TabancaTufek.com Silah Forum
tac87 - Yazdırılabilir Sürüm

+- TabancaTufek.com Silah Forum (http://www.tabancatufek.com/forum2)
+-- Forum: İLANLAR (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=24)
+--- Forum: Forum Sponsorlari (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=136)
+---- Forum: tac87.com (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=147)
+---- Konu: tac87 (/showthread.php?tid=11651)

RE: tac87 - DaRkNeSs- - 26-10-2017

Kaynar suyu denesinler bence Big Grin

RE: tac87 - maxx126 - 27-10-2017

Sn. Harun,

Madem ellerinde kurşun için uygun bir ürün yok niye "Complete Gun Cleaner" ürününün karbon, bakır ve kurşun kalıntılarını temizlediğini iddia ediyorlar? İddia etmekle kalmıyorlar kolayca çıkardığını söylüyorlar üstelik.

http://www.otistec.com/pc_product_detail.asp?key=6B32B055B6124C87B7627DEC882B9A5A

Henüz denemedim ama ona verdiğim parayı da yola atmış oldum demek ki. Zaten Gunslick UltraKlenz de tamamen etkisiz bir ürün çıkmıştı. Belli ki bu işi yapabilen bir ürün yok. En azından ders olmuş oldu, bir daha bu tarz şeyler almam.

RE: tac87 - Ahmet Özalp - 28-10-2017

(26-10-2017, 11:44 PM)DaRkNeSs- demiş ki: Kaynar suyu denesinler bence Big Grin

Sayın DaRkNeSs,

Kaynar suyu latife olarak önerdiğinizi düşünüyorum. Kurşun 327 C' derecede eridiği için kaynar su etkili olmayacaktır. Kurşun ağır metallerden olduğu için asitlerle bile çok sınırlı reaksiyona girer. Kolay oksitlenir ve yüzeyi Kurşun Oksit'le kaplanır. Bu yüzden Sülfirik Asitle hiç reaksiyona girmez. Nitrik Asit ve Hidroklorik Asitle reaksiyonu ise çok yavaştır. Kurşundan önce Namlu etkilenir.
Kurşun Florin ve Klorin gibi halojenlerle çok şiddetli reaksiyona girer ama toksik oldukları için bu bilgi işimize yaramaz.
Namluya sıvaşan kurşunu temizlemek pratikte ancak mekanik yöntemle (harbi+fırça) yapılabilir. Veya bütçe elveriyorsa Ultrasonik temizleyici kullanılabilir.
Kurşun temizleme iddiasında bulunan solventlerin istenilen temizliği yapabilmesi günümüzde mümkün değildir.

Benim bulduğum çözüm ip harbiyi her 15-20 atışta bir ve atış sonunda namlu sıcakken 2-3 sefer çekmek. Böylece eve fazla iş kalmıyor.
Saygılar

RE: tac87 - DaRkNeSs- - 28-10-2017

Latife yapmadım. Winchester Sxp Defender tüfeğimde 2 tur Gun Slick Bore Cleaner kullandım, çok az etki etti.
Yine bu forumda okuduğum yöntemi uyguladım, mantar yada su geçirmeyen birşey ile namlunun bir ucunu tıkayın, kettle ile su kaynatıp namluya dökün,dikkatli olun namlu çok çabuk ısınıp el değmesi riskli bir ısıya geliyor.
5-10 dakika bekletin. Sonra bulaşık teli sarılmış harbiyi namluya çekmeye başlayın.İlk birkaç giriş çıkışı içinde hala su varken yapın,ama fırın eldiveni kullanın eliniz yanıyor Smile Birde etraf çok kötü batacak vaziyet alın Big Grin
Sonuca inanamayacaksınız. Nokta sıvaşma kalmadı namluda..

RE: tac87 - harun - 29-10-2017

(27-10-2017, 06:46 PM)maxx126 demiş ki: Sn. Harun,

Madem ellerinde kurşun için uygun bir ürün yok niye "Complete Gun Cleaner" ürününün karbon, bakır ve kurşun kalıntılarını temizlediğini iddia ediyorlar? İddia etmekle kalmıyorlar kolayca çıkardığını söylüyorlar üstelik.

http://www.otistec.com/pc_product_detail.asp?key=6B32B055B6124C87B7627DEC882B9A5A

Henüz denemedim ama ona verdiğim parayı da yola atmış oldum demek ki. Zaten Gunslick UltraKlenz de tamamen etkisiz bir ürün çıkmıştı. Belli ki bu işi yapabilen bir ürün yok. En azından ders olmuş oldu, bir daha bu tarz şeyler almam.

