TabancaTufek.com Silah Forum
Sureshell 8 li shotshell carrier. - Yazdırılabilir Sürüm

+- TabancaTufek.com Silah Forum (http://www.tabancatufek.com/forum2)
+-- Forum: GENEL (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Aksesuarlar (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Konu: Sureshell 8 li shotshell carrier. (/showthread.php?tid=13944)

Sayfalar: 1 2 3 4

Sureshell 8 li shotshell carrier. - cnrabt - 22-12-2016

Değerli forumdaşlar kısa bir süre önce Benelli M2 için  edindiğim Sureshell 8 li shotshell carrier ile ilgili olumsuz bir geri bildirim yapmak durumundayım. Sağolsunlar forumdaşlarımız aldıkları ürünler ile ilgili aldık haberiniz olsun  dışında pek bir bilgi paylaşmadıkları için kötü çocuk olma işi bana kaldı.  Sad

Normalde vidayı sık aralıklarla tak çıkar yapıp laçkalaştırmamak adına 500 atımda bir söküp taşıyıcının gövdesi ile tüfeğin gövdesi arasında kalan kısmı ve bu sayede boşa çıkan tetik korkuluğunun bulunduğu gövde içini temizlemeyi düşünüyordum. Ancak tesadüf bu ya hadi bir temizliyim can sıkıntısından dedim... Gerçekten can sıkan bir olayla karşılaştım.

Bu aksesuarı alırken en önemli çekincem tüfeğin çalışma sıhhatine etki etmesi en büyük çekincem ikinci çekincem ise atışlarda gevşeyip düşmesi idi. Şükür ikisini de yaşamadım ama özellikle ikincisini yaşamama sebebini bu sabah sökünce anladım. Zira atışın etkisinden hem chicago screw olarak geçen ikili pin yamulmuş hem carrier ın gövdesinde tepme istikametinde ezilme ve malzeme yığılması oluşmuştu. Gövde iyi ki metalmiş plastik olsa ne hale gelirdi bilemiyorum. Tek avuntum gövdedeki pin yuvasına pek bir hasar vermemiş. Tüfek saddle üzerine takıldığından beri tam olarak 282 atış yaptı. Büyük kısmı şevrotin ve slug bir kısmı 34-36 gr saçma 10 kadarı da 44-45 gr magnum slug ve şevrotin idi.

Fotolar:

Gövdede çok az bir hasar var gibi. Carrier in montaj deliğinde olşan malzeme yığılması sebep olmalı.

[Resim: IMG_6678.jpg]
 Gövdesindeki malzeme yığılması
[Resim: IMG_6679.jpg]

İkili vida pinin kutudan çıkan yedek ile karşılaştırlması... Yamulma bariz.
[Resim: IMG_6680.jpg]

Gövde ile yaptığı temas sonucu özellikle vidanın  bu kısmında oluşan aşınma.

[Resim: IMG_6681.jpg]

Karşıdan carrier in montaj deliğinde oluşan ezilme. Yana doğru ezilip malzemeyi arkaya yığdığından  sebep yuvarlağın düzgün olmaması dikkatli bakıldığında belli oluyor.
[Resim: IMG_6682.jpg]

Hasılı kelam bu aksesuarı combat ve speed reload idmanları için büyük bir hevesle edinmiştim. Edinmeden önce sayın üstadım kinetik sistemden sebep ağırlık çalışma sıhhatini riske atacağından endişe etmiş,sayın türkmenoğlu vida tam sıkıldığında gövdeyi kasabileceği ve çalışma sıhhatini etkileyeceği öngörüsünde bulunmuştu. Bu haliyle bile çalışma sıhhatine hiçbir menfi etkisi olmamış ancak bize yumruğu beklemediğimiz bir yerden çıkarmıştır. 

Tek vidalı olduğundan yük muhtemelen bu gariban tek vidaya biniyor. Belki üstten picatiny raylı modellerinde tepme yükü başka vidalarla da paylaşılacağından bir sıkıntı olmayabilir. 6 lı kapasitede olan modellerinde de yük az olacağından bir nebze risk düşük olabilir diye öngörüyorum.

Saygılar.

RE: Sureshell 8 li shotshell carrier. - lenduha - 22-12-2016

Sn. cnrabt,

Öncelikle geçmiş olsun. Beretta 1301 için aldığım Sureshell'in çözülmez bir yerinden oynama sorunu olduğunu daha önce dile getirmiştim:

http://www.tabancatufek.com/forum2/showthread.php?tid=13482&pid=325197

Tüfeğin üzerinde bu oynama-sürtünmeden kaynaklı olduğu düşündüğüm aşınmalar da vardı. Aşınmalardan bir kısmını da aksesuar üzerine açılan deliklerde kalan çapaklara bağlamış ve bunları Dremel ile düzlemiştim.

