TabancaTufek.com Silah Forum
Dürbün Tavsiyesi - Yazdırılabilir Sürüm

+- TabancaTufek.com Silah Forum (http://www.tabancatufek.com/forum2)
+-- Forum: DİĞER BİLGİLER (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Forum: Av, Doğa, Gezi, Spor (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=87)
+--- Konu: Dürbün Tavsiyesi (/showthread.php?tid=13800)

Sayfalar: 1 2

Dürbün Tavsiyesi - 1905sss - 14-10-2016

Değerli üyeler,

Forumda aradım ama bulamadım. Dürbün olarak genelde tüfek dürbünü çıktı karşıma.

Kendime normal bir dürbün almak istiyorum. Yivsiz tüfek atışında hedefe bakmak, pikniğe bir yere gidildiğinde etrafta manzara varsa incelemek için amatör bir dürbün.

Ama markası elle tutulur bir şey olsun, sizlerden referans alayım dedim. Çok ucuz dürbünler var güvenemiyorum. Veya tekli mi normal çift gözlü mü alayım bilemedim.

Tabii fiyatta amatör bir dürbün fiyatına uygun olmalı Smile

Benim markasına güvenerek ve bir iki kullanıcı yorumunu okuyarak bulduğum en uygun model Nikon oldu. Bu kötü bir seçim olabilir bilmiyorum.

Nikon Aculon T01 8X21

180 TL civarlarında bulunabiliyor gibi...

Daha ekonomik iyi bir şey öneren olursa sevinirim.

http://www.nikon.com.tr/tr_TR/product/sport-optics/binoculars/aculon/aculon-w10-8x21

[Resim: nikon_zpsdeqqqrw2.jpg]

RE: Dürbün Tavsiyesi - Rangeman - 14-10-2016

Sn. 1905sss,
Benzer niyet ve bütçeyle araştırma yapıp, sonunda Olympus DPS-I 10x50 aldım. Fiyat/performans olarak çok memnunum. Bir bakmanızı tavsiye ederim.

RE: Dürbün Tavsiyesi - 1905sss - 14-10-2016

Biraz bakındım söylediğiniz dürbüne. Kullanıcı yorumları inanılmaz, yere göğe sığdırılmamış. F/P olarak çok tavsiye ediyorlar.

Sadece durumlardan dolayı biraz cimrilik yapıp acaba biraz daha uygun bir şey çıkar mı diye bakacağım. Yoksa kesinlikle doğru tercih.

Teşekkürler,

RE: Dürbün Tavsiyesi - ilksurfer - 14-10-2016

Buradaki değerlendirmeleri inceleyebilirsiniz.
http://www.opticsplanet.com/binoculars.html?_iv_sort=highest-rating

RE: Dürbün Tavsiyesi - aseyhan - 14-10-2016

Sn 1905sss,

21 objektif çok küçük bir görüş alanı sağlıyor ve 8x de bence yeterli bir büyütme değil. Taşınabilirlik / Büyütme olarak bence en ideali 16x32.

Ben aşağıdakinden kullanıyorum. Epey önce almıştım ama iki yıl sonra ayar düğmesi biraz laçkalaştı şimdi parmak ucuyla zor netleniyor. En ufak dokunuşta düğme hareket edip netliği bozar oldu. Uzun vadede memnun kalmadım.
http://www.tuanacollection.com/celestron-71234-upclose-g2-16x32-roof-durbun-kutulu-pmu4421

Bir arkadaşım ise benden görüp benzer olan aşağıdaki dürbünü daha ucuza aldı. Yarı fiyatına daha net ve daha sağlam bir dürbün almış oldu. Hafta sonları hedef kağıdını nereden vurduğumuza hala bununla bakıyoruz gayet başarılı. Fiyatına göre çok net ve ayar düğmeleri de gayet güzel ayar tutuyor. Tahminen alınalı 3 yıl kadar oldu hiç sorun çıkarmadı.

http:// avfoni/urun/barska-lucid-view-16x32-black-dcf-durbun

Saygılarımla.

RE: Dürbün Tavsiyesi - Tabancameraklısı - 19-11-2018

Alacaksanız tek önemli faktör camları. Dikkat ederek almanız gerek.

RE: Dürbün Tavsiyesi - lenduha - 19-11-2018

Sn Tabancameraklısı,

"Cam"ın nesine dikkat edelim? Tek önemli faktör bu olduğuna göre yazarsanız ben de aydınlanmış olacağım.

Hatta belki de şimdiye dek tüfeğin tipine ve kullanım amacına, büyütme oranına, bağlantı tipine, tüp çapına, artı kıl tipine vb. göre değerlendirme yapıp en önemli kısmı olan "cam"ına dikkat etmeyenler için de bir bilgi olmuş olur. Şimdiye dek metrik mi, imperial mı, FFP mi SFP mi diye yok yere (!) zaman kaybedenlere de ders niteliğinde olur.

Saygılarımla.

