serisi'nin de (Urbino, Crio, Elegant, DeLuxe) namluları Cryogenic ısıl işlem görmüşlerdir.

RE: Benelli Supernova Pompalı 105 metre Atış - kutaysahin89 - 29-05-2011 01:28 AM

Selamlar Sn.Alpyesilay size zahmet olmazsa fotoğrfları tekrar yükleyebilir misiniz bana bilgi ve fikir verme açısından yada benim e-mail adresime yollayabilir misiniz? Bu benim e mail adresim: kutaysahin@yahoo.com

Saygılar

RE: Benelli Supernova Pompalı 105 metre Atış - alpyesilay - 29-05-2011 10:18 AM

Sn.kutaysahin89, fotoğraflar yüklü. Fakat ay içerisinde çok defa bakıldığı için ay sonuna kadar photobucket isimli siteden dondurulmuş. Tahminim 2 gün sonra eski haline dönecektir.
............... .................... http://i1112.photobucket.com/albums/k494/alpyesilay/benelli/Foto472.jpg

RE: Benelli Supernova Pompalı 105 metre Atış - cnrabt - 29-05-2011 01:29 PM

Sn. forum üyeleri Crio işlemi nedir acaba?Bir çeşit ısıl krom işlemi gibi algılıyorum tartışıldığı konuya ait bir link var mıdır?Teşekkürler.

RE: Benelli Supernova Pompalı 105 metre Atış - syılmaz - 29-05-2011 02:58 PM

Sn. Cnrabt,

Crio işleminde namlu -184 dereceye kadar soğutulup 'Cyrogenically' adı verilen işlem yapılıyormuş. Fazla teknik olduğu için tam anlayamadım ama ingilizcesi iyi olanlar için açıklaması aşağıda.

Bu şekilde %13 daha homojen bir dağılım ve daha uzun süre temiz kalan bir namlu elde ediliyormuş.