TabancaTufek.com Silah Forum
Yazışma Dili ve Kuralları - Yazdırılabilir Sürüm

+- TabancaTufek.com Silah Forum (http://www.tabancatufek.com/forum2)
+-- Forum: FORUM KURALLARI VE UYARILAR (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=130)
+--- Forum: Forum Kuralları (Özellikle Yeni Üyeler, Lütfen Okuyunuz) (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=22)
+--- Konu: Yazışma Dili ve Kuralları (/showthread.php?tid=2806)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

RE: Yazışma Dili ve Kuralları - lupus - 11-10-2011

Alıntı: Üniversite öğrencilerinin birçoğu yarım sayfa kompozisyon yazmaktan aciz durumdalar.

Forumda yazışma kuralları konusunda herhangi bir uyarı yaptığımızda en ısık aldığımız cevaplardan birisi de '' Ben falanca üniversitenin filanca bölümünü bitirdim, okuyup yazmayı sizden öğrenecek halim yok ...'' benzeri cümlelerdir...

RE: Yazışma Dili ve Kuralları - dogo - 12-10-2011

(11-10-2011, 01:53 PM)lupus demiş ki:
Alıntı: Üniversite öğrencilerinin birçoğu yarım sayfa kompozisyon yazmaktan aciz durumdalar.

Forumda yazışma kuralları konusunda herhangi bir uyarı yaptığımızda en ısık aldığımız cevaplardan birisi de '' Ben falanca üniversitenin filanca bölümünü bitirdim, okuyup yazmayı sizden öğrenecek halim yok ...'' benzeri cümlelerdir...

Kendini ifade etmesini bilmeyen toplumlar yok olmaya mahkumdurlar derim her zaman. Sn.Lupus'un ifade ettiği üzere vahim bir durumdayız. Kimsenin kimseye imla kurallarını öğretecek hali yoktur gibi cevap verenler, ilkel benliğininin ya da süper egonun esaretine girmiş; nereden geldiğini ve nereye gideceğini unutmuş bireylerdir. Lise döneminde ilçe kompozisyon birincisi olarak, en çok zorlandığım bu foruma yazı yazmaktır. Çünkü ciddiyet aramanız için bir ortamda, ilk önce üsluba bakmalısınız. Adap ve üslubun kol gezdiği, milli değerlerin korunduğu, objektifliğin itibar gördüğü, ahde vefanın bulunduğu, bilginin ve tecrübenin salt karşılıksız verildiği değerlere günümüzde ulaşmak için; Indiana Jones filmindeki gibi kırbacınızla atıldığınız maceraların bedelini ödemelisiniz. Oysa ki; edebi forum olmamasına rağmen oluşturulan sinerji, kimseye bu maceraya atılmadan doğru bilgiye ulaşmasına kılavuzluk etmektedir. Kuralların, saygınlığın, hatta kurallara uymayan eşsiz esprilerin, mülayimliğin, naifliğin, ahde vefanın kısacası objektivitenin olmadığı yerde bilgi yeşermez ki ama hepsi de burada mevcut. Bu forumda ne ekersek onu biçeriz. Güzel şeyler eker isek, güzel şeyler alırız. Sağlosun, tarla sahipleri çirkin şeyleri tarlaya ektirmiyorlar. Karpuz ekip, kavun almıyoruz tarladan. Doğrusu da; kurtuluş doğruluktadır değil mi?

RE: Yazışma Dili ve Kuralları - waffenliebe - 16-02-2012

Değerli Forum Yöneticileri ve Üyeleri,

Daha önceden de bir süre üye olarak bulunduğum forumumuzdan bir süreliğine ayrı kalmıştım(sadece üyelik anlamına ayrıydım. Çok uzun zamandır, hastanede yattığım dönem haricinde foruma girmediğim gün olmadı). Özellikle benim de dikkatimi çeken, üyelerimizin mesaj yazarken içerik ve imla konusunda fütursuzca yaptıkları ve devam ettirdikleri hatalardır. Örneğin; satır bitmediği halde "enter" ile satır atlatmak, noktalama işaretleri ile düşmanlığını ortaya koymak, güzel dilimize yeni yeni kelimeler katmak ("kaptırmatör" hariçtir, bu tabiri her alanda kullanır oldumSmile ), karşısındakini anlamaya vakit ayırmadan cevap yazmak gibi. Artık bunun öneminin daha ne kadar hatırlatılması gerekeceğini merak eder oldum.

