TabancaTufek.com Silah Forum
Walther P99 AS namluya fişek sürmüyor, sürdüğü fişeği patlatmıyor? - Yazdırılabilir Sürüm

+- TabancaTufek.com Silah Forum (http://www.tabancatufek.com/forum2)
+-- Forum: TABANCALAR (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: Yarı Otomatik Tabancalar (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=11)
+---- Forum: Walther (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=46)
+---- Konu: Walther P99 AS namluya fişek sürmüyor, sürdüğü fişeği patlatmıyor? (/showthread.php?tid=11782)

Sayfalar: 1 2 3

Walther P99 AS namluya fişek sürmüyor, sürdüğü fişeği patlatmıyor? - deniz52 - 23-06-2014

Merhabalar arkadaşlar.

Yaklaşık 2-3 ay kadar önce Walther P 99 AS model bir tabanca sahibi olma şansına sahip olduğumu düşünüyordum...Ta ki düne kadar.

Bir şarjör mermiyi attıktan sonra ikinci seferde 3.mermiyi atmadi, namlu yarim sekilde geride kaldı. Elimle zor da olsa namluyu iterek icindekiyi mermiyi patlattım. Daha sonrakilerde ya mermiyi mermi yatağına almadı, aldığınıda patlatmadı.

Bunun sebebi ne olabilir? Canım çok sıkkın. Yardimcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

NOT : Şimdiye kadar ancak 100 tane mermi atmısımdır. Bir de ilk attığım mermilerle ikinci şarjördekiler farklıydı. Ama hepsi de MKEK mermisiydi.

RE: Walther P99 AS fişek sürmüyor, patlamıyor? - serdaraktas - 24-06-2014

Sn Deniz52 namlunun içini kontrol etmenizi önerebilirim.Mke den yeni alınan p99 lardan biri sizin dediğiniz gibi sorunlar çıkarmaya başladı atış esnasında.Silahı söküp kontrol ettiğimde namlu yatağına sıkışmış halk dilinde bilezik kesme tabir edilen kovandan bir parça çıktı.çok nizami sıkışmıştı.Aldıktan sonra silah gayet düzgün bi şekilde çalışmaya devam etti.

RE: Walther P99 AS fişek sürmüyor, patlamıyor? - toprako - 24-06-2014

Merhaba
Ayni problemi ben de yasadim ve yukarida bahsedilen sekilde namludaki kovandan kalan bilezik tabir edilen parcalari cikartinca sorun halloldu bilginize

Saygilar

RE: Walther P99 AS fişek sürmüyor, patlamıyor? - deniz52 - 24-06-2014

Sn.Toprak o teşekkürler.Peki bilezik tabir edilen parçaları nasıl cıkarttınız kolayca çıkıyor mu ?

RE: Walther P99 AS fişek sürmüyor, patlamıyor? - lupus - 24-06-2014

http://www.tabancatufek.com/forum2/showthread.php?tid=286

Sn.lupus,tesekkur ediyorum .Silahıma az önce tekrar baktım söylendiği şekilde bir parca yok.Bugün tekrar deneyeceğim inş bir sorun yaşamam.Peki sizce neden kaynaklanmış olabilir ?Saygılar...

RE: Walther P99 AS fişek sürmüyor, patlamıyor? - lupus - 24-06-2014

Sn.deniz52,

Sert kapsüller nedeni ile fişeğin patlamaması sorunu şu aralar tekrar yaygınlaşacak. MKEK' nin dönem dönem tedarik ettiği fişeklerde, özellikle sadece iğne ateşlemeli tüm tabancalarda fişeğin ateşlenmemesi sorunu gözlenebiliyor...Eğer kapsüldeki iğne izi yeterli derinlikte ise, sorun büyük ihtimalle fişeklerden kaynaklanmaktadır.

Ancak, P 99 ve türevlerinde ara ara ortaya çıkan bir başka sorun var; Tetik kolu ve otomatik iğne kilidi uyumsuzluğu. Arka tetik grubundaki yataklarda bir sorun olduğunda tetik kolundaki mahmuz, sürgüdeki iğne kilidini açamıyor. Eğer patlamayan fişeklerin kapsüllerinde iğne izi hiç yoksa veya zayıfsa, silahı mutlaka P 99 platformuna vakıf bir ustaya kontrol ettirmek gerekir.

Fişek besleme sorunu ise tamamen farklı bir konu, tırnak altındaki bir pislikten tutun da, şarjör yaylarına kadar pek çok şeyden kaynaklanabilir. Ancak genelde, özellikle sıkı toleranslı yeni silahlarda, koruyucu yağ ve yanma artıklarının tortuları ve yetersiz yağlamadan kaynaklanır...

Öncelikle silahınızı P 99 platformuna iyi vakıf bir ustaya kontrol ettirin. Silahın hassas noktalarının temizlik ve bakımını usulüne uygun bir şekilde yapıp, silahı yağlasın, ondan sonra tabancayı tekrar deneyin. Umarım usulüne uygun basit bir bakımla sorununuz çözülür.

Saygılar.

Sn.lupus,yardımınız için teşekkür ediyorum.Tavsiyelerinizi dikkate alıp tekrar deneyeceğim.Saygılar.

RE: Walther P99 AS fişek sürmüyor, patlamıyor? - Altuğ - 24-06-2014

Enteresan bir durum var.Bacanağım da 3-4 ay önce Walther P99AS sahibi oldu.Sn. deniz52'nin yaşadığı problemin birebir aynısını o da yaşadı.
Silah ÇOĞUNLUKLA atım yatağına mermiyi alıyor,tetik düşürülüyor ancak mermi patlamıyordu.Bu durumun yaşandığı sırada sürgüyü kontrol ettiğimizde tam olarak yerine oturmadığını görüyorduk.Boş kovan tahliye penceresinin bitiminde yaklaşık 1/4 veya 1/5 cm'lik boşluk kalıyordu.Patlamayan fişekte de iğne izi bulunmuyordu.
Silah sıfır olarak alındığı için Tuğra Gravür'e başvuralım diye bir tavsiyede bulundum.Bacanağım, silah Düzce'ye gider kim bilir ne zaman gelir diye düşündü ve bomba gibi Necatibey Caddesi'ne düştük.
Usta silahı şarjördeki mermiler bitinceye kadar manipüle etti."Tamam", dedi."Sorunu çözdüm."
Silahı aldı ve bulunduğumuz ortamdan çıkarken hoop şişt nereye gidiyorsun dememize kalmadı,uzaklaştı.
Dükkanda çalışan diğerleri sakin olmamızı,dilersek kameradan atölyeyi görebileceğimizi söylediler.Usta yaklaşık 20 dakika işlem yaptı.Silahı test ettiğimizde herhangi bir sorun yaşamadık.Aynı problemi tekrarlamadı.Sorun çözülmüştü.
Sorunun ne olduğunu ve nasıl çözüldüğünü sorduk.Fişeğin namluya sürüldüğü rampada çapak vardı onları temizledim dedi.

Acaba usta işi çözdü mü yoksa kandırıldık mı bilemiyorumSmile
Saygılarımla

RE: Walther P99 AS fişek sürmüyor, patlamıyor? - kes1477 - 24-06-2014

Sn.lupus' un bu konuda tüm Walther sahiplerini rahatlatacak ve sorunu çözecek araştırmayı yapacağından eminim. Walther gibi bir tabancanın bu kadar basit hata vermesi imkansız, sorun acaba MKEK fişeklerinde mi kaynaklanıyor, araştırma yapmak lazım.