TabancaTufek.com Silah Forum
Benim Steyr M9A1 im - Yazdırılabilir Sürüm

+- TabancaTufek.com Silah Forum (http://www.tabancatufek.com/forum2)
+-- Forum: TABANCALAR (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: Yarı Otomatik Tabancalar (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=11)
+---- Forum: Steyr (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=80)
+---- Konu: Benim Steyr M9A1 im (/showthread.php?tid=1404)

Sayfalar: 1 2 3

Benim Steyr M9A1 im - evrenay - 10-02-2009

Bugünkü 110 atıştan sonra yaklaşık 600 atışı geçti. 200 atıştır temizlenmedi, biraz kirli kusuruma bakmayın.

Geçen Houge grip ile 100 ün üzerinde mermi yaktım. Performansım pek iyi değildi. Kabahati Houge gripe buldum. Kabza üzerindeki parmak izi ile grip üzerindeki parmak izi tam olarak üst üste oturmuyor ve parmağı acıtabiliyor. Ayrıca kabza kalınlaştığı için tutuşumunda bozulduğunu farkettim. O yüzden bugün söktüm.
Kılıf olarak klipsli nubuk kılıfı kullanıyorum. Diğer deri dış kılıfı bugün aldım. Malesef Steyr M9 a uygun bir Kydex iç kılıf bulamadığım ve ABD den ısmarlaya çekindiğim için böyle yetersiz kılıflarla yetinmek durumundayım.

[Resim: P1120853.jpg]
[Resim: P1120850.jpg]
[Resim: P1120849.jpg]
[Resim: P1120847.jpg]
[Resim: P1120855.jpg]
[Resim: P1120858.jpg]

RE: Benim Steyr M9A1 im - ekeke - 10-02-2009

Sn Evrenay,

Yine çok güzel bir paylaşım. Bir silahsever olarak, kendi silahınızın resimlerini yolladığınız; paylaştığınız için çok teşekkürler..Big Grin

Sevgiler

RE: Benim Steyr M9A1 im - lupus - 10-02-2009

'' This my Steyr, there are many out there, but this one is mine '' . Big Grin .
Yine güzel bir paylaşım ve yol hikayesi. Elinize sağlık.

Sanırım ilk defa son poligon maceranızda bir FTF, besleme sorunu yaşadınız.
Bu sorunu yaşadığınızda da silah kirli miydi?
Bu sorunu yaşadığınızda, Hogue takılı mıydı?
Hogue ile yaşadığınız kavrama sorunu nedeni ile bir limb wristing hadisesi yaşamış olabilir misiniz?
Bir de sizden bir ricam olacak, her iki şarjörün yaylarının uzunluk ve gerimlerini bir kontrol eder misiniz?
Malumunuz Steyr M9'larda bazen farklı yaylar olabiliyor.
Bir limb wristing olayı ile bu ikisi bir araya gelmiş olabilir mi acaba?

RE: Benim Steyr M9A1 im - glock - 10-02-2009

Süper Sn.Evrenay.

RE: Benim Steyr M9A1 im - evrenay - 10-02-2009

lupus demiş ki:'' This my Steyr, there are many out there, but this one is mine '' . Big Grin

Gerçekten de eşim yokken koynuma alıp yatıyorum :-)

lupus demiş ki:Bu sorunu yaşadığınızda da silah kirli miydi?

Evet göreceli olarak. Yaklaşık 100 atış yapmıştı üzerinden 2 hafta geçtikten sonra sürgü yağsız kalmasın diye MKEK in silah temizleme yağından damlattım biraz. Bu yağı daha sonra silmedim. Ardan 1 hafta geçti ve dün 20-25 atış yaptım ve kovan dikti.
Resimlerde seçiliyor sanırım yer yer parlıyor sürgü ve gövde yağdan dolayı.
[/quote]
lupus demiş ki:Bu sorunu yaşadığınızda, Hogue takılı mıydı?
Hayır değildi
lupus demiş ki:Hogue ile yaşadığınız kavrama sorunu nedeni ile bir limb wristing hadisesi yaşamış olabilir misiniz?
Houge takılı olmadığı için olumsuz

lupus demiş ki:Bir de sizden bir ricam olacak, her iki şarjörün yaylarının uzunluk ve gerimlerini bir kontrol eder misiniz?
Malumunuz Steyr M9'larda bazen farklı yaylar olabiliyor.
Bu konuyu Steyr Forum da daha önce okuduğum için şarjör yaylarını söküp daha önce kontrol etmiştim. İkisi de aynı. Ayrıca doluyken sallayınca şıkırtı sesi gelmiyor. Kaldı ki o an hangi şarjörün takılı olduğunu unuttum. 2x15 lik 1x17lik ten.

