TabancaTufek.com Silah Forum
Berthier St. Etienne MLE 1890 - Yazdırılabilir Sürüm

+- TabancaTufek.com Silah Forum (http://www.tabancatufek.com/forum2)
+-- Forum: TÜFEKLER (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Forum: Yivli Tüfekler (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=14)
+---- Forum: Antika Tüfekler (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=113)
+---- Konu: Berthier St. Etienne MLE 1890 (/showthread.php?tid=11757)

Sayfalar: 1 2

Berthier St. Etienne MLE 1890 - yigit mert - 15-06-2014

Kısa bir süre önce envanterime Antika Ruhsatlı olarak dahil olan 1892 MAS yapımı Berthier St. Etienne MLE 1890 tüfeğime Sn. Vefasiz ile kapsamlı bir temizlik ve bakım yapma keyfini yaşadık. Resimleyerek Forum arkadaşlarımızla bu keyfi paylaşmak istedik.

Silahımızın her parçası orijinal haliyle muhafaza edilmiş. Sağlam ve çalışır durumda olmasına rağmen 8x50 fişeği ülkemizde bulunmadığından duvar süsü olarak kullanmaktayız. Bu durumun bir süre daha böyle devam edeceğinden ise şüphemiz yoktur... Angry Angry Angry

[Resim: DSC_0352_zpsd2039681.jpg]

[Resim: DSC_0346_zps974fdd7e.jpg]

[Resim: DSC_0340_zpsa7adbdca.jpg]

Seri numarası dipçikte de mevcut

[Resim: DSC_0335_zps95f20a2f.jpg]

Dipçiğin diğer tarafında fabrika tarih mührü bulunmaktadır. Üst kısımda yer alan Fevrier ifadesi Fransızca Şubat kelimesine karşılık gelmektedir. Mührün altında ise net okunmayan ve 1892 olduğunu düşündüğümüz bir imal yılı ibaresi mevcut. Ortadaki MA ise fabrika isminin simgesidir. (Manufacture d'armes de Saint-Étienne)

[Resim: DSC_0333_zps4ebed477.jpg]

[Resim: DSC_0318_zpscbfb545a.jpg]

[Resim: DSC_0312_zpsb2b6019a.jpg]

RE: Berthier St. Etienne MLE 1890 - yigit mert - 16-06-2014

[Resim: DSC_0302_zps51e032bb.jpg]

[Resim: DSC_0304_zps173b8af2.jpg]

Parçaları poşete doldurup nöbetçi silah tamircisi aramadan önce tüfeğin durumu Big Grin Big Grin

[Resim: DSC_0324_zps7c2ad8bc.jpg]

Yakından tetik grubu. Tetik çemberinin önünde duran denizatına benzer manivela tüfek haznesinde hazır bulunan fişekleri manevra yapmadan boşaltmaya yaradığı kanaatine vardık fakat elimizde fişek bulunmadığı için bunu teyit edemedik.

[Resim: DSC_0325_zpse4b6aa64.jpg]

İğne ve bolt grubu. Parçaları poşete doldurma hikayesi espriydi ama iğneyi sökerken biraz zorlandığımızı itiraf etmeliyiz. Çünkü şu ana kadar elimizden pek çok silah geçmesine rağmen bu sisteme ilk defa rastladık.

[Resim: DSC_0330_zps5dfbcf08.jpg]

Ayarlı gez ve seri numarası:

[Resim: DSC_0337_zpsfcbf90db.jpg]

Bolt aynı zamanda iğne yuvası

[Resim: DSC_0339_zps8f25aed5.jpg]

[Resim: DSC_0342_zps502f4754.jpg]

RE: Berthier St. Etienne MLE 1890 - yigit mert - 16-06-2014

Silahın benden önceki sahibi kundağa vernik attırmak suretiyle bakım yaptırdıklarını söylemişti.

[Resim: DSC_0343_zps7df3204f.jpg]

Hışırlar bir arada:

[Resim: DSC_0353_zps7ee0912d.jpg]

RE: Berthier St. Etienne MLE 1890 - ErDiNi78 - 16-06-2014

Sn. yiğit mert,
Elinize sağlık. Güle güle seviniz, muhafaza ediniz. Allah ayırmasın diyorum. Özellikle böyle emek harcadıktan sonra ayrılması çok zor oluyor.
Ben de, 1866-74 MLE M80 temizliğine başladım bu hafta. Özellikle iğne kısmının mekanizmaları sizinkine benziyor, nasıl söküldüğünü biraz daha detaylı anlatmanızı rica edeceğim. Ayrıca temizlikte tecrübe ettiğiniz malzemeleri de paylaşabilir iseniz (isimlerini, daha iyi olanı, ne işe yaradığı gibi) çok iyi olur. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Bunun mermilerinden bizim kurumda olma ihtimali -zayıf da olsa- var (M80 ya da Martini'nin mermileri var fakat henüz nereye koyduklarını hatırlayamadı bizim memur arkadaşlar Big Grin ). En azından kalıbını çıkarır tornada "snap cap" olarak yaptırırız 3-5 adet. Smile
Saygılarımla.

