TabancaTufek.com Silah Forum
Ülkemizdeki Yasaklı Eklentiler ve Teçhizatlar - Yazdırılabilir Sürüm

+- TabancaTufek.com Silah Forum (http://www.tabancatufek.com/forum2)
+-- Forum: DİĞER BİLGİLER (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Forum: Hukuk Bölümü / Yasal İşlemler (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Konu: Ülkemizdeki Yasaklı Eklentiler ve Teçhizatlar (/showthread.php?tid=13021)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8

Ülkemizdeki Yasaklı Eklentiler ve Teçhizatlar - Ruhsuz - 29-09-2015

Son günlerde sosyal medyada da çokca rastladığımız susturucu gibi ürünleri almaya çalışan insanları görünce bu konu başlığını açmayı uygun gördüm. Buraya ülkemizde yasak olan silah eklentileri ve teçhizatları yazarsak en azından bir konuda toplamış oluruz diye düşünüyorum.

Birkaç yasaklı ürünü ben yazıyım gerisini abilerime bırakıyım.

1. Susturucu KESİNLİKLE yasak.

2. Hertürden otomatik silahlar KESİNLİKLE yasak.

RE: Ülkemizdeki Yasaklı Eklentiler ve Teçhizatlar - Alperka - 29-09-2015

Tabancada red dot yasak
Tabanca ve tüfekte lazer noktalayıcı yasak
Yüksek kapasiteli şarjör yasak (yasak olmadığını iddia edenler de var)
Tam otomatiğe çeviren aparatlar yasak
Katlanır dipçik, sıfıra kadar inen teleskopik dipçik yasak
Balistik parçaların değişimi yasak ( namlu, iğne, ejektör, tırnak...)
Her türden gece görüş aparatı yasak

RE: Ülkemizdeki Yasaklı Eklentiler ve Teçhizatlar - JoTuN - 29-09-2015

Görüntü kirliliği ve okunabilirlik açısından yasak olmayanları yazsak konu daha rafine olur Smile

RE: Ülkemizdeki Yasaklı Eklentiler ve Teçhizatlar - madenci08 - 30-09-2015

Sn Jotun o zaman su parayla hava bedava gibi bir şeyler yazılır her halde.

Aslında işin açıkçası mesele neyin yasak olduğu veya olmadığı değil.Bir şekilde bu yasak olan aparatların temin edilebildiği.Elbette nasıl temin edildiğini forumda tartışmıyoruz ama ülkemizdeki durum üzüm ve bağ ilişkisi ile açıklanıyor.Göstere göstere yapılmayınca ve kolluğa yakalanmayınca bu işler neredeyse helal oluyor.Artık muta nikahı mı dersiniz eğreti gelin mi dersiniz orası sizin hayal gücünüze kalmış.

Bana göre yasaları uygulanabilir yapmak uygulanmayan yasalara göz yummaktan daha kolay.

Ha ben toplumun genel yargılarına göre yazdım.Ateşli silah anlamında bu dediklerim.Birde imkanı olsa obüs getirebilecek arkadaşlar var.Maddi imkanları geniş işin sadece küçük kısımlarında takılan onu da halletmek için uğraşan insanlar var.Bunu da doğru bulmuyorum.Obüs belki kinaye olabilir ama illa ki bu tarzda insanlar denk geliyor.(El bombası , roketatar , ağır makineli tüfek ve plastik patlayıcı vs)

Özellikle patlayıcılara çocukluktan gelen bir heves vardı.Kader bizi onları kullandığımız bir işe sevk edince yanlış kullanımının ne denli zarar verebildiği dikkatsizliğin nelere mal olabileceğini gözüm gördüm bazısını duydum.Morga parça parça giden insanları biliyorum ve bu insanlar tecrübeliydiler.Realite çok farklı hadi gidelim ortalığı havaya uçuralım durumu pratikte geçerli değil.Çocukça heves yerine profosyonel temkinliliğe bıraktı bende.

