TabancaTufek.com Silah Forum
tac87 - Yazdırılabilir Sürüm

+- TabancaTufek.com Silah Forum (http://www.tabancatufek.com/forum2)
+-- Forum: İLANLAR (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=24)
+--- Forum: Forum Sponsorlari (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=136)
+---- Forum: tac87.com (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=147)
+---- Konu: tac87 (/showthread.php?tid=11651)

RE: tac87 - harun - 01-11-2017

Yanlış anlaşılma olmasın:

Ben kurşun temizliğinde bulaşık telini önermiyorum.

Size kurşun temizliği için uygun yöntemi ileteyim:

Mümkünse namlu atışlar sonrası sıcak iken OTIS bronz fırça ile birkaç fırçalanır. Ardından GUNSLICK spiral fırça ile birkaç kez geçilir. Temizlik solüsyonları ile kimyasal karbon temizliği yapılır ve temizlik peçleri ile temizlik tamamlanır. Eğer 3'ü bir arada (CLP) solüston kullanılmadıysa hafif yağlayıcı/koruyucu ile temizlik tamamlanır.

Sayın lupus'un yüzlerce atış yapılmış, hemen her tip fişek kullanılmış namluları bu şekilde temizlenir ve lekesizdir.
Bu işi çok da fazla abartmayalım...

RE: tac87 - Glocklover - 02-11-2017

Harun Bey,

Gunslick ürünlerini kullanıyorum. Mağazanızı ziyaret ederek almıştım. Namlu temizliği için köpüğü solvent olarak hem basınçlı kutudakini hem sıvı olan Ultra Klenz' i kullanıyorum. Bakır kalıntıları ve fişek kirlerinden eser kalmıyor. (Deterjan reklamı gibi olduSmile

Fakat sizin de dediğiniz gibi yivsizde ve kurşun artıklarından pej işe yaradığını söyleyemeyeceğim. Glock 19 umun namlusunda da çıkmayan ufak bir iki leke görüp kurşun artığı olduğunu düşünüp yivsiz tüfeklerim de kullandığım yöntemi kullanmak istedim. Durum bundan ibaret.

Peki son olarak yivsizlerde tavsiye edilmese de son çare olarak başvurulabilen alüminyum tel yöntemini tabanca da neden kullanamıyoruz. Yivset kenarlarına hasar verir diye mi? Sonuçta yivsizde de çelik namlu var tabancada da... Bu konuyu çok uzattım farkındayım oyüzden bu da bu konuda son mesajımdır. Hepinizin affına sığınır saygılarımı sunarım.

RE: tac87 - harun - 02-11-2017

(02-11-2017, 08:45 PM)Glocklover demiş ki: Peki son olarak yivsizlerde tavsiye edilmese de son çare olarak başvurulabilen alüminyum tel yöntemini tabanca da neden kullanamıyoruz. Yivset kenarlarına hasar verir diye mi? Sonuçta yivsizde de çelik namlu var tabancada da...

Yivli namlularındaki setler ve yivlerin önemi tartışılmaz ve daha hassas yapıdadır. Her ne kadar poligonal yiv-seti olanlar bu tip fiziksel müdahalelere daha az hassas olsa da, yine de hasar görme riski var, bunu göze almamalıyız. Hele forum ortamında bu gibi riskli tavsiyeler hiç uygun değil. 

Ama sonuçta yivsiz namlusu bir "boru". Daha rahat zorlanabilir. Çizilse, bozulsa da namlu tedariği ve yenilenmesi yivliye göre çok daha kolay. Yivsizde bile bulaşık telini tavsiye etmezken, yivlide "olabilir" demem bile hiç olacak iş değil... Özete Aluminyum bulaşık teli yivlide denenmez, yivsizde kullanılmaz anlamına gelmiyor ama bunu ben tavsiye etme vebalini alamam. Herkes buna kendi karar verir, risk sizin.

RE: tac87 - Ruhsuz - 02-11-2017

Harun Bey; izninizle ben biraz daha mekanik olayına girebilirim.

