TabancaTufek.com Silah Forum
Balkan Ülkeleri - Yazdırılabilir Sürüm

+- TabancaTufek.com Silah Forum (http://www.tabancatufek.com/forum2)
+-- Forum: DİĞER BİLGİLER (/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Forum: Av, Doğa, Gezi, Spor (/forumdisplay.php?fid=87)
+--- Konu: Balkan Ülkeleri (/showthread.php?tid=5628)

1 2

Balkan Ülkeleri - kararsız - 22-10-2010 09:10 PM

Sn. Forum üyeleri bu ay sonu kendi aracımla Bulgaristan üzerinden çıkış yapıp Bosna'ya gidip Arnavutluk ve Yunanistan'dan vatanıma geri dönmeyi planlıyorum .
Yakın zamanda Bulgaristan üzerinden araçla çıkış yapan var ise araç için triptik hariç ne istiyorlar bilgi verebilirmi ???
Bu ülkelerde nerelerde silah mağzaları vardır ???
Teşekkürler ..

RE: Balkan Ülkeleri - turan tactical - 22-10-2010 10:09 PM

Sn.Kararsız,
Bulgaristan ve Makedonya'da faal poligon ve silah mağazaları bulabilirsiniz.
Bulgaristan'ı sadece netten takip ettim ama Makedonya'ya gittiğimde Üsküp'te harika mağazalar ve kullanışlı poligonlar vardı. (Hatta varır varmaz Ohri'de kaldığımız otelin sarı sayfalar rehberinden 3 sayfa tutan "silah" bölümünü yırtıp cebe atmıştım Big Grin)
Saygılar,
TT

RE: Balkan Ülkeleri - balkan - 22-10-2010 10:45 PM

Sn. kararsız.

Maalesef uzun yıllardır o güzergahı kullanmadım fakat bildiğim kadarıyla zaten Bulgaristandan transit geçmek için vize almanız gerekmekte idi.
Yunanistan yolu ile döneceğiniz için Schengen vizenizin olduğunu varsayıyorum yine de Bulgaristanın ayrı bir vize istemesi de mümkündür (adı geçen ülke transit konumunu para kazanmak için çok güzel kullandığından).
Aracınızla geçişiniz için sizden muhakkak para almak isteyeceklerdir bu tahsilatı en iyi ihtimal ile sınırlarından girerken yapacaklardır hazırlıklı olmak için
http://www.konsoloslugu.us/arac-vize-islemleri+108 buradan ya da konsolosluklarından (telefonla randevu talebinizden de para istiyorlar Tongue)bilgi alabilirsiniz.
Saygı ve sevgilerimle.

RE: Balkan Ülkeleri - Cengiz ÇAYLI - 23-10-2010 01:41 AM

Sn.Kararsız,

Schengen Vize'niz var ise Bulgaristan üzerinden transit geçiş yapmak şartı ile girişe müsaade ediyorlar.Triptik artık yok ama Yeşil Sigorta yaptırmanız gerekiyor.Eğer Yunanistan'a geçecekseniz mutlaka Turing'den Beynelminel Ehliyet almanız gerekiyor ki Yunan Gümrük memurları bu konuda cok hassaslar.

Saygı ve Sevgilerimle

RE: Balkan Ülkeleri - evrenay - 23-10-2010 10:07 AM

Sayin Kararsiz,

Bulgaristan'da bir dinlenme yerine girerseniz veya herhangi bir yerde durursaniz aracinizi kesinlikle gözünüzün önünden ayirmayin, tuvalete bile gitmeyin.
Ayrica size birseyler satmak isteyen olursa almayin. Sahte veya yapma oluyor. Örnegin; satin almis oludugumuz teker peynirin agirliginin arttirilmasi icin icine yumruk büyüklügünde kayalarin doldurulmasi gibi.

"Bir gemi gecer Varna önünden" deyip Varna'ya giderseniz araciniza ve kendinize siddetle ;-) mukayyet olun.

Defalarca gectigimiz ve hatta kaldigimiz bu ülke ile tecrübelerimiz hep menfi, malesef. O kadar ki uzun yolu tercih edip Yunanistan üzerinden Bati Avrupa'ya gecitigim olmustur. Eger Bulgaristan'la ilgili turistik bir planiniz yoksa transit gecmenizi (durmaksizin) tavsiye ederim.

Bu arada kis turuzmi icin gidecek arkadaslarin hava yolunu kullanmalari dogru olur.

Kosova'da, hani olur da yolununuz düserse, Titova Mitrovica var (o zamanki adi öyleydi simdi degistiyse bilmiyorum). Dogal güzellikleri insani hayran birakacak düzeyde olan bir kasabaydi. Tavsiye ederim. Dil konusunda da problem yasamazsiniz (ana dilinizle iletisim kurabilirsiniz). Tabi savastan sonra ne oldu bilmiyorum.

RE: Balkan Ülkeleri - kararsız - 23-10-2010 10:42 AM

Teşekkürler hepinize . Pasaport yeşil ve araç gidecek kişiye ait .

RE: Balkan Ülkeleri - Cengiz ÇAYLI - 23-10-2010 01:56 PM

Merhaba,

Yeşil Pasaportu kabul etmeyen ülkeler var,sanırım Bulgaristan'da bunlara dahil ki bu konuda araştırma yapmanızı rica ederim.Sn.evrenay'a bazı konularda katılmıyorum, ordaki coğu Park'lar biz Türk'lerin elinde,durmaniz gerekiyorsa özellikle Türk Tır Parklarını seçınız,hem park sahipleri hem de Turk şöförler size her konuda yardımcı olacaktır,özellikle Harmanlı,Haskova'da.