Bu yüzden herkes her şeye erişememeli ama insanlar ekmek yiyecekse ki yiyecek buğdayın satışını yasaklayamazsınız.(örneğini anlatmıştım)

Ülkemizdeki Yasaklı Eklentiler ve Teçhizatlar - aydincondur - 30-09-2015

(29-09-2015, 04:56 PM)Alperka demiş ki: Tabancada red dot yasak
Tabanca ve tüfekte lazer noktalayıcı yasak
Yüksek kapasiteli şarjör yasak (yasak olmadığını iddia edenler de var)
Tam otomatiğe çeviren aparatlar yasak
Katlanır dipçik, sıfıra kadar inen teleskopik dipçik yasak
Balistik parçaların değişimi yasak ( namlu, iğne, ejektör, tırnak...)
Her türden gece görüş aparatı yasak

Sn.Alperka

Lazer ile ilgili bir araştırma yapmıs ve bir sonuca ulaşamamıştım , bu konu ile ilgili mevzuatı paylaşabilir misiniz ?

Ejektör değişiminin de yasak oldugunu sanmıyorum , zira ejektör üzerinde tüfeğin kimliğine ilişkin bir ibare mevcut degil . Ki ben hiç bir izin almadan , ejektör distirbutor firmaya ejektör değisimi yaptıran birisini tanıyorum . Bu konu da da bir mevzuat varsa bilmek isterim ...

Saygılar ...

Ülkemizdeki Yasaklı Eklentiler ve Teçhizatlar - aydincondur - 30-09-2015

47 cm den kısa av tüfeği yasak.
Şarjör takozu olmadan av tüfeği kullanmak yasak .
Muşta yasak.
Sustalı çakı bıçak yasak .

RE: Ülkemizdeki Yasaklı Eklentiler ve Teçhizatlar - Tubbs - 01-10-2015

Selamlar.

Sn. Madenci, sözlerinize katılıyorum. İmkanı olsa ağır makineli bir silaha sahip olmayı hayal eden birini de şahsen tanıyorum. Ancak, burada tuhaf olan acaba bu tür şeylere sahip olmak isteyen insanımız mı, yasalar mı?

2009 yılında bir taş duvar işi yapıyordum, taş ustaları nahçıvanlıydı. Benden ısrarla bir kurusıkı tabanca bulmamı istediler, nedenini sorduğumda yaşadıkları bölgede silah bulmanın imkansız olduğunu, devletin bu konuda sivil hiçkimseye imkan tanımadığını, eğe bulurlarsa memlekete götürmek istediklerini anlatmışlardı, kurusıkıya olan istekleri açıkçası bana içimden sessiz sedasız "manyak lan bunlar" dedirtmişti.

Yasak olan hemen herşey insanda merak uyandırır. Kanunlara saygım sonsuz, bulundurma ruhsatlı silah evin kasasından dışarı hiç çıkartılmayacak dense inanın çıkartmam. Ama, askerde nasip olmadı, bir şerit takıp mg3 le namlu kızarana kadar atmayı çok istiyorum. Nasıl bir keyif olacağını açıkçası çok ta merak ediyorum. Bir kez geldiğimiz bu dünyadan bu keyfi yaşamadan göçmek istemiyorum. Gayrımeşru 100 tl ye bulsam, hatta bedava verseler almam ancak bir yerde bir şekilde buna müsaade edilemez mi? Örneğin, tsk nın bir poligonunda bu konuda eğitim ile birlikte bedeli mukabilinde atış hakkı sağlanamaz mı? Youtube da yüzlerce videosu var, amerikada insanlar model uçak uçurup ağır makinelilerle düşürmecilik oynuyorlar. Biz yalnızca izliyoruz. Devlete ve kanunlara sevgi ve saygımız sonsuz ancak Devletimizin de vatandaşa biraz bakışını değiştirmesi gerekiyor.

Bir diğer istek uyandıran etken, insanımızda yoğun şekilde bulunan "kimsede olmayana sahip olma" arzusudur. Bu siteye üye olan insanların hepsi silahları seven insanlar. Ancak sırf "kimsede yok bundan" diye, silahlarla alakası olmadığı halde sahip olmak isteyene de rastlayabiliriz. Bu ağır makineli için de geçerli, obus için de. Satın alınabilir olmasını savunmuyorum kesinlikle ancak, sahip olmak yalnızca maddi bedelini ödeyebilme gücüne bağlı olsa, birçok kişide örneğin bir pkm olsa, bu mantalite ile sahip olmak isteyen kalır mı sizce? Bence kalmaz.

Bu hava meraklıları için değil de, biz silahseverler için bakarsak konuya eğer,yasal bir imkan verilse, resmi bir açıkhava poligonunda bir mg3 ile veya bir pkm ile, 300-400 metre mesafedeki varillere, hemde izli mermiler ile bir şerit boşaltmak istemem ben diyen çıkar mı içimizde?
Sanmam.