Bu konuda haklısınız. Aslında kurşun sıvaşmasını kimyasal olarak çıkaran bir solüsyon yok. Otis, Gunslick, Hopes, hangi markaya bakarsanız, "kurşun temizliğinde de etkili" yazar ama aslında zayıf temizleme yeteneği var. Bir marka ürününe, aslında çok da etkili olmadığı halde bu ifadeyi yazar, diğeri yazmazsa, detaylı bilgi sahibi olmayan müşteri yazmayanı iyice etkisiz bir ürün olarak görecek. Sonuçta bu bir "pazarlama" ifadesi... Aslında Otis, belki de piyasadaki en iyi temizlik ürünü.

Üst üste atışlar sonrası namlu sıcakken bronz veya paslanmaz çelik fırçayla (bazıları bulaşık teli de seviyor) yapacağınız fiziksel temizlik kurşun sıvaşmasını temizlemede en başarılı çözüm olacaktır.

Kurşunu kimyasal olarak temizleyebilen ürün yok ama namlunuzdaki karbon, bakır (yivlide), plastik (yivsizde) artıkların temizlenmesinde hale kimyasal temizlik en iyi çözümdür. Temizlik solüsyonlarına her durumda ihtiyacınız olacaktır, özellikle namlu dışındaki parçaların temizliğinde.

RE: tac87 - Ruhsuz - 29-10-2017

(29-10-2017, 01:35 AM)harun demiş ki:
(27-10-2017, 06:46 PM)maxx126 demiş ki: Madem ellerinde kurşun için uygun bir ürün yok niye "Complete Gun Cleaner" ürününün karbon, bakır ve kurşun kalıntılarını temizlediğini iddia ediyorlar? İddia etmekle kalmıyorlar kolayca çıkardığını söylüyorlar üstelik.

Bu konuda haklısınız. Aslında kurşun sıvaşmasını kimyasal olarak çıkaran bir solüsyon yok.

Sn. maxx126 en iyi ve en güçlü solventler bile kurşun temizliği karşısında yetersiz kalıyor, şuan için en iyi çözümümüz mekanik temizlik.
Harun Bey de piyasadaki bulabildiği en iyi solventleri zaten getirmiş.

Ben ise kimyasal temizlik için kişisel olarak taklit ettiğim ürünü uzun süre kullandım. Namlu boyu uzun olunca işkence oluyor. Az çok kimyadan anladığım için hala kullanmaktayım ama aşırı dikkat isteyen tehlikeli bir ürün. Harun Bey'den bu ürün için rica edebilirdik fakat artık üretimi olmadığı için ve kendi yaptığım "muadiline" de güvenemediğim için tavsiye edemiyeceğim.

Ürünün orjinali "Outers Foul Out 3 Bore Cleaning System"

[Resim: 243419.jpg]

RE: tac87 - harun - 30-10-2017

(29-10-2017, 05:33 AM)Ruhsuz demiş ki: Ben ise kimyasal temizlik için kişisel olarak taklit ettiğim ürünü uzun süre kullandım. Namlu boyu uzun olunca işkence oluyor. Az çok kimyadan anladığım için hala kullanmaktayım ama aşırı dikkat isteyen tehlikeli bir ürün. Harun Bey'den bu ürün için rica edebilirdik fakat artık üretimi olmadığı için ve kendi yaptığım "muadiline" de güvenemediğim için tavsiye edemiyeceğim.

Ürünün orjinali "Outers Foul Out 3 Bore Cleaning System"

Outers da bizim dağıtımcısı olduğumuz Vista grup markasıdır. Genelde Gunslick'e paralel ürünler yaptığı ve Gunslick bilinirliği daha fazla olduğu için Outers ithal etmiyoruz.

Yazdığınız gibi bu ürünlerin üretimi durmuş. Outers markasında şu an için kurşuna özel muadil veya yerine geçmiş bir ürün yok. Fırçaya devam...  Smile

RE: tac87 - Glocklover - 31-10-2017

(29-10-2017, 01:35 AM)harun demiş ki: Üst üste atışlar sonrası namlu sıcakken bronz veya paslanmaz çelik fırçayla (bazıları bulaşık teli de seviyor) yapacağınız fiziksel temizlik kurşun sıvaşmasını temizlemede en başarılı çözüm olacaktır.

Harun bey alıntı yaptığım açıklamanız dövme çelik namlulu 9 mm. tabancalar içinde geçerli midir? Teoride alüminyum bulaşık telinin çelik namluyu çizememesi gerek. Ancak sizlerin de fikrini almadan böyle bir girişimde bulunmak istemedim. Bu konudaki fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. 

Aşşağıdaki bağlantıda bu konu ile alakalı bir soru sormuştum ama mesajlarım geç iletiliyor gözden kaçtı sanırım. Yardımcı olursanız sevinirim. 