Saygılarımla

RE: Balkan Ülkeleri - Seyhan - 23-10-2010 11:09 PM

Sayın Kararsız,

Bazı arkadaşların söylediği kötü izlenimler önceleri aynen gerçekleşmekteydi. 5 dk. kahve içmeye gittiğinizde çoğu zaman dönüşte aracınızı bulamıyordunuz. Fakat;

Bulgaristan'ın AB'ye tam üye olmasından sonra bu tür güvenlik açıkları tamamen düzeltilmiştir. Her ülkede olduğu gibi bazı siyah giyimli adamlar (mafya) olsa bile çok etkin değildir. Bunlar TR plakalı bir araca yan gözle bile bakmazlar . Özellikle şu anki BG başbakanı bu konuda çok hassastır. O konuda bir tereddütünüz olmasın. Önceleri sigorta şirketleri yurtdışı teminatı verirken "Bulgaristanda geçerli değildir" diye madde koyarlardı. Size tavsiyem yurtdışına çıkmadan önce kasko poliçenize 1 aylık yurtdışı geçerlilik teminatını ekletmeniz olacaktır.

Bulgaristan schengen vizesi olsa dahi transit vize isteyen bir ülkedir. Yeşil pasaport sahipleri de vizeye dahildir. Yalnız, yaklaşın 2 hafta önce falan başbakanımız bulgaristan devletine bir ziyaret düzenledi ve bu ziyaret sonrası yeşil pasaportlara vize muafiyeti gelmiştir diye açıklama yapmıştı. Yürürlüğe girip girmediği hakkında bir bilgim yok. İstanbul Ulus'da BG konsolosluğuna telefon açarak bilgi almanızı öneririm.

Araçla geçiş yapmak istediğinizde yeşil sigorta (uluslararası trafik sigortası) yaptırmanız mecburidir, aynı şekilde turing'den uluslararası sürücü belgesi almanız gerekmektedir. Ayrıca bulgaristan karayollarında araç kullanmak için otoyol pulu (vinetka) almanız gerekmektedir. Bunlar 3 günlük, 7 günlük ve 1 aylık olarak çeşitleri vardır. Bunu size gümrük kapısında kakalamaya çalışacaklardır. Her benzin istasyonunda bunlar mevcuttur. Bu evrakların herhangi birisinin eksik olması durumunda size ceza kesilebileceği gibi 5-10 euro gibi küçük bahşişlerle bütün işler çözülmektedir. Hatta evrakları incelemesine fırsat vermeden direk bahşişe geçebilirsiniz, eksik evrağınız varsa. Evraklarınız tam ise hiç korkmayın.

Bulgaristan ın Kırcaali şehrinde 2 tane av bayisi var. Bunlar her türlü silah-tüfek-teşhizat satışı yapmaktadırlar. Her modeli bulamazsınız. Daha çok tercih edilen modeller mevcuttur. Avcılar genelde yivli av tüfeği kullanırlar. Ben Glock 19'un 1050 leva olduğunu (yaklaşık 500 euro) olduğunu hatırlıyorum.

Yol güzergahınız üzerinde Haskovo, Plovdiv ve Sofya şehirleri vardır. Bu şehirler daha büyük şehirlerdir. Eminim ki bir av bayisi bulmanız zor olmayacaktır.

Gideceğiniz diğer ülkeler hakkında bilgim yok. Bilgisi olan arkadaşlar bilgi vereceklerdir mutlaka.

Saygılarımla.

RE: Balkan Ülkeleri - Mir-Mustafa - 23-10-2010 11:23 PM

Sayın Tactical yazmıs...Makedonya da Uskup te fazla zaman harcamayın..Turk mahallesinde biraz zaman gecirin. Dostluk ve ilgi gorursunuz..Kaleyi vs gezersiniz..Buradan Manastır a gidersiniz..Ataturk un okudugu askeri okul burdaydı..Hala hatırlayanlar cıkar Turkleri.Burada dagda Otel Monica kalın..Zaten Ohri buradan sonra..Golde gezmek vs icin buraya 1 gun ayırın bence..

Kosova ya 3 4 kez gittim fakat ucakla..Bosna sıkıcıdır bu zamanda.. Zenica Prizen ilginctir..Arnavutluk 2 kez gittim fakat yine havayoluyla..İc karısıklık doneminde..9 10 gibi yatardı herkes..iyi cekirdek yerlerdi..Ben gittigimde tehlikeli bir yerdi ama duzelmistir simdi..turist gibi gezmedigim icin bazı mevzuatı bilmiyorum

Yunanistan da Selanik en guzel yerdir..Adriyatik tarafları ise yaramaz..Atina da plaka meydanı vs ilginctir ama Selanik nefistir..Burada kalırsanız sıkılmazsınız..

Siz silah magazası sormustunuz..Kosova da boyle bir yer gormedim..Arnavutluk ta ben gittigimde zaten ordu depolarını yeni yagmalamıslardı..Arnavutlar sanmam ki silaha para versin.

RE: Balkan Ülkeleri - bajak - 24-10-2010 12:28 AM

Sn. Kararsız.
Tabanca tüfek forumuna bile girmek için google'ı kullanıyorsunuz ama bu konuyu aramak için neden kullanmazsınız.
İlgili bilgi aşağıdadır.
Saygılarımla.
http://www.turing.org.tr/tr/belgeler.asp