TabancaTufek.com Silah Forum
MKEK ve silah politikası... - Yazdırılabilir Sürüm

+- TabancaTufek.com Silah Forum (http://www.tabancatufek.com/forum2)
+-- Forum: GENEL (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Genel Silah Sohbetleri (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Konu: MKEK ve silah politikası... (/showthread.php?tid=4580)

Sayfalar: 1 2 3 4

MKEK ve silah politikası... - boundless - 23-04-2010

Bilindiği gibi MKEK Türkiye’de silah ithalatı ve satışı açısında tekel özelliğine sahip bir kurumdur ve bu nitelikteki kurumların piyasa şartlarını da göz önüne alarak silah ithalini ve satışını arzı karşılayacak şekilde ve piyasada oluşan denge fiyatı bozmayacak şekilde düzenlemesi gerekmektedir. Bilindiği gibi tekel piyasasında marjinal fayda pozitiftir yani her satılan son ürün için kar söz konusudur ve tekel piyasasında malı daha yüksek fiyattan almak isteyenler oldukça karaborsa adı verilen piyasa oluşmaktadır.
Fakat MKEK elinde olan tekel gücünü dahi devlet lehine kullanamadığını düşünmekteyim. Bunu bir örnekle açıklamam gerekirse

Geçen haftalarda MKE de biten ve 1.534$ fiyatla satılan jericho fb modelinin fiyatını Ankara’da bir silah marketinde sorduğumda fiyatının 3.000$ olduğunu öğrendim ve bunun üzerine MKEK internet sitesinde bulunan bilgi edinme sayfasını kullanarak jericholarla ilgili yeni bir alımın planlanıp-planlanmadığı hakkında bir çalışmanın olup-olmadığını sorduğumda ise gelen cevap kısa ve bir o kadar düşündürücü idi "bu konu hakkında herhangi bir çalışma yoktur." Yani MKEKde bu konuyla ilgili bir planlama dahi söz konusu değil.
MKEK acaba sattığı her jericho için en az 1.000$ kar etmekte olduğu düşünülürse neden bu karı piyasada karaborsa fiyatı oluşturan oyunculara (diğer oyuncular diyemiyorum çünkü MKEK tekel) devrediyor ve piyasa fiyatını bozucu bu müdahalelere göz yumuyor…

RE: MKEK ve silah politikası... - actionman - 23-04-2010

Sn. boundless,
Aslında tekel olma kelimesi zaten yaşanan herşeyi özetliyor, rekabetin olmadığı bir yerde kalite asla olmaz.

Size gelen "Bu konuda her hangi bir çalışma yoktur" cevabını fazla düşünmeyin efendim, bu tür sorulara yanıt veren değerli ve bir o kadar muhterem şahsiyet bu cümleyi kopyalayıp gelen tüm maillere yapıştırarak hızlıca bir geri dönüş sağlıyordur. Çok işleri olduğu için zamanı iktisatlı kullanıyorlar Big Grin

Bir de MKEK'de zaten oldukça yüksek olan fiyatlardan tabancaları hortumluyup bitirdikten sonra piyasa da fahiş fiyatlara satarak sözüm ona ticaret yapanlar var. En son gelen Para 1911'lerden bahsedilirken bir polis memurunun da içinde bulunduğu bir guruba bu silahların MKEK vitrinlerine çıkmadan hepsinin el altından nasıl satıldığını anlatmışlardı. Onlar hakkında da açıkçası MKEK'den daha iyi düşüncelerim var çünkü alan memnun satan memnun, MKEK'e ise elimiz mecbur memnun olmadığım halde gidip almak zorundayım çünkü başka alternatif yok.

RE: MKEK ve silah politikası... - harun - 23-04-2010

boundless demiş ki:MKEK acaba sattığı her jericho için en az 1.000$ kar etmekte olduğu düşünülürse neden bu karı piyasada karaborsa fiyatı oluşturan oyunculara (diğer oyuncular diyemiyorum çünkü MKEK tekel) devrediyor ve piyasa fiyatını bozucu bu müdahalelere göz yumuyor…

Sayın boundless,

Milletimizin genelinde olduğu üzere, konu hakkında bilginiz yok ama fikriniz var...

Forumda çeşitli vesilerle geçtiği için detaylandırmayacağım. Türkiye'de sivil silah yetkisi Savunma Sanayi Müşteşarlığı'nın elindedir. MKEK kendisine yapılan görevlendirme sonucu bu yükümlülüğün altındadır. Fiyatların bu seviye gelmesinde en önemli faktör MKE kazancı değil, alınan fon ve vergilerdir ki bunlar doğrudan SSM ve Hazine'ye intikal eder. Benzer şeklide silah ithal izinleri de MSB/SSM tarafından kararlaştırılır ve verilir. Model seçimi konusunda ise ilgili markanın temsilcisi ve MKE ortaklaşa olarak sipariş listesini hazırlar.