RE: Berthier St. Etienne MLE 1890 - BekciHursit - 16-06-2014

Sayın Yiğit Mert,

Hayırlı olsun, Allah güle güle sevmek, biraz da mühimmat nasip etsin inşallah.

Saygılar

RE: Berthier St. Etienne MLE 1890 - Vefasiz - 17-06-2014

Sn. ErDiNi78,
Sorunuzun muhatabı ben değilim aslında ama Sn. Yiğit Mert internet erişim sıkıntısından dolayı benim yanıtlamamı istedi. Ben fotoğraflayarak ayrıntılı anlatmanın daha iyi olacağını söyledim ama Sn. Yiğit Mert zaman geçirmeden yanıtlamak gerektiğini söyleyince demir kesildi... Daha sonra sökümü detaylı fotoğraflandırıp anlatacağız. Şimdilik bu acizane tarifimle idare edin lütfen.

Biliyorsunuz iğne boltun içinde yer alıyor. Öncelikle tırnak yuvasını bolttan ayırıyoruz. Bunun için sabitleyici vidayı yerinden çıkarmak ve iğneyi çevirerek tırnak yuvasını bolta sabitleyen çıkıntıyı boşa çıkarmak gerekiyor. Tırnak yuvasını bolttan ayırdığımızda iğnenin iki-üç santimlik bir kısmı görünür hale geliyor. İğneyi uygun sertlikte bir zemine bastırıp iğne yayını bir santim kadar gerdiriyoruz. Böylelikle bolt takımının en arkasındaki yuvarlak kısım bolttan uzaklaşıyor. Bu pozisyonda o yuvarlak parçayı yana kaydırarak iğneden ayırıyoruz. Bu şekilde iğne ve iğne yayı bolttan çıkabiliyor.

Aşağıdaki resimde yuvarlak parça ve iğnenin birbirine tutunduğu yeri işaretledim. Biraz göz yoruyor ama iyi kötü anlaşılıyor. Dediğim gibi, yakında daha anlaşılır fotoğraflarla detaylı söküm yayınlayacağız.

[Resim: DSC_0330_zpsf81a5357.jpg]

RE: Berthier St. Etienne MLE 1890 - voguefalcon - 17-06-2014

İyi günlerde gülerek kullanmanız temennisi ile.Artık forumda böyle güzellikleri görmek pek mümkün olmuyor.

RE: Berthier St. Etienne MLE 1890 - ErDiNi78 - 17-06-2014

Sn. Vefasiz,
Çok teşekkür ederim, tarifinizi çok iyi anladım fakat iğneyi tutan yuvarlak parçayı çeviremiyorum. Aynı şekilde tırnak yuvasını ön kısımdan çıkardım. İğnenin görünen kısmının dibinden bir pense ile tutarak (beze sarılı bir şekilde) arkadaki vidayı çevirmeye çalışıyorum fakat dönmüyor maalesef. Denemeye devam edeceğim. Detaylı fotoğrafları da ayrıca bekliyorum.
Bu da benim hışırın konusu. Belki görmemiş olabilirsiniz diye müsaadenizle konu içine başka resim koymamak için linkini paylaşmak istiyorum. http://www.tabancatufek.com/forum2/showthread.php?tid=11529
Saygılarımla.

RE: Berthier St. Etienne MLE 1890 - Vefasiz - 17-06-2014

Sn. ErDiNi78,
Konunuzu önceden görmüştüm. Bu tüfeği söktükten sonra ilgiyle bir daha baktım.
İğneyi çıkarmak için yuvarlak parçayı çevirmiyoruz. İğnenin ucunu masa gibi sert bir zemine bastırarak (iğne masayı yaralayabilir, tedbir almak lazım.) yayın ittiği istikametin tersine ittiriyoruz. Böylelikle iğnenin arka ucunda bulunan yuvarlak parça bolttan uzaklaşıyor. Bu şekildeyken yuvarlak parçayı yana kaydırıyor ve çıkarıyoruz. Çevirme falan yok yani... Biz de yarım saat kadar çevirdik ama bir şey olmadı. Smile Smile
Yarın akşam yemekte Sn. Yiğit Mert ve Sn. Etienne ile beraber olacağız. Muhtemelen perşembe günü fotoları yayınlamış oluruz.

RE: Berthier St. Etienne MLE 1890 - ErDiNi78 - 17-06-2014

Sn. Vefasiz,
Arkadaki iğneyi tutan parçayı tarif ettiğiniz şekilde çıkardım. Şimdi de iğne çıkmıyor! Smile
Bolt çalışıyor, iğne de gayet temiz bir şekilde hareket ediyor. Fakat boltun içinden çıkaramadım iğneyi. İğneyi sonuna kadar geriye bastırdım, çevirdim, arkadaki parçayı (iğneyi tutan değil, boltun arkasındaki) döndürdüm, arada parmak uçlarımı kıstırdım, Big Grin fakat sökemedim. İğneyi arkadan öne doğru iterek mi çıkaracağım acaba? Ama sanmıyorum, ön tarafından asıldım ama gelmiyor.