TabancaTufek.com Silah Forum
PİRİNÇ, ÇELİK, ALÜMİNYUM, NİKEL, HANGİ KOVAN? - Yazdırılabilir Sürüm

+- TabancaTufek.com Silah Forum (http://www.tabancatufek.com/forum2)
+-- Forum: GENEL (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Mühimmat (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=79)
+--- Konu: PİRİNÇ, ÇELİK, ALÜMİNYUM, NİKEL, HANGİ KOVAN? (/showthread.php?tid=15352)

Sayfalar: 1 2

PİRİNÇ, ÇELİK, ALÜMİNYUM, NİKEL, HANGİ KOVAN? - Sabri - 09-05-2020

Değerli Forumdaşlarım,

Yıllık mühimmat istihkakının 200 den 1000 e çıkması, mühimmat üretimi tekelinin MKEK den alınıp özel sektöre de imalat ve satış izni verilmesi ile piyasada mühimmat çeşitliliği ve üreten firma sayısı arttı. Sektör rekabete açıldı. Her geçen gün yeni bir firmanın, yeni bir mühimmat türü üretimi ile ilgili bilgiler gelmeye başladı.
[Resim: Ekran-Resmi-2020-05-09-13-39-12.png]

Geçenlerde bir firmanın "Çelik" kovanlı tabanca mermisi çıkartması üzerine, bu mühimmatı üreten firma aleyhine yazıyormuşum gibi bir durum ortaya çıktı. Sadece bizde değil, dünya piyasalarında hakimiyet pirinç kovanda olmasına rağmen, daha ucuz olduğu için çelik ve alüminyum kovan, daha pahalı üst kalite "Nikel kaplı kovan" ile mühimmat üreten bir çok firma var.

Değişik malzeme ile üretilen kovanların, avantaj ve dezavantajları var. Bunları bir başlık altında toplayarak tartışmanın daha uygun olacağı düşüncesiyle konu başlığı açtım.

Öncelikle, benim aktarabileceklerimi burada özetleyip, daha sonra katkılarınızla konunun zenginleşeceğini düşünüyorum.

PİRİNÇ KOVAN :
En yaygın kullanılan kovan türüdür. Paslanmaya dirençlidir. Esnekliği ve üretim kolaylığı nedeniyle tercih edilir. Ancak son zamanlarda pirinç alaşımındaki bakırın üretiminin azalması ve pahalanması nedeniyle, üreticiler diğer malzemelerle de kovan üretimine yöneldiler.
1.     Pirinç bükülebilir bir malzemedir. İşlemesi kolaydır. Atış esnasında kolayca genleşerek atım yatağını doldurur, çok çabuk büzüşür. Bu genleşme esnasında barut gazlarının geriye gitmesini engellediği için, silah iç parçalarının kirlenmesi pek yoktur.
2.     Pirinç güvenilir bir malzemedir. An içinde genleşip-büzüşmesi nedeniyle çelik ve alüminyum kovanlar gibi tahliye sorunu yaratmaz,
3.     Yumuşaklığı nedeniyle silah parçalarını aşındırmaz
4.     Uzun mesafe atışlarında daha iyi isabet sağladığı için özellikle tercih edilir
5.     Haddelenebilmesi ve bükülebilmesi nedeniyle (bizde yasak) çok defalar yeniden dolum için kullanılabilir
Pirinç kovanın bir dezavantajı deri kılıf içinde ve rutubetli ortamlardada renginin kararması, çok nadiren bakır içeriğinin oksitlenmesidir. Yeniden dolum işleminde dikkatlice gözden geçirilmesi gerekir.

NİKEL KAPLI KOVAN:
Nikelin çelik üzerinde kayganlığı diğer kovan malzemelerine göre çok iyidir. Pirinç kovan nikel ile kaplanarak kullanılabildiği gibi, çelik nikel alaşımı (çok nadir) kovanlar üretilmektedir.
1.     Kayganlığı nedeniyle en iyi besleme/tahliye sağlayan kovan türüdür.
2.     Paslanmaya karşı en dirençli malzemelerden biridir
Bu avantajlarına rağmen bazı dezavantajları da var
1.     Pahalıdır
2.     Kaplandığı malzeme üzerinden kolayca sıyrılabilmektedir
3.     Namlu ve atım yatağında nikel kalıntılarını temizlemek çok zordur
4.     Bozulduğu için haddeleme zordur, 3-5 defadan fazla yeniden dolum yapılamaz

