TabancaTufek.com Silah Forum
Namlu Değişimi - Yazdırılabilir Sürüm

+- TabancaTufek.com Silah Forum (http://www.tabancatufek.com/forum2)
+-- Forum: GENEL (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Bakım Onarım (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Konu: Namlu Değişimi (/showthread.php?tid=15018)

Sayfalar: 1 2 3

Namlu Değişimi - Revoket - 19-01-2019

Değerli forum üyeleri.
Uzun uğraşlar sonucu değiştirebildiğim namlu ile ilgili süreci paylaşmak istiyorum. Umarım sizler böyle zorluklar yaşamazsınız, umarım silahınız arızalanmaz, dosta güven düşmana korku olur.
Onbir parçası zaten alındığı günden beri yani 2012 yılından beri sorunlarından dolayı değişti. Hiçbiriside garanti kapsamına alınmayıp ücretlendirildi müşteri talebi diye faturalandırıldı, bu namlu onüçüncü parça, fiyatı  585.99 TL
Namludaki deformasyonu fark edip fabrikaya başvurduğumuz andan namlunun takılıp işlemi sonlandırdığımız ana kadar geçen süre yaklaşık dokuz ay.
Süreçler              
1-Fabrika ile görüşme süreci üç ay. Namluya ne yapılabileceği kaplama sorunumu  yoksa metalürjik bir yıpranmamı var yeni namlumu takılmalı yoksa kaplanmalımı sorularının cevaplanma süreci.
2- Rapor süresi iki hafta. Namlu değişim raporunu fabrika vermeye imtina etti ve ısrarla ruhsatlı bir silah tamircisinden almam gerektiği konusunda ayak diretti. Raporu yazabilecek yetkili tamirci bulma ve raporu hazırlama süreci.
3- Silahın bağlı olduğu kurumdan kriminal için sevk edilmesi iki ay. Silah Hava Kuv.Şahsi silah envanterine kayıtlı olduğu için Kriminal Polis Müdürlüğüne sevki son çıkan K.H.K lara göre ve yasal düzenlemelere göre sıkıntılı bir süreç geçirdi.
4- Kriminal balistik incelemesi bir ay. Silahı Kriminal Polis Laboratuvar M.lüğüne teslimi ve sonuç raporunun hazırlanması tam bir ay.
5- Kriminal ile ruhsat şube arasındaki teslimat problemleri on beş gün. Silahın bağlı olduğu kurum ile raporu hazırlayan kurumun farklı oluşu iki ayrı usul ve esas karmaşasına sebep oldu. Hava Kuv.K.lığı kendi yönetmelikleri ve esaslarını baz alırken Kriminal ise İçişleri bakanlığının usul ve esaslarına göre hareket etti.Sonuç olarak silahı kuruma yani Hava Kuv.K.lığına PTT kargo ile göndermişler, doğal olarak Hava Kuv.leride K.H.K. Gereği paketi almayıp iade etmiş.Kriminal Müd.lüğü sadece kurumlara hizmet ettiklerini silahıda cevaben ancak sevk eden kuruma verebileceklerini benim gidip kurumdan silahı teslim almam gerektiğini belirtti.Hava Kuv.leri ise böyle bir uygulama olamayacağını şahısların silahlarını almak gibi sorumluluklarının olmadığını şahsen arıza nedeniyle başvurulmuş bir silahı yine teslim eden kişinin alması gerektiği bildirildi ancak yine teslim etmediler.Bende Kriminal Polis Laboratuvar Müd.lüğüne yazılı başvuru yapıp, Heryerde ve herzaman koşolu ile taşıma yetkim olduğunu herhangi bir silah nakil belgesinede ihtiyaç duyulmayacağını, kaldıki tamir için istenen  bir rapor olduğunu herhangi bir şaibesi ve olay bulgusununda olmadığını ruhsat ve belgelerle bildirdim ve silahın tarafıma mühürlenmiş ve paketlenmiş bir şekilde teslim etmelerini istedim. Dilekçem kabul gördü ve silahı teslim ettiler.Yapılan görüşmeler, telefon trafiği, git geller varın siz anlayın neler çekildiğini.Muhattap olduğum kişi sayısını bilmiyorum.
