TabancaTufek.com Silah Forum
Yazışma Dili ve Kuralları - Yazdırılabilir Sürüm

+- TabancaTufek.com Silah Forum (http://www.tabancatufek.com/forum2)
+-- Forum: FORUM KURALLARI VE UYARILAR (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=130)
+--- Forum: Forum Kuralları (Özellikle Yeni Üyeler, Lütfen Okuyunuz) (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=22)
+--- Konu: Yazışma Dili ve Kuralları (/showthread.php?tid=2806)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21


Yazışma Dili ve Kuralları - lupus - 22-08-2009

Arkadaşlar, yurt dışındaki en faal ve kapsamlı ateşli silah forumlarından birisi olan TFL ' de, dil kullanımı ve imla kuralları üzerine yazılmış bir yönetici uyarısının metnini aynen alıntı yaparak ekliyorum.Alıntı: Folks-
As Internet access has grown, so have these Forums. While we have a much larger pool of Members to interact with, we also see an increasing number of, well, "impetuous" posters. As a result we're seeing an increase in posts which are virtually unreadable due to outrageously bad spelling, grammar, lack of punctuation, two paragraph run-on sentences and the like.

Before the gnashing of teeth begins, no one is going to be tasked as the Grammar Police....in fact, very few will even notice our efforts in this area. However, we will be taking action against the most egregious shredding of the English language. When we see posts that fail to rise to a common 6th grade level of composition, we will be quietly deleting those posts; counseling and, if necessary, ejecting the Member is also on the table.

While we do not expect every post to be worthy of a Rhodes Scholar, we remind you that your entire interaction here is based solely on your writing. Members form opinions and images of you based on that alone. Outsiders and fence sitters will most certainly form opinions about gun owners in general based on post form and content observed on this board. First impressions are easily made and difficult to change. Even a brilliant thought will be universally dismissed, unless it is communicated with at least minimal skill.

If you lack reasonable writing skills, tools are available today to help you better communicate your thoughts in writing. Many Browsers, including Firefox, now offer built in Spell-Check components or add-ins. Another spelling alternative can be found at iespell.com. Microsoft Word offers this and much more. We recognize that English is not a first language to many of our Members. We have always made allowances for this and will continue to do so.

Again, we all make mistakes: keystroke errors, misspellings, lack of proper grammar and the like. That's OK, so long as it remains the exception rather than the rule. Once it rises to the level of rendering a post unreadable or embarrassing to the TFL community, we will have to step in....and we hope our Members will support that effort by working with us behind the scenes.

For the first time in eight years, we've added to the TFL Policies to reflect the value we place on this issue. We ask each of you to assist us in raising the bar.

Best regards-
Rich Lucibella
on behalf of the TFL Staff
__________________
TheFiringLine.com
More Signal, Less Noise.....pleaseYazıda özetle, artan internet kullanımı ile, forumların ve fikir alış verişinde bulunulabilecek üye sayısının artmasının yanında, aceleci ve düşüncesizce yazılar yazan katılımcıların da sayısında bir artış olduğunu, yanlış heceleme, gramer kullanımı ve noktalamadan yoksun, okunması ve anlaşılması neredeyse imkansız mesajlarda bir artış olduğu, bu nedenle ilkokul seviyesinin bile üzerine çıkamayacak yazı ve mesajların silineceği, kimseden edebiyat ödülü alacak düzeyde yazılar beklenmediği, herkesin istisnai hatalar yapabileceği, ancak bu hataların alışkanlık haline getirilmemesi gerektiği, dil kullanımı konusunda tüm katılımcıların katkıları ile çıtanın daha yukarıya çekilmesi gerektiği vurgulanmış.

Aklına gelebilecek her konuda gelişmiş ülkelerdeki norm ve standardları talep eden bizlere, özellikle sadece yazışma dili ile iletişim kurulan internet ortamında dil kullanımı ve bu konuda gösterilmesi gereken hassasiyet konusunda fikir vermesi için bu yazıyı örnekleme ihtiyacı hissettim. Bu vesile ile şunu tekrar vurgulamak istiyorum, Türk dili İngiliz dilinden daha az özen, korunma ve yüksek standardlar hak eden bir dil değildir.

Saygılarımla.


RE: Yazışma Dili ve Kuralları - kuti - 22-08-2009

Hassasiyetiniz için teşekkürler Sn. lupus.Katılmamak mümkün değil.


