TabancaTufek.com Silah Forum
Mesleki koşullardan dolayı taşıma ruhsatı talebi (Jeolog) - Yazdırılabilir Sürüm

+- TabancaTufek.com Silah Forum (http://www.tabancatufek.com/forum2)
+-- Forum: DİĞER BİLGİLER (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Forum: Hukuk Bölümü / Yasal İşlemler (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Konu: Mesleki koşullardan dolayı taşıma ruhsatı talebi (Jeolog) (/showthread.php?tid=14986)Mesleki koşullardan dolayı taşıma ruhsatı talebi (Jeolog) - HCN - 17-12-2018

Merhaba üstatlar. 
Ankara merkezli yabancı bir madencilik şirketinde maden arama mühendisi (veya arama jeoloğu) olarak çalışmaktayım. Meslek gereği bulunduğumuz sahalar oldukça tehlikeli olabiliyor. Özellikle kış aylarında yabani hayvanlardan korunmak, genel olarak kötü niyetli olabilecek insanlara karşı kendimi savunmak ve elbette silah meraklısı olmak gibi sebeplerden taşıma ruhsatı almak niyetindeyim. Her ne kadar şirketin umrunda olmasak da, özellikle taşıdığımız pahalı ekipmanlardan dolayı her zaman soygun riskimiz mevcut (defineci zannedilerek sürekli rahatsız edici davranışlar ile karşılaşıyorum). Son 3 hafta içerisinde üç kere önüm kesildi ve kuş uçmaz kervan geçmez yerlerde araçla taciz edildim. Tarafıma işçi verilmediği durumlarda (çoğu zaman) çok çetin koşullarda arama-keşif faaliyetleri yürütmekteyim (doğu anadolu dahil). 

Emniyet müdürlüklerinin web sitelerinde aşağıdakine benzer açıklamalar görüyorum ve sizce bu açıklamaya dayanarak mesleki sebeplerden dolayı can güvenliğimin tehlikede olması durumu ile taşıma ruhsatı alabilir miyim?

"Yaptıkları iş, sosyal, ekonomik, kültürel ve mesleki faaliyetleri ya da bulundukları yer ve zaman itibarıyla can güvenliklerinin ciddi ve harici tehdit ve tehlikelere maruz kalacağı kuvvetle muhtemel olduğu anlaşılan Türk vatandaşları ile karşılıklılık esasına göre ülkemizde çalışma ve ikamet izni sahibi yabancı uyruklu şahıslara" taşıma ruhsatı verilebilmektedir. 


RE: Mesleki koşullardan dolayı taşıma ruhsatı talebi (Jeolog) - harun - 17-12-2018

İlgili maddeye atıfta bulunarak Ankara Valiliği'ne başvurunuzu yapabilirsiniz. Bir önceki vali olsaydı, kabul edeceğini düşünüyorum, şimdikini tanımıyorum.

Ancak, şunu unutmayın. Kendinizi savunmak için illa ki tabanca taşımanız gerekmiyor. Taşıma ruhsatı çok kolay şekilde alabileceğiniz bir av tüfeğiyle kendiniz yabani ve özellikle iki ayaklı hayvanlara karşı çok daha etkin olarak savunursunuz. Evet taşınması ve gizlenmesi daha zordur ama bence sizin tanımladığınız bölgeler için daha uygun ve daha maliyet-etkin.


RE: Mesleki koşullardan dolayı taşıma ruhsatı talebi (Jeolog) - yyildiz - 17-12-2018

Selamlar.
Kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde üzerinizdeki görünmez bir tabancadan ziyade, Sayın Harun'un dediği gibi görünür bir av tüfeği taşımanız iki ayaklı hayvanlara karşı caydırıcılık açısından daha etkili olacaktır. Kısa zamanda ve az prosedürle alınabilecek olması ve maliyetinin düşük olması da avantaj tabii.
Saygılarımla.