Diğer taraftan başıma çok daha kötü bir şey geldi ve bu benim hatam. Sureshell'i 2. kez Loctite ile sabitlerken, aksesuar ile birlikte gelen vidayı çok az daha zorlayarak yerine taktım. Bunun nedenini daha bol kullandığım Loctite'a bağlamıştım. Ancak sonradan farkettiğim üzere, ürün ile birlikte iki adet vida grubu geliyormuş ve metrik olanla diğeri arasında gözle farkedebilmenin çok güç olduğu diş aralığı farkı mevcutmuş... Tüfek deliğindeki dişleri kötü bir şekilde "düzlemiş" olmuşum. O günden sonra keyfim kaçtı ve 1-2 aydır o kısma ellemiyordum.

Dün, makine mühendisi biraderimle zedelenmiş delikleri ve geri kalan diş aralıklarını WD40 + asetonla iyice temizledik ve rayı tekrar yerine, bu sefer doğru diş aralığındaki vida ile oturttuk. Neler olacağını bize poligon söyleyecek. Ancak uzun vadede bir numara büyük diş açmak gerekli gibi görünüyor.

İkinci kısımda bir miktar benden kaynaklı bu hatayı foruma yazmamıştım. Forum kullanıcıları da aksesuarın yerinden oynaması ile ilgili olumsuz bir görüş bildirmeyince ürünü kötülemiş olmak istemedim açıkçası. Zira, bir şekilde dünya kalitesinde ve standardında bir Mesa ürününü Türkiye'de edinme "lüks"üne sahibiz. "Lüks" diyorum, çünkü bu tür aksesuarları ithal eden girişimciler olmadığı sürece edinmenin tek yolu yasa dışı bir şekilde bavulunuzda getirmek.

Saygılarımla.

RE: Sureshell 8 li shotshell carrier. - cnrabt - 22-12-2016

Öncelikle sitemvari bir üslup olmuş yazdıklarım lütfen forumdaşlarımız üsterine alınmasınlar. Haddimi aşmış olmak istemem doğrusu.

Sağolun sayın lenduha. Zaten sizin ve diğer 1301 sahiplerinin konuda paylaşımları sayesinde gevşeme sıkıntısı görülebildiğini okumuş ve buna göre kendimi hazırlamıştım ancak işte durum malum... Şimdi de benim geri bildirimim ile benzer sıkıntılara karşı hazırlıklı olunmuş veya önlem alınmış olunur.

Vidaların farklı girişte olduğunu farketmiş uygun sıkılıkta olanı bulup montajı ona göre yapmıştım. Bende de bahsettiğim üzere gevşeme sorunu hiç olmadı. Locktite denen mevzuyu tüfeğin gezi haricinde kullanma ihtiyacım olmadı şimdiye kadar.

Son paragrafınıza istinaden,benim hatalı yaptığım fakat farkında olmadığım bir şey olabilir. Buna mutlaka açığım. Olay ürünü kötülemek değil hele ki bu ürünlerin getiricisi sayın Harun ile hiç bir alakası yok kendisiyle asla satıcı müşteri konumunda görmedim kendimi. Kendisine olsa olsa müteşekkir olurum. Aslında bu geri bildirimle kendisine ithal edeceği ürünlerle alakalı karar vermesinde yardımcı da olmuş oluyoruz. Haksız mıyım?

Örneğin; Sahibi olduğum Benelli ile ilgili sevmediğim yönleri söylemekten hiçbir zaman çekinmedim. Sizce bu ürünü karalamak mıdır? Başka forumdaşlarımız da kimi zaman eksik gördüğü hususları paylaşmaktalar. Buradaki olay ürünün sahada kullanımı ile ilgili bir geri bildirimdir ve diğer ürünleri edinen arkadaşlarımızın sadece bu ürünle ilgili değil diğer ürünlerle de ilgili daha detaylı icabında sadece sahibi oldukları için belki geri bildirimden kaçınmamaları paylaşımlarının artması yönündedir.

Saygılar.

RE: Sureshell 8 li shotshell carrier. - Gravis_Pro - 22-12-2016

(22-12-2016, 02:24 PM)cnrabt demiş ki: ...
Örneğin; Sahibi olduğum Benelli ile ilgili sevmediğim yönleri söylemekten hiçbir zaman çekinmedim. Sizce bu ürünü karalamak mıdır? Başka forumdaşlarımız da kimi zaman eksik gördüğü hususları paylaşmaktalar. Buradaki olay ürünün sahada kullanımı ile ilgili bir geri bildirimdir ve diğer ürünleri edinen arkadaşlarımızın sadece bu ürünle ilgili değil diğer ürünlerle de ilgili daha detaylı icabında sadece sahibi oldukları için belki geri bildirimden kaçınmamaları paylaşımlarının artması yönündedir.

