TabancaTufek.com Silah Forum
Emniyet Mandalı - Yazdırılabilir Sürüm

+- TabancaTufek.com Silah Forum (http://www.tabancatufek.com/forum2)
+-- Forum: TABANCALAR (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: Yarı Otomatik Tabancalar (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=11)
+---- Forum: Girsan / Yavuz (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=59)
+---- Konu: Emniyet Mandalı (/showthread.php?tid=1523)

Sayfalar: 1 2 3

Emniyet Mandalı - Zülfikar - 25-02-2009

Merhabalar;
Arkadaşlar benim MC23 'ü horoz kalkık vaziyette emniyete aldığımda horozu otomatik olarak düşürüyor.Emniyete aldığımda horuzun düşmesi bana pek mantıklı gelmiyor.Bu durumu fabrika ile mi görüşmeliyim yoksa istanbulda emniyeti revize ettirebileceğim bir usta varmı?

Şimdiden teşekkürler.

RE: Emniyet Mandalı - zorbey34 - 25-02-2009

Silahınız beretta klonu olduğuna göre, emniyetinin de bu şekilde olması onun normal özelliği. Bildiğim kadarı ile Horoz kalkık vaziyette ancak tanfoglio ve klonları sarsılmazlar emniyete alınabiliyor. horoz kilitleniyor.

RE: Emniyet Mandalı - lupus - 25-02-2009

Sn.Zülfikar bu silahınızın normal özelliğidir. Emniyet mandalı aşağı dönerken, sağ taraftaki bir çıkıntı, gövdedeki bir parçaya temas ederek, horozu tulumbasından kurtarır, bu esnada da tetik kolunun horoz tulumbası ile irtibatı kesilir ve iğnenin aşağıya dönen arka parçasının, ön parçası ile bağlantısı ortadan kalktığı için, horoz silah patlatılmadan güvenli bir şekilde aşağıya iner. Bir Beretta klonu olan silahınızda, bir üretim hatası veya parça arızası olmadıkça, bu konuda herhangi bir sorun yaşamanız söz konusu değildir. Saygılar.

RE: Emniyet Mandalı - northwolf - 26-02-2009

Bence gayet güzel bir özellik... ancak irite oluyosanız, CZ klonu bir tercih yapabilirsiniz.

RE: Emniyet Mandalı - chipara - 12-05-2010

Sn. lupus üstad benim Mc 23 de aldığım snap cap'leri denerken gözüme çarpan bişey oldu tabanca emniyet mandalı emniyette iken sürgüyü kurduğumda horozu geride bırakmıyor yani horoz kurulmuyor,bazen kurulduğu takdirde de emniyeti açarken horoz düşüyor.
Sürgüyü kurarken önce emniyeti açtım sürgüyü kurdum mermi namlu ağzına geldi emniyeti kapatırken horoz düştü burada sorun yok, mermi namlunun ağzında bir tehlike içindeyim(Mizansen) ve horoz kurulu ama emniyet kapalı geziyorum emniyeti açarken horoz düşüyor.Şimdi emniyeti açıp horozu parmağımla kurduğumda sorun yok ama emniyet kapalı iken parmağımla horozu kurmaya çalışıyorum bazen kuruluyor bazen kurulmuyor vede kurulduğu zaman ise emniyeti açtığımda horoz kendiliğinden düşüyor yani namlu ağzındaki mermiye horoz düşmüş oluyor.
Burada benim yanlış kullanımımdan kaynaklanan bir sorunmu var yoksa tabancayla ilgili bir sorunmu var bilemiyorum.

Aklıma şöyle bir şey geliyor tabancanın çalışması ile ilgili; emniyeti açmadan horoz kurulmaz ama öyle olsa bazen neden kuruluyor,yada mermi namlunun ağzındayken emniyeti açmadan horozu kurmamak gerekiyor.

Yada namlu ağzında mermi varken tabanca emniyette iken horozu kurmamakmı gerekiyor.

Saygılar.

RE: Emniyet Mandalı - zucchero - 13-05-2010

Sn Chipara,
Aklıma takıldığı için kendi silahımda da bunu denedim, emniyette iken kesinlikle horoz kurulmuyor. Deneyimli üstadlar cevap verecektir ancak horoz çentikleri-emniyet manivelasında sorun olabilir diye düşünüyorum.

RE: Emniyet Mandalı - chipara - 13-05-2010

Sn. zucchero sizin cougar'da yanlış bilmiyorsam bir beretta klonu, çalışma sistemi benim MC 23 ile aynı olması lazım cougar emniyette iken parmağınızla horozu kaldırabiliyormusunuz.

RE: Emniyet Mandalı - yakuzz - 13-05-2010

Emniyet mandalı inik iken horozun kurulamaması lazım Sn.Chipara. Silahınızda sorun var. Zigana ile benzer sorunu defalarca yaşadık.

RE: Emniyet Mandalı - lupus - 13-05-2010

Değerli arkadaşlar, Beretta 92 ' de emniyet manevelası aşağıya çevrili ve kapalı iken horozu kurmaya çalıştığınızda, horoz kesinlikle kurulu kalmaz. Emniyet manevelası kapalı iken sürgüyü şarj ettiğinizde de horoz kesinlikle kurulu kalmaz.

Sn.chipara, bahsettiğiniz şeyler içerisinde en tehlikeli olanı, emniyet kapalı iken horozun kurulu kalması ve emniyeti açarken de kurulu horozun düşmesi hadisesi. Eğer horoz emniyet tam açık ve sürgüye paralel pozisyonda iken iğneye ulaşıyorsa, artık iğne sabitleme ve irtibat kesme parçası da ateşleme pozisyonundadır ki, bu durumda artık kapsül güvenliği sadece tetik kolu hareketi ile açılması gereken otomatik iğne kilidi emniyetine kalmaktadır ki, eğer bu da hakkı ile görevini yerine getirmez ise, atım yatağındaki fişek patlayacaktır.

Bence silahınızı en kısa zamanda fabrikaya göndermelisniz. Gerçi büyük ihtimalle doğru dürüst bir şey yapmadan size geri göndereceklerdir, ancak yine de şansınızı denemekte fayda var...

Akşam akşam aklıma Sn.Göktuğ ' a Beretta standardlarını yakaladıklarını, hatta geçtiklerini iddia eden, Sn.Göktuğ'dan hak ettiği cevabı alınca da onu yerli sanayi düşmanlığı ile suçlayan GİRSAN satış temsilcisi geldi ve yine kendimi tebessüm etmekten alıkoyamadım...Big Grin

RE: Emniyet Mandalı - chipara - 13-05-2010

Sn.lupus videosunu yüklüyorum yorumlarınız bekliyorum.

[Resim: th_Video-0007.jpg]