RE: Dürbün Tavsiyesi - OCEANBORN - 19-11-2018

Yaklaşık 2 ay kadar önce Nikon Aculon 8-18x42 aldım. Gayet iyi hafif ve kompakt denilebilecek bir dürbün. Tavsiye ederim. Son gittiğim Afrika avlarında BSA marka ve yine zoomlu bir dürbün kullanmıştım. Böyle durumlarda oldukça işe yarıyor. PH im vortex marka sanırım 8x 42 bir dürbün kullanıyordu. Mercek çapını fazla küçük tercih etmemenizi öneririm.

RE: Dürbün Tavsiyesi - muyasar - 19-11-2018

İyi günler,
Dürbünlerde yanlış bilinen bazı noktaları açıklamak isterim:
1-Çoğu dürbünde bulunan 1000 m --> 125 m. veya buna benzer bir simge dürbünün 1000 m.yi 125 m. ye yaklaştırdığını göstermez. Bu; 1000 m. uzaklıkta kaç m. genişlikte bir alanın görüneceğini belirtir. Diğer bir deyişle dürbünün görüş açısıdır.
2- x işareti ile ayrılan (7x50 gibi) iki rakamdan birincisi dürbünün büyütme (yaklaştırma) oranını 2. si de en öndeki objektif camının çapını mm. olarak gösterir.
3- Objektif camı ne kadar büyükse o kadar çok ışık alacağından zayıf ışık koşullarında o kadar iyi görüntü verir.
4- Önceki madde genel bir kural olmakla beraber kesin değildir. Çünkü göze gelen ışık miktarı çapla doğru orantılı olmakla beraber dürbünün ışık geçirgenliği de önemlidir.
Örneğin; kaliteli bir 8x38 dürbün işportadaki  8x50 bir dürbünden çok daha aydınlık bir görüntü verir. Nedeni ise, kaliteli dürbün giren ışığı %98 den fazla geçirirken işporta işi 70-80 lerde kalır. Tabii görüntü netliği de ayrı bir konu.
5- Piyasadaki dürbünler (güvenilir markalar) iki farklı standartta prizma içerir. BAK4 ve BAK7. Burada da rakamlar yanıltıcı  olup BAK4 BAK7 den daha kalitelidir. BAK7 ucuz dürbünlerde kullanılır. BAK4 ün faz kaplamalı (phase coated) olması da artı bir özelliktir.
6- Amaca ve elinizin ne kadar titrediğine bağlı olmakla beraber elde kullanılacak dürbünlerde 12 büyütme sınır kabul edilir. Daha fazla büyütmelerde titremeler de büyüyeceğinden pek tutulmaz. Çoğu durumda 7x50, 8x42 gibi ölçüler yeterli olur.
7- "Cam"ın nesine dikkat edelim? " sorusuna gelince: Ne yazık ki bu konuda fazla bir fikir sahibi olmamız pek mümkün değil. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi tanınmış bir markanın pahalı bir modelini önermekten başka fazla bir şey söyleyemiyorum. Bir dürbünün broşüründe her ne kadar "şöyle güzel kapladık, şöyle kaliteli bir cam kullandık" deseler de fazla kulak asmamak gerekir.
8 - Darbeye dayanıklılık, su geçirmezlik, nitrojen dolgu gibi özellikler de işe yaramakla beraber fiyat arttıran şeylerdir.
9 - Gözlük kullananlar için göz merceklerinin yükseltilip alçaltılabilmesi görüş rahatlığı açısından önemlidir.
10- Göz merceğinin çapının da 4mm. den küçük olması iyi değildir. 5 mm. önerilir. (Göz bebeğinizin çapıyla doğrudan ilgili bir durum)
11 - İngilizce bilenler için dürbün inceleme siteleri yararlı olacaktır.
12- Eğer ucuz mal alacak kadar zengin değilseniz Smile  bir kere alınacak ve torunlarınıza da kalacak bir cihaz için biraz fazla bütçe ayırmak yararlı olacaktır.

RE: Dürbün Tavsiyesi - muyasar - 20-11-2018

Yukardaki bilgilerde, yanlış anlamaya neden olabilecek, eksik bir nokta var.
BAK4 ve BAK7 roof tip prizmalar için geçerlidir. Bunlar kompakt tipteki dürbünlerde bulunur. Yani dürbünün her iki kolunun da dümdüz uzandığı dürbünlerde.
İki basamaklı olup öne doğru açılan dürbünler daha büyük ve ağır olup bunlardaki prizma nispeten basit yapıdadır ve adı da porro prizmadır.
Her iki tipde de kaliteli ürün bulmak mümkündür.
Kişisel tercihime gelince:
Her ne kadar roof prizmalı bir dürbün kullanıyor olsam da porro prizmalı dürbünlerin sanki daha bir rahat, üç boyutlu, görüş sunduğunu düşünüyorum.
Bu benim tümüyle subjektif izlenimim olup kesinlikle genelleştirilmesini istemem.