Yivli silahlarda namluya son işlem olarak "Lapping" yapılır. Bu bir çeşit yivlerin kesim çapaklarını giderme ve pürüssüzleştirmedir. Kullandıkları parlatma pastasının içinde sizin namluya sokmak istediğiniz alüminyum vardır.

Yeni nesil yivsiz namlular sert krom kaplıdır ve dayanıklıdır. Ben de tekrar ederekten söylüyorum; yivsizde kullanacaksanız eğer bulaşık teli değil, kalın "pirinç yünü" kullanacaksınız. yani bildiğimiz pirinç yünü plastik fırça harbisine dolayıp en yavaş kademede bir bölgede 3 sn den fazla durmamak kaydıyla ileri geri yapıyorsunuz.

Yivli namluda ise solvent + kol kaslarınız + iyi kalite bir harbi. Saygılar

RE: tac87 - Glocklover - 03-11-2017

Ben anlayacağımı gayet iyi anladım. Hepinize verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

Geçtiğimiz ay gerek internetten gerekse hırdavatçılarda bakır yünü aradım ama bulamadım. Elek tel şeklinde olanlar vardı.

Son olarak bakır veya pirinç yünü bulabileceğim bir yol gösterirseniz çok sevinirim.

Saygılarımla.

RE: tac87 - Ahmet Özalp - 03-11-2017

(03-11-2017, 12:37 AM)Glocklover demiş ki: Son olarak bakır veya pirinç yünü bulabileceğim bir yol gösterirseniz çok sevinirim.

Saygılarımla.

Bugün bir arkadaşıma malzeme almak için Ostim'e (Ankara) gittik. Aklınıza gelen herşeyi satan büyük hırdavatçıları görünce aklıma gelenleri almak istedim. 1000 ve 1200 zımpara, 16 mm kayış zımbası, çekiç sapı gibi zor bulunan şeyleri aldıktan sonra pirinç yünü, veya bakır yünü sordum. Kimsede yoktu. Hatta çelik yünü bile yoktu ellerinde. Daha önce Bauhaus, Koçtaş gibi Yapı marketlerde de bulamamıştım. Herhalde pek kullanılmıyor artık. Her numara aşındırıcı fırça, sünger vs yanında yün çağ dışı oldu sanki.
Sanırım ancak tesisat malzemesi üreten bir torna atölyesinden çıkma bulunabilir.
Saygılar

RE: tac87 - m16a2 - 04-11-2017

Harun Bey,yakın zamanda "ACC308 GRUP MÜHİMMAT KUTUSU" gelir mi acaba?

RE: tac87 - harun - 04-11-2017

(04-11-2017, 02:35 AM)m16a2 demiş ki: Harun Bey,yakın zamanda "ACC308 GRUP MÜHİMMAT KUTUSU" gelir mi acaba?

Geldi. Bu hafta içi gümrük işlemleri tamamlanır.

RE: tac87 - Kanuni - 06-11-2017

(03-11-2017, 11:32 PM)Ahmet Özalp demiş ki:
(03-11-2017, 12:37 AM)Glocklover demiş ki: Son olarak bakır veya pirinç yünü bulabileceğim bir yol gösterirseniz çok sevinirim.

Saygılarımla.

Bugün bir arkadaşıma malzeme almak için Ostim'e (Ankara) gittik. Aklınıza gelen herşeyi satan büyük hırdavatçıları görünce aklıma gelenleri almak istedim. 1000 ve 1200 zımpara, 16 mm kayış zımbası, çekiç sapı gibi zor bulunan şeyleri aldıktan sonra pirinç yünü, veya bakır yünü sordum. Kimsede yoktu. Hatta çelik yünü bile yoktu ellerinde. Daha önce Bauhaus, Koçtaş gibi Yapı marketlerde de bulamamıştım. Herhalde pek kullanılmıyor artık. Her numara aşındırıcı fırça, sünger vs yanında yün çağ dışı oldu sanki.
Sanırım ancak tesisat malzemesi üreten bir torna atölyesinden çıkma bulunabilir.
Saygılar

https://www.gittigidiyor.com/arama/?k=havya+temizleme+teli

RE: tac87 - cnrabt - 06-11-2017

Sayın harun, 8x57 mm mauser snap cap yakınlarda gelmesi planlanıyor mu acaba ?