TabancaTufek.com Silah Forum
BHP sinekler, balıklar vs. - Yazdırılabilir Sürüm

+- TabancaTufek.com Silah Forum (http://www.tabancatufek.com/forum2)
+-- Forum: TABANCALAR (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: Yarı Otomatik Tabancalar (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=11)
+---- Forum: Browning / FN (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=29)
+---- Konu: BHP sinekler, balıklar vs. (/showthread.php?tid=250)

Sayfalar: 1 2


BHP sinekler, balıklar vs. - nutkey - 22-04-2008

arkadaşlarımla konuşurken ne zaman konu BHP'den açılsa hemen ortaya bu sinek, balık vs. muhabbetleri giriyor. ortalık hayvanat bahçesine dönüyor. tabi her kafadan bir ses çıkıyor ve çeşitli efsaneler dolaşıyor bu işaretler hakkında...
şimdi forumumuz vesile olsun ve bu konu kesin olarak aydınlığa kavuşsun bizim de bir katkımız olsun...
evet arkadaşlar aydınlatırmısınız nedir bu hayvanlarSmile, silahın üzerinde ne işleri vardır ve ne anlama gelirler? (bu arada bu işaretler hakkındaki yalan yanlış duyduğunuz efsaneler varsa onları da yazın ki bir yandan da eğlenelim) şimdiden teşekkür ederim (Not: gerçi sayın lupuss'un BHP yazısında bir miktar bahsediliyor, ama eğlenceli bir konu olabilir diye de düşündüm)


RE: BHP sinekler, balıklar vs. - m16a2 - 22-04-2008

Benim bildiğim sinek;belçika kraliyet aslanı,Balık ise;belçika kraliyet tacını temsil ediyor.Hayvan isimleri sadece benzetme.Mesela bendeki Nagant 1898 de bir balık 3 sinek var.Big Grin


RE: BHP sinekler, balıklar vs. - lupus - 25-04-2008

Arkadaşlar, aşağıdaki resimde kızak üzerinde sırası ile, bir çekiç, bir balık ve bir sinek göreceksiniz. Bunlar değişik zamanlarda, değişik işlemleri ve testleri ifade etmek için kullanılan sanayi kodlarıdır. Dikkat ederseniz çekiç yada tokmak şeklinde olan, kızak gövde ve namluya vurulmuştur. Bu üretim yılına göre değişiklik gösterebilen bir şeydir. Bu nedenle hangisinden, nereye kaç adet vurulduğu değil, bunlardan herhangi birisinin orijinal baskısı olup olmaması önemlidir.

[Resim: mlp039403yu2.th.jpg]

Aşağıda, hemen savaş sonrası Fransız ordusu için üretilen bir silahtaki sanayi kodlarını göreceksiniz. Bu silahda balık sadece fişek yatağına vurulmuş olup, resmi çok iyi olmadığından eklemedim.

[Resim: brp005212sx8.th.jpg]

Aşağıdaki sembol ,gene bazı Belçika yapısı eski silahlarda görülebilen, '' Perron '' tabir edilen, Liege şehrinin simgesi olan bir kalite kontrol sembolüdür. Bu '' Perron '' un ortasındaki taç ile süslü, içinde L, E, G harfleri ile bir yıldız olan oval ise, işte bizim meşhur balığımızdır. İlerleyen yıllarda, sembolün daha ziyade sadece bu kısmı kullanıla gelmiştir. Belçikalılar bu pratik tabirlerimizi duysa ne yorum yaparlar onu bilemiyorum.

[Resim: perronez8.th.jpg]

Aşağıda da, bu '' Perron'' un tamamının eski bir silaha basılı halini, resmin en alttında görüyorsunuz.
Aynı resimde, en üstte, aslanın altındaki PV harfleri, silahın dumansız barutlu mühimmat için üretildiğini belgeler.
Ortadaki '' B '' harfi de, yine Liege'deki bir kalite kontrolörünün sembolüdür.

[Resim: imgp3995punchmarksef8.th.jpg]


RE: BHP sinekler, balıklar vs. - lupus - 01-01-2009

Aşağıda 1950'lerde üretilmiş, eski bir Batı Alman Polis Teşkilatı envanter BHP sini görüyorsunuz. Tetik korkuluğunun solundaki kare içindeki '' 0 '' ve sağındaki '' 4 '' rakamı ile, gövde ve sürgüdeki M harfi üzerindeki yoldız, bizim balıkçıların izahatında oldukça zorlanacakları, büyük ihtimalle de en sonunda bu silaha Arjantin veya Şili menşeli yaftası yapıştırmalarına neden olacabilecek sanayi kodlarıdır. Bunlar Belçika'lı Counchant Louis'in sembolleri olup, silahın bu kişiye ait müessese tarafından incelenip onaylandığını gösterir.

[Resim: 1950lerbhpanp8.png]

[Resim: 1950lerbhpbkc4.png]

[Resim: 1950lerbhpcvn7.png]


RE: BHP sinekler, balıklar vs. - lupus - 01-01-2009

Aşağıdaki BHP'lerin üzerindeki sanayi kodları, silahların Belçika Kraliyet Ordusu için üretildiğini ve Ordu envanterine kabul için onaylandığı gösterir işaretler olup, silahın standard bir FNH üretimi BHP'den farklı olduğunu gösterir işaretler değildir. Ama kıvamına gelmiş bir kaptırmasyon operasyonunda bunlara yakıştırılacak anlamları duymanın çok eğlenceli olacağından eminim.

[Resim: belikaordubhpsiho5.png]

[Resim: bhpfn6.jpg]


RE: BHP sinekler, balıklar vs. - lupus - 01-01-2009

Aşağıda da, 1968 yapımı ve '' W '' üzerindeki yıldızın, silahın Wolfs Nicolas tarafından incelenip onaylanmış olduğunu gösterdiği, T serisi bir BHP görüyorsunuz.

[Resim: tserisisk5.jpg]


RE: BHP sinekler, balıklar vs. - lupus - 22-01-2015

Sineklerden sonra balıkların da kökü kurudu...Smile[Resim: kZXV9C.png]
RE: BHP sinekler, balıklar vs. - lupus - 22-01-2015

[Resim: Rk5eY6.png]


RE: BHP sinekler, balıklar vs. - lupus - 22-01-2015

[Resim: uw19yU.png]


RE: BHP sinekler, balıklar vs. - lupus - 22-01-2015

[Resim: VHRLF6.png]