lupus demiş ki:Bir limb wristing olayı ile bu ikisi bir araya gelmiş olabilir mi acaba?
Ben de aynısını düşündüğüm için hocaya sordum, yok değildir falan dedi, ama seri atış yapıyordum, belki tetiğe fazla hıhzlı basmışssındır dedi (hoş daha önce de seri atış yapmıştım ama poligonda kendimi düzeltme çabası içerisinde bazı şeylere hakettikleri ilgiyi gösterememiş olabilirim). bugün tekrar gitmeyi planlıyorum eğer yine aynı şey olursa daha ciddi bir şekilde olayı incelememiz gerekecek.

Sayın Glock, çok tecrübeli bir silah kullanıcısı olmadığım için bu konuda fazla yorum yapamayacağım. Ancak yazak istediğim SteyrM9A1 vs. H&K USP konusu vardı, toparlayıp yazamadım. İkisini kıyaslamam gerekirse USP nin kabzası bana göre oldukça kalın, silahı kavramakta zorluk çekiyorum, bu konuca Steyr daha iyi. USP Steyr den daha fazla şahlanıyor bunu da söyleyebilirim. Steyr in üçgen gez ve arpacığı toplu iğnebaşı kadar bir alanı gösterdiği için mükemmel bir atış yapma sevdasına kapılabiliyorsunuz (sanki mermiler toplu iğne boyutlarındaymış ta sizde tam o kadarlık bir noktayı vuracakmışsınız gibi) ve bir süre sonra eliniz titremeye başlıyor. Parmaklar ileride pozisyonunda parmağın sürgü kilidine değmesi ve sürgünün kilitlenmemesi olayını bu sefer yaşamadım. Sanırım bunda hocanın sağ elimin başparmağını aşağıya doğru kıvırarak sol elimin başparmağını üstüne bindirmesi sağladı. Bu şekilde silahı kiltleyeceğimi söyledi (doğrudur değildir bilemem) ki akabinde silaha daha rahat hakim olmaya başladım.

Kutusundan çıkan 15 lik şarjörler boşken kendiliğinden kayıp düşmüyor şarjör çıkartma düğmesine basınca. Kabzanın içini yağlayıp tekrar deneyeceğim imkanım olunca. Şarjörler metal, polimer değil ancak anlaşılan çok hafifler ve şarjör kilidinden kurtulduktan sonra bir süre daha kilidi ittirmesi gerekiyor. Şarjör takarken sürtünmeyi bariz bir şekilde hissediyorsunuz.

Kabzanın sırtındaki parelel derzler kayabiliyor. Kabza kenarlarında kullanılan tırtıkları kullanabilirlermiş bu bölgede. Ancak kesinlikle bir USP deki gibi rahatsız edici değil. USP resmen elimi zımparalayarak aşındırmaya çalıştı :-)

USP nin tetiğini sağarak düşürebiliyorsununuz. Steyr de bir noktadan sonra fazladan güç uygulayarak son derece KURU bir tetik (TAK diye ses çıkartıyor, neşeli bir ŞAK yerine) düşürme yaşıyorsunuz. Son anda uygulanan bu eksta güç belki nişan hattınızı bozabilir. Ama alışınca mesele yok.

RE: Benim Steyr M9A1 im - melihaga - 10-02-2009

güzel paylaşım teşekkürler..

arkadaşlar bu arada mkek mühimmatının kalitesini bir daha görmüş oldunuz, barutun yarısı silahın içinde...

RE: Benim Steyr M9A1 im - glock - 10-02-2009

Ellerinize sağlık Sn Evrenay...

RE: Benim Steyr M9A1 im - lupus - 10-02-2009

Alıntı: hocanın sağ elimin başparmağını aşağıya doğru kıvırarak sol elimin başparmağını üstüne bindirmesi sağladı. Bu şekilde silahı kiltleyeceğimi söyledi (doğrudur değildir bilemem) ki akabinde silaha daha rahat hakim olmaya başladım.

Sn.evrenay, bu konuda kendim hiç bir yorumda bulunmadan, sadece aşağıdaki linki vereceğim, gerekli yanıtların tamamını orada bulacağınızı sanıyorum.

http://www.handgunsmag.com/tactics_training/combatg_100306/

Aşağıda da bizim forumumuzda yazılmış derlemeler var;

http://www.tabancatufek.com/forum2/showthread.php?tid=1197&pid=24185#pid24185

Alıntı: The thumb-over-thumb grip is not used by any top shooter; however, its easy "learnability" and execution by new shooters makes it an excellent first grip for beginners

[Resim: hgcombatg100206bey4.jpg]

Yukarıdaki resimde kullanılan tekniği hiç bir üst düzey atıcının kullanmadığı, ancak kolay öğrenilebilir ve kolay terk edilebilir bir teknik olduğundan, yeni başlayanlar için tercih edilmesi gereken bir teknik olduğu vurgulanmış.