ÇELİK KOVAN:
Makinalarda kolay işlenmesi ve pirince göre daha ucuza üretilmesi nedeniyle, özellikle antreman amaçlı atışlar için tercih edilebilmektedir.
1.     Ucuzdur
2.     Besleme ve tahliyede çok nadiren sorun yaratır.
Ancak çelik kovan kullanımının dezavantajları fazladır.
1.     Sert bir malzeme olduğu için yüksek sayıdaki atımlarda atım yatağı rampasında aşınma ve tahliye tırnağında aşınmaya neden olabilir
2.     Genleşmesi olmadığından silahı karbon ve barut atıkları ile çok kirletir, daha çok temizlik gerektirir
3.     Üzeri boya ve lak ile kaplansa bile rutubetli ortamlarda paslanmaya eğilimlidir
4.     Üzeri lak ile kaplanmış olanlarda, atım yatağında artık bırakır, sonraki pirinç kovanlarda besleme ve tahliye sorunlarına yol açar
5.     Haddeleme ve yeniden dolum yapmak mümkün değildir

ALÜMİNYUM KOVAN:
En ucuz ve kolay işlenen bir malzemedir.
1.     Ucuzdur
2.     Paslanma sorunu yoktur
3.     Genleşebildiği için silahta kirlenme çelik kovan kadar yaratmaz
Buna karşılık dezavantajları biraz fazladır:
1.     Genleşmesi nedeniyle atım yatağında sıkışma, dolayısıyla tahliye sorunu diğerlerine göre fazladır
2.     Kovanda yırtılma görülebilen bir durumdur
3.     Yumuşaklığı nedeniyle dip tablası ezilip, tırnak tarafından tahliye sorunu yaratabilir.

Aşağıdaki tabloda anlattıklarımı özetlemeye çalıştım:
[Resim: Ekran-Resmi-2020-05-09-13-39-28.png]
Elbette aktardıklarımda  eksikler ve tartışılacak tarafları var. Katkılarınız ile konu zenginleşecektir

Saygılarımla

RE: PİRİNÇ, ÇELİK, ALÜMİNYUM, NİKEL, HANGİ KOVAN? - Red Kit - 09-05-2020

Çelik kovan ve benzeri çözümler esasen hammadde yokluğuna dayalı Dünya Savaşı çözümleri.
Ülkemizde 10krş daha ucuza almak için barındırdığı kırım risklerini almaya değer mi, bence değmez.
Saygılar.

RE: PİRİNÇ, ÇELİK, ALÜMİNYUM, NİKEL, HANGİ KOVAN? - waltherslv - 09-05-2020

Sn. Sabri kimse darılacak gücenek diye bildiklerimiz yazıp paylaşmaktan geri kalmamalıyız. Emeğinize sağlık. Fazlaca İngilizcem yok. Lakin 2. dakika civarı fişeğin atım yatağında serbestçe sıkıştığı gözlemleniyor. Sanırım çelik kovan. Yanlışım var ise düzeltin lütfen. Saygılar

RE: PİRİNÇ, ÇELİK, ALÜMİNYUM, NİKEL, HANGİ KOVAN? - waltherslv - 10-05-2020

Bir video daha buldum çelik kovanın  sebep olduğu kirliliğin bahsedildiği. Yorumlar ilginç. Ya da google çeviri ilginç hale getiriyor. Big Grin  Big Grin Saygılar.

RE: PİRİNÇ, ÇELİK, ALÜMİNYUM, NİKEL, HANGİ KOVAN? - harun - 10-05-2020

Küçük bir düzeltme: Çelik kovanlar makinada kolay işlenmez, aksine en zor işlenen malzemedir. Bu nedenle çelik kovan da üretebilecek şekilde düzenlenmiş kovan hattının ilk yatırım maliyeti 1 - 1,5 milyon $ daha yüksektir. 

Aslında şunu unutmamak lazım. Sayın Red Kit'in yazdığı gibi çelik kovan temelde savaş zamanlarındaki hammadde sıkıntılarını aşmak için ortaya çıkmış bir çözümdür. Memleketin üreticilerinden en az birinin çelik kovan imalat yeteneğine ve kapasitesine sahip olması aslında stratejik öneme sahiptir. Gün olur pirinç, bronz, bakır hammaddeye sıkışırsak, ordu için çelik iyi bir seçenek olacaktır. 

Ruslar ordu mühimmatı olarak çelik kovanları komple laklayarak kullanır. Ancak bizim gibi kullanıcılar için çelik kovan ciddi sıkıntılar yarattırmayacak bir seçenek, ancak önemli bir fiyat avantajı da sağlamıyor. Ben değişiklik olsun diye, özellikle subsonik olanlarından alıp poligon atışlarında kullanırım. Ama yine de bana göre "asıl oğlan" pirinç kovanlı, kurşun çekirdekli, bakır gömlekli fişekler. 

Bu arada, MKE'ye son gelen Rus Tula yapımı .30 Carbine fişekle de çelik kovanlı. Her nedense çok yüksek bir fiyatla satışa çıkmış.