Yazımın başında sorduğum sorunun cevabını sonda vermek istiyorum. Bence tuhaf olan kesinlikle yasalar. Her eve bir mg3 değil tabii ki ama, bu kadar da "yassahhh hemşerim yassahhhhh!!" Mantalitesi ile bence her daim gayrımeşruya yönlendirilir insanlar.

Saygılar.

RE: Ülkemizdeki Yasaklı Eklentiler ve Teçhizatlar - lupus - 01-10-2015

(30-09-2015, 09:58 PM)aydincondur demiş ki:
(29-09-2015, 04:56 PM)Alperka demiş ki: Tabanca ve tüfekte lazer noktalayıcı yasak

Sn.Alperka

Lazer ile ilgili bir araştırma yapmıs ve bir sonuca ulaşamamıştım , bu konu ile ilgili mevzuatı paylaşabilir misiniz ?

Yasa ve yönetmeliklerde buna dair kesin bir hüküm yoktur. 2013 yılında bu konu ile ilgili bir genelge yayınlanmıştır. Söz konusu teçhizat için tüm idari ve adli kararlar bu genelge içeriğine uygun olarak verilmekte, lazer işaretleyici ile teçhiz edilmiş silahlar vahim silah sınıfına sokulmakta, cezai hükümler de bu minvalde verilmektedir.

(30-09-2015, 09:58 PM)aydincondur demiş ki: Ejektör değişiminin de yasak oldugunu sanmıyorum , zira ejektör üzerinde tüfeğin kimliğine ilişkin bir ibare mevcut degil . Ki ben hiç bir izin almadan , ejektör distirbutor firmaya ejektör değisimi yaptıran birisini tanıyorum . Bu konu da da bir mevzuat varsa bilmek isterim ...

Namlu, gövde ve sürgü / mekanizma gibi üç ana parça ve balistik inceleme konusu olan tüm parçaların değiştirilmesi izne tabiidir. Ejektör ( çıkarıcı / çarpacak ) ve tırnak üzerinde silahın kimliğine dair bir ibare olmamakla birlikte, bu parçaların silahtan ateşlenen fişeklerin boş kovanlarında bıraktığı izler idari ve adli tespit ve takibin asli konularından olduğu için değiştirilmeleri izne tabidir. Tamir bakım yetki belgesi için yapılan her sınavın gerek yazılı, gerekse de sözlü kısmının bilenen sorularından birisi de budur. Bunu İç İşleri Bakanlığının düzenlediği tamir ve bakım yetki belgesi olan her işletme ve usta adı gibi bilir. Bu parçaları gerekli izinleri almadan değiştiren kişi yanlış iş yapmıştır, suç işlemiştir.

Mevzuatla ilgili yapılan kişisel araştırmalar aranan konunun bulunması için her zaman yeterli olmayabilir. Konunun muhatapları ile bizzat görüşmek veya resmi yollardan bilgi talep etmek çok daha etkili ve kesin bir yoldur.

Saygılar.

RE: Ülkemizdeki Yasaklı Eklentiler ve Teçhizatlar - blacksea - 01-10-2015

Sn Üstadım,

Balistik iz prosedürü daha farklı olan (tırnak ve ejectör iz bırakmakla beraber) yivsiz tüfeklerde prosedür veya uygulama farklı olabilir mi? Şunun için soruyorum, misal bir skeet atıcısı pozesinin iğnesini kırdı, hiç sanmıyorum ki izin alsın, fabrikasında değiştirtiyordur veya temin edip kendisi değiştiriyordur, diye tahmin ediyorum.

Bulundurma ruhsatlı tabanca günü bitsin veya bitmesin, taşıma ruhsatlı tabanca günü bitsin, emniyete tespite götürmeden önce nakil belgesi almak gerekiyor. Ancak yivsiz tüfeklerde ruhsat süresi dolduğunda bile (en azından benim bağlı olduğum şubede) kılıfına koyup tespite getiriliyor (süresi dolan yivsiz için nakil belgesi alındığını hiç duymadım). Acaba böyle bir fark sözkonusu parçaların değişiminde de mevcut mudur, Sn aydıncondur'un bahsettiği ejectör değişimi yivsiz tüfekte yapılmış anladığım kadarıyla.

Saygılar.

RE: Ülkemizdeki Yasaklı Eklentiler ve Teçhizatlar - lupus - 01-10-2015

Soralım, öğrenelim, paylaşalım Sn.blacksea... Smile