TabancaTufek.com Silah Forum
Termal battaniye - Yazdırılabilir Sürüm

+- TabancaTufek.com Silah Forum (http://www.tabancatufek.com/forum2)
+-- Forum: GENEL (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Hayatı İdame, Hayatta Kalma, Survival (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=135)
+--- Konu: Termal battaniye (/showthread.php?tid=15349)

Termal battaniye - victorinox - 04-05-2020

Kolay gelsin
Hep filmlerde ya da arama kurtarma ilkyardım olaylarında yaralı beya kazazedenın üstünde olan aleminyum folyoya benzeyen bir nevi battanıye şeklindeki acıl durum battaniyesine ilişkin sorularım var;
1-Bir çok yazı okudum öncelikle soğuktan korumak amaçlı kullanılan bu battanıe ile yanık örtüsü denilen şey aynı mıdır?
2-Bır çok mağazada 20-30 TL aralığında gördüm bunlar alınabılır mi?
3-Sarı ve gümüş renklisi olan var hangisi alınmalı farkı var mı?
4-Soğuktan korumak amaçlı şahsın vucuduna gümüş renk mi yoksa öteki kısmımı örtülmeli?
Gerçekten hayat kurtarabilecek bir malzeme hem rahat taşımır hemde uygun fiyatlı Cevaplarınızı be görüşlerinizi bekliyorum

RE: Termal battaniye - harun - 04-05-2020

1. Yanık örtüsüyle o battaniyenini ilgisi yoktur. Yanık üzerine ancak medikal ürün kullanılabilir, streril olmalıdır.
2. Evet yurtdışında birkaç Dolarlık üründür.
3. Renk fark etmez.
4. Ne tarafını örterseniz örtün fark etmez, çünkü hasta veya yaralıyı yağmurdan, ıslanmaktan korumak dışında pek bi halta yaramaz. Ağırlığına oranla izolasyon yeteneği nisbeten yüksek bir örtü, taşıması kolay. Elinizde başka hiç bir şey yoksa, bir sıfırdan iyidir diyerek kullanırsınız ama öyle gerçekten ısınacağınızı filan sanmayın.

RE: Termal battaniye - Demirhisar - 04-05-2020

Sayın victorinox, ilkyardım çantaların da bulunması gereken malzemelerden biri olan ve ismi yanık örtüsü/battaniyesi ve acil durum örtüsü gibi isimler verilen bir tarafı alüminyum renkli bir tarafı altın renkli yanık örtüsünün asıl amacı vücut sıcaklığını korumaya yardımcı olması dır. Bedeni ısıtması sözkonusu değildir. Sadece alüminyum tarafı yanık bölgeye örtüldüğünde soğuk hissi verdiğinden hastada rahatlama ve ağrıda hafifleme olduğu öngörülmektedir.
Ayrıca yara veya yanık bölgenin üzerini örttüğünüzde o bölgeye gelebilecek toz,toprak, çapak gibi dış etmenlerden korumak ve yanık deriye yapışmadığından sağlık kuruluşunda rahatça çıkarıldığından kullanışlıdır. Yanık örtüsü özellikle vücudunun büyük bir bölümü yanmış vakaları hastaneye nakil için sedye ile alınması gerekeceginden bedenin tamamen sarılması uygun olacaktır.
Yanık örtüsü tek kullanımlık olup sayın harun'un söylediği gibi steril değildir.

RE: Termal battaniye - Xlll - 04-05-2020

Sn.victorinox,size bir şey danışmak istiyorum.

Günlük yaşantımızda,acil bir durum da neleri yanımızda bulundurmalıyız ?

Bıçak ne olmalı ?
Silah ne olmalı ?
Acil müdahale ekipmanı ne olmalı ?

Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler.

RE: Termal battaniye - Murata - 04-05-2020

Reflektör olarak kullanarak yerinizi belli ederek, yardım istemenize yarar bir de.