TabancaTufek.com Silah Forum
Kamp ve Acil Durumlar için Elektrik İhtiyacı Çözümleri - Yazdırılabilir Sürüm

+- TabancaTufek.com Silah Forum (http://www.tabancatufek.com/forum2)
+-- Forum: GENEL (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Hayatı İdame, Hayatta Kalma, Survival (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=135)
+--- Konu: Kamp ve Acil Durumlar için Elektrik İhtiyacı Çözümleri (/showthread.php?tid=11739)

Sayfalar: 1 2

Kamp ve Acil Durumlar için Elektrik İhtiyacı Çözümleri - TrCiviltary - 11-06-2014

Öncelikle bu konuyu bilgi paylaşımımımdan ziyade tecrübeli arkadaşlarla fikir alışverişi amaçlı açtığımı ve elektrik konusunda oldukça zayıf bilgiye sahip olduğumu belirtmek isterim.

Kamp ve acil durumlarda ihtiyacımız olan, birçoğu kap-çık çantamızda hazırda bekleyen elektronik cihazlarımızın elektrik ihtiyacını karşılamanın aklıma gelen ilk yolu taşınabilen, hatta katlanabilip ve ihtiyaca göre de arttırılabilen, ülkemiz şartlarına da uygun olan güneş enerjisi panelleri.

[Resim: sp_compact_440x185_11_zps8f75773b.jpg]

[Resim: military-portable-solar_zpsa03c5bea.jpg]

Hareket halindeyken dahi çantaya tutturacağınız panelle şarja devam edilebiliyor.

Pil, batarya, powerbank vb aletlerin kapasite sınırı olduğundan dolayı bunları çözüm değil, yardımcı cihaz kategorisinde düşünüyorum.

Öncelikle bu gibi durumlarda yanımda olacak, ilk aklıma gelen elektronik cihazlar ve enerji ihtiyaçlarını listeleyim (cihazların tercihen şarj edilebilecek boyutlarda pilli veya usb şarjlı olmasına dikkat ediyorum) ;

Laptop 4400mAH - 11.1V
Telefon 1050mAH - 3.7V
Fenerler AAA ve AA pil 1200mAH - 3.7V
Telsiz AAA pil 600mAH - 1.2V
Güvenlik Sistemi AAA pil
Gps

Bu panellerin kendinden bataryalı olanları olsa da kapasiteyi kendim belirlemek istediğimden harici batarya kullanmayı daha kullanışlı görüyorum. Bu şekilde tespit edebildiğim 3 yöntem ve aklıma takılanlar;

1.[url] http://www.goalzero.com/p/133/guide-10-plus-recharger [/url] örneğindeki pilli şarj aleti. Burada merak ettiğim her türlü şarjlı pili de bu aletle şarj edip edemeyeceğim (mesela fenerimde kullandığım 1200mAH 3.7V pil gibi) Bir diğer aklıma takılan konu ise bu tip şarj aletlerinin solar panel için özel üretilip üretilmediği yani usb den çalışan her şarj aletini solar sistemde kullanıp kullanamayacağım?

2. Powerbank kullanmak. Ne özellikte bir powerbank olması gerekir?

3. Kuru tip mini akülerden kullanmak. Yukarıda belirttiğim tüm aletlerde olabilir mi, mümkünse min ne özellikte olmalı, ara aparat gerekir mi?

Bunların dışında nasıl bir yöntem olabilir?
(http://shop.biolitestove.com/index.html yada http://www.etoncorp.com/en/productdisplay/boostturbine-4000 gibi seçenekler olsa da yardımcı kategoride diye düşünüyorum)

Öncelikli düşüncem [url] http://www.aliexpress.com/item/Allpowers-7W-Solar-Charger-Panel-Power-Source-Charger-Battery-Pack-Backup-Charger-for-Phones-PDA-Mp4/1759336127.html[/url] linkteki gibi ucuz yollu olanı test edip iddia edilen verimi karşılarsa daha büyük bir model almak. Bu durumda bir diğer sorum da şarj edeceğim tüm bu aletler için min ne özelliklerde bir solar panel olmalı?

