TabancaTufek.com Silah Forum
Safir'de Yeni 70 mm lik 36 kalibre Yavaşçalar - Yazdırılabilir Sürüm

+- TabancaTufek.com Silah Forum (http://www.tabancatufek.com/forum2)
+-- Forum: GENEL (/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Mühimmat (/forumdisplay.php?fid=79)
+--- Konu: Safir'de Yeni 70 mm lik 36 kalibre Yavaşçalar (/showthread.php?tid=5254)

1 2 3

Safir'de Yeni 70 mm lik 36 kalibre Yavaşçalar - ardenne - 21-08-2010 12:11 PM

Bugun elimde kalan 30 civarindaki 70 gr lik yeni siyah yavascalari 65 gr'lik eski modelle karsilastirmak icin atis alanina gittik.
Yanimdaki bir abime ilk atisi yapmasi icin tufegi verdim, tetige basmasi ve patlama ile sarjor parcalanarak yere dustu sarjor icindeki yere mermiler dagildi. Kopan plastik sarjor ve parcalanmis fisek parcalari kullanicinin kolunda 3 adet yara ve kesik olusturdu. Bolt onde kilitlendigi icin kurma kolunu sikistigi yerden geriye cekemedik. Govdeyi sokup bolt u arkadan civi ile vurarak cikardik ve ilk kez sahit oldugum bu tehlikeli olayin malum nedenini bulduk Sad
asagida yaralanmis kol ve sorumlu olan seyi beraber goruyorsunuz

[Resim: w43dreud.jpg]

Resmi zoom'larsaniz o hep bahsedilen fisek tablasinin ustunde devamli balon yapan yerin PATLADIGINI ve geriye kacan gazin ve kapsulun etkisi ile sarjoru asagi dogru patlatip parcaladigini goreceksiniz. Resim boltun cekiclenip cikartilmasi sonrasi tablasi PATLAK fisegi ve yakalayan boltu gostermektedir.

Bu fisekler ozellikle o balonlasan tabla cok tehlikeli!!! Ben cok denedim o yuzden birsey olmaz demeyin lutfen. Bu 70 gr yeni fisekten 50-60 tane atmistim, devamli takilmis ve kapsul firlatmisti ama bu kadar tehlikleli bir durum hic olmamisti. Ozellikle yeni model uyduruk plastik alt govdeli ve namlu yatagi modifiye olmayan tufeklerde bu yeni imalat!!! 70 gr larin kullanilmasi cok sakincali diye dusunuyorum.
Karar, sag yuzunuz, el ve kollar sizlerin...

RE: Yeni 70gr lik Yavascalar fisegin en son marifetleri!!! - trkmustafa - 21-08-2010 01:02 PM

Sayın ardenne,

Büyük geçmiş olsun. Daha büyük bir felaket yaşanmadığı için çok şanslısınız. Safir piyasaya girdiği ilk günden beri bu tip kazalara neden oluyor. Belki bu silahın üretimden kaldırılması daha hayırlı olacak. Ben de bir Safir sahibi olarak ilk günden beri kozmetik gelişmenin dışında güvenirlik bakımından bir gelişme gösteremediği düşüncesindeyim.

RE: Yeni 70gr lik Yavascalar fisegin en son marifetleri!!! - northwolf - 21-08-2010 02:26 PM

Sn,Ardenne; ilk olarak geçmiş olsun, ki kişinin kendi silahı ile mühimmat kaynaklı bile olsa yaralanması tüm silahlara olan güveninde yara açabiliyor.

Safir'e gelince, zannedersem o tip bir fişek kaboom vakasında adı yine lekenecek. Ama Usta safircilerin yorumlarını bekliyorum sabırsızlıkla.

RE: Yeni 70gr lik Yavascalar fisegin en son marifetleri!!! - nurikilligil - 21-08-2010 10:13 PM

Safir'in 12 kalibre modeli var mı acaba sn. üstatlarım, yok ise 36 kalibrede 70 gram fişek olabiliyor mu??