Aşağıda, bu gün artık tabanca kavramada ve atışta altın standard olarak kabul edilmekte olan ''thumbsforward'' tekniğinin mücitleri olan Brian Enos ve Rob Letham ' ın, seyrederken ellerinde sanki mengedeymiş gibi duran silahları nasıl nasıl kilitlediğini görüyorsunuz;

[Resim: hgcombatg100206ahc1.jpg]

[Resim: hgcombatg100206cxc7.jpg]

[Resim: hgcombatg100206dol0.jpg]

Bu teknik uygulanırken izlenen iki temel yol var. Bunlardan birisi ileri uzanan parmakları, direk silaha temas ettirmeden, özellikle sağ el başğarmağını yana hafifçe ayırarak, sol el üzerinde tutmaktır. Brian Enos'un genel olarak benimsediği teknik budur. Ben de kişisel olarak özellikle, sürgü yakalama manevelası uzantıları parmak altına girerek temas eden ve bu nedenle sürgünün geride kilitlenmesine engel olan SIG Sauer, Steyr, Walther P99 gibi silahlarda bunu uyguluyorum ve çok işe yarıyor.

Diğeri de, her iki el ve parmaklarının da silaha yakın temas ettiği, özellikle emniyet manevelası olanlarda sağ el baş parmağının emniyet manevelası üzerinde durduğu tekniktir. Bunu da özellikle 1911, BHP, CZ 75 gibi silahlarda uyguluyorum.

Aşağıda solda birinci, sağda ikinci tekniği görüyorsunuz;

[Resim: hgcombatg100206gtk2.jpg]

Arkadaşlar fırsat bulduğumda yukarıdaki makaleyi tamamen tercüme edip, Taktik ve Eğitim bölümüne sabitlemeyi düşünüyorum. Memleketimiz dahilinde bu işleri çok daha iyi bilen otörlerin bunu yapmasını beklemeye kalkarsak, sanırım bir yüzyıl daha beklememiz gerekecek, çünkü daha kendisini atış hocası ve uzman olarak tanıtan bir Allah'ın kulundan bu tekniklerle ilgili bir tek kelime duyma imkanım olmadı, bunları hep deneyerek ve okuyarak kendimiz bulmak zorunda kaldık, ne yapalım yine tercüme olacak ama, artık idare edersiniz arkadaşlar.

RE: Benim Steyr M9A1 im - KENAN - 13-02-2009

sayın evrenay bilmenizi isterim bendede bir adet steyr var severek aldım bu gün mke ile görüşme sağladım m9a1 adet olarak çok az kalmış yakında bitecek bence elinizdekinin kıymetini bilin ve tutun

RE: Benim Steyr M9A1 im - evrenay - 01-01-2010

Arkadaslar bugün itibariyle Steyr M9A1 imi aksesuarlari ile birlikte bir arkadasima devrettim.

Silahimin 3 yil daha tasima ruhsati vardi ama gerek Glock G26 almis olmam gerekse Steyr'i alma teklifinin bir arkadasimdan gelmis olmasi beni silahi satmaya ikna etti.

Arkadasima devrettiklerim;

1- 1 adet Steyr M9A1 marka 2007 model yaklasik 1800 atim görmüs yari otomatik tabanca (temiz!, sabunlu suyla yikadim her seferinde :-) )
2- 2 adet orjinal 15 lik Steyr sarjör
3- 3 adet orjinal 15+2 orjinal Steyr sarjör (satis fiyati 80 Avro civarinda, sayim Michael Ali Kilic 1 adedini bana hediye etti ve kalanlarini da makul fiyattan satti, o da benim israrimla)
4- Bir adet avda ve uzun mesafe atislarinda ise yarayacak aparat. Almanya satis fiyati 300 Avro
5- Orjinal kutusu, temizlik seti, kullanim kilavuzu, 2 adet silah kilitleme anahtari.

Emsal teskil etmesi acisindan fiyat: 2500 €

Edilen zarar: 1200 TL ruhsat harci (daha 3 yil tasima hakkim vardi), 550 USD silahin MKEK satis fiyatindan, 700 € aksesuarlardan.