TabancaTufek.com Silah Forum
EK GÜMRÜK VERGİSİ - Yazdırılabilir Sürüm

+- TabancaTufek.com Silah Forum (http://www.tabancatufek.com/forum2)
+-- Forum: GENEL (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Aksesuarlar (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Konu: EK GÜMRÜK VERGİSİ (/showthread.php?tid=12750)

Sayfalar: 1 2

EK GÜMRÜK VERGİSİ - harun - 22-06-2015

Arkadaşlar,

Yeni bir çocuğumuz oldu Angry :

Bizi ilgilendiren kısmı özellikler AT dışı ithal silah kılıfları ve silah çantaları, outdoor kullanımı için sırt çantaları.

Alıntı: 20.06.2015 günü yayımlanan resmi gazetede aşağıda tanımları ve tarife pozisyonları belirtilen eşyalar için; Avrupa birliği ve ikili anlaşmalı olduğumuz ülke grupları menşeli eşyalar dışında yapılacak ithalatlarda(3. Ülke grubu) %30 oranında ilave gümrük vergisi getirilmiştir.

İlave Gümrük Vergisi Getirilen Eşyalar:

(4202 Tarife Pozisyonu); Sandıklar, bavullar, valizler, evrak çantaları, okul çantaları, gözlük kılıfları, dürbün mahfazaları, fotoğraf makinası mahfazası, müzik aletleri mahfazaları, silah ve tabanca kılıfları ve benzeri mahfazalar; tabii veya terkip yoluyla elde edilen deri ve köseleden, plastik madde yapraklarından, dokumaya elverişli maddelerden, vulkanize edilmiş liflerden, kartondan yapılmış veya tamamen yahut kısmen bu maddelerle veya kağıtla kaplanmış seyahat çantaları, izole edilmişyiyecek veya içecek torbaları, tuvalet çantaları,sırt çantaları el çantaları, erzak çantaları,portföyler, para keseleri, harita ve kimlik mahfazaları, sigara kutuları, tabaka ve tütün kese ve kutuları takım çantaları, spor çantaları, şişe mahfazaları

RE: EK GÜMRÜK VERGİSİ - onurerdag88 - 22-06-2015

Sn. harun Mtm mühimmat kutularından stokta olmayanları ne zaman getireceksiniz.

RE: EK GÜMRÜK VERGİSİ - drturca - 22-06-2015

Amerika ile Avrupa ülkelerini vergi oranları olarak kıyaslarsanız hemen her sektörde Amerika da vergi oranları çok daha düşüktür.Bu da üretimi ve tüketimi teşvik ettiği için ekonomi canlı kalır.Öyle de Avrupa sürekli durgun ve gerilerken ABD ekonomisi her zaman daha canlıdır.
Maalesef bizim vergi sistemimiz hep Avrupayı kendine örnek aldığı için her zaman yüksek vergi altında memleket inlemektedir.Hele de silah,otomobil,akaryakıt gibi sektörler tam bir faciaAngry

RE: EK GÜMRÜK VERGİSİ - harun - 22-06-2015

(22-06-2015, 01:56 PM)onurerdag88 demiş ki: Sn. harun Mtm mühimmat kutularından stokta olmayanları ne zaman getireceksiniz.

Konteyner Temmuz'un ilk haftasında varıyor. Temmuz ortasında satışta olur. Bu çanta/kutular da vergi artışından nasibini alacak.

RE: EK GÜMRÜK VERGİSİ - Kanuni - 22-06-2015

Sn. harun,

Gümrük zammı ile ilgili detaylı bilgi aldınız mı? Benim de ticaretini yaptığım bir ürün grubu bu "%30'luk ilave gümrük vergisi"nden nasibini aldı. Başta, ürünün fiyatına %30 zam gelecek algısı oluşmuşken (sanki ürün bedeli üstünden bir %30'luk vergi daha geliyormuş gibi), bu %30'un "mevcut vergi oranına ilave" olarak geldiğini anladık. Bahsettiğim ürün grubunda vergi %1,7'den %30'luk artışla %2,2'ye çıktı ve bu durumda da öyle dramatik bir fiyat artışı gerçekleşmemiş oldu...

RE: EK GÜMRÜK VERGİSİ - harun - 23-06-2015

Gümrük vergisi %30 oranında artırılmadı, %30 ek vergi geldi. Yani %1.7 olan GV %31.7'ye çıktı.

Tabii ki bu nihai tüketici fiyatına %30 yansımaz. Malın CIF bedeli ve kar marjı ile birlikte değerlendirince benim sattığım ürünlerde artış %20-23 arası olacaktır.

RE: EK GÜMRÜK VERGİSİ - Mirgun - 23-06-2015

Yüzde 1,7 , yüzde 30 ilave ile 2,2 mi oldu yoksa Sn Harun'un dediği gibi, 30+1,7 mi oldu ? Sanki, 1,7 den 2,2 ye çıkmış gibi, ilave vergiyse, mevcut üzerinden olur, ek vergi ise mevcudun üzerine eklenir diye düşünüyorum, sonuçta en iyi bilgiyi hukukçu üyeler verecektir ))

RE: EK GÜMRÜK VERGİSİ - Kanuni - 23-06-2015

Sn. harun,

Gümrük müşavirinizle tekrar görüşün. Smile Zam aynı zamanda geldi, yukarıdaki ürün gruplarına farklı bir uygulama olacağını sanmıyorum. Benim bahsettiğim ürün grubu ile ilgili durum şöyle oldu:

8508.11.00.00.19

Elektrikli makina ve cihazlar ve bunların aksam ve parçaları; ses kaydetmeye ve kaydedilen sesi tekrar vermeye mahsus cihazlar; televizyon görüntü ve seslerinin kaydedilmesine ve kaydedilen görüntü ve sesin tekrar verilmesine mahsus cihazlar ve bunların aksam, parça ve aksesuarı

Vakumlu eIektrik süpürgeleri :

- Kendinden elektrik motorlu olanlar:

- - Gücü 1500 Wattı geçmeyen ve bir toz torbasına sahip olan veya diğer toplama kapasitesi 20 litreyi geçmeyenler

- - - Diğerleri

Gümrük vergisi : %2,2

K.D.V. : %18

Özel Tüketim Vergisi : %6,7

RE: EK GÜMRÜK VERGİSİ - harun - 23-06-2015

Bu yazmış olduğum fasılda (GTİP) halihazırda uygulanmakta olan gümrük vergisi oranına %30 ek vergi gelmiştir. Yani (çantalar için konuşuyoruz) %6 olan gümrük vergisi %36 oldu. Diğer ev aletlerine ait olarak da bir değişiklik gelmiş ama ilgi alanım olmadığı için okumadım. Bu bilgiyi isteğiniz üzerine gümrük müşavirimden de doğrulattım.

EK GÜMRÜK VERGİSİ - FireStorm - 24-06-2015

http://m.sabah.com.tr/ekonomi/2015/06/21/ithal-cantaya-30-vergi

http://www.sozcu.com.tr/mobil/home/detay?post_id=864386&system=ekonomi

Bu haberlerin içeriğine göre çanta ve valizlere ek vergi konulmuş.
İsrailden gelene vergi yok Usa'dan gelene var ne hikmetse..
Saygılar.

Sent from my iPhone using Tapatalk