GoalZero vb tarz pahalı markalar yerine linkte belirttiğim tarz düşünüyorum.

Saygılar.

RE: Kamp ve Acil Durumlar için Elektrik İhtiyacı Çözümleri - baris - 12-06-2014

Bende brunton'un cep tipi katlanır yumuşak panellerinden tutun, çatıya monte edilen yarım metrekarelik panele kadar var, ve çok sık kullanıyorum.

En küçüğü 800ma AA ve AAA pilleri iki günde şarj edebiliyor, yüksek güçlü 3400leri hiç tam şarjetmiyor.

Taşınır boyda en mantıklısı sırt çantası kadar olanları, onlar da ancak bir laptopu şarj eder, pili bitik laptopu çalıştırmaz.

Kuru tip akü sabit iken mantıklı, ama taşınması gayet zor, lion veya lipo pil veya şarjlı tiyumlar daha pahalı ama daha mantıklı seçimler.

Siz ne çalıştıracağınıza karar verin, ona göre bence acil durum için AA tip pil şarjedenlerden alın.
Bunun dışındakilerin fiyatları çok uçuyor, o paraya bir sandık alkalin veya lityum pil alıp yedeklemek daha mantıklı... Smile

Saygılarımla.

RE: Kamp ve Acil Durumlar için Elektrik İhtiyacı Çözümleri - comert - 12-06-2014

TORQEEDO marka elektrikli deniz motorları için üretilmiş güneş paneli oldukça randımanlı gibi.

RE: Kamp ve Acil Durumlar için Elektrik İhtiyacı Çözümleri - baris - 12-06-2014

Teknoloji etkileyici, fakat olay yine fiyata geliyor.
Şöyle ki:
torqeedo motor 4hp: 2500 dolar
videodaki panel:1350 dolar
br de lityum akü ekleyin: 850 dolar

E 5 hp iyi bir benzinli motor şu anda 1200 dolar , aradaki fark 3500 dolar, fark ile dünyanın en pahalı benzininden bile 1400 litre alabiliyorsunuz.
1400 litre de normal hobi kullanımda 10 yıl gider Smile

Yani, fiyatlar 3te1'e indiğinde elektriğe geçilecek, ondan önce zor.. Smile

RE: Kamp ve Acil Durumlar için Elektrik İhtiyacı Çözümleri - Xlll - 12-06-2014

5kv jeneratörünüz varsa , benzin veya mazot kullanmadan suyla çalıştırabilirsinz.

Suyu hidrojene çeviren bu sistemin maliyeti ise 3000tl.

5kv lık bir güç ,evinizin nerdeyse tüm elektirik ihtiyacını karşılamaya yeterlidir.

Saygılar.

RE: Kamp ve Acil Durumlar için Elektrik İhtiyacı Çözümleri - ErDiNi78 - 12-06-2014

"Revolution" dizisini izleyip, elektriksiz nasıl yaşanılır onu öğrenmek gerek. Smile
Saygılarımla.

RE: Kamp ve Acil Durumlar için Elektrik İhtiyacı Çözümleri - Alperka - 13-06-2014

4x schüco 370 Watt-peak PV panel + akü grubu + 220w inverter =10 senedir kendisini amorti edememiş pahalı bir sistem ama tüm koyda elektrik kesildiğinde yaşam belirtisi olan tek yazlık ev Smile

Zamanında bayiliğini yapmıştım ve tanesini 2000 Euro fiyatla aldığımız 4 adet 370Wp + ~700 euro inverter + 3000 Euro akü grubu ve kablolar vs den oluşan demo sistem yoğun kullanıma rağmen parasını hakedemedi Big Grin Bugünkü aklım olsa jeneratör ve yakıt deposu satar paramı katlardım. Devletin destek olmaması ve interkonnekte sisteme dahil olamama nedeniyle tamamıyla zarar hanesine geçen bir iş macerası olmuştu o Smile O dönem AB ülkelerinde %25-%75'e kadar devlet desteği ve bunun üzerine inter konekte (üretilen enerjinin fazlasının şebeke üzerinden devlete satılması) sistemde (örneğin sallıyorum: ) gündüz 37centten PV enerji alıp akşam 34cente devlet üretimi (nükleer, termik vs) satma durumları vardı.