Her ne kadar kazığın girdiği yer hepimizce malum olsa da, her zaman doğruları bilip konuşmakta ve yazmakta yarar vardır.

RE: MKEK ve silah politikası... - 10:14PM - 23-04-2010

Sayın Harun;
Görüşlerinize katılıyorum. SSM ve fonların etkisi bunda etkili oluyor. MKEK'in bu tür eleştirilerden kurtulmasının tek yolu, silah çeşidi artırması, bütün modelleri bulundurması, istemeyerek de olsa piyasada talep yaratıcı rol oynamayarak, al-satçılara para kazandırmamasıdır. Burada temel sorun, fiyatın yüksekliğidir anladığım kadarıyla. Buna karşılık, parasını vermeye razı olduğunuz halde istediğiniz modeli bulundurmamanın anlamı yoktur gibi. Ayrıca, az sayıda neden getirdiği belli değildir. Bunların topluca alımı ve satımına neden oluyor. İyiniyetli olduklarını sanıyorum ama olumsuz bir ticarete sebebiyet veriyorlar. Bir tabancının 100 ile 1000 arasında ithali arasında fark yoktur, ki bunu hele devlet ithal ediyorsa. Sonkullanıcı belgesini verdiği andan binlerce tabanca alabilir. Benim MKEK satış listesinde gördüğüm, bazı yanlış tercihlerle getirdikleri silahları eritmek için, yeni tabancaları satışa sunmadıklarıdır. Kim seçer bu getirilenleri, kim satılana kadar yeni model getirmez, veya yeni, en son modeller neden getirilmez belli değildir. MKEK'in, bana göre kesinlikle, üst düzey bürokratlar, siyasiler için elinde bulundurduğu tabancaları vardır raflarında olmayanlar. Aslında bunu tespit de kolaydır. KİT komisyonu raporlarına bakalım DDK'nın, orada, parayı SSM mi kazanıyor, MKEK mi kazanıyor, ne kadar silah getirilmiş, ne kadar vitrine konulmuş çıkar.

Sayın 10:14PM

Malesef sizin durumunuz da Sn boundless'tan farklı değil. Foruma daha yeni katıldığınız ve önceki yazıları okumadığınız için sadece fikir yürütüyor ve tam olarak bilgi sahibi olmdığınız bir konuda yorum yapıyorsunuz. Katılmış olduğunuz "görüşlerim" ise, benim görüşüm değil sadece yorumsuz "bilgi".

İstediğiniz rapora bakın, bulacağınız SSM'in fiyat belirleyici olduğu, %25 MKE karı bırakarak ithal tabancaları %100 oranında fonladığı, buna %20 ÖTV ve %18 KDV'nin eklendiğidir. Bunları ve tabancanın geliş fiyatını biliyorsanız, yaklaşık fiyat hesabı için ekstradan sadece aritmetik bilmeniz yeter.

Kaç adet silah ithal edileceğine ise izin veren yer MSB. Sadece SSM ve MKE'den görüş alma zahmetine katlanabilirler. Örneğin geçen yıl Glock'ların ithali için sadece MSB izninin çıkmaması nedeniyle yaklaşık 5 aylık gecikme oldu. Para'dan 100 adet tabanca için ithal izni ve HK'nın bugünlerde satışa çıkacak modelleri de geçen yılki MSB izninin ürünleri. Gecikme ve adetlerle ilgili bir sorununuz varsa gidip MSB'ye başvurun.

Sonuçta, işler bildiğiniz gibi değil... Smile

RE: MKEK ve silah politikası... - boundless - 23-04-2010

harun demiş ki:Sayın 10:14PM

Malesef sizin durumunuz da Sn boundless'tan farklı değil. Foruma daha yeni katıldığınız ve önceki yazıları okumadığınız için sadece fikir yürütüyor ve tam olarak bilgi sahibi olmdığınız bir konuda yorum yapıyorsunuz. Katılmış olduğunuz "görüşlerim" ise, benim görüşüm değil sadece yorumsuz "bilgi".

İstediğiniz rapora bakın, bulacağınız SSM'in fiyat belirleyici olduğu, %25 MKE karı bırakarak ithal tabancaları %100 oranında fonladığı, buna %20 ÖTV ve %18 KDV'nin eklendiğidir. Bunları ve tabancanın geliş fiyatını biliyorsanız, yaklaşık fiyat hesabı için ekstradan sadece aritmetik bilmeniz yeter.

Kaç adet silah ithal edileceğine ise izin veren yer MSB. Sadece SSM ve MKE'den görüş alma zahmetine katlanabilirler. Örneğin geçen yıl Glock'ların ithali için sadece MSB izninin çıkmaması nedeniyle yaklaşık 5 aylık gecikme oldu. Para'dan 100 adet tabanca için ithal izni ve HK'nın bugünlerde satışa çıkacak modelleri de geçen yılki MSB izninin ürünleri. Gecikme ve adetlerle ilgili bir sorununuz varsa gidip MSB'ye başvurun.