Saygılarımla.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showthread.php?tid=10877&pid=343942#pid343942

(12-10-2017, 08:09 PM)Glocklover demiş ki: Harun bey normal bakır kaplı FMJ 9×19 parabellum kullanıyorum ama tabancanın yivset kenarları bu gömleği sıyırıp kurşunun namluya temas etmesini sağlıyor bence. Yanlışım da olabilir tabiki sizler daha iyi bilirsiniz ama namluda herhangi bir araz veya karıncalanma yok buna eminim. Çünkü önceden incelediğimde görmüyordum son yaptığım 300 atıştan sonra oldu. Temizlemeden önce daha fazla vardı ama temizledikten sonra birkaç yerde bahsettiğim gibi çok ufak nokta halinde kalıntılar kaldı. Pekala bu kalıntıların bakır artığı olduğunu kabul edersek krom kaplamasız dövme çelik tabanca namlusuna yivsiz temizleyen arkadaşlar gibi bakır fırçaya aluminyum tel sarıp öyle temizlik yapsam ne olur? Doğal olarak aluminyumun özel işlemlerle dahada sertleştirilmiş çelik namluyu çizmemesi gerek ama ben yine de yanlış bir hareketle caanım tabancamın namlusuna zarar vermek istemiyorum. Bunu gerçekten çok merak ediyorum. Cevaplarsanız çok memnun kalırım. Bu şekilde temizlik yapan arkadaşlar varsa da tecrüblerini aktarmalarını rica ediyorum. 

Saygılarımla.

RE: tac87 - Ruhsuz - 31-10-2017

(31-10-2017, 11:07 PM)Glocklover demiş ki: Harun bey alıntı yaptığım açıklamanız dövme çelik namlulu 9 mm. tabancalar içinde geçerli midir?

Sn. Glocklover; yivli namluya kaliteli bir harbiden başka birşey sokulmaz.

Yivsiz namluya ise pirinç yünü ve şarjlı vidalamayla 1. kademede girişebilirsiniz. (Burada yünden kastım ince bulaşık teli gibi bir ürün değil. Bulaşık teli kalınlığında pirinç yünü. İnce bulaşık telini namluya soktupunuz anda parçalanmaya başlar, tüfeğiniz gazlıysa gaz deliklerinden onları temizlemekle uğraşırsınız.)
Youtubeda buna benzer vidyo çok olduğundan fazla detaya girmeye gerek yok.

Saygılar.

RE: tac87 - harun - 01-11-2017

(31-10-2017, 11:07 PM)Glocklover demiş ki:
(29-10-2017, 01:35 AM)harun demiş ki: Üst üste atışlar sonrası namlu sıcakken bronz veya paslanmaz çelik fırçayla (bazıları bulaşık teli de seviyor) yapacağınız fiziksel temizlik kurşun sıvaşmasını temizlemede en başarılı çözüm olacaktır.

Harun bey alıntı yaptığım açıklamanız dövme çelik namlulu 9 mm. tabancalar içinde geçerli midir? 

Hayır. Yivli namlularda Sayın Ruhsuz'un yazdığı gibi sadece kaliteli harbi ve fırça kullanmalısınız.

(12-10-2017, 08:09 PM)Glocklover demiş ki: Harun bey normal bakır kaplı FMJ 9×19 parabellum kullanıyorum ama tabancanın yivset kenarları bu gömleği sıyırıp kurşunun namluya temas etmesini sağlıyor bence. Yanlışım da olabilir tabiki sizler daha iyi bilirsiniz ama namluda herhangi bir araz veya karıncalanma yok buna eminim. Çünkü önceden incelediğimde görmüyordum son yaptığım 300 atıştan sonra oldu. Temizlemeden önce daha fazla vardı ama temizledikten sonra birkaç yerde bahsettiğim gibi çok ufak nokta halinde kalıntılar kaldı. Pekala bu kalıntıların bakır artığı olduğunu kabul edersek krom kaplamasız dövme çelik tabanca namlusuna yivsiz temizleyen arkadaşlar gibi bakır fırçaya aluminyum tel sarıp öyle temizlik yapsam ne olur? Doğal olarak aluminyumun özel işlemlerle dahada sertleştirilmiş çelik namluyu çizmemesi gerek ama ben yine de yanlış bir hareketle caanım tabancamın namlusuna zarar vermek istemiyorum. Bunu gerçekten çok merak ediyorum. Cevaplarsanız çok memnun kalırım. Bu şekilde temizlik yapan arkadaşlar varsa da tecrüblerini aktarmalarını rica ediyorum. 

Çok büyük ihtimale, bu yazdığınız durum olamaz. Silahınızın marka-modelini bilmiyorum ama bu şekilde yiv-set açılması imkansız gibi bir şey. 

Yukarıda yazdığım gibi yivli namluya bulaşık teli hiç akılcı bir uygulama değildir. Büyük ihtimalle iyi temizlenmemiş bakır sıvaşmasıdır. Copper-Klenz veya Foaming Bore Cleaner gibi temizleyiciler kusursuz bakır temizliği yapmaktadır. Namluya fiziksel olarak girişmeden önce bunlardan birini denemenizi tavsiye ederim. Karıncalanma şüpheniz varsa, namluyu boreskop ile inceletmenizi öneririz. (Yakında boreskop incelemesi hizmetini Ankara mağazamızda vermeye başlıyoruz.)