RE: PİRİNÇ, ÇELİK, ALÜMİNYUM, NİKEL, HANGİ KOVAN? - alpercuhaci - 10-05-2020

Sn. Sabri paylaşımınız için teşekkür ederim. Eğer biliyorsanız yeniden dolum hangi kanun, karar veya yönetmelikle yasaklanmıştır yazabilirseniz sevinirim.

(09-05-2020, 02:49 PM)Sabri demiş ki: 5.     Haddelenebilmesi ve bükülebilmesi nedeniyle (bizde yasak) çok defalar yeniden dolum için kullanılabilir

RE: PİRİNÇ, ÇELİK, ALÜMİNYUM, NİKEL, HANGİ KOVAN? - waltherslv - 10-05-2020

Bunları görünce ne diyeceğimi şaşırıyorum. Bunca insan boşa kürek çekiyormuşuz gibi geliyor. Faceboktan bir paylaşım.
xxxxxxx Tatlıcı'nın paylaşımı
Selamun aleykum bisey sormak istiyom bu mermilerde yesil olan renk ne ise yariyor birde mor olan var kirmizi var var normal bos kovan rengleri olan var bunlarin anlami nedir saygilar

[Resim: 96498037-10213353405668976-6835923742778982400-o.jpg]

Yorumlar
yyyy Kaya
yyyy Kaya Bunlar laklı yani neme karşı

zzzzz Öztürk
zzzzz Öztürk Yeşil olan makina kimya nın

xxx Türkdemir
xxx Türkdemir Ruhsatlı mermi olduğunu gösterir başka işe yaramıyor

qqq Bal
qqq Bal MKE candır gerisi heyecandır

kkk Dindar
kkk Dindar Evet yukarıda yyyy Kaya bey yanıtını verdi doğrusu o iyi geceler

Aklınıza gelip düşünebilirsiniz hatta diyebilirsiniz. Madem hoşlanmıyorsun ne diye gruplara üye oluyorsun. Birinci sebep belki bilmediğim bir şey öğrenirim. İkinci sebep en çok olan hataları gözlemlerim. Üçüncüsü ise bir faydam dokunursa elimden geleni yapmak. Sanal alemde sadece TT forumda gerçekten saygının vurgulandığını görüyorum. Lakin ben reel hayatta da saygılı davranan biri olarak TT forumdaki gibi olacak sandığımdan Facebok dünyasına o seviyesizliğe terbiyesizliklere bir türlü alışamadım. Doğal olarak üçüncü maddeyi bertaraf ettim. Sadece takipçi olarak duruyorum. Kimse darılmasın silahlar ile ilgili kanunda değişiklik bu cehalet oldukça bir arpa boyu yol almak mümkün değil. Saygılar

RE: PİRİNÇ, ÇELİK, ALÜMİNYUM, NİKEL, HANGİ KOVAN? - COMBAT NCO - 10-05-2020

Aliminyum kovanli mermilerle ilgili bir dezavantaj veya avantaj eksik.Ayni mermiyi 2-3 kere sarjorden atim yatagina alirsaniz (ozellikle surgu manevalasini kullanarak).Mermi asagi iniyor.45 acp blazerlarda yasadim.Sanki kovan ic basinci artar gibi geliyor bana ama ben mermi bozuluyor diyede dusunuyorum.Kovan cok yumusak.Profesyonel degil bana gore.Ozellikle tabanca mermileri.Cunku uclari duz carpiyorlar biryerlere girmeden once.

RE: PİRİNÇ, ÇELİK, ALÜMİNYUM, NİKEL, HANGİ KOVAN? - musti267 - 10-05-2020

[Resim: 063-922490740.jpg]

Eklennmemiş bende ekleyeyim. Yumuşak çelik malzemeli emaye kaplamalı fişekler. SSCB döneminde gayet yaygındır . Hemen hemen SSCB üretimi bütün AK-47 fişekleri bu tiptir. Emaye son derece dirençli bir malzemedir. Kamuflaja uygundur. Kayganlığı yüksektir. Besleme ve tahliyede avantaj sağlar.

Saygılar.

RE: PİRİNÇ, ÇELİK, ALÜMİNYUM, NİKEL, HANGİ KOVAN? - Sabri - 10-05-2020

(10-05-2020, 12:42 AM)alpercuhaci demiş ki:  Eğer biliyorsanız yeniden dolum hangi kanun, karar veya yönetmelikle yasaklanmıştır yazabilirseniz sevinirim.

Sn. alpercuhaci,

Tam net olarak bilmiyorum. Forumda bilen mutlaka vardır.  6136 sayılı kanunun 13. maddesinde "ruhsatsız mermi bulundurmak" diye bir suç var. Yivli mermi üretimi bir madde ile ruhsata bağlı, onunla bağlantılı olabilir diye düşünüyorum. Bir hukukçu arkadaşıma sordum, araştıracak.

Ancak piyasada da yivli fişek yeniden dolumu yapacak cihaz ve malzeme de yok zaten.

Saygılar