RE: Yazışma Dili ve Kuralları - RADİUS - 22-08-2009

Türk dili İngiliz dilinden daha az özen, korunma ve yüksek standardlar hak eden bir dil değildir.

Saygılarımla.
[/quote]

+10


RE: Yazışma Dili ve Kuralları - L@stmohik@n - 22-08-2009

Bu başlığa dikkat çekmek ve hatta zaman zaman uyarı niteliğinde yönlendirmek gayet güzel bir uyarı şekli olur.

Saygılar...


RE: Yazışma Dili ve Kuralları - Alptekin - 22-08-2009

Slm Sn Lps,
nbr telden msj attım aldınmı,
Fyi,

Sayın Lupus, artık telefon ve mail mesajlarında yukarıdaki acaip dil kullanılıyor.
Firmadan bir çalışan arkadaşım yolladığı maile sadece fyi yazmış, çatladım ne demek istedi diye, meğer for your information'muş.Diyememiş bilgilerinize ve kimse de demiyor. Firmada bir çok deyim ingilizce kullanılıyor ve zaman zaman üzülerek görüyorum ki Türkçesini hatırlayamıyorlar.
Hepimiz öncelikle çocuklarımıza Türkçenin doğru kullanılması ve yazılması için elimizden gelen eğitimi vermeliyiz. Bizler de günlük konuşma ve yazım dilini mümkün olduğunca doğru kullanarak onlara ve çevremize örnek olmalıyız.
Sizlerin bu hatırlatmaları forumumuzun kalitesi ve değerini bir kere daha ortaya koyuyor,
Teşekkürler


RE: Yazışma Dili ve Kuralları - Altunhan - 22-08-2009

Buna benzer bir konuyu daha öncede foruma eklemistiniz sn. Lupus.Görüslerinize katilmamak elde degil.
Peki bu yöntemi sizde bizim forumda uygulamayi düsünüyormusunuz?


RE: Yazışma Dili ve Kuralları - lupus - 01-09-2009

Arkadaşlar, bu konuda defaatle yaptığımız uyarılara rağmen, bu uyarıların hiç etkili olmadığı görülmektedir. Bundan sonra karman çorman, zerre kadar imla ve yazım kurallarına uyulmadan yazılan mesajları düzeltmekle zaman kaybetmeyeceğiz. Silmek çok daha kolay ve az vakit alıyor...


RE: Yazışma Dili ve Kuralları - ucar82 - 01-09-2009

sayın lupus bilgisayarla arası iyi olan biri değilim ve belki imla kuralları ve yazım kurallarındanda anlayan biri de değilim fakat size ve bu forum daki diğer tüm saygıdeğer üyelere değer verip yardımcı olmaya çalışan ve emek harcayıp forumunuza yazı yazmış biriyim tüm mesajlarımın imla ve yazıma uymadığı gerekçesiyle silmeniz belki dilimiz korumak için güzel bir çaba fakat daha ilk iki mesajında hiç bir mesaj uyarısında bulunulmadan silinen bana karsı büyük bir haksızlıktır.


RE: Yazışma Dili ve Kuralları - ekeke - 01-09-2009

Sn Ucar82,

Hangi mesajınız silindi henüz göremedim ancak imla hatalarından dolayı Sn Lupus silmişse, açıkçası bu yöntem işe yaramış görünüyor. Noktalama işaretleri dışında" bu mesajınızda durum fena değil gibi...Smile

Sevgiler


RE: Yazışma Dili ve Kuralları - ucar82 - 01-09-2009

özekes ve bora bıçakları ile ilgili bilgi verme amacıyla yazdığım mesajlardı
silinen mesajlarımda da öylesine sert bir tepki gerektirecek bir bozukluk olduğunu düşünmüyorum
forumun eski bir üyesi değilim dahası bunlar ilk mesajlarımdı bence bir forum yetkilisi daha hoşgörülü hareket etmeli
sonuç olarak burası karşılıklı fikir alışverişi yapıp birbirimize yardım etmeye çalıştığımız bir yer
ve ben laf olsun diye forumlarda her aklına geleni yazanlardan değilim özekes konusunda açılmış bir konuda soru soran arkadaşa hiç kimse tam ve aydınlatıcı bir bilgi vermemiş bıçakları seven ülkemdeki bıçakları daha da seven bir kişi olarak bu konuyu görür görmez yazı yazmak sorumluluğunu hissettim