TabancaTufek.com Silah Forum
Havalı Tabancalar Hakkında Yasal Prosüdür ? - Yazdırılabilir Sürüm

+- TabancaTufek.com Silah Forum (http://www.tabancatufek.com/forum2)
+-- Forum: DİĞER BİLGİLER (/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Forum: Hukuk Bölümü / Yasal İşlemler (/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Konu: Havalı Tabancalar Hakkında Yasal Prosüdür ? (/showthread.php?tid=4900)

1 2

Havalı Tabancalar Hakkında Yasal Prosüdür ? - mahsum16 - 13-06-2010 04:05 PM

Merhaba arkadaşlar havalı tabancaların 6136 ya tabı tutulup tutulmadıgını merak edıyorum.

Mısal ben yoldu yururken polis durdurdu ve üst baş araması yaparken havalı tabancayı buldu .. yanımda tabancama ait faturmaın olması yeterlimidir..?

Bilgilendırırseniz çok memnun olurum saygılarımla

RE: Havalı Tabancalar Hakkında Yasal Prosüdür ? - Red Kit - 13-06-2010 04:15 PM

Sanırım yasalarda havalı tabancaların taşınmasıyla ilgili esaslar belirtilmediğinden burada bir yasal boşluk var. Yani havalı tabancanın taşınması değil teşhir edilmesi kısıtlanmış yalnızca. Yanınızda fatura olsa dahi havalı tabancaların "taşınabilir" olanların gerçek tabancalara benzerliğinden dolayı "Polisi yanıltabileceği" için bu konuda bir işlem yapılabilir ki hiç bir etkisi olmayacak bir havalı tabancayı taşımanın gereksizliği de bunun cabası.

En mantıklı havalı tabancayı naklederken kutusunda ve faturası yanında olarak nakil etmek. Çünkü bir olay esnasında elinizi havalı tabancaya atmak sizi canınızdan edebilir.

Saygılarımla...

RE: Havalı Tabancalar Hakkında Yasal Prosüdür ? - kartalcin - 13-06-2010 04:19 PM

Havalı silahlar 6136'ya tabi değil çok şükür.

RE: Havalı Tabancalar Hakkında Yasal Prosüdür ? - nutkey - 13-06-2010 05:04 PM

mahsum16 Yazdı:Merhaba arkadaşlar havalı tabancaların 6136 ya tabı tutulup tutulmadıgını merak edıyorum.

6136 sayılı yasaya tabi olmayıp 2521 sayılı yasaya tabidirler. 2521 sayılı yasa ve ilgili yönetmeliği incelemelisiniz.

Sevgi ve saygılarımla

RE: Havalı Tabancalar Hakkında Yasal Prosüdür ? - trkmustafa - 13-06-2010 07:17 PM

Sayın mahsum16,

Üzerinizde (belinizde) taşıyamazsınız. Silah çantasında veya kılıfında atışa hazır olmayan vaziyette taşırsanız, silahın yanında bulundurduğunuz faturası veya fatura fotokopisi yeterli oluyor.

RE: Havalı Tabancalar Hakkında Yasal Prosüdür ? - mahsum16 - 13-06-2010 11:44 PM

Bılgileri ile bizleri aydınlatan arkadaşlarıma çok teşekkur ederim.

Son bı sorum olucak . Uxerimde(belimde) kullanıma hazır bir şekılde yakalanmanın cezası hakkında bilgi istiyorum bırde.

aydınlatırsanız sevinirim.

saygılarımı ve teşekkurlerimi sunarım.

RE: Havalı Tabancalar Hakkında Yasal Prosüdür ? - 1905sss - 14-06-2010 08:44 AM

Sn. mahsum16,

Bu sorudan belinizde kullanıma hazır havalı silah taşıdığınızı/taşıyacağınızı anlıyorum. Doğru mudur? Eğer doğru ise bunun cezasından önce ne kadar mantıklı olduğu konusunu tekrar düşünmenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla,

RE: Havalı Tabancalar Hakkında Yasal Prosüdür ? - mahsum16 - 14-06-2010 11:22 AM

1905sss Yazdı:Sn. mahsum16,

Bu sorudan belinizde kullanıma hazır havalı silah taşıdığınızı/taşıyacağınızı anlıyorum. Doğru mudur? Eğer doğru ise bunun cezasından önce ne kadar mantıklı olduğu konusunu tekrar düşünmenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla,
Sn. 1905sss,

Açıkcası belımde daha once kurusıkı taşıdım.Silahı gerçekten seven bir insanım; Fakat bugune kadar hiçbir canlı üzerinde kullanmadım Allahın izni ıle kullanmak da nasip olmaz. Benimki bir hobi tarzı bişey . Belimde taşıma konusuna gelince bulunduğum mevkide ormanlık alan cok hemen hemen haftanın 3 günü havalı tabanca ıle atış yapmaya gidiyorum. ve her gidişimde kutuyu yanımda taşımakdan rahazsız oluyorum. Benım sıkıntım bu .

saygılarımla.