Saygılar.

Sn. cnrabt,

Öncelikle geçmiş olsun. Objektif değerlendirmeleriniz için ayrıca teşekkür ederim. Söylediklerinize katılıyorum. Kendi tüfeğim Ata CY sorunu konusunda çok fazla objektif olduğum eleştirileri altında yine de doğruyu mübalağa etmeden dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Bu görüşüm diğer marka/model sahibi olduğum tüfekler için de geçerlidir.

Madem forum ortamında bilgi, tecrübe paylaşıyoruz satarsam alan olmaz, alma dediler aldım söyleyemiyorum gibi düşünceler olmamalı.  Cool

Saygılarımla

RE: Sureshell 8 li shotshell carrier. - harun - 22-12-2016

Sayın cnrabt,

Satıcı ve ithalatçı olarak öncelikle bize başvursaydınız, çok daha hızlı çözüme ulaşabilirdiniz.

Şimdi, konuyu üreticiye aktaralım, bakalım ne diyecekler?

Yaşadığınız sıkıntı münferit olarak ürüne ait olabilir, belki de tasarım hatasıdır. Tasarım hatasına pek ihtimal vermiyorum, çünkü Amerikalı'lar bu ürünleri bizden çok daha hoyrat kullanıyor. Bizden önce böyle bir hatanın kokusu çıkardı. Üründeki malzeme hatasından kaynaklı olabileceğini düşünüyorum.

Her durumda ben değişiklik talep edeceğim. Ancak şu sıralar tatil başlıyor. Birçok firmanın 2017 işbaşı 9 Ocak'ta. Gelen cevaba göre hareket ederiz.

RE: Sureshell 8 li shotshell carrier. - lenduha - 23-12-2016

Sn. cnrabt, sağduyulu yaklaşımınız için ben teşekkür ederim. Ben de umarım yanlış anlaşılmamışımdır. Bir ürünün beğenmediğimiz yönlerini "rağmen" paylaşmalıyız ki katkımız olabilsin... Sizin de bunu hakkıyla yerine getirdiğinizin farkındayım.

Benim yazdıklarım, daha çok ürünü yanlış montajımdan kaynaklı kendi durumumu açıklamak içindi. Sanıyorum bu yazışmanın "haddini aşan" payını ben almalıyım.

Saygılarımla.

RE: Sureshell 8 li shotshell carrier. - cnrabt - 23-12-2016

Sayın lenduha lütfen dediklerimden alınmayınız. Zira ben gerçekten sitemkar yazmış olduğumu farkedip kendime yönelik kullandığım bir ifade idi. Diğer yazdıklarım da konunun açılış amacı adına yanlış anlaşılmamak içindir.

Saygılar.

RE: Sureshell 8 li shotshell carrier. - ilksurfer - 23-12-2016

(31-08-2009, 04:08 PM)ilksurfer demiş ki: Side saddle resmi Wilson Combat sayfasindan. Ben side saddle kullanmiyorum. Ayni sizin endiseleriniz yuzunden. Kasayi delmek hic akillica degil. Wilson bile yapsa bazi aksamlarda tutukluga sebep olabildigini okudum.

[Resim: Wilson-Combat-Scattergun_001.jpg]

Eğer ille de silah uzerinde extra fisek taşımak istiyorum derseniz dipçiğe takılan kılıf şeklindeki modelleri tavsiye ederim... 

[Resim: 29928200171_43e97d8bbf_b.jpg]

RE: Sureshell 8 li shotshell carrier. - kaan han - 23-12-2016

Sn. Cnrabt : Çok geçmiş olsun efendim.
O kadar üzüldüm ki anlatamam.
Tüfeğin hasar gören pin parçalarının yenilerini bulabilecekmisiniz?
Çok üzücü bir durum, tüfeğini seven herkes için çok önemli bir paylaşımda bulunmuşsunuz.
Tekrardan çok geçmiş olsun.

Saygılar.

RE: Sureshell 8 li shotshell carrier. - cnrabt - 23-12-2016

Sayın kaan han ,sağolun. İnanın çok endişe edilecek bir durum değil tüfeğin esas piminde bir sorun yok. Sorun aksesuarda.

Paylaştığım fotoğraflarda hasar görmüş olan şey, aksesuarın kendi montaj pimi. Malum aksesuarı monte ettiğinizde kendi piminizi bir kenara ayırıp saklıyorsunuz ve kutudan çıkan iki parçalı pimi kullanarak montaj yapıyorsunuz. O pim sizin tetik koruluğunu tutan piminizin görevini görüyor.

Tüfeğin piminin girdiği yerde fotoda görüldüğü üzere belli belirsiz bir hasar var o kadar.

Saygılar.