TabancaTufek.com Silah Forum
USAF GAU-5A: Amerikan Hava Kuvvetlerinin Yeni Oyuncağı - Yazdırılabilir Sürüm

+- TabancaTufek.com Silah Forum (http://www.tabancatufek.com/forum2)
+-- Forum: GENEL (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Genel Silah Sohbetleri (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Konu: USAF GAU-5A: Amerikan Hava Kuvvetlerinin Yeni Oyuncağı (/showthread.php?tid=15137)

USAF GAU-5A: Amerikan Hava Kuvvetlerinin Yeni Oyuncağı - madenci08 - 01-08-2019

Bir silahın ismi  GAU ile başlıyorsa genellikle hafif ateşli silahlar sınıfına dahil olmayan hava aracı topları akla gelir.Forumun orta yerine 20 mm uçak savarlar hakkında bir şeyler yazmayı düşünmüyorum.Uçak topu olmaya bu silah Amerikan hava kuvvetlerinin hayatta kalam silahlarına dair son yorumu.

Amerikan hava kuvvetleri (USAF) 2018 yılında hafif silahlar konusunda yeni bir yol haritası belirlemişti.Şüphe yok ki bu başlıklardan en ilginci ASDW idi.Bu kısaltmanın Türkçe açılımı havacı personel kendini koruma silahı.Özellikle son yıllarda PDW tartışılan , üzerinde konuşulan bir konsept haline geldi. Kompakt boyuttaki bu silahlar ne tam  makineli tabanca ne tam saldırı silahları.Bu tarz konseptler aslında hep var olan şeylerin sanki yeniden afili isim konulmuş hali gibi gelir bana.Özellikle sınırlı bir hacimde kullanılması gereken silahları bu sınıfa sokuyorlar.Neyse USAF bu konseptin faydalı olabileceğini düşünmüş ve özellikle uçucu personelin hayatta kalma olasılığının bu yöntemle arttırılabileceğini düşünmüş.

Sosyal medyaya yansıyan bir kaç görüntü ateşli silah bloggerlerının gündemine düşmüş.Bu silah GAU-5A ASWD. Sanılanın ismine bir uçak topu değil ama uçaklar içinde taşınacağı kısmı gerçek.Hakkında çok fazla şey bilinmeyen bu tüfek esasında 5.56 mm bir karabina.

[Resim: 58443458_383879322341077_767293884500803...60x495.jpg]

Nisan 2019 tarihinde face düşen ilk görüntü. Alaska'da bulunan F-22 üssünden pilot olduğu iddia edilen bir personel ateş ederken görünüyor.

Silah temele manada katlanabilen bir kabzaya sahip.Tüfeğin namlu ve kundak bölümü ayrı bir parça olarak monte/ de monte olabiliyor.Bu sayede silah iki temel parçaya ayrılıyor.Hava kuvvetlerinin belirttiğine göre silahın hiç bir alet edavat gerektirmeden 60 saniye içerisinde sökülüp takılabilmesi amaçlanmış.İçimden bir ses bizde g-3 45 saniyede söküp takıyorduk diyor ama o zalım pimler bir türlü geçmek bilmiyordu  diyor.Taş yok mu taş serzenişleri içerisinde 60 saniyenin biraz üzerine genelde monte ediyorduk şeklinde devam ediyor.

[Resim: 58612940_383879249007751_907839216878302...60x495.jpg]
Tüfek demonte vaziyette.
[Resim: 58375195_383879215674421_812350607857182...60x495.jpg]

Monte edilmiş halde vaziyette M-4 ile beraber.

Sosyal medyada  F-15E uçaklarına ev sahipliği yapan 366 filo personelinin ACES II fırlatma koltuklarının altında bulunan aynı isimli hayatta kalma kiti üzerinde hazırlık yaparken görüntülenmesi ile ile sahneye ikinci kere çıkmış.

[Resim: 140731-F-SI704-590-768x549.jpg]

Kitin ebadı 16X14X3.5 inç.Metrik konuştuğumuz zaman yaklaşık 40X35X9 santimetre (rakamlarda yuvarlanma yapılmıştır.) ebadında. Silahın 4 adet şarjör-120- mermi ile birlikte kitlere konulduğu belirtilmekte.Silahlar Amerikanın son teamülünden nasibini aldığından yalnızca tekli ve üçlü darbeli atış moduna sahip.

2137 adet tüfeğin birliklere nakledileceği kesinleşmiş.Tüfek envanterde olan A-10 , B-52 ,B-1 ve B-2 saldırı ve bombardıman uçakları ile F-22 . F-15 C ve E ile F-16 uçaklarına yerleştirilecekmiş.Aritmetik sazanlık yapmak istemiyorum zaten ülke olarak sorgulama itaat et modundayız ama  yine dayanamıyorum.  Big Grin  waykipedyayı kontrol ediyorum listeye F-35'leri dahil edersek aktif muharip uçak sayısı 2108 yapıyor.

Tüfeğin 200 metre menzilli olduğu dile getirilmiş.Pek çok kişinin ortak görüşü kara gün gelip çattığında yalnızca M9 ya da M17 tabancasına güvenmek zorunda olan bir personel için bu silah büyük bir gelişme.Tüfeğin ağrılığı hakkında fazla bilgi olmasa da ACES II hayatta kalım kiti 20 kilogramın altında.Genelde bu kitin içerisinde yalnızca ufak av hayvanlarını avlamaya yarayan 22 kalibre bir tüfek bulunmaktaydı.

Fotolar çoğunlukla TFB'den alınmakta ama sağda solda yazan bilgiler genelde bu kadar.Kendi yorumlarımı tartışma konusuna saklıyorum.

RE: USAF GAU-5A: Amerikan Hava Kuvvetlerinin Yeni Oyuncağı - madenci08 - 01-08-2019

Edit: Sanırım 15 dakika geçtiğinden düzenleme yapamıyorum.

Listeye 35 adet AC-130 gunshipte eklendiğinde bu rakam 2137 yapıyor.Bu rakamdan hareketle bu sayının birim tüfek değil birim uçak olduğunu varsaymak daha doğru olur.Listeye AC-130 eklendiğinde her uçağa bir tüfek düşmeyeceği ortaya çıkıyor. AC-130 13  kişilik mürettebata sahip. F-15E varyantı iki personel ile uçuyor.Bir kısım kaynakta yaklaşık 3000 adet tüfekten satın alınacağı yazmaktaydı.