RE: Havalı Tabancalar Hakkında Yasal Prosüdür ? - JonathanLeeJ - 14-06-2010 02:48 PM

mahsum16 Yazdı:
1905sss Yazdı:Sn. mahsum16,

Saygılarımla,
Sn. 1905sss,

Açıkcası belımde daha once kurusıkı taşıdım.Silahı gerçekten seven bir insanım; Fakat bugune kadar hiçbir canlı üzerinde kullanmadım Allahın izni ıle kullanmak da nasip olmaz. Benimki bir hobi tarzı bişey . Belimde taşıma konusuna gelince bulunduğum mevkide ormanlık alan cok hemen hemen haftanın 3 günü havalı tabanca ıle atış yapmaya gidiyorum. ve her gidişimde kutuyu yanımda taşımakdan rahazsız oluyorum. Benım sıkıntım bu .

saygılarımla.

Merhabalar...

Havalı tabancalar benim de ilgi alanım. Şöyle bir gerçek var ki, spor amaçlı havalı tabancalar, ateşli silahlar gibi üzerimizde taşıyabileceğimiz kadar kompakt değiller, şekilsizler, uzun ve büyük kabzeliler. Üzerimde bir yarışma havalı tabancasını taşımayı ben şahsen istemem.

Bir de, ateşli silahların replikası olarak üretilen havalı tabancalar var ki görünümleri itibariyle ateşli muadillerinin bire bir kopyası olarak görünüyorlar. Bu silahların ise, kısıtlı sayıdaki pellet kapasiteleri nedeniyle bir sporcunun ister istemez yanında bir kutu pellet, 12gr'lık CO2 tüpleri, hedef kağıdı ve diğer aksesuarlar da taşıması gerekiyor ki ben ancak bir çantaya sığdırabilirim.

Bu replika silahları, yukarıdaki gibi beraberindeki aksesuarları ile çantanızda bulundurmadığınızda hiçbir kolluk kuvvetini silahı spor amaçlı kullanacak olduğunuza ikna edemezsiniz.

Aksi halde yakalanıldığında ne tür bir işlem yapılıyor, ve ceza veriliyor ben bilmiyorum detaylı olarak, fakat, sicilimde bu tür bir satır yeralsın istemem ki ateşli silah ruhsatı sahip olmakla alakalı bir problem gelecekte hiç yaşamayayım.

Hem kurusıkı/gaz hem de havalı silahlarla ilgili taşıyana yönelik en büyük ceza, sözkonusu silahın ateşli silah varsayılarak ateşli silahla vurulmak olabilir. Bununla yetmez gibi havalı silah taşıyana bu ceza, karşı tarafa ödül olur, kendi meşru-müdafasını kanıtlar, ve ceza almaz.

Yasalar bu konuda fazlasıyla açık: silah taşıyabilmek için gerekli şartlar belirtilmiş, ve silah-sever olmak, silahlara meraklı olmak, taşıma ruhsatı almaya yetmiyor. Can güvenliği ve/veya belirli meslek gruplarına dahil olmak gerekiyor.

Bundan 15-20 yıl evvel, Ankara'da Tunalı Hilmi Caddesi'ndeki bir barın girişinde, 20'li yaşlarda bir bitirim delikanlının bir bar güvenlik görevlisine bir havalı tabancadan çıkan boncukları boşaltırken, güvenlik görevlisinin bitirim delikanlı'nın üzerine yürümeye devam edip yakaladığını, kafa vuruşuyla burnunu kırdıktan sonra elindeki tabancayı alıp çalışmasına o tabancanın kabzesiyle devam ettiğine de şahitlik yapmıştır benim akranlarım.

Eğer o çocuk o silahı çıkarttığında, bir güvenlik görevlisi de gerçek silahla müdahale etseydi, çocuk ölecek, güvenlik görevlisi de meşru-müdafa etmiş olacak, ve ceza almayacaktı.

O yüzdendir ki, ben, kişisel olarak, oyuncak/havalı/kurusıkı tabanca taşımanın cezasının da ruhsatsız silah taşımak kadar ağır olması gerektiğini düşünüyorum ki, yukardaki örnekte anlattığım "bitirim" delikanlıların bu dünya üzerinde daha uzun yaşam tecrübeleri olsun.

RE: Havalı Tabancalar Hakkında Yasal Prosüdür ? - kartalcin - 14-06-2010 05:31 PM

mahsum16 Yazdı:Bılgileri ile bizleri aydınlatan arkadaşlarıma çok teşekkur ederim.

Son bı sorum olucak . Uxerimde(belimde) kullanıma hazır bir şekılde yakalanmanın cezası hakkında bilgi istiyorum bırde.

aydınlatırsanız sevinirim.

saygılarımı ve teşekkurlerimi sunarım.
Şimdi olayı birde şöle düşünmek gerekir umarex yada benzeri co2 tabancalar sportif amaç ile üretilmişdir zaten başka bi işede yaramazlar savunma amacı ile zaten istesenizde kullanamazssınız çünkü kot pantalonu bile delmiyor o halde neden belinizde yük edeceksiniz, bundan 1 sene önce üzerinde bulunan birini tanıyorum havalı tabanca olduğu için hiç bir işlem yapılmadı ama geçen zaman zarfında kanunda değişiklik oldumu onu bilemiyorum fakat sahil kenarlarında akşama kadar balonlara atış yaptırıyorlar kimse bişi demiyor o halde yasak falan derseler balocuyum dersiniz.