6- Fabrikaya gidilip yeni namlu takılması üç gün.Fabrikadan randevu alındı ancak yeni yıl nedeniyle sistemlerinin kapalı olduğu yeni namluya çıkış veremedeklerini söylediler.Bana verilen Raporun altı ay geçerli olduğu ancak özel şartlarda teslim edildiğini ve milad lı bir evrak olduğu üç gün içinde değişimin yapılmaması halinde raporun ve tüm yazışmaların geçersiz olacağını eğerki değişimi yapamıyorlarsa bana yazı ile bildirmelerini iletince Yarın gelin dediler.
Fabrikada yaşananlar ise ayrı bir süreç.Raporu vermek istemeyenler tuttu namlunun değişmesine kendileri karar vermiş gibi bunuda benim talep ettiğimi imza altına almak istediler. Avukatım yanımda olduğu için buna müsaade etmedik, fakat ne yapıp edip yine sonuç raporuna kendilerini yamadılar.Takılan namlu ise kısa, sürgüden bariz belli oluyor. Görevli personelin cevabı artık bu şekilde namlu ürettikleri bunu takabilecekleri başkada bir şey yapamayacağı yönünde olunca ilgili yasaların bakanlık onaylı satışların on yıl süreyle parça temin garantisi hatırlatıldığında, bu namlununda mega namlusu olduğu ancak yeni sistemde nitrür tekniği ile ısıl işlem gördüğünü satıştaki silahlarda bu namlu kullanıldığı cevabına itiraz edemedik kromsuz siyah alelade kaplamayı kabul edip bir an önce uçağa yetişmek için onayladık.Namlu değişti bu seferde seri numarasını basmamışlar onun için bekledik.Numara basıldı fakat okunmayacak kadar hafif vurulmuş bende böyle kabul edemeyeceğimi yeniden ve okunaklı bir şekilde basılmasını istedim.Bir müddet sonra getirdiler bu kadar derin basabiliyoruz malzeme ısıl işlemli pantograf kazımıyor gibi konuşmalar geçti. İşlemleri beklerken gelen giden sorunlu silahları, namı değer milli tabancalarının kronik arızalarını, şikayetçi müşteriler, personelin tutumu, hiçbir arıza veya hatayı kendilerinde bulmamak için ne gerekiyorsa yaptıklarını gördük. Bunuda benimle ilgilenen görevli işçimi ustamı ne olduğunuda anlayamadığım şahsın nasıl oldu bu namlu böyle ne yaptın sen buna sorusuna, bu soruyu sana benim sormam lazım diyerek gerginlikte yaşadım. Ömrünü dolduran namlu ve yeni namlunun görselleri aşağıda.Ümit ederim sizler böyle sorunarla karşılaşmazsınız ve canınz sıkılmaz.
Sonuç olarak bu silahların malzeme yönünden gerekli kalitede olup olmadıkları, herşeyde fabrikaya gönderin diyerek kendilerine ulaşımı zorlaştırıp sorunları yerinde tahditlemek olan hiçbir hatayıda kendilerinde bulmayan bu zihniyetle her ne kadar güzide kurumlarımıza silah veriyoruz dedikleri ve verilen yani satılan silahların ne kadar güvenilir oldukları ve gerektiğinde görev yapabileceklermi sorusunun cevabını aramaktır. Zira bilmem kaç dönüm arsada bilmem kaç personelle bilmem kaç eksenli tezgahlarla üretilip bilmem kaç ülkeye satıyoruz demekle olmuyor. Argeyi sahada nihai son kullanıcıda denemek moda olan ülkemizde geri dönüşlere bile önem vermeyen hata ve arıza istatistiği bile tutmayan, silahları tanıtıyoruz adı altında çekilen birkaç videoyuda çekenide sonuna kadar kendi reklamlarında kullanan bir zihniyet. Daha üzerinde TURKIYE niye yazıyorlar TURKEY yazsalarya diyenlerle sırf yabancı sempatisine örnek silahın sağına soluna yabancı birkaç kelime yazdırıp sonrada bununla gurulananlarla mücadele ederken, yerli sanayimiz gelişsin zaten hiçbir ülke bize silah vermiyor mantığından yola çıkarak sonuçta düşmana karşı düşmanın silahınımı kullanacağız gafıyla aklıyla dalga geçilen bir ülke olduk. Konu can güvenliği ve ulusal mücadele olunca apaçık görünüyor herşey. Ya iş yapanı alacaksın, yada işe yarayanı yapacaksın. HERŞEYE RAĞMEN İNADINA YERLİ AMA HAKKINI VEREN YERLİ, TÜRK MALI YURDUM MALI BİZİM MALIMIZ.HER NEREDE YAPILIYOR VE SATILIYORSA.
[Resim: 20181010-112133.jpg]
[Resim: 20190119-132636.jpg]