Ancak benim esas korkum farklı. Mesleğim çevirmenlik ve bu alanda bir yapının da kurucusu ve yöneticisi durumundayım. Gün geçmiyor ki bir iş başvurusu almayalım. Ancak adaylarımızın hem özgeçmişleri, hem de e-posta içerikleri resmen Türkçe katliamı durumunda. Aşağıda bu maillerden sadece bir tanesini görebilirsiniz. Ben tüm üyelerimizin bu konuda neden hassas olmaları gerektiğini anladığımı düşünüyorum. Nitekim internet ortamında olmanın rahatlığı ile kuralsızca yazma konusu bir süre sonra alışkanlığa dönüyor, günlük hayatta kullanılan dil de bozuluyor ve bu bozukluk ne yazık ki yaygınlaşıyor. Bunun ile karşılaştırılamayacak önemde olsa da, Google da siteleri tararken imla kurallarına uymayan sitelere negatif not veriyor ve alt sıralara itiyor. Elbette ki şu anda forumumuzda bu risk yok, ancak ya bu konuda hassasiyet sağlanmasa idi sonuç ne olurdu? Herkesin silahlar ile ilgili doğru bilgiye kavuşmasını hedefleyen bu derin bilgi kaynağı, ister istemez negatif etkilenecekti ve hala da etkilenebilir. Gerçi ben forumumuzun etkilenmesinden daha genel bakıyorum konuya ve dilimizdeki tüm kirliliğin bir an evvel temizlenmesini diliyorum. Lütfen aşağıdaki mailin 6 yıllık bir tercüman ve mühendisten geldiğini de dikkate alarak bir okuyunuz. Korkumuzun sebebi bu e-postada vücut bulmakta. Uzun yazı ile gözlerinizi yorduğum için affınızı diler, güzide forumumuzda daha nice faydalı paylaşımları sayenizde izlemeyi arzu ederim.

Saygılarımla,
Volkan

Merhaba,
Ben ingilizce-turkçe dil çiftinde freelance çevirmenlik yapıyorum. son 3 aydır yoğun olmak uzere 6 yıldır bu işi ek iş olarak yapıyorum.
trados 2009 sp2 kullanıyorum. Office programlarına tam hakimim. 1000 karakter/*tl ücretle çalışıyorum. Günde 10 sayfa çevirebiliyorum.
** yaşındayım ********* universitesinde fizik muhendisligi okudum. en son bikaç ay önce
girdiğim kpds dil sınavından 90 aldım.
Seneye eylul ayinda ******* unam nanoteknoloji laboratuvarinda doktoraya baslayacagim.

iş ilanınızı internetten buldum.

yukarıdaki çeviriler kendi yaptığım çevirilerden birkaçıdır.Daha
önce çevirmen olarak yuksek lisans tezi derlemesi de yaptım ve kitaplarımı
hep ingilizce okudum. toplam 15 ay amerikada yurtdışı tecrubem oldu. özellikle
teorik yazılarda çeviride çok iyi bi çeviri yeteneğim olduğunu
düşünüyorum.
Bu aralar çok musaitim ve yoğun çalışmak istiyorum.

Not: İlgili mesajın noktasına virgülüne dokunmadan yapıştırdım. Sadece kişisel bilgilerini gizledim.

RE: Yazışma Dili ve Kuralları - orfoz3 - 17-02-2012

Sayın moderatörlerim,çok sık yazmamamla beraber siteyi sürekli takip etmekte ve bir çok soruma yanıt bulmaktayım.Üzerime vazife olmamakla beraber bir konuda acizane görüşümü dile getirmek istedim.Özellikle yeni silah alan yada çeşitli platformlarda incelemeyapabilen arkadaşlar görüş ve deneyimlerini bizlerle paylaşma zahmetine katlanıyorlar,budabulunmaz bir deneyim oluyor biz takipçiler açısından.Ancak bu paylaşımın arkasından sayfalarca tebrik ve hayırlı olsun mesajları geliyorki bende bu iyi temenni mesajlarına katılanlardanım.daha sonra dönüp konuya baktımızda ana konunun bu mesajlar arasında kaybolduğunu görüyoruz.Acaba siz Sayın Möderatörlerimiz tarafından bu konuda yönlendirme olabilirmi,yada belli bir süre sonra belkide ayıklama.
Haddim olmayarak yazdığım bu yazıdan ötürü tüm moderatör arkadaşlarımın hoş görüsüne sığınıyorum.Teşekkürler.

RE: Yazışma Dili ve Kuralları - berkeley - 17-02-2012

Sn orfoz3 avatardaki resim sizin mi? Mehteran bölüğü dışında bıyıklı asker görmemiştim.