Geçen yaz teknesi olan arkadaşlara uygun rakamdan dağıttım en azından açıkta iken jeneratör çalıştırmadan 12V buzdolapları ve televizyonları çalışıyor Wink

RE: Kamp ve Acil Durumlar için Elektrik İhtiyacı Çözümleri - LAMRETOEJ - 13-06-2014

Kamp ve sahadaki acil durumlar için belki çözüm olamaz fakat.

PV-T Hibrit Kollektörler

Bu kollektörler sayesinde. Müstakil evler ve binalarda, sıhhi sıcak su temini, ısıtma sistemi desteği ve elektrik üretimi yapılabiliyor.
Şuan mevzuatta yapılan serbest üretici tanımlaması sayesinde 0,5MWh kapasiteye kadar elektrik üretimini, şebekeye on-grid bağlantı yapılarak (akü yatırım maliyeti yapmadan) ürettiğiniz elektriği satabilme imkanınız var. Kullanım için mevcut şebekeden tek terimli tarifede 28,48 krş /kWh olarak enerji satın alabilirsiniz.

Devlet desteği yenilenebilir kaynaklarda 13,3 cent $/kWh olarak enerji alımını garanti altına alıyor.

Ayrıca

PV panel entegrasyonu ve güneş yapısal mekaniği imalatı yerli üretim olaması durumunda + 0,8 cent $/kWh

PV modülleri yerli üretim olması durumunda + 1,3 cent $/kWh

PV modülünü oluşturan hücreler yerli üretim olması durumunda +3,5 cent $/kWh

İnvertör yerli üretim olması durumunda 0,6 cent $/kWh

PV modülü üzerine güneş ışınını odaklayan malzeme yerli üretim olması durumunda +0,5 cent$/kWh

Bu panellerde %100 yerli üretilmesi durumunda 20 cent $/kWh alım garantisi şuan devlet tarafından veriliyor.

Bu şartlarla 13,3 cent $/ kWh alım koşulları ile. İzmir koşullarında panel başına yatırım maliyeti ortalama 5 yılda elektrik enerjisi üretimi ile kendini amorti edebilmeyi başarabilmekte. Yan ürün olarak ısıtmanın ve sıhhi sıcak su temininde sağlanması durumunda.

Yaklaşık 12 kollektörle kurulan bir sistem, 200m2 yerden ısıtma sistemine sahip evi, sıhhi sıcak su, yedek ısıtma sistemi yapısı ile kurulumu 45.000-50.000TL civarında bir maliyet oluşturmakta. Bu sistem bir bütün olarak yatırım maliyetini faizleri dahil 7,8 yıl içinde amorti edebilmektedir. Sistemin ömrü ortalama 25 yıl öngörüldüğünde çok ciddi kazançlar sağlamaktadır.

Bu sistemlerin tek handikapı, ilk yatırım maliyetlerinin çok yüksek olması ve ülkemizde bu konuda uzun vadeli, geri ödemesi ertelenmiş kredilerin şuan yeterince bulunmamasıdır.

Saygılarımla.

LAMRETOEJ

NOT: Yurtdışına çıktığınızda, İngiltere, Almanya v,b bir çok ülkede çatılara da gördüğünüz güneş panelleri ülkemizden gitmektedir.

RE: Kamp ve Acil Durumlar için Elektrik İhtiyacı Çözümleri - Alperka - 14-06-2014

Demek ki çok şey değişmiş geçen senelerde sektörde kyocera, schüko, sharp, yingli, trina, first gibi firmalar başı çekerken birden yükselivermişiz. Süperiz Smile
Hatırladığım kadarıyla eğitim seminerlerinde Almanya'daki durum toplam panellerin %60'ının Schüko, devlet dairelerinin neredeyse tamamının Schüko olmasıydı.
Yüksek verimlilikte tüm çatıyı kaplayacak sistemleri araştırdığımda kaliteli ve pahalı sistemlerin çok altında güç üretildiğine şahit olmuştum. Çankaya bit pazarında adamlar kolilerde PV yaprak modülleri satıyorlardı. Fantazi olsun diye aldım denedim ama 2-3 metrekare alanda 70watt-peak zor çektim. Kısacası önemli olan boyutu değil fonksiyonuymuş.