Sonuçta, işler bildiğiniz gibi değil... Smile

Sn. harun kendimi tam ifade edemedigimi düşünüyorum çünkü ben MKEK fiyatlarının çok yüksek oldugu ötv kdv ve harçlardan şu kurum %20 Bu % 50 alıyor bu problem değil bundan yakınmıyorum bu karın hepsi HM yada SSM yada MB ye kalabilir ben bundan şikayetçi degilim sadece MKEK nın piyasada tekel oldugunu ve bir kamu hizmeti gördügünü piyasayı düzenlemesi için elinden geleni yapması gerektigini ifade etmek istedim yani bürokrasi eger bir silahın ithal sürecini 1-1.5 sene uzatıyorsa piyasadan gelen geri beslemelerler talepler dogrultusunda ithal edilecek silahın işlemlerine belki 1 sene önceden planlama yapmalı. Ama bahsi geçen silah MKEK da bitmiş ve bu prosedürün 1-1.5 sene sürdügü sizin tarafınızdan dahi bilinen bir gerçek ama MKEK buna ilişkin bir çalışma dahi başlamamış.

(Milletimizin genelinde olduğu üzere, konu hakkında bilginiz yok ama fikriniz var) mefhumu muhalifini düşünün birde...
size göre evet bilgim yok fikriminde olmaması gerekir öylemi...

yorumlara teşekkürler.

Bilgi ve fikir konusundaki uyarımın nedeni, bilgili olmadığımız konularda yanlış fikirlere sahip olma ihtimalinin kuvvetidir. Özellikle forum gibi ortamlarda tam ve doğru bilgiye sahip olmadığımız konularda fikir yürütmek, yanlış yönlendirmelere neden olmaktadır. Özel hayatımızda ne şekilde fikirlere sahip olursak olalım, amacı "bilgilendirme" olan bu forumdaki yorumlarımızın doğruluğuna ve tutarlılığına dikkat etmek gerekmektedir. Umarım kırıcı olmamışımdır.

Sivil silah piyasası konusunda, kullanıcı tarafından yorumlarınızı hemen hepimiz zaten paylaşıyoruz. Ancak ne yazık ki bunların kaynağı ya da muhattabı çoğunlukla MKE değil. MKE'nin imalat, pazarlama vb konulardaki beceriksizliği ve vurdumduymazlığını bilmeyenimiz yok. Ama problemin asıl nedenini ve kaynağını doğru belirleyemediğimiz sürece, çözüm için "birgün inşallah" bile diyemeyiz.

Saygı ile,

Sn.Harun.
Görüslerime verdiginiz cevap alaycı ve kücümseyici. Peki ben sizin fiyat hesabının yanlıs oldugunu. Devletin ithalatlarda vergi fon ödemedigini her ne olursa olsun 600 usd lik bir silahın 3500 usd ye sizin hesebınıza gore cıkamayacagını ortaya koyarsam ne yapacaksınız

Sn Harun
600 usd lik silahı sizin icin 100 de 100 fonladım hadi. Eder 1200. OTV ve KDV ekledim. Bunu yuzde 40 olarak hesapladım. Eder 1680 usd. MKEK karı yuzde 25 olsun. Yaklasık eder 2100 usd. 3500 e kaldı 1400. Hesap tutmadı gibi....

RE: MKEK ve silah politikası... - boundless - 23-04-2010

harun demiş ki:Bilgi ve fikir konusundaki uyarımın nedeni, bilgili olmadığımız konularda yanlış fikirlere sahip olma ihtimalinin kuvvetidir. Özellikle forum gibi ortamlarda tam ve doğru bilgiye sahip olmadığımız konularda fikir yürütmek, yanlış yönlendirmelere neden olmaktadır. Özel hayatımızda ne şekilde fikirlere sahip olursak olalım, amacı "bilgilendirme" olan bu forumdaki yorumlarımızın doğruluğuna ve tutarlılığına dikkat etmek gerekmektedir. Umarım kırıcı olmamışımdır.

Sivil silah piyasası konusunda, kullanıcı tarafından yorumlarınızı hemen hepimiz zaten paylaşıyoruz. Ancak ne yazık ki bunların kaynağı ya da muhattabı çoğunlukla MKE değil. MKE'nin imalat, pazarlama vb konulardaki beceriksizliği ve vurdumduymazlığını bilmeyenimiz yok. Ama problemin asıl nedenini ve kaynağını doğru belirleyemediğimiz sürece, çözüm için "birgün inşallah" bile diyemeyiz.

Saygı ile,

Arkadaşlar burada bulunduğumuz ortam bir forum'dur tabiki eksik bilgi olacak bu bilgiler doğruya tamamlanacak amaç bu değil mi zaten. buradaki sohbetinde amacının da bu olduğunu düşünüyorum.
nezaketiniz için teşekkürler...