RE: Yazışma Dili ve Kuralları - waffenliebe - 17-02-2012

Merhaba Sn Berkeley,

Sanırım Sn Orfoz3 Polis Özel Harekat mensubu imiş. Nitekim ilgili üniformayı onlar kullanıyordu diye biliyorum. Ayrıca onlar içinde bıyık kullanan görevli de bir hayli fazla idi. Yanlışım var ise kendisi düzeltecektir.

Saygılarımla,
Volkan

RE: Yazışma Dili ve Kuralları - Kıraç Ata - 17-02-2012

(17-02-2012, 04:50 PM)waffenliebe demiş ki: Merhaba Sn Berkeley,

Sanırım Sn Orfoz3 Polis Özel Harekat mensubu imiş. Nitekim ilgili üniformayı onlar kullanıyordu diye biliyorum. Ayrıca onlar içinde bıyık kullanan görevli de bir hayli fazla idi. Yanlışım var ise kendisi düzeltecektir.

Saygılarımla,
Volkan

Sn. waffenliebe,

Tespitiniz doğru ve şayet hafızam beni yanıltmıyorsa; avatarda ki fotografın sahibi şehid bir PÖH mensubu idi.

Saygılar...

RE: Yazışma Dili ve Kuralları - orfoz3 - 18-02-2012

Sayın,Berkeley'in beni mehteran erlerine benzetmesi gayet doğal Smile 22 yıl öncesine ait bir fotoğrafım.Artık o günleri nostalji olarak hatırlıyoruz.Her şey bambaşkaydı o zamanlar.Sayın Kıraç ata fotoğraf bana ait maalesef ŞEHİT olma şerefi bize nasip olmadı gerek face'de gerek başka paylaşımlarda kimsenin adını, fotoğrafını kullanmam.

RE: Yazışma Dili ve Kuralları - Avicenna / lazoli - 04-03-2012

Arkadaslar merhaba
Malumunuz forumumuzun en önemli kurallarından birisi yazım kurallarıdır. Buna bu kadar dikkat ederken bakıyorumda forum başlıklarının ve bazı yazılan mesajların İngilizce olması bizi hiç rahatsız etmiyor. Burası Türkiye mi amerikonya mı. Sayın moderatörlerden bu konuya da özellikle özen göstermelerini rica ediyorum.
Saygılarımla

RE: Yazışma Dili ve Kuralları - Alperka - 04-03-2012

Bizde de Fransızca konuşan Arap ülkelerinde doğup büyümüş, ABD'de okumuş bir tercüman arkadaş vardı.
Üç lisanı mükemmel bilir Türkçe söz konusu olunca yerlerde sürünürdü.

Orjinali : République Algérienne Démocratique et Populaire
Yaptığı tercüme : Cezayir Cumhuriyeti Demokratik ve Halk

Olması gereken çeviriyi yazmama bile gerek yok mutlaka hepiniz kelimeleri yerli yerine koymuşsunuzdur.
Dil bilmek, özellikle tercümanlık söz konusu olduğunda kelime hazinesi imla v.b. bilgilerin KÜLTÜR ile yoğrulması şartını taşıyor.
Ne yazık ki çocuklarımızın mevcut eğitim-öğretim sisteminde bunları edinmesi çok zor. Elbette ki aile etkeni çok büyük rol oynuyor ve forumdaki her dostumuzun buradaki gibi temiz ve doğru Türkçe ilkesi evde de geçerlidir inancındayım.

Fakat çok güçlü dış etkenler de var hayatımızda. TV, çevre, itelenmeye çalışılan kültürel yıkım!
Dizilere, sahne komedisi gösterilerinde, hatta bazı kanalların sunucularında bile midemi bulandıran, konuşma mı öğürtü mü ayırt etme zorluğu yaşayacağımız şekilde ifade tarzları var.

Yaşadığı büyüdüğü yerin şivesidir, belirli kelimeler, ünlemler yer etmiştir, hiç bir şekilde eleştirmem. Bu kendi yaşamlarıdır. Ancak insanlar toplumun geneline hitap ettikleri radyo, tv, internet forum ve bloglarında da bu şekilde devam ettikleri zaman suskunluğumu yitirmemek için çabalamak durumunda kalıyorum.

MSN Türkçesi denilen iğrençliği zaten bir kenara bırakıyorum, kendi evladımı tüm çabama rağmen o şekilde yazışırken bulsam kulakları eşek kulağı oluverir eminim.

Mesela Hollanda'da yaşayıp Felemenkçe klavye ile Türkçe yazınca böyle bir durum ortaya çıkıyormuş:

http://www....avci.com/soru/detay.asp?c=207

Güler misiniz ağlar mısınız?