RE: Yeni 70gr lik Yavascalar fisegin en son marifetleri!!! - syılmaz - 21-08-2010 10:27 PM

nurikilligil Yazdı:Safir'in 12 kalibre modeli var mı acaba sn. üstatlarım, yok ise 36 kalibrede 70 gram fişek olabiliyor mu??

36 numara bir tüfekte 70 gr. sacma ağırlığı olamaz. 36 numaranın magnum fişeği bile 19,5 gr.dır.

70 mm kovan boyunun ağırlık ile karıştırıldığını düşünüyorum. 65 gr.lık eski fişekler diye bahsi geçen fişekte 65 mm kovan boyu olan fişektir.

RE: Yeni 70gr lik Yavascalar fisegin en son marifetleri!!! - Avcı41 - 22-08-2010 05:40 AM

Bu konuda safir sahipleri tarafından kurulmuş http://www.turkarms.com'da yapılan bi incelemeyi aktarmak istiyorum.

orjinal link: http://www.turkarms.com/forum/forum_posts.asp?TID=283&title=yaf-fieklerin-son-hali

Profi Yazdı:[Resim: DSCN4738fr.JPG]

Uzun zamandır kullandığımız Yavaşçalar firmasının fişeklerinden oldukça memnunduk bu günekadar yaptıkları fişeklerle de hiç bir problem yaşamamıştık kendileri de fişeklerin talep ettiğimiz şekilde olmaları için ellerindeen geleni yapmıştılar fakat yeni yolladıkları fişekler de malesef eskilerinin performansının 0n da biri yok fişeklerde resimlerden de anlaşılabileceği gibi arka kapşonlarında şişme oluyor ve bu her fişekte var malesef bu yüzden tırnaklar fişeği geriye çekemedikleri için fişekler namluda kalıyor yaklaşık 16 17 farklı tüfek vardı ve bunların hepsi daha önce takır takır çalışan tüfekler olmasına rağmen içlerinden sadece bir tanesinde bu fişekler çalıştı aynı şişme o tüfeğin attığı fişeklerde de mevcut bu ara da fişeklerin kapsülleri fişek patladıktan sonra yerinden çıkyor Birde bu fişeklerin basıncı bir öncekilere göre daha düşük olduğu kanısındayım Yavaşçalar Firmasının bu konuda hassasiyetini göstereceğini tahmin ediyorum bu fişeklerin acil düzelmesi lazım.Zira tüfeklerimiz de şişen namlular oldu bunu da eklemek isterim hatta bir namlu çatladı.

[Resim: DSCN4743.JPG]

MADTURK Yazdı:Beyler buyrun Federal, bir önce ki kargolanan fişekler ve son fişekler karşılaştırması size... Ben bundan gayri fişek hakkında tek yorum yapmıyorum, yanlız kullandığım tüfeğe ve firmasına kimse ..k atmadan önce nasıl bir fişek üretmiş ona bakacak, tüfeklerinizde problem var deyip sıyrılmayacak, yaylada 20 adet federal attıktan sonra ben bu fişeği takıp atamıyorsam, kusuru tüfeğimde değil fişekte aramam gayet normal... Bu saatten sonra, bu resimli, tartılı açıklamadan sonra da, kim neyi isterse onu kullansın, kim nasıl isterse öyle üretsin...