RE: Namlu Değişimi - Shepherd - 19-01-2019

Maalesef yerli üreticilerimiz yapılan işin üretim, kalite, ar-ge, satış sonrası hizmet gibi kısımlarından ziyade pazarlama işi değerli gösterme gibi satış inceliklerini ön plana çıkıyor.

RE: Namlu Değişimi - Hero17 - 19-01-2019

Marka ve model nedir?
Ayrıca çok geçmiş olsun..

RE: Namlu Değişimi - Ahmet Efe - 19-01-2019

Çok geçmiş olsun sayın Revoket, zor da olsa sonuca ulaşmanız sevindirici. Ben de marka ve modeli merak ettim, bu önemli bilgiyi bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Bir de yazınızı paragraflara bölerseniz, en azından her maddeye bir enter basıp paragraf oluşturursanız okumak daha kolay olur. Bu haliyle gerçekten göz yoruyor.

Saygılar.

RE: Namlu Değişimi - Yasin06 - 19-01-2019

Titremez diye tahmin ediyorum.

RE: Namlu Değişimi - Revoket - 19-01-2019

Yazı için özür dilerim, evet dikkat etmemişim kusuruma bakmayın.Silah Sarsılmaz K11 2012 üretimi.Kuruma kampanya olarak verilmişti.

RE: Namlu Değişimi - envr - 20-01-2019

Merhaba,

Siz, Silahli Kuvvetler mensubu olmaniza ragmen 9 ay gibi bir sureye mal olmus. Bizim gibi sivillerin basina, bu gibi durum gelse surec nasil olur, kac yila mal olur? Düsünmek bile istemiyorum...

Saygilarimla, Enver

RE: Namlu Değişimi - lenduha - 20-01-2019

Geçmiş olsun.

Yerli üreticilerin en büyük sorunu, yapacakları yatırımı ar-ge için değil kamuoyu satın almak için kullanıyor olmaları.

Saygılarımla.

RE: Namlu Değişimi - Murata - 21-01-2019

Reklam gibi olmasın ama, tabanca almak niyetinde olan ve fikir almak isteyen eşe, dosta "paran varsa Glock, paran az ise Canik" demekle sanırım doğru bir şey yapıyorum.

Çok geçmiş olsun Sn.Revoket. Sabrınız, takdiri hak ediyor. Ben olsam çoktan üzerine bir bidon benzin döküp yakmıştım.

RE: Namlu Değişimi - mimaslan - 21-01-2019

(21-01-2019, 12:16 AM)Murata demiş ki: Reklam gibi olmasın ama, tabanca almak niyetinde olan ve fikir almak isteyen eşe, dosta "paran varsa Glock, paran az ise Canik" demekle sanırım doğru bir şey yapıyorum.

Çok geçmiş olsun Sn.Revoket. Sabrınız, takdiri hak ediyor. Ben olsam çoktan üzerine bir bidon benzin döküp yakmıştım.

Sn. Murata. Kendi tecrübemden yola çıkarak Canik konusunda kesinlikle haklısınız. Canik L120 model silahımda fabrikada yapılan boya işleminde  oluşan memnuniyetsizliğim sonrasında sadece basit bir telefon konuşması ile tabancanın alt gövdesini ücretsiz değiştirdiler ve bu sürede 1 hafta kadar beklediğim için özür dilediler. Diğer yerli firmalara kıyasla ( forumda üyelerin yaşadığı tecrübeleri baz alırsak) Canik müşteri memnuniyeti konusunda rakipsiz diye düşünüyorum.

Sayın Revoket geçmiş olsun. Tam bir sabır testi yaşamışsınız. Umarım artık sorunsuz kullanırsınız.

Saygılar, Selamlar.