TabancaTufek.com Silah Forum
Sürgünün Geride Kalmaması Sorunu - Yazdırılabilir Sürüm

+- TabancaTufek.com Silah Forum (http://www.tabancatufek.com/forum2)
+-- Forum: TABANCALAR (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: Yarı Otomatik Tabancalar (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=11)
+---- Forum: Stoeger (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=78)
+---- Konu: Sürgünün Geride Kalmaması Sorunu (/showthread.php?tid=14427)Sürgünün Geride Kalmaması Sorunu - celik60 - 12-09-2017

Sevgili forumdaşlar, değerli üstadlarım,
3 Ay kadar önce Cougar'ımla atış yapıyordum, arkadaş atışları yaparken tabancanın içinde mermi bitmesine rağmen sürgü düştü, geride kalmadı. Böyle bir durum söz konusu olabilir mi? Yoksa atıştan sonra sürgü geride kalmış, ancak bir şekilde arkadaşın bir fiili ile (istemeden sürgü düşürme mandalına temasla vs. gibi) bir şekilde düşürülmüş müdür?


RE: Sürgünün Geride Kalmaması Sorunu - Karacula - 12-09-2017

Atışları hep aynı şarjör ile mi yaptınız? Yoksa farklı şarjörler kullandınız mı?


RE: Sürgünün Geride Kalmaması Sorunu - Vefasiz - 12-09-2017

Sn. celik60,
Sürgü düşürme mandalına istemsiz temas ederek sürgünün kilitlenmesini farkında olmadan engellediğinizi düşünüyorsanız birkaç sefer sol elinizle atış yapmayı deneyin. Sürgü kilitleniyorsa tespitiniz doğrudur. Evvela bu denemeyi yapmadan mekanik müdahalede bulunmayın. Sol elinizle attığınızda da sürgü kilitlenmiyorsa Sn. Karacula'nın üstü kapalı önerdiği gibi farklı şarjör deneyin. Yine sonuç alamazsanız sürgü tutucu manivelanın yayında ve en son da metalin kendinde kusur arayın.


RE: Sürgünün Geride Kalmaması Sorunu - demirci57 - 12-09-2017

Veya atışları hep aynı elle mi yaptınız? Yoksa farklı elleri kullandınız mı?  Wink

Sıfır kilometre Concon Gen5 Glock sahiplerini ayrı tutuyorum Wink , bu gibi durumlarda sorunun silahtan ziyade, ele "cuk" oturan tabanca yapısı ve baş parmağın tam altında kalan sürgü salma mandalında aranması gerekir.

Tespit için silahı diğer elle kulanmak veya tek elle atış yapmak genellikle yeterli oluyor. Şarjörü veya gerdelini kurcalamadan evvel, atıcı sorunun kaynağını kendisinde aramalı.

Benim de zamanında tecrübe edip, sıkıntının semerde değil, eşekte olduğunu anladığımda derin bir oh çektiğim durumdur. İçiniz rahat olsun... Nedense bilmem, bu mevzu bana çay içerken göz ağrısı şikayetiyle doktora giden adamın hikayesini hatırlatır. Smile

Saygılarımla.


RE: Sürgünün Geride Kalmaması Sorunu - celik60 - 14-09-2017

Evet sevgili forumdaşlar, soruda da belirttiğim üzere atışı ben değil arkadaşım yaptığı için net olarak teması olup olmadığını bilemiyorum. Ben sadece merminin bittiğini ancak sürgünün, silahın içinde mermi varmış gibi düştüğünü gördüm. Atış çift elle yapılıyordu, temas olması muhtemel. Temennim de bu yönde. Değerli cevaplarınız için teşekkür ederim.