RE: Mesleki koşullardan dolayı taşıma ruhsatı talebi (Jeolog) - HCN - 18-12-2018

Av tüfeği taşımanın zorluğu bir yana bu sektörde toplumun fazla dikkatini çekmemek, göze batmamak ve panik yaratmamak önemli. Omzuma astığım Ar 15 platformunda bir av tüfeğini şirkete açıklamam oldukça zor olur. Teşekkürler, taşıma alabilme ihtimalim oldukça güçlü anladığım kadarıyla.


RE: Mesleki koşullardan dolayı taşıma ruhsatı talebi (Jeolog) - harun - 18-12-2018

(18-12-2018, 02:54 AM)HCN demiş ki: ... taşıma alabilme ihtimalim oldukça güçlü anladığım kadarıyla.

İsteğiniz mantık olarak oldukça güçlü. 

Örneklerden yola çıkarsak, taşıma ruhsatı isteğinizin kabul edilme ihtimali ise, ne yazık ki oldukça zayıf.

Ancak bu sizi yıldırmamalı. Denemeden bilemezsiniz.


RE: Mesleki koşullardan dolayı taşıma ruhsatı talebi (Jeolog) - envr - 18-12-2018

(18-12-2018, 09:03 AM)harun demiş ki:
(18-12-2018, 02:54 AM)HCN demiş ki: ... taşıma alabilme ihtimalim oldukça güçlü anladığım kadarıyla.

İsteğiniz mantık olarak oldukça güçlü. 

Örneklerden yola çıkarsak, taşıma ruhsatı isteğinizin kabul edilme ihtimali ise, ne yazık ki oldukça zayıf.

Ancak bu sizi yıldırmamalı. Denemeden bilemezsiniz.

Sn. Forum Üyeleri, 

Affınıza sığınarak bir şey sormak istiyorum. Taşıma ruhsatı için başvuruda bulunulsa (ruhsatı alabilme ihtimaline karşı) ve uygun görülmeyip ruhsat verilmese harç yanıyor mu? Yani meslekten dolayı bu riske girip şans denene bilir mi?


RE: Mesleki koşullardan dolayı taşıma ruhsatı talebi (Jeolog) - Ahmet Efe - 18-12-2018

Sayın HCN, eğer gerçekten yazdığınız koşullar için savunma amaçlı silah ihtiyacınız varsa 47 cm namlu bir yivsiz sizin için en doğru seçenek olur.

Çünkü bahsettiğiniz durumlarda en tehlikeli durumlar yaban hayvanları, bunun için de tabanca mantıklı değil.

Ama yok silahseverliğiniz nedeniyle mesleğinizi avantaja dönüştürüp tabanca taşıma ruhsatı almak istiyorsanız denemenizde fayda var, ama sanırım ruhsatı verecek olan makamlar da bizim gibi düşünecektir.

Saygılar.


RE: Mesleki koşullardan dolayı taşıma ruhsatı talebi (Jeolog) - ugr - 18-12-2018

Tabanca için ruhsat alamıyorsanız. Namlu boyu yasal olarak en kısa olan RANGER BULLPUP 20 GA tavsiye ederim. Kendimde hali hazırda kullanmaktayım.


RE: Mesleki koşullardan dolayı taşıma ruhsatı talebi (Jeolog) - asc - 19-12-2018

(17-12-2018, 07:50 PM)HCN demiş ki: "Yaptıkları iş, sosyal, ekonomik, kültürel ve mesleki faaliyetleri ya da bulundukları yer ve zaman itibarıyla can güvenliklerinin ciddi ve harici tehdit ve tehlikelere maruz kalacağı kuvvetle muhtemel olduğu anlaşılan Türk vatandaşları ile karşılıklılık esasına göre ülkemizde çalışma ve ikamet izni sahibi yabancı uyruklu şahıslara" taşıma ruhsatı verilebilmektedir. 

Cümlede geçen "ciddi ve harici tehdit" kelimeleri yüksek mevkilerde olması gereken "dayı" veya "emmi" demektir. Var ise alırsınız. Sad