Barut Hakkı : (Barutlara resimlerde lütfen dikkat edelim)

Federal fişek barut hakkı : 0,90

Bir önceki kargolanan yavaşçalar barut hakkı : 0,60

Son kargolanan yavaşçalar barut hakkı : 0,70

Tapa boyları :

Federal : 27,93mm

Bir önceki kargolanan yavaşçalar tapa boyu : 24,15

Son kargolanan yavaşçalar tapa boyu : 23,65

Plastik kalınlığı :

Federal : 0,85mm

Yavaşçalar : 0,60mm

Sarı metallerin et kalınlığı:

Federal : 0,20mm

Bir önceki kargolanan yavaşçalar : 0,15mm

Son kargolanan yavaşçalar : 0,11mm

Fişek boyları :

Federal : 57,15mm

Bir önceki kargo : 60,00mm

Son kargo : 57,94mm

Federal:

[Resim: IMG_0010.JPG]
[Resim: IMG_0013.JPG]
[Resim: IMG_0020.JPG]
[Resim: IMG_0021.JPG]
[Resim: IMG_0025.JPG]
[Resim: IMG_0029.JPG]

RE: Yeni 70gr lik Yavascalar fisegin en son marifetleri!!! - Avcı41 - 22-08-2010 05:56 AM

MADTURK Yazdı:Yavaşçalar bir önceki parti:

[Resim: IMG_0031.JPG]
[Resim: IMG_0036.JPG]
[Resim: IMG_0039.JPG]

Son parti:

[Resim: IMG_0042.JPG]
[Resim: IMG_0059.JPG]

Karşılaştırmalar:

[Resim: IMG_0050.JPG]
[Resim: IMG_0052.JPG]

RE: Yeni 70gr lik Yavascalar fisegin en son marifetleri!!! - Avcı41 - 22-08-2010 06:12 AM

Duyumlarıma göre son partideki fişekler yüzünden cok fazla sayıda kişinin tüfeğinin namlusunda fişek kalıp mükerrer atışla beraber namluda hasar meydana gelmiştir. Sn. Egecaddesi ve ben elimizde 1000 adet bulunmasına rağmen atmaya cesaret edemedik. Eski partiden 1500 adet fişek attım hiçbir sorunla karşılaşmadım. Kovan dip tablasının yarılmasında fişek yatağının gereğinden geniş açılmış olmasının ve kovanın metalinin gereğinden mukavemetsiz olmasının payı olduğunu düşünüyorum.

RE: Yeni 70gr lik Yavascalar fisegin en son marifetleri!!! - ORTAÇ - 22-08-2010 02:34 PM

Aman Dostlar dikkat !

36 çap, .410 kalibre fişekler çapları dolayısı ile yüksek namlu içi basınca neden oldukları için yavaş yanan baruta gereksinim duyarlar. Yani kriter sadece barut ağırlığı değil, ayrıca barutun yanma hızıdır.
12, 16 ve 20 çaplı fişeklerde kullanılan dumansız av barutları 36 çapta kullanılmamalıdır. Bu fark Sn. MADTURK forumdaşımın çektiği resimlerde de görülmektedir. Kullanan, reload yapan tanışlarım ise barut miktarını düşürerek tehlikeli basınçlara çıkmamaktadırlar.
Anladığım kadarıyla yarım otomatik Safirlerin mekanizmasını sağlıklı bir şekilde çalıştırabilmeği amaçlayarak barut miktarını arttıran YAF bu kriteri göz ardı etmiş.
Bir dostumun bu fişeklerle kırım yaşayan (Namlu yarılması) süperpoze tüfeğini gördüm.
Diğer fişeklerinde kalitesini yaşadığım YAF , nedense 12 ve 36 sluglarda sınıfta kaldı.
Lütfen elinizdeki fişekleri kullanmadan iade ediniz.
Saygılar.
Osman

RE: Yeni 70gr lik Yavascalar fisegin en son marifetleri!!! - ORTAÇ - 22-08-2010 02:42 PM

nurikilligil Yazdı:Safir'in 12 kalibre modeli var mı acaba sn. üstatlarım, yok ise 36 kalibrede 70 gram fişek olabiliyor mu??
Sayın nurikilligil,
İfaade edilmek istenen değer 700 miligram miligram barut ağırlığıdır. Diğer bir deyişle .70 gram.
Saygılar.
Osman