Maliyetler ise son derece yüksek olduğundan projesini gerçekleştirilen kimse tahmin edilen sürelerde amorti edemedi ne yazık ki afaki rakamlar ödemek durumundaydı. Bu rakamlar istenilen verimliliği sağlaması açısından ucuz ürünler kullanıldığında da aşağı yukarı aynı maliyetlere geliyordu çünkü daha geniş alan daha fazla kollektör gerektiriyordu (artı işletme maliyetleri ucuz çin mallarında ya da toplama yerlilerde çok daha yüksek. Birisini yap unut iken diğerinden elini çekemezsin):

Proje:xxxxx VİLLASI ( FOTOVOLTAİK )
14KW/gün

Adet Art.No Malzeme Adı Birim Fiyatı [Euro] Toplam Fiyat [Euro]

6 231065 S 340 modülü Alüminyum gümüs 2209 13254
1 221848 Inverter SB 2100 TL 1355 1355
1 221177 Toprak hatti / 1 adet 10 10
1 221367 Toprak hatti / 5 adet 38 38
2 221579 3- Cati üstü-dikey-Alüminyum gümüs 314 628
1 221165 Kuplaj seti 34 34
1 221208 Parilti profili Alüminyum gümüs 6 6
6 221660 Cati demiri "oluklu dam kiremidi-1-Alüminyum" 30 180
2 30A 24V şarj kontrol sistemi 240 480
6 12V 200Ah özel akü 150 900
6 İşçilik ve nakliye 100 600

Toplam 17,485
% 18 K.D.V. 3,147
Genel Toplam 20,632 Euro

------------------

Proje:xxxxx VİLLASI
%70-85 destek
70.000 kcal kazan ? 51.000 kcal harcama
Adet Art.No Malzeme Adı Birim Fiyatı [Euro] Toplam Fiyat [Euro]

50 221894 SCHÜCOSOL K kollektörü Alüminyum siyah 642 32100
10 231039 Kollektör alani baglanti seti K 98 980
42 231040 Kollektör baglantisi K 23 966
10 221672 5-cati üstü-kompakt-dikey/yan yana-Alü.siyah 445 4450
1 Elektrik panosu, kontrol sist ve termostat grubu 960 960
1 Çift serpantinli boyler (5.000Lt) 5200 5200
1 Boyler montaj malzemesi 280 280
1 Pompa istasyonu A 1120 1120
1 Pompa istasyonu B 850 850
1 Pompa istasyonu C 1260 1260
1 Pompa istasyonu D 1150 1150
50 Kollektör montaj malzemesi 22 1100
2 Boru 588 1176
50 Boru izolesi 34 1700
2 Üç yollu vana 2200 4400
1 Genleşme tankı (200Lt) 260 260
20 221011 Solar Sıvısı 20 lt 72 1440
1 Basınç kontrol sistemi 180 180
50 İşçilik ve nakliye 100 5000

Toplam 64572
% 18 K.D.V. 11623
Genel Toplam 76195 Euro

Big GrinBig GrinBig Grin

RE: Kamp ve Acil Durumlar için Elektrik İhtiyacı Çözümleri - Alperka - 14-06-2014

Sayın Lamretoej, benim PV işini terk ettiğim 2004 senesinden bu yana olan gelişmeleri çok güzel takip edip faydalı olabilecek bilgilerinizi lütfen arkadaşlarımıza da aktarabilir misiniz. Maliyetler, üretimler, ısı altında verimliliğin düşmesine önlem olarak soğutucu sistem kullanımı vs gibi güzel bilgileri burada da paylaşırsanız gerçekten faydalı olabilecektir. Telefondaki şifahi görüşmemizde aktardığınız gelişmeler için de teşekkürler Big Grin